Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Śląsk jest znany nie tylko z kopalni węgla, ale również z przepięknej przyrody i bardzo ciekawych zabytków. Warto poznać pałace i zamki, które znajdują się w okolicy Raciborza. Trasy dla rowerzystów często biegną przez wsie, łąki lub wzdłuż rzek. Poza podziwianiem krajobrazów, można poznać również bliżej tamtejsze zabytki. W Raciborzu znajduje się Zamek Piastowski, ale równie interesujące są na przykład Pałac w Rudniku, czy ruiny w Strzybniku. Odległość nie jest przerażająca, ale górek i pagórków na tym odcinku zdecydowanie nie brakuje.
Przejechanie trasy zajmie nie więcej niż 3 godziny. Liczy ona 54,1 km. Po większości dróg (90%) poruszają się samochody, więc trzeba być przez cały czas uważnym i skoncentrowanym. Ze względu na piach i kamienie, które mogą się pojawić na 20% trasy, warto przejechać ją na rowerze górskim, crossowym lub trekkingowym.
Wycieczka śladami zamków i pałaców zaczyna się kilkaset metrów od dworca PKP i PKS przy raciborskim rynku. Po odwiedzeniu Kolumny Matki Bożej i ewentualnym zaopatrzeniu się w prowiant w tutejszym sklepie spożywczym, można ruszać w drogę.
Pierwsze utrudnienia są już na samej ulicy Odorzańskiej. Mogą na niej występować piach i kamienie. Taki stan będzie utrzymywał się do Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Za nim nawierzchnia zdecydowanie się poprawia. Trzeba minąć Park Zamkowy i kładkę na Odrze, a później jechać w górę rzeki. Na odcinku około 600 m przy Hali Sportowej znowu jest gorszy fragment trasy. Lepiej na nim uważać, ponieważ mogą się tu pojawić piach lub kamienie. Następna taka nawierzchnia występuje również pod koniec ulicy Piotrowskiej. Ciągnie się aż do początku Górnośląskiej.
Trasa prowadzi do wsi Brzeźnica. Aby zobaczyć zabytkowy, stary młyn, należy skręcić w prawo z ulicy Kozielskiej w Leśną. Następnie po obejrzeniu obiektu, trzeba wrócić do głównej drogi.
Podobnie sytuacja wygląda przy ruinach pałacu w Łubowicach. Tutaj też trzeba zjechać z głównej trasy, aby je zobaczyć.
Pogorszenie nawierzchni występuje również w Grzegorzowicach na drodze numer 421 – aż do zjazdu na Żabnik. Następnie wycieczka biegnie do Sławikowa. W tej miejscowości można się spodziewać złej nawierzchni na ulicy Parkowej. Po wyjechaniu z tej wsi również jest długi odcinek z piaszczysto-kamienisty. Kończy się dopiero tuż przed Pałacem w Czerwięcicach.
Następnie należy przejechać przez trzy wsie: Szonowice, Modzurów, Jastrzębie. W każdej z nich znajduje się pałac. Aby zobaczyć ten ostatni, należy trochę nadrobić drogi. Odcinek pomiędzy Jastrzębiem a Krowiarkami jest najbardziej wymagający na całej wycieczce. Nie dość, że pod górę, to jeszcze występuje kiepska nawierzchnia.
Jedynym, co nagradza ten wysiłek jest Pałac z 1826 roku Hansa II Grafa von Henckel-Gaschin w Krowiarkach. Przed Kolonią Strzybnik również bywa mocno wyboiście i pod górę. Jednak już w samym Strzybniku można przez chwilę odpocząć, dokupić na przykład wodę i obejrzeć ruiny pałacu. Zaraz za nim jest wieś Rudnik, w której również są pozostałości zabytkowej budowli. Z niej trasa prowadzi prosto do Raciborza. Tutaj kończy się pętla.
Trudności na trasie
Wycieczka zaczyna się przy rynku w Raciborzu, niedaleko dworca PKP (450m) i dworca PKS (400m do centrum). Można tutaj dojechać pociągiem lub autobusem. Do tej miejscowości warto się wybrać własnym samochodem. W okolicy rynku są dwa parkingi bezpłatne.
Trasa biegnie śladami zamków i pałaców na ziemi raciborskiej. Dlatego to właśnie one znalazły się przede wszystkim na liście atrakcji. Jednak poza nimi są jeszcze dwa lub trzy innego rodzaju obiekty zabytkowe.
Na tak krótkiej trasie nie ma potrzeby kupowania noclegu. Jednak, jeżeli ktoś chce przedłużyć sobie wycieczkę, to po drodze znajdzie pojedyncze wille, zajazdy i dworki. Występują one głównie w Raciborzu oraz w Szonowicach. W tej pierwszej miejscowości ceny są bardzo wysokie, a w tej drugiej trochę niższe. Warto się zatrzymać na postój na przystani wodnej ze sceną w Raciborzu. W okolicy znajduje się Zamek Piastowski oraz dwa punkty gastronomiczne. Sama przystań jest miejscem z przyjemnymi widokami na wodę. Na scenie często odbywają się różne wydarzenia, co jest dodatkową atrakcją.
Przejechanie tego odcinka nie powinno zająć dłużej niż 3 godziny. Warto zabrać ze sobą niewielkie ilości prowiantu. Można przy okazji zatrzymać się na obiad. Na trasie jest kilka restauracji, punktów z szybkim jedzeniem typu fast-food oraz piekarni. Szczególnie warte uwagi miejsce to Browar Zamkowy Racibórz. Można tutaj nie tylko zjeść obiad, ale również zobaczyć, jak wytwarza się piwo.
Na trasie jest wiele przewyższeń, a miejscami nawierzchnia asfaltowa zamienia się w piach i kamienie. Dlatego do jej przejechania najlepsze będą takie pory roku, jak wiosna, lato, jesień. Zimą drogi mogą być zwyczajnie nieprzejezdne lub wyjątkowo śliskie. Warto zabrać ze sobą dokumenty, pieniądze oraz zestaw naprawczy do roweru. W zależności od pogody, może przydać się dodatkowa bluza lub kurtka przeciwdeszczowa. Na głowę obowiązkowo kask!
Warto zabrać ze sobą nawigację, powerbank, butelkę wody, prowiant, a nawet zapasową dętkę. Sklepy rowerowe i serwisy naprawcze są w następujących miejscowościach: Racibórz, Sławków, Rudnik.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.