Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Postaw na Śląsk! – Poznaj Żelazny Szlak Rowerowy

Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 55 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?

Żelazny Szlak Rowerowy – opis trasy

Trasę przejechał i opisał

Szymon Nitka

Trasy rowerowe przez Śląsk ciągle zyskują na popularności. Autorem opisu naszego szlaku jest Szymon Nitka – bloger, pasjonat podróży na jednośladzie oraz fan narciarstwa. Od 2003 roku prowadzi jednego z popularniejszych blogów, tj. "Znajkraj". Został on nominowany do nagrody Podróżnik Online przez National Geographic Polska. Prowadzona działalność Szymona zachęca do aktywnego poznawania Polski oraz przeróżnych zakątków Europy właśnie na rowerze.

Żelazny Szlak to jedna z ciekawszych tras, która prowadzi przez polsko – czeskie pogranicze. 55-kilometrowa droga tworzy pętlę wiodącą przez 5 gmin. Piękne widoki oraz interesujące atrakcje z całą pewnością zachęcają. To bardzo dobra opcja na jednodniową wycieczkę dla wszystkich fanów aktywności na dwóch kółkach.

ścieżka na trasie Żelazny Szlak RowerowyTrasa jest bardzo dobrze oznakowana.

Przez jakie miejscowości przebiega trasa?

Jastrzębie-Zdrój → Zebrzydowice → Karvina → Gołkowice → Godów → Jastrzębie – Zdrój

Żelazny Szlak Rowerowy to trasa, która została utworzona na nieczynnych już śląskich torach kolejowych. Dawniej w tych rejonach przebiegały liczne połączenia, a obecnie możemy podziwiać przeróżne zabytki. Są one opisywane na specjalnych tabliczkach rozmieszczonych na całej długości. Droga, jaką proponujemy prowadzi przez Polskę oraz Czechy. Jest to możliwe dzięki realizacji projektu Przekraczamy Granice, sfinansowanego przez Unię Europejską.

rowerzyści na trasie Żelaznego Szlaku RowerowegoŻelazny Szlak Rowerowy postanawia przejechać wielu rowerzystów.
Naszą trasę zaczniemy w Jastrzębiu-Zdroju. Oczywiście można ją rozpocząć w dowolnym punkcie, ponieważ podążając wyznaczonymi ścieżkami zatoczymy pętlę. Warto również podkreślić, że będą kierowały nas dwa rodzaje oznaczeń:

  • Po stronie polskiej: pomarańczowe znaki R4 z czarnym logiem roweru oraz z symbolem Żelaznego Szlaku Rowerowego;
  • Po stronie czeskiej: żółte znaki, rozmieszczone z niższą częstotliwością.

Wyjeżdżając z punktu startowego należy kierować się cały czas prosto w stronę Zebrzydowic. Nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu z odnalezieniem się na szlaku, ponieważ ścieżka rowerowa w tym momencie nie posiada jakichkolwiek rozwidleń.

Następnie, ruszając z Zebrzydowic zbliżamy się do Czech. W tym miejscu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ trasa przebiega przez drogi publiczne. Samą granicę przekroczymy w kompleksie leśnym „Siroczy Las”. Tutaj oznaczenia nie będą już tak samo precyzyjne, jak te w Polsce. Dobrze więc włączyć GPS w telefonie komórkowym, aby przez przypadek nie zboczyć z wyznaczonego kursu.

Kolejnym punktem będzie Karvina. To właśnie tam przejedziemy przez dzielnicę Raj, Darkowo z Parkiem Zdrojowym oraz zobaczymy Zamek Frysztat. Wyjeżdżając z tej miejscowości będziemy znowu poruszać się drogami publicznymi, na których ruch jest praktycznie minimalny. Mimo wszystko warto zachować szczególną ostrożność. Ostatnim etapem po czeskiej stronie są urocze, pagórkowate tereny, a sam odcinek do Gołkowic i finalnie do Godowa to delikatnie pofalowana prosta, która nie powinna sprawić najmniejszego problemu.

Mapa i ślad GPX

Jak dojechać i wrócić z trasy

Trasy rowerowe przez Śląsk zachęcają do wspólnych wycieczek. Do samego szlaku można dojechać własnym rowerem, pociągiem oraz samochodem. Korzystając z usług transportu zbiorowego, do Zebrzydowic dotrzemy z Katowic, Tych, Pszczyny oraz z Cieszyna. Cena biletu zależna jest od wybranego przewoźnika i odległości, jaką pokonamy w podróży do celu. Warto także pamiętać, że do kosztów należy doliczyć opłatę za transport jednośladu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na auto, to najlepiej zaparkować go przy Urzędzie Gminy w Godowie. Sam parking jest bezpłatny, a obok znajduje się jedna z lepszych lodziarni w okolicy.

Atrakcje na trasie

Okolice, które będziemy mieli okazję poznać są jednymi z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Niestety bardzo często nie doceniany ich pod tym właśnie aspektem. Co warto zobaczyć, wybierając najlepsze trasy rowerowe w Polsce, a w szczególności na Śląsku?

Na terenie zespołu uzdrowiskowego w Jastrzębiu-Zdroju znajduje się Dom Zdrojowy.

Jastrzębie-Zdrój:

  • Inhalatorium solankowe – jest otwarte codziennie od godziny 8:00 do 19:00. 15 – minutowe przebywanie w takim miejscu wzmacnia odporność i wpływa pozytywnie na samopoczucie.
  • Galeria Historii Miasta Jastrzębie – turyści mogą zwiedzać ją od poniedziałku do piątku, w godzinach 08:00 – 17:00. Zobaczymy tam pamiątki i dokumenty związane z budową uzdrowiska, na którego terenie znajduje się to właśnie miejsce.

Moszczenica: 

  • Kopalnia Moszczenica – jest to obecnie nieczynny punkt, w którym wydobywano węgiel kamienny. Mimo to nadal przyciąga turystów. Z zewnątrz można obserwować stare budynki.
  • Wiadukt kolejowy – jeden z nielicznych, który zachował się na szlaku.

Ruptawa: 

  • Budynek dawnego dworca – to kolejny punkt wycieczki, który pokazuje jak upływający czas wpływa na infrastrukturę. Obecnie jest to własność prywatna.

Zebrzydowice:

  • Staw Młyńczok – znajduje się tutaj Ośrodek Sportów Wodnych. Jeżeli jesteś fanem żaglówek, rowerów wodnych czy też kajaków, koniecznie tam zajrzyj!
  • Pałac rodziny de Mattencloit – historia tego miejsca sięga XV wieku. Obecnie, w budynku tym znajduje się Ośrodek Kultury oraz Punkt Informacji Turystycznej.
  • Kościół Wniebowzięcia NMP – jego początki sięgają średniowiecza. Specjaliści mianują go budowlą z okresu późnego baroku. Warto wejść do środka i zobaczyć piękny ołtarz z obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Karvina:

  • Rynek Masaryka – to centrum miasta z licznymi kawiarniami i knajpkami. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć najstarszy zabytek, czyli kościół Podwyższenia Krzyża.
  • Zamek Frysztat – oprócz zwiedzania pałacu, można zobaczyć wystawę Galerii Narodowej w Pradze.
  • Dwór Olszyny – jedno z wielu ciekawych miejsc w samej Karvinie. Co ciekawe, znajduje się tam 3-gwiazdkowy hotel.
  • Darkovsky Most  usytuowany nad rzeką Olzą. Jest uznawany za zabytek kultury Czech.

Gołkowice:

  • Kościół Gołkowice – kościół pw. św. Anny jest wykonany z drewna. Razem z kapliczką Jana Nepomucena stanowi ważny punkt turystyczny na mapie.

Gdzie się zatrzymać na trasie?

Żelazny Szlak Rowerowy został maksymalnie dostosowany do potrzeb miłośników jazdy na dwóch kółkach. W związku z tym liczne punkty odpoczynkowe po polskiej stronie można spotkać nawet co kilkaset metrów. Każdy z nich oferuje stoliki, ławeczki, kosze na śmieci oraz tablice informacyjne. Dzięki temu bez przeszkód przygotujesz własny prowiant. Przekraczając czeską granicę nie zobaczymy już tak licznych przystanków. Natomiast sam postój warto zaplanować w miejscu, jakim jest rynek w Karwinie.

Specjalne miejsca postojowe zachęcają rowerzystów do odpoczynku.Jeżeli jednak zależy Ci na noclegu, koniecznie sprawdź:

Jastrzębie-Zdrój:

  • hotel Czarny Rycerz
  • pokoje gościnne Harjan
  • kompleks Dąbrówka

Zebrzydowice:

  • hotel Pass

Karvina (Czechy):

  • pension Aldo,
  • pension Jelen,
  • hotel Darkov.

Gdzie zjeść?

Na szlaku nie brakuje licznych punktów odpoczynku. W związku z tym można zabrać własny prowiant i skosztować go w niejednym miejscu. W razie potrzeby dostępne jest także wiele przyjemnych restauracji i barów:

  • naleśnikarnia Trele Morele – Jastrzębie-Zdrój,
  • Stary Zdrój – Jastrzębie-Zdrój,
  • restauracja Jedynka – Jastrzębie-Zdrój,
  • Darmozjad Grill&Burger – Jastrzębie-Zdrój,
  • Ovecka – Karvina,
  • Pivnice u Capa – Karvina,
  • Dinos Restaurant – Karvina,
  • Restauracja Hotelowa – Zebrzydowice,
  • kawiarnia Coffeinna – Jastrzębie-Zdrój.

Dzięki tak szerokiej ofercie gastronomicznej można spróbować specjałów kuchni śląskiej lub też regionalnych dań czeskich. Wszystko zależy od Twoich preferencji!

Dobrze wiedzieć

Czy wybierając Żelazny Szlak Rowerowy konieczna jest mapa? Warto jeszcze raz podkreślić, jak wyglądają poszczególne oznaczenia trasy. Po polskiej stronie nie powinno być najmniejszych problemów z poruszaniem się wzdłuż szlaku. Wystarczy sugerować się oznakowaniem typu R4, czyli pomarańczowymi tabliczkami, na których widnieje czarna ikona roweru oraz logo ścieżki. Dodatkowo na punktach postojowych rozmieszczone są plany ułatwiające zorientowanie się w terenie.

Oznaczenia nawigują nas kilometr po kilometrze.

Przekraczając stronę czeską należy liczyć się ze zdecydowanie słabszą nawigacją. Żółte tabliczki pojawiają się nieczęsto. Przydatną rzeczą na tym odcinku okazuje się GPS, aby nie zgubić się po drodze.  

Sama trasa jest przejezdna przez cały rok, praktycznie dla każdego. Co ciekawe, opisywany szlak posiada własną stronę internetową, na której znajduje się wiele interesujących informacji. Natomiast jednym z minusów będzie brak wyczerpujących wskazówek krajoznawczych, które mogłyby zdradzić więcej o śląskiej przyrodzie.

Praktyczne wskazówki

Przed drogą nie zapomnij o sprawdzeniu stanu technicznego roweru. Część trasy przebiega drogami publicznymi o małym natężeniu ruchu. W związku z tym najlepiej zaopatrzyć się w elementy odblaskowe oraz zadbać o sprawne światła w jednośladzie. Serwisy znajdziesz w Jastrzębiu-Zdroju. Dobrze więc zabrać ze sobą podstawowy zestaw (klucze, łatki na opony).

Jeżeli zaś jesteś fanem dłuższych wyjazdów, koniecznie pomyśl o przedłużeniu trasy do Ostrawy. To świetne miejsce na rodzinny wypad do ZOO czy też parku dinozaurów. Nieważne czy wybierzesz dłuższą czy krótszą opcję. W każdym z tych przypadków bez wątpienia przeżyjesz dobry czas, tak jak lubisz!

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Rowerowa adrenalina na Górze Żar
Region Śląsk, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 5,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Piach 30%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie śląskim
Region Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 4 h
Dystans 80 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa wokół Jeziora Paprocańskiego
Region Śląsk
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 1 h
Dystans 7,7 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Jaworzno — Pustynia Błędowska, czyli niezwykłości przyrody w jeden dzień
Region Śląsk, Małopolska
Typ roweru MTB, Szosa
Czas 5 h
Dystans 92 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?