Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wycieczka szlakiem historycznych zabytków Torunia

Region Kujawy
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 4 h
Dystans 24 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 10%, Szuter 30%, Kamienie 5%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Hanys w Podróżach

Podróżnik-pasjonat, który kocha przede wszystkim górskie klimaty, ale i nie stroni od wypraw w inne zakątki Polski oraz Europy, odwiedzając także tereny Bałkanów, Austrii czy Węgier. 

Toruń kojarzyć się może przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem oraz tradycją wypiekania pierników. Jednak po tej wycieczce rowerowej zostanie zapamiętany jako miasto o niezwykle bogatej historii, w którym pomysły na spędzanie czasu się nie kończą.

Zabytkowa zabudowa ToruniaZabytkowa zabudowa Torunia to prawdziwa architektoniczna perełka.

Tym razem do przejechania są 24 kilometry, na co przeznaczyć należy około 4 godzin. Trasa prowadzi przez wybrane przez autora atrakcje w Toruniu. Trzeba jednak zaznaczyć, że będzie sporo okazji do tego, aby nieco zboczyć z wytyczonej ścieżki i zobaczyć jeszcze więcej ciekawych miejsc.

Na tej trasie sprawdzi się rower trekkingowy lub górski MTB, zapewniający wygodę podczas jazdy nie tylko po asfalcie, ale i po bruku, szutrze, czy piachu. W tę podróż jak najbardziej można zabrać dzieci, ale te nieco starsze. Chociaż większość drogi przebiega wydzielonymi ścieżkami rowerowymi, to wciąż do przejechania jest kilka odcinków ze wzmożonym ruchem samochodów. Na nich będzie trzeba zachować szczególną ostrożność.

Jak przebiega rowerowa trasa przez zabytki Torunia?

Start przewidziany jest na stacji PKP Toruń Główny. Stamtąd trzeba kierować się na drugą stronę Wisły, przejeżdżając ścieżką rowerową po moście im. Józefa Piłsudskiego. Dalej, z placu Mariana Rapackiego należy wjechać na obszar znajdującego się na liście UNESCO Zespołu Staromiejskiego. Jadąc ulicą Fosa Staromiejska, podziwiać można klimatyczne kamieniczki, a także stare obwarowania i Krzywą Wieżę, za którymi skrywa się Bulwar Filadelfijski. Przejeżdżając tym ostatnim, nadarza się okazja, aby zrobić przerwę na rejs po Wiśle.

Rejs po Wiśle w ToruniuRejs po Wiśle zapewni wielu godnych zapamiętania widoków.

Następny punkt na mapie to plac Świętej Katarzyny, do którego prowadzi ulica Wola Zamkowa. Góruje nad nim kościół garnizonowy. Nieopodal znajdują się Muzeum Twierdzy Toruń oraz Muzeum Etnograficzne. Po ich zwiedzeniu należy obrać kierunek na północny wschód, do ulicy Gałczyńskiego. Po drodze zobaczyć można charakterystyczne Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, pomnik Kargula i Pawlaka, a nieco dalej nowoczesną Halę Sportowo-Widowiskową.

Dalej należy jechać ulicą Jurija Gagarina, przy której znajduje się modernistyczny kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, jednej z największych uczelni w Polsce. Rowerem przejechać można pomiędzy domami studenckimi, a następnie wydziałami – m.in. Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Właściwie jako ostatni wyłania się stosunkowo nowy budynek Collegium Humanisticum. W tym miejscu warto odbić na chwilę na wschód, aby zobaczyć Fort VII, pamiętający czasy zaboru pruskiego.

Muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II w ToruniuMuzeum poświęcone Janowi Pawłowi II w Toruniu.

Kolejnym ciekawym punktem na trasie jest Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, jak również znajdujące się tuż obok muzeum poświęcone właśnie Ojcu Świętemu. Droga powrotna to długi odcinek ulicy Bydgoskiej, która prowadzi do wyjątkowo urokliwej dzielnicy Bydgoskie Przedmieście, wypełnionej kamieniczkami z przełomu XIX i XX wieku. Jednak chcąc nieco odpocząć od miejskiego gwaru, zjechać warto na chwilę do parku miejskiego. Stamtąd kierować można się ulicą Rybaki w stronę zabytkowej starówki.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Do Torunia można dojechać pociągiem z różnych stron Polski. Wybierając stację, najlepiej zdecydować się na wspomniany już Dworzec Główny. Znajduje się on po lewej stronie Wisły. Żeby dojechać do starego miasta, trzeba będzie pokonać około 2-kilometrowy odcinek prowadzący przez most, z którego widoczna jest piękna panorama Torunia. Podróżujący autobusem wysiądą natomiast na dworcu umiejscowionym tuż przy samej starówce.

Panorama ToruniaKrótka podróż z dworca warta jest widoku na panoramę Torunia.

Atrakcje na trasie

Gdyby chcieć zobaczyć wszystkie toruńskie zabytki, z pewnością należałoby poświęcić na to kilka dni. Zaproponowana trasa rowerowa po Toruniu zapewnia jednak szeroki przekrój atrakcji jak na jeden dzień, ukazując jednocześnie długą i barwną historię miasta. Co warto odwiedzić, mając tylko kilka godzin? Oto kilka propozycji:

Krzywa Wieża w Toruniu – baszta obronna z XIV wieku, słynna dzięki znacznemu odchyleniu od pionu. Wedle legendy wieża miała być równie krzywa, co sumienie pewnego toruńskiego krzyżaka, który złamał śluby czystości i spotykał się potajemnie z piękną mieszczką. Będąc na miejscu, warto spróbować oprzeć się plecami o pochyloną ścianę. Mówi się, że równowagę utrzymają tylko osoby prawdziwie uczciwe i prawe.

Krzywa Wieża w ToruniuSłynna Krzywa Wieża to jedna z najciekawszych atrakcji miasta.

Bulwar Filadelfijski – nabrzeże prawego brzegu Wisły. Miejsce rekreacji i odpoczynku, zwłaszcza latem wypełnione spacerowiczami oraz osobami uprawiającymi różne sporty. W 2024 roku zakończyła się jego rewitalizacja. Odwiedzający mają do dyspozycji m.in. kawiarnie, restaurację na barce, a w ciepłych miesiącach organizowane są rejsy po rzece. Między innymi tutaj kręcono sceny do filmu „Rejs”.

Bulwar FiladelfijskiBulwar Filadelfijski to miejsce na spacer, ale i relaks.

Muzeum Twierdzy Toruń – znajduje się ono w budynku XIX-wiecznych Koszar Bramy Chełmińskiej. W salach dawnych koszar przygotowana jest wystawa poświęcona toruńskim fortyfikacjom. To jeden z najlepiej zachowanych systemów budowli obronnych w Europie. Dzięki licznym eksponatom poznać tu można historię Twierdzy Toruń od okresu średniowiecza po drugą wojnę światową. Warto wiedzieć, że w środy zwiedzanie jest darmowe.

Brama Mostowa w ToruniuBrama Mostowa w Toruniu.

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej – trasa przebiega tuż obok, więc warto wstąpić i tam. To wyjątkowa przestrzeń tuż przy samej starówce, oddająca klimat polskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Eksponuje ona obiekty architektury ludowej, które zostały przeniesione w to miejsce m.in. z Kujaw, Ziemi Chełmińskiej, Borów Tucholskich czy Kaszub. W budynku dawnego arsenału na turystów czeka wystawa stała „Tajemnice codzienności…”, a także wystawy czasowe.

Brama Klasztorna w ToruniuBrama Klasztorna w Toruniu.

Miasteczko Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – kampus otwarty w 1973 roku i rozbudowywany do dziś. Jeszcze w latach 90. Międzynarodowe Stowarzyszenie Planistów i Urbanistów ogłosiło go najwybitniejszym dziełem z nurtu późnego modernizmu w całej Europie Środkowej. Głównym punktem jest budynek rektoratu oraz aula z charakterystycznym, kolorowym panneau na fasadzie. Dalej znajduje się biblioteka główna oraz poszczególne wydziały. Miasteczko obejmuje również część mieszkaniowo-socjalną z akademikami i klubem studenckim Od Nowa, w którym swoje pierwsze kroki stawiał m.in. zespół Republika.

Widok na Miasteczko Akademickie UMKWidok na Miasteczko Akademickie UMK.

Fort VII „Kościuszko” – element zewnętrznego pierścienia umocnień Twierdzy Toruń, wybudowany przez Prusaków w drugiej połowie XIX wieku. Miał on chronić będące pod zaborem miasto przed ewentualnym atakiem, ze względu na przebiegającą niedaleko granicę z Rosją. Niegdyś fort artyleryjski, dziś miejsce pamięci. Poza tym w pobliskim lesie – Barbarce, napotkać można liczne pamiątki po minionych stuleciach.

Muzeum Twierdzy ToruńWarte odwiedzenia Muzeum Twierdzy Toruń.

Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II i przylegające tereny – ta charakterystyczna świątynia jest stosunkowo nowa, ponieważ konsekracja miała miejsce w 2016 roku. Odwiedzający podziwiać mogą m.in. replikę prywatnej kaplicy Ojca Świętego, w której zasiada naturalnej wielkości figura Papieża Polaka. Natomiast na pokaźnym dziedzińcu ustawione są rzeźby, marmurowe stacje różańcowe czy elementy wystaw czasowych.  


Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła IISanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.


Noclegi lub miejsca postojowe

W trakcie samej wycieczki nocleg się nie przyda – trasa zaplanowana jest w taki sposób, aby poznać lepiej miasto w ciągu jednego dnia. Nie oznacza to jednak, że nie warto zadbać o bazę wypadową. Zarówno w Toruniu, jak i w jego okolicach, jest jeszcze wiele do zobaczenia. Przebiega tu chociażby kujawsko-pomorski fragment Wiślanej Trasy Rowerowej. Bezpośrednio na starówce mieści się wiele hoteli i hosteli, więc każdy znajdzie się coś na swoją kieszeń. Przed złożeniem rezerwacji powinno się jednak upewnić, czy wybrane miejsce ma w zanadrzu przechowalnię rowerów.

Na krótki odpoczynek w trakcie wycieczki warto natomiast wybrać park miejski na Bydgoskim Przedmieściu, w którym znajduje się przestrzeń do wspólnej rekreacji, w tym także grillowania.

Gdzie zjeść

Największy wybór punktów gastronomicznych zapewnia Stare Miasto. Można tam odwiedzić m.in. słynną naleśnikarnię, zjeść klasyczne potrawy kuchni polskiej, włoskiej czy azjatyckiej, albo skoczyć na ulubiony fast food. Natomiast będąc w okolicach miasteczka akademickiego, warto wybrać się na burgera.

Odwiedzając Toruń, obowiązkowe jest spróbowanie pierników z tutejszej fabryki. Te oferowane są w dziesiątkach wariantów, dlatego zwolennicy zarówno mniej, jak i bardziej tradycyjnych smaków z pewnością będą mieli z czego wybierać.

Praktyczne wskazówki

Trasa w przeważającej części prowadzi przez obszary typowo miejskie, w których bez problemu znaleźć można sklep czy uzupełnić bidon z wodą. Nie trzeba też martwić się o gotówkę. Natomiast w razie niespodziewanej awarii skorzystać można z lokalnych serwisów, a linie tramwajowe i autobusowe ułatwią przemieszczanie się po mieście w tej sytuacji. Nie ma więc potrzeby zabierać wielu narzędzi rowerowych, choć warto zawsze mieć ze sobą podręczny multitool czy zestaw z łatkami.

To, o czym warto pamiętać, to fakt, że Toruń jest miastem turystycznym. Zwłaszcza w sezonie letnim starówka tętni życiem, a poruszanie się po niej na rowerze nie jest najlepszym pomysłem. Poza tym w wiele miejsc dojechać można ścieżkami rowerowymi.

Bez względu na to czy planujesz zwiedzić Toruń jednego dnia, czy zostać w okolicy na dłużej, warto zawsze zadbać o odpowiedni strój dopasowany do sezonu. Niezależnie od panującej aury warto mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne czy kurtkę przeciwdeszczową. Nieocenione będą także dbające o bezpieczeństwo w ruchu miejskim kask oraz oświetlenie rowerowe.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa do Exploseum — Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Region Kujawy
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 h
Dystans 12,62 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerowa Krajna – wycieczka z Więcborka do Sępólna Krajeńskiego
Region Kujawy
Typ roweru Gravel
Czas 4 h
Dystans 21,7 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 71%, Szuter 29%
Co oznaczają parametry trasy?
Janowiecki Szlak Rowerowy – familijna trasa dla każdego
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 22,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 35%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Pałuki – łatwa trasa rodzinna
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 1 h
Dystans 17,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?