Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Bogaty w atrakcje turystyczne Beskid Żywiecki jest bardzo popularnym miejscem w rejonie Karpat Zachodnich. Piękne, górskie widoki są warte wysiłku, który trzeba włożyć, aby móc się nimi cieszyć, w końcu rowerowe trasy w tym rejonie uchodzą na dość wymagające.
Cały przejazd liczy 27,3 kilometry, czas oszacowano na około 2 godziny i można tę trasę przejechać w dowolnym kierunku. Miasto Żywiec, jak i przełęcz Głuchaczki są doskonałymi punktami na dalsze wycieczki, jedną z nich jest np. przejazd dookoła Jeziora Żywieckiego.
Początek znajduje się na dworcu PKP w Żywcu, z tego punktu należy kierować się na północny wschód, tak, aby objechać Park Zamkowy i znaleźć się na ulicy Kopernika. To nie tylko wyjazd z Żywca, ale również droga wojewódzka nr 945, której trzeba trzymać się przez kolejnych 16 kilometrów.
Jadąc cały czas prosto, należy minąć wieś Pewel Mała i dojechać do kolejnej — Jeleśni. To właśnie tu, nie wyjeżdżając jeszcze z miejscowości, należy zjechać z wojewódzkiej 945 i kierować się ul. Babiogórską, aż do wsi Przyborów. Oznakowania są dobrze widocznie i nie sposób je przeoczyć.
Niestety 90% całej trasy to drogi publiczne o różnym natężeniem ruchu, który przybiera na sile zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim. Ze względu na asfalt, na szlaku poradzą sobie nawet początkujący rowerowi turyści, jednak wycieczka nie jest polecana dzieciom.
Należy trzymać się wytyczonej trasy, aż do wsi Przyborów, na 22 kilometrze trzeba będzie skręcić w prawo, również w ul. Babiogórską. Na skrzyżowaniu znajduje się znak z napisem „Głuchaczki”. To już ostatni etap, niestety o największym przewyższeniu.
Właściwie cała droga prowadzi pod górę, lecz dopiero ten odcinek wymaga więcej siły i lepszej kondycji. Ostatnie 2 kilometry to ponad 206 m przewyższeń.
Asfalt kończy się mniej więcej na 26 kilometrze, później szlak przebiega przez utwardzoną gruntówkę, której nawierzchnia to głównie bruk, kamienie i szuter.
Koniec został wyznaczony na polu namiotowym Głuchaczki, niecałe 150 metrów od granicy polsko-słowackiej.
Oto, co warto wiedzieć:
Żywiec i jego atrakcje turystyczne nikomu nie pozwolą się nudzić, a niepowtarzalny klimat miejsca sprzyja wypoczynkowi. Miasto to również doskonała baza wypadowa na górskie szlaki piesze lub rowerowe.
Żywiec oraz okolice miasta są bardzo rozwinięte turystycznie, więc znalezienie noclegu nie powinno być problemem. Turyści mogą wybierać między hotelami, hostelami, apartamentami czy pokojami gościnnymi.
Na przełęczy Głuchaczki w okresie letnim działa studencka baza namiotowa. Oddalona o zaledwie kilkaset metrów od granicy ze Słowacją stanowi doskonały punkt przystankowy, przed kolejnymi wyprawami.
Największy wybór restauracji oraz różnych sklepów znajduje się w Żywcu, jednak przez kilkanaście pierwszych kilometrów, przy głównej drodze można naleźć karczmy, zajazdy lub restauracje połączone z parkingami oraz małe sklepy spożywcze.
Na tę górską trasę najlepiej wybrać się wiosną, latem lub wczesną jesienią, w zależności od panujących warunków.
Jeśli przełęcz to tylko przystanek na dalsze wypady po górskich szlakach, konieczne jest zabranie suchego prowiantu oraz całego zestawu odzieży (pogoda w górach bywa kapryśna). W takiej sytuacji dobrze wyposażyć rower w sakwy, które pomieszczą np. podstawowe narzędzia naprawcze. Trasy górskie są dobrze oznakowane, jednak bardzo przydatny może być GPS oraz dodatkowy powerbank.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.