Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
10 pałaców, niezwykły młyn i ceniona winnica – to wszystko zobaczycie w 4 godziny! Możliwe? Tak! Zapraszamy na szybką wycieczkę szlakiem zabytkowych obiektów rozrzuconych wokół Świdnicy. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników dawnej architektury, pięknie odremontowanych zabytków i tajemniczych ruin. Pałac Krasków, pałac w Siedlimowicach i inne – trasa zamki i pałace wokół Świdnicy to pomysł w sam raz na aktywny wiosenny, letni lub jesienny dzień.
Tradycyjnie wycieczkę zaczynamy z okolic Bosmanatu, czyli na brzegu Zalewu Witoszówka w Świdnicy. Trasa wiedzie nas na północ – ścieżką rowerową ulicami Śląską, Miłego Dnia, Nadbrzeżną, Łączną i Kazimierza Wielkiego. Świdnicę opuścimy po niespełna 4 kilometrach.
Pierwszy przystanek mamy w Sulisławicach, przy pozostałościach dawnego pałacu (trzeba odbić z szosy w lewo, przed przystankiem autobusowym). Niespełna kilometr dalej i mamy kolejną pamiątkę po świetnej przeszłości tych terenów. To częściowo zamieszkany pałac w Wiśniowej (skręt w prawo, na skrzyżowaniu za przystankiem autobusowym). Wiśniowa ma też inne atrakcje dla turystów – to piękny drewniany kościół św. Marcina z 1730 r. z wyposażeniem wnętrza z przełomu XVII i XVIII w.
Kilka minut po opuszczeniu Wiśniowej wjeżdżamy do Bagieńca. Tu czekają dwie atrakcje: pałac położony przy stawie (z malowniczym kamiennym mostem) oraz Winnica Silesian, która oferuje regionalne wina. Pałac i winnica znajdują się obok siebie, po obu stronach drogi przecinającej wieś.
Z Bagieńca jedziemy na północ, lokalną drogą między stawami (skrzyżowanie przy zabudowaniach winnicy). Po dwustu metrach skręcamy w lewo, szutrowa droga poprowadzi nas do skrzyżowania polnych dróg – warto zachować czujność i mieć pod ręką GPS. Skręcamy w prawo, w stronę Wierzbna.
Półtora kilometra dalej wjeżdżamy do wioski i na skrzyżowaniu z ulicą Świdnicką skręcamy w prawo. Okrążamy kościół i docieramy do siedziby Cystersów sprzed wieków – do obejrzenia mamy dawny pałac opacki.
Wierzbno opuszczamy ulicą Pankowicką, kierujemy się na wschód. Kolejna miejscowość to Panków, a w niej ruiny dawnego pałacu (ruiny zamku w Pankowie, tuż przy szosie). Przekraczamy mostem Bystrzycę i jedziemy zobaczyć pałac w Śmiałowicach. Na skrzyżowaniu dróg udajemy się w stronę widocznej między domami kościelnej wieży. Za świątynią należy skręcić w lewo – pałac jest zamieszkany, jednak można go obejrzeć z zewnątrz.
Asfaltowa droga (niezbyt ruchliwa) prowadzi na północ, wzdłuż Bystrzycy, w stronę Siedlimowic. Po 4 kilometrach stajemy przy zabytkowym młynie, w którym nadal mieli się mąkę – to niezwykłe miejsce, w którym warto zatrzymać się na dłużej. Po drugiej stronie drogi rozległy park skrywa malownicze ruiny pałacu należącego niegdyś do rodziny Kornów.
Kolejny przystanek zaplanowaliśmy przy zabytkowym pałacu w Domanicach. Dojedziemy do niego skręcając z drogi z Siedlimowic w prawo. Na skrzyżowaniu z licznymi tablicami informacyjnymi (obok przystanku) wybieramy drogę w prawo. Droga w lewo prowadzi natomiast nad rozległy Zalew Mietkowski – możecie chwilę zatrzymać się nad brzegiem, a jeśli macie czas to w odległości ok. 20 minut jazdy jest plaża w Borzygniewie.
Odjeżdżamy spod pałacu w Domanicach. Asfalt prowadzi przez 4 kilometry do Kraskowa. Pięknie utrzymany pałac i park cieszą oczy (w zabytku działa ośrodek rozwoju osobistego). Ruszamy dalej w trasę. Droga prowadzi nas wśród pól do Gruszowa (na skrzyżowaniu w Stefanowicach skręcamy w stronę Wilkowa, drogę wskaże kierunkowskaz). Pałac w Gruszowie jest pięknie odremontowany – działa w nim hotel i restauracja.
Zbliżamy się do końca wycieczki szlakiem zamków i pałaców wokół Świdnicy. Po kilkunastu minutach dojeżdżamy do Pszenna, przekraczamy ruchliwą drogę krajową 35 i ulica Słoneczna prowadzi nas do wioski Jagodnik. Tu skręcamy w prawo i fragmentem znanego rowerowego szlaku EuroVelo docieramy do Świdnicy.
To świetna okazja – jeżeli pozostały Wam siły – do objechania zabytkowego centrum Świdnicy. To niezwykle ciekawe miasto. Szczęśliwie przetrwało II wojnę światową, a jedną z licznych turystycznych atrakcji jest wspaniały Kościół Pokoju z barokowym wnętrzem (świątynia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Rowery można zostawić przy Informacji Turystycznej (Rynek 39-40).
Po przejechaniu mostu na Bystrzycy, jadąc na wprost dotrzemy na Rynek. Skręt w lewo i ulica Wodna poprowadzi nas w stronę mety trasy przy Bosmanacie.
Proponowana trasa jest pętlą – start i meta są w Świdnicy w okolicach zalewu Witoszówka. Do miasta łatwo dojechać pociągiem np. z Wrocławia lub Katowic. Niezłym pomysłem jest również podróż własnym samochodem z bagażnikiem na rowery. Auto można zostawić na jednym z parkingów. Turyści bez rowerów mogą je wypożyczyć w Informacji Turystycznej (Rynek 39-40).
Każdy z mijanych pałaców to okazja do zrobienia dłuższej przerwy. Chętni mogą zorganizować piknik – zbaczając nieco z trasy – przy Zalewie Mietkowskim.
Bary i restauracje na każdą kieszeń znajdziecie w Świdnicy. Na trasie nie spotkamy zbyt wielu punktów gastronomicznych. Wyjątkiem jest restauracja w Gruszowie, a wino kupimy w Winnicy Bagieniec. Po drodze miniecie natomiast wiele sklepów spożywczych – nie będzie problemu z zakupem suchego prowiantu.
Proponowana trasa jest jedną z kilku wokół Świdnicy. Miasto może być ciekawą bazą wypadową m.in. do wycieczki wokół tajemniczej góry Ślęża. Jeżeli interesuje Cię jednodniowa odskocznia od codzienności – Świdnica ma wiele ciekawych opcji. Przy świdnickiej Informacji Turystycznej (ul. Rynek 39-40) działa wypożyczalnia rowerów.
Trasa Zamki i pałace wokół Świdnicy nie jest zbyt męcząca. Warto jednak przygotować się na zmiany pogody i spakować do plecaka/sakwy kurtkę przeciwdeszczową. Jeździmy w kasku na głowie. Niezłym pomysłem jest zabranie powerbanka – dzięki niemu nie rozładuje się telefon z nawigacją. W Świdnicy działają warsztaty rowerowe, niemniej dobrze mieć przy sobie łatki, zapasową dętkę i podstawowe narzędzia.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.