Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Trasy rowerowe w Lubuskiem są wprost idealne dla rodzin z dziećmi. Pętla z Gubina do Łęknicy, poprowadzona została wzdłuż rzeki Nysy, po stronie polskiej oraz niemieckiej. Infrastruktura rowerowa, piękny krajobraz, bliskość przyrody — to tylko niektóre z walorów tego regionu, który warto zwiedzić z perspektywy dwóch kółek.
135-kilometrowa pętla prowadzi z Gubina, miasta leżącego na polsko-niemieckiej granicy, na północ do Łęknicy i z powrotem. Początek został wyznaczony w Gubinie ze względu na lepsze połączenia komunikacyjne, jednak trasę można rozpocząć z dowolnego miejsca. Przejechanie całej pętli zajmuje między 8 a 10 godzin, lecz wskazane jest podzielić tę wyprawę na dwa lub trzy dni. Trasa ze względu na infrastrukturę jest przyjazna rodzinom podróżującym z dziećmi, ścieżki rowerowe stanowią około 60% całości szlaku, głównie po niemieckiej stronie, 90% powierzchni to asfalt, reszta szuter lub leśne dukty. Nawierzchnia nie wymaga specjalnego sprzętu, właściwie każdy rower będzie odpowiedni na ten teren.
Jezioro Afryka
Wyruszając z ul. Bohaterów, można bezpiecznie zostawić auto na jednym z pobliskich parkingów, ulicą Lenino należy zjechać nad rzekę Nysę i potem prosto przez Wyspę Teatralną aż do najbliższego mostu, którym należy przekroczyć granicę. Ruch turystyczny nie jest kontrolowany, jednak warto mieć przy sobie dowód osobisty, który uprawnia obywateli, krajów UE do bezwizowego podróżowania między krajami członkowskimi.
Po przejechaniu przez granicę należy trzymać się drogi nad rzeką i jechać wzdłuż jej zachodniego brzegu przez 65 kilometrów, aż do miejscowości Bad Muskau. Zaraz za zabudowaniami znajduje się przejazd na polską stronę Mostem Podwójnym, który wzniesiony jest na Nysie Łużyckiej.
Niemiecka strona trasy prowadzi bardzo blisko brzegu rzeki, często zakręca razem z nią, tworzy rozwidlenia, a ścieżka znajduje się pośrodku powstających w ten sposób wysp. Piękne widoki rekompensują brak większych miast po drodze, natomiast w tych mniejszych często jedzie się przez piękne parki lub nadrzeczne tereny dostosowane do potrzeb turystów.
Reszta trasy wiedzie w większości po drogach dla rowerów, leśnych ścieżkach lub wśród pól i łąk. Za mostem, można kierować się do centralnej części Łęknicy na nocleg lub w poszukiwaniu restauracji. Powrót do Gubina po polskiej stronie zaczyna się od przecięcia drogi krajowej nr 12, objechaniu jeziora Afryka i kierowaniu się na północ do wsi Nowe Czaple. Ścieżka prowadzi przez leśne drogi wzdłuż DK 12 aż do Trzebieli.
Dalej należy trzymać się kierunku północnego i jechać jak wskazuje ślad GPS, głównie po szutrowych ścieżkach aż do przecięcia z autostradą nr 18 i później przy drodze wojewódzkiej nr 294 do Tuplic. Miejscowość opuszcza się w kierunku północnym-wschodnim, lepiej w tym miejscu sprawdzić ślad GPS, ze względu na słabe oznakowanie.
Szlak wchodzi na teren otuliny Parku Krajobrazowego Mużakowa, a asfaltowe ścieżki prowadzą przez bardzo gęsto zalesiony teren. Na końcu parku krajobrazowego znajduje się Rezerwat przyrody Uroczysko Węglińskie, trasa położona jest niedaleko terenów chronionych. Za Węglinami trzeba kierować się na drogę wojewódzką nr 285 i jechać aż do Gubina. Co ciekawe proponowany objazd jest częścią cyklotrasy Odra — Nysa. Trasa to międzynarodowy szlak z początkiem przy źródle Nysy Łużyckiej prowadzący do niemieckiej części bałtyckiej wyspy Uznam.
W północnej części Gubina mieści się stacja kolejowa obsługująca połączenia kolei regionalnych oraz połączenia do niemieckiej części miasta.
W centrum miasta znajduje się dworzec autobusowy, zarządzany przez PKS w Zielonej Górze.
Piękne zamki Lubuskie to dobry pretekst dla miłośników historii na wybranie się w rejon Gubina i granicy polsko-niemieckiej. Jeśli dodatkowo lubisz zwiedzać z perspektywy siodełka to wiedz, że lubuskie trasy rowerowe uchodzą za wyjątkowo malownicze i różnorodne. Oprócz zabytków architektury region jest pełen różnych atrakcji, dla turystów w każdym wieku.
Trasę dobrze podzielić na dwa dni jazdy lub więcej, jeśli w podróży uczestniczą dzieci. Najlepsza baza noclegowa jest dostępna w Łęknicy lub Gubinie ze względu na zaplecze gastronomiczne.
Podczas jazdy po stronie niemieckiej dobrze zaopatrzyć się w prowiant oraz zapas wody, ze względu na ceny oraz małą dostępność sklepów po drodze. Po polskiej stronie w każdej mniejszej miejscowości można znaleźć małe lokalne sklepiki, większe dyskonty znajdują się tylko w Gubinie.
Proponowana wyprawa jest opcją całoroczną, jednak ze względu na Ogród Róż warto wybrać się tam wiosną lub latem. Ścieżki są łatwe do pokonania, jednak w okresie jesienno-zimowym przydrożne restauracje czy atrakcje mogą funkcjonować w innych godzinach.
Koniecznie trzeba mieć ze sobą podstawowe narzędzia, ponieważ sklep lub serwis rowerowy znajduje się tylko w Gubinie, a na trasie może się zdarzyć np. przebicie dętki.
Do plecaka warto zapakować dodatkowy powerbank oraz urządzenie z GPS, walutę euro oraz prowiant.
Przy przekraczaniu granicy teoretycznie nie powinna odbywać się kontrola, ale lepiej pamiętać o zabraniu dowodu osobistego lub paszportu w przypadku dzieci.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.