Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa z Skierniewic przez park Bolimowski

Region Łódzkie
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 4 h
Dystans 50,8 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Daniel Bartkowicz

Krótka trasa rowerowa na północ od Skierniewic, będzie idealna dla tych, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia w długich i wymagających przejazdach. Jazda po asfalcie lub drogach dla rowerów w otoczeniu pięknego parku krajobrazowego to świetny pomysł na weekendowy wypad za miasto.

Początek i koniec 50-kilometrowej pętli wyznaczono przy dworcu PKP w Skierniewicach, to tam rozpoczyna się prowadząca w 100% po asfalcie trasa, skierowana do każdego amatora wycieczek rowerowych. Jest idealna nawet dla początkujących ze względu na długość oraz warunki. Ścieżka rowerowa stanowi około 20 kilometrów całości przejazdu, a reszta to mało uczęszczane drogi publiczne.

widok na ZalewWidok  na zalew

Z dworca kolejowego należy kierować się na południe aż do Zalewu Zadębie, na wysokości ulicy Miodowej jechać na zachód, później nad Zalew Poniatowski i następnie w kierunku północnym do osiedla Makowskiego, aby tam wyjechać z miasta. Pierwsze kilometry trasy prowadzą przez miejscowości Mokra, Sierakowice Lewe, Bełchów, Dzierzgów oraz Bobrowniki krajobraz tej części drogi to głównie pola uprawne i małe wioski.

Od punktu przystankowego w Nieborowie rozpoczyna się teren leśny, a w samej miejscowości znajduje się piękny park i pałac Radziwiłłów.

Pałac RadziwiłłówPałac Radziwiłłów

Następnie trzeba kierować się na Bolimów i stamtąd dalej na południe, w stronę Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

trasa przez Bolimowski Park KrajobrazowyTrasa przez Bolimowski Park Krajobrazowy

Ostatnie 25 kilometrów to przejazd ścieżką rowerową aż do Skierniewic, która prowadzi przez park krajobrazowy. Trasa jest odpowiednia dla dzieci ze względu na długie odcinki z dostępem do ścieżki rowerowej oraz serwisówki, reszta prowadzi po drogach publicznych z ruchem samochodowym.


Dojazd do trasy

Do Skierniewic dojeżdżają pociągi i autobusy. Na stacji zatrzymują się pociągi kolei regionalnych oraz ogólnopolskich.

Przy dworcu znajduje się duży parking samochodowy, na którym można zostawić auto na czas przejazdu.

Atrakcje na trasie

  • Pomnik Stanisława Wokulskiego w Skierniewicach — bohater “Lalki” został upamiętniony przez Roberta Sobocińskiego. Pomnik znajduje się na jednym z peronów na Skierniewickim dworcu, tak aby można go zobaczyć, nie wysiadając z pociągu.
  • Pomnik Przed Bitwą Warszawską 1920 — powstał dla upamiętnienia setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad Armią Czerwoną. Znajduje się przy ul. Dworcowej.
  • Zalew Zadębie w Skierniewicach — Rozciąga się na 2,1 kilometra, jest umiejscowiony w północnej części miasta. Wokół zbiornika znajdują się trasy spacerowo-rowerowe, plaża miejska oraz wiele innych atrakcji. W okresie letnim można wypożyczyć sprzęt wodny, aby popływać kajakiem lub łódką. Doskonałe miejsce na wypoczynek w niewielkiej odległości od miasta.
  • Willa Kozłowskich — budynek to przykład eklektyzmu, pochodzi z 1893 roku. Aktualnie mieści się tam Urząd Stanu Cywilnego, dlatego potocznie nazywany jest pałacem ślubów.
  • Pałac Prymasowski w Skierniewicach — dawna siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, władców francuskich oraz carów rosyjskich. Budowę ukończono w 1619 roku, a ostatecznie rozbudowany w 1790. Budynek jest dostępny dla zwiedzających, którzy oprócz pięknej architektury, mogą podziwiać odrestaurowane wnętrze pałacu.
  • Parowozownia w Skierniewicach — zabytek kolejowy z 1845 roku, parowozownia mieści się na terenie zaplecza kolejowego. Zwiedzanie i oglądanie eksponatów możliwe jest za darmo, jedynie po wcześniejszym umówieniu. Przewodnikami są wolontariusze z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, które aktywnie pozyskuje kolejne eksponaty, powiększając zbiory. Na miejscu można zobaczyć kilka typów parowozów, lokomotyw spalinowych, elektrycznych oraz drezyny.
  • Ratusz Miejski w Skierniewicach — budynek powstał w 1847 roku, prezentuje styl neorenesansowy. Wnętrze budynku można zobaczyć w dni powszednia w godzinach pracy urzędników ratusza.
  • Bolimowski Park Krajobrazowy — na terenie parku znajduje się pięć rezerwatów przyrody, a cały kompleks to ponad 20 ha pięknych lasów. Ochrona wielu gatunków wyjątkowych roślin i zwierząt jest możliwa dzięki wpisaniu części obszaru do programu “Natura 2000”. Park to miejsce bytowania łosi, bobrów i wydry europejskiej.
  • Pałac Radziwiłłów i ogród w Nieborowie — aktualnie oddział Muzeum Narodowego Warszawskiego, jedna z najlepiej zachowanych siedzib arystokratycznych w Polsce. W latach 1774 - 1945 barokowy pałac należał do rodziny Radziwiłłów. Aktualnie pałac i ogrody w Nieborowie i Arkadii są dostępne dla zwiedzających, a wystawy stałe i czasowe można zobaczyć od poniedziałku do niedzieli. Bilety wstępu można kupić przez internet lub na miejscu, koszt wstępu to 46 złotych a ulgowy — 36.

Noclegi lub miejsca postojowe

Przejechanie całej pętli zajmuje do 4 godzin, więc noclegi nie są potrzebne.

Miejsc postojowych po drodze jest kilka i każde w dobrej lokalizacji.

  • Zalew Zadębie w Skierniewicach — plaża miejska oraz liczne tereny rekreacyjne.
  • MOP Nieborów — zagospodarowany teren, na którym znajdują się zadaszone ławki. Na 17 kilometrze trasy przy zjeździe z drogi krajowej nr 70.
  • Muzeum w Nieborowie — piękny park wokół pałacu.
  • Parkingi Leśne przy drodze wojewódzkiej nr 705 — parkingi położone w lesie, mniej więcej na 26,27 i 28 kilometrze trasy.

Gdzie zjeść

Większość lokali gastronomicznych zlokalizowana jest w Skierniewicach i Nieborowie, gdzie znajdują się np. Dworek Biała Dama, Hotel na Rozdrożu czy bardzo polecana Oberża pod Złotym Prosiakiem, którą urządzono w stylu charakterystycznym dla tego regionu.

Dobrze wiedzieć

Proponowaną trasę najlepiej przejechać w okresie letnim, wtedy też park wokół pałacu Radziwiłłów prezentuje się najlepiej, a po drodze można zatrzymać się w otwartych jedynie latem kawiarniach lub restauracjach w mniejszych miejscowościach.

Niedaleko trasy przebiega Bursztynowy szlak rowerowy oraz ścieżka rowerowa wokół Zalewu Zadębie w Skierniewicach.

Praktyczne wskazówki

We wsiach i miejscach turystycznych lokale oraz sklepy mogą być otwarte jedynie latem, jadąc tym szlakiem jesienią lub zimą warto zabrać ze sobą prowiant, napoje, mały zestaw naprawczy oraz np. dodatkowy powerbank.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Sieradzka eSka, czyli poznajemy łódzkie!
Region Łódzkie
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 121 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 10%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa wokół Zalewu Sulejowskiego – gratka dla doświadczonych rowerzystów
Region Łódzkie
Typ roweru MTB
Czas 1 dzień
Dystans 68 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 2%, Szuter 98%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa do Konewki i Jelenia w pobliżu Spały i Tomaszowa Mazowieckiego
Region Łódzkie
Typ roweru MTB
Czas 3 h
Dystans 25 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 67%, Szuter 33%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa z Tomaszowa Mazowieckie po łódzkim z perspektywy dwóch kółek
Region Łódzkie
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 113 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?