Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa z Tomaszowa Mazowieckie po łódzkim z perspektywy dwóch kółek

Region Łódzkie
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 113 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Daniel Bartkowicz

Trasy rowerowe w woj. łódzkim są zróżnicowane pod każdym względem. Można spróbować swoich sił na czarnym szlaku po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich lub zaplanować wyjazd na kilka dni szlakiem bursztynowym. Poniższa propozycja odkrywa mniej znane tereny położone na wschód od Łodzi, z pięknymi krajobrazami i (jeszcze) niewielkim ruchem turystycznym.

Pętla o długości 113 kilometrów na północ od Tomaszowa Mazowieckiego w województwie łódzkim prowadzi w 99% po asfaltowych drogach publicznych. Z uwagi na jej długość oraz obecność samochodów na niemal każdym etapie, nie jest polecana dzieciom, a stopień zaawansowania można określić jako: doświadczony. 

rzeka na trasieRzeka na trasie

Początek trasy wyznaczony został na stacji kolejowej, stamtąd trzeba kierować się ul. Spalską aż do wyjazdu z miasta. Odcinek do Spały to jeden z niewielu, na którym jest ścieżka rowerowa.

W Spale można zrobić dodatkowe 14 km na liczniku i pojechać dalej ścieżką rowerową do Inowłodza, który ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji.

ruiny zamku w InowłodzuRuiny zamku w Inowłodzu

Wyjazd ze Spały prowadzi na północ ulicą Piłsudskiego. Około 500 metrów za stacją PKP znajduje się skrzyżowanie. Główna trasa prowadzi w lewo – zgodnie z oznaczeniem zielonego szlaku rowerowego na słupku po prawej stronie. Można również pojechać prosto i drugi raz odbić z głównego szlaku – to droga do miejscowości Konewka, w której można zobaczyć, jeden z niewielu w Polsce, bunkier kolejowy.

znak drogowy miejscowości KonewkaKonewka

Jadąc zgodnie z wyznaczoną trasą 300 metrów za skrzyżowaniem należy skręcić w prawo i wjechać na asfaltową drogę, która prowadzi 10 kilometrów przez las. Zakaz ruchu na tym odcinku sprawia, że jedzie się tu bardzo komfortowo i bezpiecznie.

droga przez lasDroga przez las

Kolejny etap rozpoczyna się przy trasie S8, należy skręcić w prawo i jechać drogą serwisową wzdłuż ekspresowej. W miejscowości Czerniewice trzeba przejechać na drugą stronę i jechać dalej prosto aż do miejscowości Podkonice Duże, tam odbić w lewo i kierować się na Podkońską Wolę. Krajobraz z leśnego zmienia się na łąki i pola uprawne, a trasa zaczyna prowadzić po drogach publicznych o różnym natężeniu ruchu.

Skoczykłody to wieś, w której należy skręcić w lewo tak, aby dojechać do Wysokienic. Przejeżdżając przez nie, trzeba skręcić w lewo, aby dotrzeć do drogi krajowej nr 72. Kolejną mijaną miejscowością jest Głuchów i zjazd w ul. Kolejową.

Trasa prowadzi dalej prosto bez zjazdów i utrudnień przez następne prawie 12 kilometrów.

Dopiero za wsią Stanisławów trzeba skręcić w prawo na Węgrzynowice i dalej kierować się do drogi wojewódzkiej nr 715. W pobliżu terenów zabudowanych pobocze zostało utwardzone, co znacznie ułatwia jazdę po drodze gdzie ruch samochodowy jest zdecydowanie większy.

Kolejny zjazd zaplanowany został w miejscowości Ujazd, trasa skręca z wojewódzkiej nr 715 w ul. Wolborską i prowadzi cały czas prosto, aż do miejscowości Wółka Krzykowska. Zaraz za przystankiem autobusowym należy skręcić w lewo i kierować się cały czas tak jak prowadzi droga. To już ostatni etap, który kończy się w Tomaszowie Mazowieckim.


Dojazd do trasy

Do Tomaszowa Mazowieckiego można dojechać pociągiem kolei ogólnopolskich, jak InterCity lub TLK, oraz regionalnymi PolRegio oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Obok dworca kolejowego znajduje się również dworzec autobusowy PKS, który obsługuje połączenia realizowane przez różnych przewoźników.

Atrakcje na trasie

Wszystkie atrakcje w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach są dostępne dla zwiedzających, warto jednak się zorientować, czy nie trzeba wcześniej zarezerwować miejsca oraz kiedy obiekty są czynne, zwłaszcza poza sezonem turystycznym.

  • Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego — w obiekcie znajduje się kilka wystaw stałych, które dotyczą między innymi: kultury i obyczajów ludowych, obrzędów pogrzebowych praktykowanych na terenie doliny rzeki Pilicy oraz odrestaurowane przestrzenie pałacowe wraz z meblami w stylu np. wiktoriańskim.
  • Skansen Rzeki Pilicy — to miejsce, gdzie pamiątki z przeszłości uczą i bawią przyszłe pokolenia. Filia Miejskiego Centrum Kultury jest dostępna dla zwiedzających od wtorku do niedzieli. W obiekcie można zobaczyć między innymi: starą poczekalnię kolejową, młyn wodny, łodzie oraz wiele sprzętów wojskowych.
  • Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim — podziemna trasa prowadzi po byłych kopalniach kwarcu i piasku. Przestrzeń jest dostępna dla zwiedzających, a bilety są w cenie 18 zł normalny i 13 ulgowy. Można również skorzystać ze zniżek przysługujących dużym rodzinom oraz seniorom.
  • Bunkier w Konewce — jeden z czterech schronów kolejowych w Polsce, który był w stanie pomieścić cały skład pociągu. Otwarty dla zwiedzających od wtorku do niedzieli. Cena biletu ulgowego wynosi 12 zł, a normalnego 17. Istnieje również możliwość zwiedzania z grupą zorganizowaną oraz skorzystania z usług przewodnika.
  • Romański kościół św. Idziego w Inowłodzu — źródła podają dwie daty powstania kościoła, jedna to rok 1082 lub 1138. W okresie letnim, w niedziele można uczestniczyć w mszy świętej w tym średniowiecznym kościele.
  • Zamek królewski w Inowłodzu — gotycka budowla z XIV wieku, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. W 2007 roku ustalono plan odbudowy i rekonstrukcji zamku, a od 2013 jest dostępny dla zwiedzających.
  • Pomnik Żubra w Spale — ważący około 4 tony, naturalnej wielkości statua żubra powstała, aby upamiętnić polowanie zorganizowane przez Aleksandra II w Puszczy Białowieskiej. Pomnik jest częścią całości pomnika, który wcześniej stał w Zwierzyńcu. Tamtejsze władze wielokrotnie występowały o zwrot brakującej części lecz bezskutecznie. W efekcie w Zwierzyńcu można oglądać kopię Żubra.
  • Wieża ciśnień w Spale — obecnie “Carska wieża”. Nazwa związana jest z jej pierwotnym usytuowaniem. Budowla to pozostałość po kompleksie obejmującym pałac, koszary i elektrownię wodną - wszystko to było związane z polowaniami cara Aleksandra III na tymże terenie.
  • Spalski Park Krajobrazowy — powołany w celu ochrony doliny rzeki Pilicy. Doskonałe miejsce na odpoczynek po wymagającej trasie rowerowej lub spacer w rodzinnym gronie.
  • Rezerwat przyrody “Niebieskie Źródła” w Tomaszowie Mazowieckim — ścieżki dydaktyczne na terenie rezerwatu prowadzą turystów obok słynnych źródeł krasowych o błękitnym zabarwieniu. Doskonałe miejsce na wspólny spacer z dziećmi.
  • Pumptrack w Spale – tor dla rowerzystów o długości około 170 metrów. Dostępny dla wszystkich, bez opłat. Miejsce znajduje się w pobliżu plaży, boiska i innych sportowych atrakcji.
  • Centralny Ośrodek Olimpijski w Spale — jest to zarówno ośrodek przygotowań olimpijskich dla kadr narodowych i zagranicznych, jak i również miejsce pobytu dla turystów indywidualnych, niezwiązanych zawodowo ze sportem.

Noclegi lub miejsca postojowe

Noclegi są dostępne dla turystów głównie w Tomaszowie Mazowieckim, Spale oraz Inowłodzu. Jadąc tak zwaną Gierkówką, zaraz za po wyjeździe ze Spały, można skorzystać z miejsc postojowych nad stawem lub rzeką Gać.

Miejscem postojowym może być Zbiornik Wodny Józefin w Chociszewie.

Gdzie zjeść

Właściwie tylko na początku oraz końcu trasy, w większych miejscowościach znajdują się restauracje oraz dyskonty znanych sieci. We wsiach oraz małych miasteczkach dostępne są jedynie nieliczne sklepy, otwarte jedynie w porach przedpołudniowych.

Dobrze wiedzieć

Niedaleko wyznaczonej drogi przebiegają znane trasy rowerowe. Tomaszów Mazowiecki to dobry punkt wypadowy na kolejne dni aktywnego wypoczynku.

  • Czerwony szlak – Łódzka Magistrala Rowerowa (Wschód - Zachód)
  • Czerwony szlak – Szlak Grunwaldzki
  • Niebieski szlak – Ziemi Rawskiej

Raz w miesiącu, od marca do października, w Spale organizowany jest jarmark Spalski, na którym prezentowane jest rękodzieło ludowe, a wydarzeniu towarzyszą różne atrakcje.

Praktyczne wskazówki

Najlepszy czas na przejechanie proponowanego odcinka jest między marcem a październikiem. Sklepy oraz miejsca postojowe znajdują się w większości na początku i końcu trasy, dlatego dobrze zabrać ze sobą prowiant, zapas wody oraz najpotrzebniejsze narzędzia.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Sieradzka eSka, czyli poznajemy łódzkie!
Region Łódzkie
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 121 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 10%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa wokół Zalewu Sulejowskiego – gratka dla doświadczonych rowerzystów
Region Łódzkie
Typ roweru MTB
Czas 1 dzień
Dystans 68 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 2%, Szuter 98%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa do Konewki i Jelenia w pobliżu Spały i Tomaszowa Mazowieckiego
Region Łódzkie
Typ roweru MTB
Czas 3 h
Dystans 25 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 67%, Szuter 33%
Co oznaczają parametry trasy?