Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Trasy rowerowe w woj. łódzkim są zróżnicowane pod każdym względem. Można spróbować swoich sił na czarnym szlaku po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich lub zaplanować wyjazd na kilka dni szlakiem bursztynowym. Poniższa propozycja odkrywa mniej znane tereny położone na wschód od Łodzi, z pięknymi krajobrazami i (jeszcze) niewielkim ruchem turystycznym.
Pętla o długości 113 kilometrów na północ od Tomaszowa Mazowieckiego w województwie łódzkim prowadzi w 99% po asfaltowych drogach publicznych. Z uwagi na jej długość oraz obecność samochodów na niemal każdym etapie, nie jest polecana dzieciom, a stopień zaawansowania można określić jako: doświadczony.
Początek trasy wyznaczony został na stacji kolejowej, stamtąd trzeba kierować się ul. Spalską aż do wyjazdu z miasta. Odcinek do Spały to jeden z niewielu, na którym jest ścieżka rowerowa.
W Spale można zrobić dodatkowe 14 km na liczniku i pojechać dalej ścieżką rowerową do Inowłodza, który ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji.
Wyjazd ze Spały prowadzi na północ ulicą Piłsudskiego. Około 500 metrów za stacją PKP znajduje się skrzyżowanie. Główna trasa prowadzi w lewo – zgodnie z oznaczeniem zielonego szlaku rowerowego na słupku po prawej stronie. Można również pojechać prosto i drugi raz odbić z głównego szlaku – to droga do miejscowości Konewka, w której można zobaczyć, jeden z niewielu w Polsce, bunkier kolejowy.
Jadąc zgodnie z wyznaczoną trasą 300 metrów za skrzyżowaniem należy skręcić w prawo i wjechać na asfaltową drogę, która prowadzi 10 kilometrów przez las. Zakaz ruchu na tym odcinku sprawia, że jedzie się tu bardzo komfortowo i bezpiecznie.
Kolejny etap rozpoczyna się przy trasie S8, należy skręcić w prawo i jechać drogą serwisową wzdłuż ekspresowej. W miejscowości Czerniewice trzeba przejechać na drugą stronę i jechać dalej prosto aż do miejscowości Podkonice Duże, tam odbić w lewo i kierować się na Podkońską Wolę. Krajobraz z leśnego zmienia się na łąki i pola uprawne, a trasa zaczyna prowadzić po drogach publicznych o różnym natężeniu ruchu.
Skoczykłody to wieś, w której należy skręcić w lewo tak, aby dojechać do Wysokienic. Przejeżdżając przez nie, trzeba skręcić w lewo, aby dotrzeć do drogi krajowej nr 72. Kolejną mijaną miejscowością jest Głuchów i zjazd w ul. Kolejową.
Trasa prowadzi dalej prosto bez zjazdów i utrudnień przez następne prawie 12 kilometrów.
Dopiero za wsią Stanisławów trzeba skręcić w prawo na Węgrzynowice i dalej kierować się do drogi wojewódzkiej nr 715. W pobliżu terenów zabudowanych pobocze zostało utwardzone, co znacznie ułatwia jazdę po drodze gdzie ruch samochodowy jest zdecydowanie większy.
Kolejny zjazd zaplanowany został w miejscowości Ujazd, trasa skręca z wojewódzkiej nr 715 w ul. Wolborską i prowadzi cały czas prosto, aż do miejscowości Wółka Krzykowska. Zaraz za przystankiem autobusowym należy skręcić w lewo i kierować się cały czas tak jak prowadzi droga. To już ostatni etap, który kończy się w Tomaszowie Mazowieckim.
Do Tomaszowa Mazowieckiego można dojechać pociągiem kolei ogólnopolskich, jak InterCity lub TLK, oraz regionalnymi PolRegio oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Obok dworca kolejowego znajduje się również dworzec autobusowy PKS, który obsługuje połączenia realizowane przez różnych przewoźników.
Wszystkie atrakcje w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach są dostępne dla zwiedzających, warto jednak się zorientować, czy nie trzeba wcześniej zarezerwować miejsca oraz kiedy obiekty są czynne, zwłaszcza poza sezonem turystycznym.
Noclegi są dostępne dla turystów głównie w Tomaszowie Mazowieckim, Spale oraz Inowłodzu. Jadąc tak zwaną Gierkówką, zaraz za po wyjeździe ze Spały, można skorzystać z miejsc postojowych nad stawem lub rzeką Gać.
Miejscem postojowym może być Zbiornik Wodny Józefin w Chociszewie.
Właściwie tylko na początku oraz końcu trasy, w większych miejscowościach znajdują się restauracje oraz dyskonty znanych sieci. We wsiach oraz małych miasteczkach dostępne są jedynie nieliczne sklepy, otwarte jedynie w porach przedpołudniowych.
Niedaleko wyznaczonej drogi przebiegają znane trasy rowerowe. Tomaszów Mazowiecki to dobry punkt wypadowy na kolejne dni aktywnego wypoczynku.
Raz w miesiącu, od marca do października, w Spale organizowany jest jarmark Spalski, na którym prezentowane jest rękodzieło ludowe, a wydarzeniu towarzyszą różne atrakcje.
Najlepszy czas na przejechanie proponowanego odcinka jest między marcem a październikiem. Sklepy oraz miejsca postojowe znajdują się w większości na początku i końcu trasy, dlatego dobrze zabrać ze sobą prowiant, zapas wody oraz najpotrzebniejsze narzędzia.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.