Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wyprawa rowerowa z Rogowa przez Łódź do Zaosia

Region Łódzkie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 132 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 92%, Szuter 8%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Daniel Bartkowicz

Województwo łódzkie to miejsce, w którym splatają się tradycje aż czterech kultur. Dlatego też ten malowniczy obszar obfituje w liczne, warte odwiedzenia atrakcje – takie jak chociażby Arboretum w Rogowie, Orientarium ZOO i ulica Piotrkowska, z których słynie Łódź, czy też Źródła Królewskie w Żerominie. Na łódzkich trasach rowerowych nie brakuje także wartych zapamiętania terenów, łączących w sobie zarówno piękne pomniki przyrody, jak i urbanistyczne perełki architektoniczne.

Kładka nad zalewem w Lisowicach na trasie z Rogowa do Zaosia.Kładka nad zalewem w Lisowicach na trasie z Rogowa do Zaosia.

Blisko 132-kilometrowa trasa wytyczona na obszarze województwa łódzkiego, to ciekawa propozycja dla średnio zaawansowanych lub doświadczonych rowerzystów. Na jej przejechanie należy zarezerwować sobie co najmniej 7 godzin, do których trzeba jeszcze oczywiście doliczyć czas na odpoczynek i zwiedzanie atrakcji turystycznych Łodzi i jej okolic. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby spory dystans podzielić na dwa lub więcej etapów. Trasa przebiega głównie po wygodnych, choć często współdzielonych z pojazdami mechanicznymi drogach asfaltowych. Na wielu odcinkach rowerzysta porusza się ścieżkami rowerowymi. Wyjątkiem jest fragment prowadzący z Żeromina do Źródeł Królewskich, gdzie do przejechania jest odcinek po drodze gruntowej.

Punktem początkowym wycieczki po ziemi łódzkiej jest Rogów. Trasę warto rozpocząć w sąsiedztwie stacji kolejki wąskotorowej. Ruszając stamtąd na północny wschód, w kierunku Przyłęku Dużego, mija się arboretum w Rogowie.

Czy wiesz, że...

Przez północno-wschodnią część gminy Rogów biegnie fragment szlaku rowerowego „Śladami Reymonta”. Ścieżka nazwana imieniem polskiego pisarza wytyczona została na dystansie 56,8 km. Przebiega ona przez Skierniewice, Lipce Reymontowskie, Rogów, Słupię, Godzianów, i znów Skierniewice.

Dalej opisywana trasa prowadzi na południowy wschód do Jeżowa, a następnie na południowy zachód, w stronę Rezerwatu przyrody Popień, przez miejscowości Władysławowo i Wierzchy. Od tego miejsca, przez Zygmuntów do Lisowic, droga biegnie ścieżką rowerową oraz wyznaczonym pasem dla rowerów.

Następnym ważnym punktem na trasie są Brzeziny, z których należy wyruszyć na północ, w kierunku Niesułków. Odcinek ten prowadzi przez malownicze tereny Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Na jego obszarze, w przeciwieństwie do pozostałej płaskiej części trasy, na rowerzystów czeka kilka dłuższych podjazdów. Fragment od Jeżowa do Lisowic, a następnie od Niesułkowa do Nowosolnej jest częścią niebieskiego Szlaku Rowerowego Ziemi Rawskiej.

Z Niesułkowa należy skierować się na południowy zachód, ponownie docierając do odwiedzonego już wcześniej rezerwatu. Skręcając dalej na zachód ku miejscowości Janów, mija się m.in. Wzgórze Radary. Celem tego fragmentu trasy jest Łódź.

Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta, takich jak np. pomnik Reymonta na ulicy Piotrkowskiej, „Orientarium ZOO Łódź” czy Manufaktury, należy wyruszyć na południe do Rzgowa. Odcinek rozpoczynający się w tym miasteczku i biegnący na wschód przez Tuszyn, Czarnocin, Będków do Ujazdu jest fragmentem Łódzkiej Magistrali Rowerowej W-E (czarny szlak rowerowy). Dotarcie do ostatniej z wymienionych wyżej miejscowości oznacza, że rowerzyście pozostaje do przejechania tylko 4-kilometrowy fragment trasy prowadzący do Zaosia.


park im. Adama Mickiewicza, Rzgów.Warty odwiedzenia na trasie park im. Adama Mickiewicza, Rzgów.


Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Do Rogowa, gdzie rozpoczyna się powyższa trasa, najwygodniej jest dojechać korzystając z usług PKP. Ten sam środek transportu można wybrać po dotarciu do jej punktu końcowego. Na stacji zlokalizowanej w oddalonym od Rogowa o około 25 km Zaosiu zatrzymują się pociągi jadące m.in. do Opoczna, Tomaszowa Mazowieckiego, Radomia i Koluszek.

Atrakcje na trasie

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji turystycznych mijanych podczas pokonywania trasy. Są jednak wśród nich takie punkty, na które koniecznie należy zwrócić uwagę.

Opisywana trasa rowerowa po województwie łódzkim rozpoczyna się we wspomnianym już Rogowie. Atrakcje, jakie możemy tam znaleźć to przede wszystkim imponujące arboretum oraz najdłuższa czynna kolej wąskotorowa w Polsce. Ogród o powierzchni ok. 54 hektarów obejmuje m.in. kolekcje roślin drzewiastych, leśne powierzchnie doświadczalne, gatunki szklarniowe i alpinarium. Wspomniana wąskotorówka o długości aż 49 kilometrów wytyczona została na odcinku Rogów-Rawa-Biała. Aktualnie kolej kursuje na odcinkach: Rogów - Jeżów oraz Rawa Mazowiecka - Biała Rawska.

Kolejka wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała.Kolejka wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała.

Kolejnym wartym odwiedzenia punktem na trasie jest Przyłęk Duży. W miejscowości można natknąć się na wiele pamiątek związanych z Władysławem Reymontem, który mieszkał tu na przełomie 1890 i 1891 roku. Polskiego pisarza upamiętnia m.in. replika pomnika: „Kufer Reymonta” Marcela Szytenchelma (oryginał znajduje się w Łodzi na ul. Piotrkowskiej). Cyklistów przejeżdżających przez te tereny może zainteresować także szlak „Śladami Reymonta”.

Pomnik Stanisława Reymonta.Pomnik Stanisława Reymonta.

Osoby pokonujące opisywaną trasę będą na kolejnych jej odcinkach miały okazję zapoznać się z urokliwymi krajobrazami leśnego rezerwatu przyrody Popień. Jadąc dalej, dotrą do kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego nad zalewem Rochna w Lisowicach. Miejsce to, położone ok. 35 km na wschód od Łodzi, pełne jest atrakcji dla dzieci i dorosłych. Należą do nich m.in. park linowy, Wake Park, baseny zewnętrzne, strzeżone kąpielisko, wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych oraz baza gastronomiczna, która zyskuje na różnorodności zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Sztuczny wodospad w Lisowicach.Malowniczy sztuczny wodospad w Lisowicach. 

Na północnym wschodzie od kompleksu zalewu Rochna znajdują się Brzeziny. Odwiedziny w tej miejscowości warto połączyć z wizytą w Muzeum Regionalnym utworzonym w 1972 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brzezińskiej. Placówka mieści się obecnie w pałacyku Buynów, w którym co ciekawe urodził się i wychował aktor Zbigniew Zamachowski. Kilkunastotysięczne Brzeziny położone są w pobliżu Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Zgodnie z jego nazwą, w krajobrazie okolicy dominują liczne wzgórza, ale nie tylko. Jest to także obszar bogaty w źródliska, od których rozpoczyna bieg m.in. rzeka Bzura, a także kompleksy leśne np. Las Łagiewnicki. Osoby, które zechcą poznać bliżej Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich powinny koniecznie odwiedzić średniowieczne grodzisko w Starych Skoszewach, dwór w Byszewach oraz klasztor Franciszkanów w Łagiewnikach.


Łódź

Nie wszystkie trasy rowerowe biegnące przez województwo łódzkie wjeżdżają do samego miasta, a zdecydowanie powinny. Łódź obfituje bowiem w różnorodne atrakcje turystyczne, które warto poznać. Do najpopularniejszych z nich należą:
 

  • Manufaktura w Łodzi – popularne centrum rozrywki, kultury i sztuki, które powstało na terenach dawnej fabryki włókienniczej. Jest to bez wątpienia jedna z wizytówek miasta. W jej budynku znajdują się m.in. muzea, kino, sklepy i restauracje. Turyści, których interesują atrakcje dla dzieci w Łodzi, powinni koniecznie odwiedzić ten niezwykły poprzemysłowy obiekt. 

Manufaktura w ŁodziŁódzka Manufaktura.

  • Ulica Piotrkowska – Łódź bez wątpienia wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z tą właśnie ulicą. Najdłuższy polski deptak otoczony jest pięknie odrestaurowanymi kamienicami i pałacykami, w których mieszczą się liczne obiekty usługowe, takie jak sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Tętniąca życiem przez cały rok ulica to miejsce, w którym odbywają się liczne jarmarki i wydarzenia kulturalne, np. Festiwal Światła. Urokliwe, odremontowane podwórza, a także instalacje artystyczne: „Pasaż Róży” i „Narodziny Dnia” to kolejne, choć wciąż nie wszystkie atrakcje turystyczne, które warto odkryć, spacerując Piotrkowską w Łodzi. 

ul. Piotrkowska w ŁodziJedna z najbardziej znanych ulic w Polsce - Piotrkowska w Łodzi

  • EC1 przy ul. Targowej 1/3 – Miłośników zabytków postindustrialnych zachwyci z pewnością gmach pierwszej miejskiej elektrowni w Łodzi. Nie warto jednak poprzestać na podziwianiu architektury tego miejsca. W budynkach kompleksu mieszczą się obecnie planetarium, Centrum Nauki i Techniki, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, a także sale konferencyjne i hale, w których organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.
     
     
  • Orientarium ZOO Łódź – Miejski Ogród Zoologiczny zlokalizowany przy ul. Konstantynowskiej może pochwalić się najnowocześniejszym w Europie pawilonem poświęconym faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Na jego wybiegach oraz w wolierach podzielonych na trzy strefy tematyczne podziwiać można aż 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb. Wśród nich znajdują się m.in. słonie indyjskie, orangutany sumatrzańskie, rekiny brodate, płaszczki, ale i stanowiące atrakcję dla dzieci pokolce królewskie (które maluchy niechybnie będą tytułować imieniem „Dory” w nawiązaniu do popularnej serii animowanych filmów).
Znak obok Orientarium w Łodzi.Znak obok Orientarium w Łodzi.

Kolejnym, wartym uwagi punktem na trasie rowerowej po województwie łódzkim są słynące z właściwości prozdrowotnych Źródła Królewskie w Żerominie. Każde z dwunastu wybijających spod ziemi źródeł ma swoją nazwę i historię. Warto odnotować, że nie zamarzają one nawet w zimie, przez co stanowią wyjątkową ciekawostkę przyrodniczą. Miłośników turystyki sakralnej może zainteresować także fakt, że ich rozmieszczenie kształtem przypomina niektórym różaniec, a na ich terenie znajduje się Grota Skalna poświęcona Matce Boskiej. Legendy głoszą, że w miejscu tym miał bywać sam Władysław Jagiełło. 

Źródła Królewskie w ŻerominieŹródła Królewskie w Żerominie.

Niedaleko Źródeł Królewskich w Żerominie znajduje się obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy nad stawami rybnymi Rybakówka „Święty Spokój”. Na turystów czekają tu atrakcje dla dzieci i dorosłych: restauracja, plaża, sztuczne wodospady, dobrze zagospodarowane tereny rekreacyjne, rowerki wodne, dmuchańce oraz strzelnica.


Sztuczny wodospad RybakowSztuczny wodospad.


Noclegi lub miejsca postojowe

Wyruszając w trasę, warto rozważyć pokonanie tego niemałego dystansu w dwa dni. Decyzja taka wiąże się oczywiście z koniecznością znalezienia noclegu. Na szczęście mniej więcej w połowie drogi z Rogowa do Zaosia znajduje się największa metropolia tego regionu, czyli Łódź. Atrakcje turystyczne tego miasta, ale i jego bogata baza noclegowa sprawiają, że trudno o lepsze miejsce na dłuższy postój. Liczne hotele znajdziemy np. przy słynnej ulicy Piotrkowskiej. Łódź ma także sporo do zaoferowania osobom, które chętniej zatrzymują się w gospodarstwach agroturystycznych. Obiekty tego typu zlokalizowane są na jej obrzeżach. Turyści, którzy chcieliby zanocować w miejscu dalej położonym od Łodzi, mogą np. wynająć domki noclegowe na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Rybakówka „Święty Spokój” przy ul. Tuszyńskiej 17 w Żerominie.


Zalew Rybakówka


Rowerzyści, którzy opisywaną trasę chcą pokonać jednego dnia, powinni zaplanować kilka krótszych i dłuższych postojów. Przerwę na odzyskanie sił przed dalszą podróżą warto oczywiście zrobić sobie w Łodzi, ale nie tylko. Miłośnicy odpoczynku na łonie natury mogą zatrzymać się, chociażby w kompleksie rekreacyjno-wypoczynkowym nad zalewem Rochna w Lisowicach, w pięknie położonej Rybakówce „Święty Spokój” lub w Źródłach Królewskich w Żerominie.

Gdzie zjeść

Z racji, że opisywana trasa przebiega przez kilka większych miejscowości, takich jak np. Łódź, Rzgów, czy Tuszyn, pokonujący ją rowerzysta mija wiele sklepów, kawiarni i restauracji, ale również sporo interesujących lokacji na łonie natury. W których z nich warto zaplanować postój po to, żeby odpocząć i zjeść posiłek?

Fani nietuzinkowych miejsc mogą wybrać się np. do lokali w Łodzi po „Kuchennych Rewolucjach”, przeprowadzonych przez najbardziej znaną restauratorkę w Polsce, czyli Magdę Gessler. Pierwszym z nich, jest restauracja „Pod Jabłonką”, zlokalizowana przy ul. Brzezińskiej 103. W jej menu można znaleźć dania typowe dla polskiej kuchni w bardzo przystępnych cenach. Osoby, które uwielbiają poznawać regionalne smaki lub cenią potrawy mięsne, powinny wybrać się natomiast do lokalu o nazwie „Gorąca Kiełbasiarnia”. Lokal mieszczący się przy ul. Gałeckiego 5/5a lokal 5U słynie z dużego wyboru różnorodnych dań i sporych porcji.

Podróżując rowerem po Łodzi, zdecydowanie warto zatrzymać się w naleśnikarni „Manekin” przy ul. 6 sierpnia 1. Jej niebywale różnorodne menu obejmuje nie tylko niezliczone wersje kultowych placków z lanego ciasta, ale też m.in. zupy, sałatki i desery.

Nie mniej interesująco prezentuje się oferta gastronomiczna innych miasteczek, położonych na opisywanym łódzkim szlaku rowerowym. W Rzgowie dobrą opinią cieszy się np. serwujący domowe dania „Lunch Time” przy ul. Przejazd 1 oraz „Karczma Pod Strzechą” przy centrum mody PTAK, zachwycająca na równi smakiem potraw, jak i klimatycznym wystrojem. W Brzezinach, przy ulicy Bartosza Głowackiego 5A znajduje się kolejna restauracja po „rewolucjach”, czyli „Zapiekane”. Można tam zjeść pizzę z nietuzinkowymi składnikami np. z bananem, jabłkiem i krówką. Miłośnicy dobrego jedzenia mogą zatrzymać się też w restauracji „Rybakówka”, położonej na malowniczym terenie obiektu rekreacyjno-wypoczynkowego „Święty Spokój” w pobliżu Źródeł Królewskich Żerominie.

Dobrze wiedzieć

Trasę rowerową z Rogowa do Zaosia można swobodnie pokonać o dowolnej porze roku. Drogi, którymi ona wiedzie, są przy umiarkowanych warunkach pogodowych przejezdne w każdym sezonie. Jest jednak wiele powodów, aby wybrać się na tę wycieczkę zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Wtedy to można zaplanować dłuższe postoje lub nawet nocleg np. w okolicach zalewu Rochna i akwenu wodnego w Żerominie. W obu tych miejscach znajdują się bogato wyposażone kompleksy rekreacyjno-wypoczynkowe, z mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych.

W pierwszym z nich do dyspozycji turystów są m.in. bezpłatne strzeżone kąpielisko na rzece Mrodze, zjeżdżalnia Anakonda na plaży, basen zewnętrzny, wypożyczalnia sprzętu wodnego i liczne lokale gastronomiczne. Ich oferta to klasyka polskich plaż i kąpielisk, czyli m.in. lody, naleśniki, pizza i gofry. Podobne atrakcje znajdziemy w Rybakówce „Święty Spokój” między Łodzią a Piotrkowem Trybunalskim, przy czym tutaj można też np. wybrać się na strzelnicę lub spacer, by podziwiać sztuczne wodospady.

Oczywiście, aby dobrze poznać dany region, warto zasięgnąć wiedzy na jego temat od lokalnych przewodników, np. w Punkcie Informacji Turystycznej. Obiekt taki znajduje się w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 28/2U. Odwiedzając to miejsce, można uzyskać wartościowe wskazówki i wyposażyć się w mapy regionu. Punkt prowadzi także sprzedaż różnorodnych pamiątek i pocztówek. Turyści, którzy planują zatrzymać się dłużej w największej metropolii województwa łódzkiego, mogą skorzystać z kilku atrakcyjnych ofert. Jedną z nich jest np. możliwość zakupu tańszych, łączonych wejściówek do „Orientarium ZOO Łódź”, biletu do Term Uniejowa oraz Parku Rozrywki Mandoria.

Praktyczne wskazówki

Do przejażdżki powyższą trasą rowerową należy dobrze się przygotować. Długi, ponad 130-kilometrowy dystans stanowi pewne wyzwanie nawet dla doświadczonych rowerzystów. Dlatego na wyposażeniu roweru warto mieć sprawdzone, wygodne siodełko. Zdecydowanie trasa ta nie jest też polecana na wyprawy z dziećmi.

Choć łódzka trasa rowerowa prowadzi głównie drogami asfaltowymi lub ścieżkami rowerowymi, to warto wybrać się w nią rowerem trekkingowym, crossowym lub ewentualnie gravelem. Dla osób poruszających się pojazdem szosowym wyjątkowo trudne mógłby być do pokonania odcinki od Żeromina do Źródeł Królewskich prowadzące po drodze gruntowej.

Na terenie większych miejscowości można znaleźć sporo sklepów rowerowych i serwisów. Ponadto w Łodzi w ostatnich latach pojawiło się wiele „Miejsc Odpoczynku Rowerzystów”. Punkty takie wyposażone są m.in. w wiatę z ławkami, stoły, stojaki oraz stacje naprawy rowerów. Warto pamiętać, że każda osoba rozpoczynająca wycieczkę rowerową, np. do Łodzi z Rogowa, powinna dla własnego komfortu i bezpieczeństwa posiadać odpowiedni strój kolarski z elementami odblaskowymi oraz kask. Na każdą przejażdżkę należy zabrać ze sobą także apteczkę i podstawowe narzędzia, dzięki którym będzie można szybko poradzić sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Sieradzka eSka, czyli poznajemy łódzkie!
Region Łódzkie
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 121 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 10%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa wokół Zalewu Sulejowskiego – gratka dla doświadczonych rowerzystów
Region Łódzkie
Typ roweru MTB
Czas 1 dzień
Dystans 68 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 2%, Szuter 98%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa z Tomaszowa Mazowieckie po łódzkim z perspektywy dwóch kółek
Region Łódzkie
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 113 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa z Skierniewic przez park Bolimowski
Region Łódzkie
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 4 h
Dystans 50,8 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?