Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Żółta trasa rowerowa – poznaj uroki gminy Lubaczów

Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 25,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 83%, Szuter 17%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Urząd Gminy Lubaczów

Trasę żółtą zaproponował Urząd Gminy Lubaczów w ramach przewodnika dla zwiedzających, opublikowanego w 2018 roku. Poza przedstawioną propozycją w informatorze znajdują się jeszcze trzy inne opisy wycieczek po gminie.

Wycieczka po żółtym szlaku gminy Lubaczów to doskonały pomysł na aktywny odpoczynek. Pozwala zobaczyć skarby okolicznych wsi i obejrzeć urokliwe lasy. Przejażdżka ma charakter rekreacyjny, przez co nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Można ją pokonywać na każdym rowerze, nieważne czy to model typu cross, gravel czy góral MTB.

Horyniec-Zdrój

Warto mieć na względzie, że trasa przebiega przez drogi wojewódzkie i gminne, gdzie można napotkać wzmożony ruch samochodowy. Z tego względu poleca się zabrać na tę wycieczkę rowerzystów, dla których jazda po szosie to nie pierwszyzna. Czy starsze dzieci również mogą wziąć udział? Oczywiście, jeśli nie jest to dla nich za duże wyzwanie.

Proponowana poniżej mapa podróży nieznacznie różni się od żółtej ścieżki wytyczonej przez gminę Lubaczów. Oryginalna wersja może okazać się atrakcyjną alternatywą dla tych, którzy nie chcą poruszać się wśród samochodów. Wszystko dlatego, że trasa przedstawiona przez urząd gminy biegnie przez większą liczbę pól oraz leśnych duktów.

Wycieczka zaczyna się w Lubaczowie i tam też się kończy. Prezentowany szlak wyróżniono specjalnym znakiem R-1 z żółtym symbolem, aby łatwiej było znaleźć właściwą drogę. Zaledwie po kilkunastu minutach jazdy pojawiają się zabudowania Dąbkowa. Dawniej była to niemiecka osada i nazywała się Felsendorf. Na uwagę w miejscowości zasługuje przede wszystkim kościół w Dąbkowie, który – podobnie jak urocza kapliczka świętego Józefa naprzeciwko świątyni – ma już prawie 200 lat.

Później droga kieruje do Opaki, do której wjeżdża się przez mały mostek na rzece Przerwie. Zaraz obok położony jest również staw, nad którym można zrobić sobie chwilę przerwy i przysiąść pod specjalną wiatą piknikową.

W dalszej części Opaki, a dokładnie zaraz za pierwszymi przewyższeniami na trasie, znajduje się rezerwat przyrody Kamienne. Stanowi on siedlisko dębów szypułkowych okrytych bogatym runem leśnym, składającym się z wielu rzadkich gatunków roślin. Panuje tam duże nasłonecznienie z uwagi na prześwitujące korony świetlistej dąbrowy. Jest to miejsce idealne na zrobienie kilku zdjęć oraz na zażycie kąpieli w promieniach słońca.

Na tym etapie podróży należy spodziewać się zmiany nawierzchni z asfaltu na szuter, który to ciągnie się przez najbliższe kilka kilometrów, aż do Rudy Szczutkowskiej. Tam znowu pojawia się droga asfaltowa, obok której „kłaniają się” wysokie lipy.

Nieco dalej umiejscowiona jest wieś Szczutków, w której warto zatrzymać się, chociażby na kilka minut, aby obejrzeć kościół pw. św. Wawrzyńca. Wyjątkowości nadaje mu nietypowy wygląd związany z dawnymi dziejami budynku. Kiedyś mieściła się tam cerkiew, przez co świątynia obfituje w kopuły.

Za Szczutkowem zaczynają się delikatne podjazdy zwiastujące ostatni punkt na trasie, czyli lubaczowską Dąbrowę. Stamtąd droga kieruje już bezpośrednio do Lubaczowa. W międzyczasie można podziwiać zieleń, połacie pól uprawnych, a także przydrożne kapliczki.

Podróż warto zakończyć na lubaczowskim rynku, gdzie poleca się odpocząć w lokalnej kawiarni i skosztować słodkich wypieków. Osoby, która pragną poznać inne zakątki gminy Lubaczów, mają również szansę skorzystać z pozostałych tras turystycznych: czerwonej, zielonej oraz niebieskiej.

Mapa i ślad GPX


Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Na miejsce startu można dojechać pociągiem, który dojeżdża do stacji PKP w Lubaczowie. Należy pamiętać, aby kupić bilet na przejazd w wagonie rowerowym. Po wyjściu z pociągu wystarczy wsiąść na rower i jechać na wycieczkę. Alternatywą jest dojazd własnym samochodem. Pozostawienie auta na parkingu w Lubaczowie nie powinno stanowić problemu, gdyż stworzono tam wiele miejsc przeznaczonych do dłuższego postoju pojazdów.

Atrakcje na trasie

Każda z miejscowości w gminie charakteryzuje się spokojną atmosferą oraz wieloletnią historią. Z tego powodu w czasie wycieczki można obejrzeć mnóstwo budowli z dawnych wieków albo doświadczyć kontaktu z okoliczną naturą. Na amatorów zabytków czeka m.in. Szlak Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego.

  • Dąbków – do czasu drugiej wojny światowej mieszkała tam ludność niemiecka, współegzystująca z licznymi grupami Polaków. Jeszcze przed wybuchem konfliktu, w marcu 1939 roku dawny Felsendorf zyskał obecną nazwę. Pochodzi ona od nazwiska generała Stanisława Dąbka, który w 1918 roku bronił wsi w czasie wojen polsko-bolszewickich. Wiekowe budowle przypominają historyczne dzieje tego miejsca. Przykładem może być dawny zbór ewangelicki, który teraz pełni funkcję kościoła, a także kapliczka świętego Józefa wybudowana w XIX wieku.

  • Opaka – co znajdziemy w tym miejscu? Przede wszystkim cerkwisko, czyli odrestaurowane szczątki dawnej cerkwi greckokatolickiej. Ponadto położony jest tam także rezerwat przyrody Kamienne. Na jego terenie dominuje świetlista dąbrowa, a towarzystwa dotrzymują jej rzadkie rośliny runa leśnego m.in. jaskier wielokwiatowy, kokoryczka wonna czy ciemiężyk białokwiatowy.

  • Szczutków – kolejny punkt na mapie, w którym można bliżej poznać dawne dzieje gminy Lubaczów. Wszystko za sprawą usytuowanego tam kościoła pod wezwaniem świętego Wawrzyńca. Budynek powstał w 1904 roku i pełnił wcześniej rolę cerkwi pod wezwaniem świętego Dymitra. Jej oryginalne mury uległy zniszczeniu w czasie wojny, ale po dziś dzień przetrwała dawna dzwonnica.

  • Lubaczów – miasto będące sercem gminy. Wjeżdżając do Lubaczowa, można spodziewać się ładnego rynku z pomnikiem Lubacza oraz muzeum Kresów. Na obrzeżach dominuje natomiast zieleń i znajduje się małe rozlewisko wodne na stawie Młyn.

Noclegi lub miejsca postojowe

Krótki postój warto zaplanować między innymi w Szczutkowie, gdzie stoi wiata piknikowa. Dobrym pomysłem na chwilę oddechu na łonie natury będą też okoliczne łąki. Rowerzyści, którzy nie przepadają za pauzą na otwartej przestrzeni lub pragną kupić ciepły napój, mają do dyspozycji kawiarnie i restauracje w Lubaczowie.

Co w sytuacji, gdy chce się zostać na dłużej, aby jeszcze lepiej poznać walory Lubaczowa i jego „sąsiadów”? W okolicy można znaleźć różnego rodzaju hotele czy kwatery agroturystyczne położone w zacisznych miejscach, dlatego też ta gmina to dobry pomysł na dłuższy relaks. Największy wybór miejsc noclegowych oferuje miasto Lubaczów, ale w promieniu kilkunastu kilometrów od niego łatwo znaleźć również inne opcje.

Dobrze wiedzieć

Po rezerwacie przyrody wolno poruszać się tylko w wyznaczonych miejscach np. po ścieżce dla pieszych, co koniecznie trzeba uwzględnić, planując wybranie się do rezerwatu Kamienne koło Opaki. Spacer po strefie nieudostępnionej do użytku publicznego grozi mandatem.

Praktyczne wskazówki

W cieplejszych miesiącach poleca się zapakować do sakwy rowerowej kanapki i przekąski, dzięki czemu można skorzystać z pikniku na łonie natury. Do torby rowerowej warto włożyć również kurtkę przeciwdeszczową, ponieważ pogoda bywa zmienna.

Warto także zawsze zadbać o zestaw podstawowych narzędzi na wypadek awarii roweru na trasie, dobrze dopasowany kask oraz odpowiednie lampki rowerowe, zwłaszcza jeśli na szlak wybieramy się popołudniem.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pętla wokół Jeziora Solina
Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 19,4 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 74%, Bruk 26%
Co oznaczają parametry trasy?
Czerwona trasa rowerowa – odkryj gminę Lubaczów
Region Podkarpacie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 23,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Twierdza Przemyśl i Forteczna Trasa Rowerowa – odkrywając sekrety fortów, poznając tajemnicze zakamarki Przemyśla
Region Podkarpacie
Typ roweru MTB, Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 56 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 20%, Szuter 60%, Bruk 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem w Bieszczady przez Rezerwat Krywe
Region Podkarpacie
Typ roweru MTB
Czas
Dystans 33 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 5%, Piach 75%, Szuter 10%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?