Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa ze Świdnicy wzdłuż Bystrzycy

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 3 h
Dystans 44 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Piach 20%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Gmino Miasta Świdnica

Jeżeli chcesz trochę popracować nad własną kondycją i siłą mięśni, to trasa ze Świdnicy przez Dolinę Bystrzycy będzie dobrym wyborem. Jest dosyć wymagająca, a tylko początkowy i końcowy fragment pozwala na chwilę wytchnienia. Pozostała część to wzniesienia i to dosyć wysokie, dlatego raczej nie polecamy jej osobom o słabej kondycji fizycznej. Rekompensatą za krople wylanego potu będą z pewnością piękno przyrody, mnóstwo zabytków, w tym zamki, pałace i punkty widokowe. Nie zabraknie też miejsc, w których możesz się zatrzymać.

panorama ŚwidnicyPanorama Świdnicy, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

Trasa przebiega w taki sposób: Świdnica - Bystrzyca Dolna – Burkatów – Bystrzyca Górna – Lubachów – Świdnica.

Przejechanie całej trasy, o ile nie narzekasz na kondycję, nie powinno zająć więcej niż 3 godziny. Do pokonania masz 44 km. Najlepiej ,,zrobić” ten odcinek na rowerze crossowym, trekkingowym lub MTB. Takie modele znakomicie poradzą sobie z piachem, kamieniami i licznymi górkami. Skoro mamy to już ustalone, to pora ruszać.

Trasa zaczyna się w Świdnicy, obok Zalewu Witoszówka. Następnie mijasz Hospicjum Ojca Pio i Osiedle Słowiańskie. Wyjeżdżając z miasta, kieruj się do Bystrzycy Dolnej.

Aż do Lubachowa jedziesz prostą drogą po asfalcie, mijając wspomnianą miejscowość oraz inne – Burkatów i Bystrzycę Górną. Później zaczyna się pierwsze rozwidlenie. Kiedy dotrzesz do wsi, możesz zwiedzić XIX-wieczną, wiszącą kładkę dla pieszych i zobaczyć początek Questu ,,Tajemnice Śląskiej Doliny”.

Następnie skręć w prawo, aby dostać się do dwóch Zapór: na Zagórzu Śląskim oraz Wodnej na Bystrzycy. Atrakcjami, które będą bardzo blisko i nie możesz ich pominąć są Jezioro Bystrzyckie oraz Plaża ,,Zagórze Śląskie”. W niewielkiej odległości znajduje się Krucza Skała. To właśnie na niej intensywnie trenowali narciarze polscy i niemieccy do olimpiady oraz do wielu innych zawodów.

Jezioro BystrzyckieJezioro Bystrzyckie, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

Później skręć w lewo, aby dojechać do willi Jugowice. Przy niej masz do wyboru łatwiejszą i trudniejszą trasę. Ta ambitniejsza wiedzie przez piaszczyste i kamieniste nawierzchnie, a ta bardziej rekreacyjna dalej prowadzi asfaltem.

Po przejechaniu tego odcinka dostaniesz się do rozwidlenia. Cel jest taki, aby dojechać do Pałacu w Jedlice. Nie ma znaczenia, czy wybierzesz prawą, czy lewą odnogę. Ta po lewej stronie na ostatnim odcinku jest trochę piaszczysta. Gdy chcesz nieco oszczędzić siły, lepiej wybierz tę drugą. Pałac w Jedlice i Pociąg specjalny Ameryka to atrakcje kończące pętle. Teraz masz do pokonania tylko drogę powrotną.

Pałac JedlinkaPałac Jedlinka, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

Dobrym wyborem będzie po minięciu Pałacu Jugowice skręcenie w lewo. Wtedy nie ominiesz takich ciekawych punktów jak Zamek Grodno i pałac z II połowy XIX wieku. Później zostaje przejechanie przez Lubachów, Bystrzycę Górną, Burkatów, Bystrzycę Dolną i znowu znajdziesz się w Świdnicy.


Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Trasa zaczyna się obok zalewu Witoszówka nieopodal dworca PKP. Do zbiornika wodnego możesz również dojechać własnym samochodem i zostawić pojazd na parkingu.

Atrakcje na trasie

  • Zapora Wodna w Lubachowie – wybudowano ją w latach 1914-1917 z kamienia. Dzielnie chroni okolicę przed powodziami. Nie da się jej przeoczyć, ponieważ ma 44 metry szerokości i aż 230 długości. Hałas spowodowany wypływającą przez tamę wodą, całkowicie rekompensują piękne widoki. Zdjęcie – obowiązkowe!
  • Pałac Jedlinka – chociaż został zniszczony w latach powojennych, to powoli odzyskuje swój dawny blask. Jeżeli interesujesz się II wojną światową, na pewno spodoba Ci się to miejsce. Warto tutaj zobaczyć kolekcję starej porcelany oraz przepiękną salę balową. Atrakcję stanowi również replika samolotu Czerwonego Barona. Obecnie w tym zabytkowym budynku znajduje się hotel.
  • Zamek Grodno – położony w Zagórzu Śląskim na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m. Ten zabytek liczy już sobie ponad 700 lat i nie tylko to jest w nim imponujące. Najpierw był związany z Piastami Śląskimi, później stał się renesansową rezydencją. Możesz podziwiać jego średniowieczne mury i niektóre pomieszczenia z czasów renesansu. Widok z zamkowej wieży na pewno zrekompensuje Ci wszystkie pokonane na rowerze kilometry. Przy okazji możesz coś zjeść w Karczmie Rycerskiej.
Zamek GrodnoZamek Grodno, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica
  • Krucza Skała – skocznia narciarska na północnym stoku została zbudowana w 1924 roku. To jeden z wielu budowanych w tamtym okresie ośrodków przygotowań olimpijskich reprezentacji Niemiec. Najważniejsze wydarzenie na Kruczej Skale to Mistrzostwa Dolnego Śląska rozegrane 21 stycznia 1931 r. Przez jej szczyt prowadzą dwa szlaki turystyczne: zielony z Lubawki do Krzeszowa oraz niebieski poniżej szczytu prowadzący Kruczą Doliną z Lubawki do Chełmska Śląskiego.
  • Jezioro Bystrzyckie – sztuczny zbiornik wodny powstały w 1917 roku pośród wzniesień Gór Sowich. Jest jednym z najpiękniejszych tego rodzaju miejsc w południowej części Polski. Można po nim popływać kajakiem lub rowerkiem wodnym. Wokół jeziora znajdują się restauracje oraz infrastruktura noclegowa.
  • Plaża ,,Zagórze Śląskie” – to stosunkowo nowe miejsce, które już zyskało sympatię mieszkańców oraz turystów. Plaża jest strzeżona, więc każdy może się tutaj czuć bezpiecznie. Dodatkowym urozmaiceniem są wręcz obłędne widoki na Jezioro Bystrzyckie. Przy okazji warto zobaczyć wielkie Akwarium w Zagórzu Śląskim, w którym są ciekawe okazy roślin i zwierząt słodkowodnych.
  • Replika pancernego wagonu Adolfa Hitlera ,,Amerika” tuż przy Pałacu Jedlinka – wybudowano go specjalnie na życzenie Adolfa Hitlera. W wagonie znajdowały się salon, dwie sypialnie oraz łazienka.
  • Replika samolotu Czerwonego Barona – możesz go zobaczyć w centralnej części Parku Sikorskiego w Świdnicy. To wspaniały czerwony Fokker Dr. I. Latał nim Manfred von Richthofen, legendarny lotnik i zdobywca przestworzy. Nazywano go Czerwonym Baronem. Mimo ogromnej odwagi i dużych umiejętności zginął w wieku 26 lat.

Noclegi lub miejsca postojowe

Nocleg raczej nie będzie Ci potrzebny, z uwagi na krótki do przejechania dystans. Gdyby jednak wydarzyło się coś niespodziewanego lub zwyczajnie zmienisz zdanie Chata nad Sztolnią lub Willa Justynka są odpowiednimi do tego celu miejscami.

Na trasie znajdziesz też odnowione Schronisko Młodzieżowe, które oferuje noclegi za niewielką opłatą. Na pewno bardzo atrakcyjnym miejscem do odpoczynku będzie Fregata, czyli pensjonat z restauracją na wodzie. Umiejscowiony został nad samym Jeziorem Bystrzyckim. Wokół niego masz do wyboru jeszcze kilka obiektów noclegowych. Są to: Apartament Mawi, FALA Domki do wynajęcia, Hotel & Restauracja Maria Antonina. Pozostałe punkty na trasie to pokoje do wynajęcia – przytulne, domowe i atrakcyjne cenowo.

Gdzie zjeść

Fregata nad Jeziorem Bystrzyckim jest sprawdzonym i bardzo polecanym miejscem. Już same nazwy dań brzmią smakowicie. Wspaniałe położenie restauracji to również jej atut.

Hotel & Restauracja Maria Antonina to kolejny lokal na Twojej trasie, które powinieneś odwiedzić. Znajdziesz tu coś dla siebie niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem domowej, polskiej kuchni, czy wolisz włoską pizzę. Wszystko smakuje wyśmienicie.

Jeżeli masz ochotę tylko na drobną przekąskę, to wokół Jeziora Bystrzyckiego są punkty z lodami i goframi.

Warta zainteresowania jest również Karczma Rycerska na Zamku Grodno.

Dobrze wiedzieć

Na tę wycieczkę lepiej wybrać się w ciepłych miesiącach. Wiosna, lato i wczesna jesień to najlepszy czas na rower. Natomiast, gdy zrobi się chłodniej, a pogoda zacznie być kapryśna, przejazd może być nieco utrudniony. Oprócz odpowiedniego stroju rowerowego przyda się podstawowy zestaw naprawczy i zapas prowiantu.

Trudności na trasie

  • Przewyższenia.
  • Ruch samochodowy.
  • Piaszczyste i kamieniste drogi.
  • Możliwe duże utrudnienia w sezonie zimowym.

Praktyczne wskazówki

Trasa biegnie w większości przez małe wsie, więc warto zabrać ze sobą nawigację. Na głowie obowiązkowo powinien znaleźć się kask. Oprócz podstawowego zestawu naprawczego, dobrze spakować dętkę oraz apteczkę.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa Karpacz i Przełęcz Okraj
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 3 h
Dystans 58,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 95%, Szuter 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Wilcza Pętla – czyli niezapomniany szlak po malowniczych Górach Bardzkich
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB
Czas 3 h
Dystans 30,5 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa do rezerwatu nad Jezioro Daisy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 29,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 81%, Szuter 19%
Co oznaczają parametry trasy?
Zamki i pałace wokół Świdnicy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 4 h
Dystans 43,8 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 88%, Piach 12%
Co oznaczają parametry trasy?