Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Województwo podkarpackie rowerem – to idealny pomysł na jedno- lub kilkudniowy wypad w okolice Przemyśla. Trasa do Dąbrówki Starzeńskiej prowadzi głównie przez szlak Green Velo, który jest przyjazny rowerzystom. Nawet bez większego doświadczenia, można przeżyć wspaniały czas.
Trasa rowerowa z Przemyśla do Dąbrówki Starzeńskiej to łącznie nieco ponad 70 kilometrów, co przekłada się na ponad 4 godziny pedałowania. W jej trakcie warto jednak zobaczyć kilka ciekawych atrakcji turystycznych. Większość wycieczki to drogi asfaltowe o niedużym natężeniu, ale będą też odcinki szutrowe, kamieniste i piaszczyste. Nie stanowią jednak większego kłopotu dla rowerów trekkingowych i MTB. Pod względem zróżnicowania nawierzchni, akurat ten obszar jest dość płaski. Będą zdarzać się delikatne wzniesienia i zjazdy, ale są one przyjazne dla rowerzystów, szczególnie w suche i słoneczne dni. Jest tylko jedno wzniesienie, które będzie nieco bardziej wymagające, ale nawet początkujący kolarz sobie z nim poradzi. Na trasie są dwie większe miejscowości, czyli Przemyśl i Krasiczyn. Tam warto zaplanować zakupy czy ciepły posiłek. Trasa jest też dobrze oznakowana.
Start trasy rowerowej zaczyna się w Przemyślu. Można od razu przejechać się przez centrum, odwiedzając Muzeum Dzwonów i Fajek, a także spacerując po Starym Rynku. Później wzdłuż rzeki San trzeba kierować się Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo na zachód aż do Prałkowic. Tuż za kościołem, jadąc ścieżką rowerową na delikatnie pochyłej drodze krajowej 28 i podziwiając widoki z daleka, trzeba skręcić ponownie na szlak. Tym razem trasa prowadzi przez przedmieścia na południowy-wschód.
Po pierwszym długim i dość prostym odcinku, przyjdzie czas na kolejny, nieco bardziej wymagający. Bez problemu jednak przejedzie go nawet początkujący rowerzysta. Z asfaltowej drogi trzeba odbić na piaszczystą i kamienistą, kierując się w górę po delikatnym wzniesieniu. Po kilku minutach nawierzchnia znów zmieni się na asfaltową i nie będzie już kierować pod górę. Trzeba się nią kierować aż do włączenia się do ruchu na drogę krajową 28, która prowadzi prosto do Krasiczyna. Tam warto zrobić sobie przystanek na odwiedzenie punktu widokowego Do Ralla oraz parku zamkowego.
Kolejny odcinek prowadzi drogą krajową prosto do Świdnicy, za którą trzeba odbić w prawo i przejechać przez kolejne małe wioski i miejscowości: Krasice, Mielnów, Chołowice, Kupna i Chyrzyna. Ciekawą atrakcją jest przejazd przez most, który unosi się nad Sanem. Tuż za nim znajduje się Krzywcza, czyli miejscowość, która jest prawie półmetkiem trasy rowerowej. Warto tu odwiedzić piekarnię lub sklep i zrobić sobie krótki odpoczynek.
Od Krzywczy prowadzi rowerzystę asfaltowa droga wewnętrzna 884, która prowadzi wzdłuż rzeki San aż do Babic. Stamtąd trzeba odbić na południe. Po kilku kilometrach trzeba przejechać na drugą stronę Sanu, prowadzić będzie znany już szlak Green Velo.
Na około 40. kilometrze trasy zacznie się najbardziej wymagający odcinek, który wznosi się stopniowo ku górze. Po drodze warto zobaczyć cerkiew św. Dymitra i kilka kościołów w tutejszych wioskach. Najwyższy punkt wznoszącej się trasy znajduje się w Jaworniku Ruskim. Tu można zrobić sobie chwilę przerwy, bo odcinek był dość wymagający. Od tego momentu droga prowadzi w dół przez miejscowości Siedliska, Siedliska nad Sanem i dociera do Dąbrówki Starzeńskiej.
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to jedna z atrakcji turystycznych Przemyśla i okolic. W tym mieście można rozpocząć swoją podróż, a dotrzeć do niego można pociągiem (PKP Intercity), w którym są wygodne przedziały dla turystów z rowerami.
Okolice Przemyśla są naprawdę bogate, jeśli chodzi o atrakcje turystyczne. Zwiedzanie warto rozpocząć od Starego Miasta. Oto co jeszcze można zwiedzić na trasie rowerowej:
Wycieczka rowerowa zaplanowana jest na jeden dzień, ale w Przemyślu i okolicach są atrakcje, które przyciągają turystów. Właśnie dlatego można zaplanować dłuższy pobyt. Noclegi można bez problemu znaleźć w Przemyślu (hotele, pensjonaty i kwatery prywatne), ale nie tylko. Jest też kilka gospodarstw agroturystycznych na trasie. Wśród nich można wymienić Agroturystykę na Folwarku w miejscowości Dąbrówka Starzeńska, gdzie są wygodne i dobrze wyposażone pokoje, szczególnie dla rowerzystów.
Noclegi | icoMiejsca do przechowywania rowerów | icoMożliwość umycia rowerów na miejscu | icoMożliwość zakwaterowania na jedną noc | icoMożliwość zameldowania się wieczorem |
---|---|---|---|---|
Hotel AccademiaWybrzeże Marszałka Józefa Piłsudskiego 4 37-700 Przemyśl 16 676 11 11 | ok | ok | ok | ok |
Choć warto wziąć ze sobą prowiant, można też postawić na wizytę w lokalnym barze lub restauracji. Wiele z nich jest oczywiście w Przemyślu i Krasiczynie. Na trasie jest znacznie mniej punktów gastronomicznych, dlatego warto zaplanować ciepły posiłek wcześniej.
Większa część trasy rowerowej to Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który przebiega przez pięć województw: świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie i podlaskie. Zaczyna się już w Elblągu. Warto wziąć to pod uwagę, planując atrakcje turystyczne w Przemyślu i okolicach dla całej rodziny. Biorąc jednak pod uwagę ten odcinek, najlepiej pokonać go ze starszymi dziećmi i młodzieżą. Trasa rowerowa jest dobrze oznakowana.
Trasę rowerową świetnie pokonuje się wiosną, latem i wczesną jesienią. W większości prowadzi przez asfaltowe drogi z ruchem samochodowym, ale jego natężenie nie jest duże. Dzięki temu można swobodnie przejechać całą trasę w kilka godzin, a dystans jest odpowiedni nawet dla początkujących rowerzystów.
Ze względu na to, że pomiędzy większymi miejscowościami z dostępem do sklepów i punktów gastronomicznych jest dość spora odległość, warto się na to przygotować. Trzeba przygotować sakwę rowerową, do której zmieszczą się przekąski, w tym batony energetyczne oraz napój. Odpoczynek można zaplanować przy jednej z wiat lub na przystanku po drodze. Tam też warto schronić się przed nagłym deszczem i chwilę odpocząć.
Przyda się też bluza sportowa, kurtka przeciwdeszczowa, zapasowa dętka, mini pompka i podstawowy zestaw naprawczy do roweru w razie awarii. Nie można zapomnieć także o bezpieczeństwie, niezależnie od tego, o jakiej porze dnia planowana jest
Sklepy rowerowe i serwisy naprawcze znajdują się w Przemyślu.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.