Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa z Giżycka przez Krainę Wielkich Jezior Mazurskich

Region Mazury
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 107,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 95%, Piach 5%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Alina Borowska

Giżycko jest nazywane stolicą żeglarstwa, ale miłośnikom aktywnego wypoczynku ma do zaoferowania o wiele więcej. Miasto i okolice są pełne atrakcji turystycznych, a ich położenie sprawia, że to doskonały punkt wypadowy na mazurskie trasy rowerowe.

Proponowany przejazd to ponad stukilometrowa pętla, która rozpoczyna się i kończy w Giżycku. Start wyznaczono przy dworcu PKP, na ul. Kolejowej. Wyjazd z miasta poprowadzono ulicą Chopina, a później mostem nad kanałem Piękna Góra.

95% trasy to asfaltowe drogi publiczne, często krajowe lub wojewódzkie o dużym nasileniu ruchu, zwłaszcza w wakacje. Jedynie 30% całości stanowią ścieżki rowerowe, z tego względu ta propozycja nie jest polecana dzieciom. Z uwagi na dystans warto zadbać o kondycję i dobrze rozłożyć siły.

Szlak obfituje w piękne widoki i często prowadzi przy popularnych jeziorach. Pierwsze kilometry między Tajty i Kisajno później przy akwenie Dejguny, dalej drogą wojewódzką przez mniejsze miejscowości o bardzo urokliwym krajobrazie, aż do Kętrzyna.

Po wjeździe do miasta na Rondzie Solidarności można od razu skręcić w prawo w ul. Bałtycką i jechać dalej DW 591. Drugie rozwiązanie to objazd dookoła jeziora Górnego, które znajduje się w środku Kętrzyna i zwiedzanie miasta.

ratusz w KętrzynieRatusz w Kętrzynie

Trasa prowadzi dalej DK nr 591 aż do miejscowości Barciany, tam należy skręcić w ul. Ogrodową i jechać po ścieżce rowerowej, która prowadzi, aż do Węgorzewa. Dodatkowo na odcinku do Wikrowa można podziwiać bardzo starą dębową aleję.

Zamek w BarcianachZamek w Barcianach

Fragment od Srokowa jest bardziej wymagający ze względu na przewyższenia na odcinku około dwóch kilometrów.

Kolejna wieś to Leśniewo, położona nad jeziorem Rydzówka, zaraz za nią znajduje się śluza na nieukończonym Kanale Mazurskim.

Niecałe 4 kilometry dalej po prawej stronie znajduje się jezioro Przystań, które wchodzi w skład jednego z największych kompleksów wodnych na Mazurach — Mamry.

Jezioro MamryJezioro Mamry

Węgorzewo obfituje w atrakcje turystyczne i jest doskonałym miejscem na uzupełnienie zapasów, ponieważ to ostatnie większe miasto przed powrotem do Giżycka.

Wyjazd prowadzi przy DK nr 63 i tego oznaczenia należy trzymać się aż do miasteczka Pozezdrze, natomiast do wsi Ogonki będzie możliwość jazdy po ścieżce rowerowej.

Po drodze nadarzy się okazja do postoju nad brzegiem dwóch jezior Święcajty i Stręgiel, jadąc między nimi.

Z Pozezdrza wyjeżdżamy ulicą Polną, której nazwa dobrze oddaje rzeczywistość, ostatnie 14 kilometrów trasy prowadzi przez pola, małe zagajniki i nad brzegiem Dgału Wielkiego.


Dojazd do trasy

W Giżycku dworzec kolejowy położony jest w niewielkiej odległości od Jeziora Niegocin. Na stacji zatrzymują się pociągi ogólnokrajowe Intercity czy TLK oraz kolei regionalnych.

W tej samej lokalizacji znajduje się również przystanek PKS, ale rozkład jest dostępny u konkretnego przewoźnika.

Atrakcje na trasie

Warmia i Mazury od lat są bardzo popularnym kierunkiem na letni wypoczynek, przyciągają turystów z całej Polski i to nie tylko tych związanych z żeglarstwem czy sportami wodnymi. Na tym wyjątkowym obszarze można zobaczyć wiele historycznych miejsc, ciekawych budowli oraz krajobraz, którego próżno szukać w innych regionach Polski. Mazurskie szlaki rowerowe często skupiają się wokół jezior, ale warto z nich zjechać i zobaczyć kilka niepowtarzalnych atrakcji.

  • Twierdza Boyen w Giżycku — obiekt obronny zbudowany na planie gwiazdy, wielkość fortyfikacji to ok. 100 ha. Zbudowana w latach 1844-1856. Służyła do obrony granic państwa pruskiego. Jednym z ciekawszych obiektów na terenie twierdzy jest Stajnia z wozownią, aktualnie znajduje się tam wystawa eksponatów związanych z kawalerią i Prusami Wschodnimi.
  • Zamek Krzyżacki w Giżycku — zbudowany przez zakon krzyżacki w pierwszej połowie XIV wieku. Leży między jeziorami Niegocin i Kisajno, nad kanałem giżyckim. Aktualnie mieści się tam hotel. Ten gotycki zamek to najstarszy zabytek miasta.
  • Wieża Ciśnień w Giżycku — zbudowana w 1900 roku, aż do 1996 zapewniała mieszkańcom wodę. Aktualnie należy do prywatnego właściciela. Na samej górze wieży znajduje się kawiarnia z tarasem widokowym, na niższych kondygnacjach mieści się muzeum związane z historią Mazur.
  • Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni — zadaniem placówki jest pokazać obraz Ziemi Mazurskiej w XIX — XX wieku. Wśród zbiorów znajdują się meble, maszyny rolnicze oraz sprzęt domowy. Miejsce przybliża zwiedzającym historię regionu, kulturę rolniczą oraz meblarstwo charakterystyczne dla terenów Mazurskich.
  • Konsulat świętego Mikołaja w Kętrzynie — to miejsce zdecydowanie najbardziej atrakcyjne dla dzieci. Atrakcja założona przez właścicieli firmy produkującej bombki choinkowe oraz ozdoby wielkanocne. Podczas wizyty można własnoręcznie je wykonać i przyozdobić tradycyjnymi metodami.
  • Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie — w skład kolekcji muzeum wchodzą głównie militaria oraz pamiątki związane z historią miasta i okolic, w tym dzieła sztuki ludowej.
  • Bazylika św. Jerzego w Kętrzynie — kościół obronny, zbudowany w 1359 roku. Nosi tytuł bazyliki mniejszej oraz pełni funkcję kolegiaty.
  • Budynek dawnej Loży Masońskiej w Kętrzynie — ciekawy przystanek na trasie ze względu na bardzo dobrze zachowany neogotycki budynek z 1860 roku.
  • Zamek krzyżacki w Barcianach — jeden z wielu śladów po obecności zakonu krzyżackiego na terenach dzisiejszych Mazur. Budowla pochodzi z XIV wieku i jest utrzymana w stylu gotyckim, niestety niedostępna dla zwiedzających, można ją oglądać tylko z zewnątrz.
  • Wieża Bismarcka na Diablej Górze koło Srokowa — nazwana tak na cześć kanclerza Otto Bismarcka, powstała w 1902 roku.
  • Kanał Mazurski — w 1911 roku rozpoczęła się budowa kanału, który miał połączyć Mazury z Bałtykiem, niestety nigdy nie został ukończony. Początek znajduje się we Wsi Mamerki a koniec przy rzece Łany (w obwodzie Kaliningradzkim). Na kanale znajdowały się 3 śluzy, 3 mosty kolejowe i 8 drogowych oraz 3 jazy i groble naziemne. Jedyną w pełni ukończoną budowlą jest śluza w miejscowości Guja. Niektóre z tych zabudowań są trudno dostępne, lecz warto się im przyjrzeć z bliska.
  • Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie — siedzibą placówki jest dawny dworzec kolejowy. Wystawy przedstawiają historię kolei na terenie Prus Wschodnich oraz Suwalszczyzny. Placówka działa tylko w sezonie letnim od maja do końca października.
  • Muzeum Kultury Ludowej i Park Etnograficzny w Węgorzewie — działalność muzeum skupia się na pokazaniu kultury, sztuki oraz sposobu życia ludności na terenie dzisiejszych Mazur. W Skansenie odwzorowano wiernie chaty, meble, wystrój oraz narzędzia użytku codziennego, które mają wyjątkowe walory edukacyjne.
  • Zamek krzyżacki w Węgorzewie — budowla z XIV wieku, najstarszy zabytek miasta, niestety od 2000 roku w rękach prywatnych, jest w trakcie renowacji.
  • Kwatera Himmlera Hochwald — budowla militarna wyposażona w 5 schronów oraz doskonały system łączności była bardzo ważnym miejscem dla dowództwa wojsk III Rzeszy podczas II Wojny Światowej.
  • Kraina Jezior Mazurskich — Jezioro Niegocin, Kisajno, Dejguny, Łabap, Dargin, Dobskie wraz z bogato rozwiniętą bazą noclegową. Jezioro Mamry, Harsz, Silec czy Święcajty. Okolica każdego z tych zbiorników jest przystosowana do uprawiania sportów wodnych oraz zagospodarowana z myślą o miłośnikach żeglarstwa. Obszar jezior to region silnie turystyczny i pełen wielu atrakcji, nie tylko wodnych.

Noclegi lub miejsca postojowe

Ze względu na długość proponowanej trasy noclegi są opcjonalne, ale jeśli okażą się konieczne, nie powinno być problemu z wyborem miejsca.

Największy wybór oferują Giżycko, Kętrzyn i Węgorzewo w tych miejscach dostępne są hotele, apartamenty, pola namiotowe lub prywatne pokoje. Bliżej jezior znajdują się również popularne domki kempingowe.

Odcinek między Kętrzynem a Węgorzewem prowadzi przez małe wsie, tam wyznaczone miejsca postojowe lub sklepy mogą być nieliczne, reszta trasy biegnie w małej odległości od jezior, a tam miejsc przystankowych jest dużo.

Gdzie zjeść

W Giżycku, Kętrzynie i Węgorzewie znajdują się dyskonty oraz większe markety, tam również znajdziemy restauracje, bary czy bistra z lokalną kuchnią.

Będąc na Mazurach, warto spróbować tamtejszych ryb, zupy o wdzięcznej nazwie karmuszka lub tajemniczych plincy z pomoćką.

Dobrze wiedzieć

Ta propozycja przejazdu najlepiej sprawdzi się w okresie wiosenno-letnim i wczesno jesiennym. W większości prowadzi po asfaltowych drogach publicznych, ścieżki rowerowe stanowią wyjątki.

Mimo że ta trasa nie jest częścią większego szlaku rowerowego, to z łatwością można wyznaczyć dodatkowe szlaki, np. wokół najpopularniejszych jezior. Mazurskie szlaki rowerowe są bardzo zróżnicowane, a ich stopień zaawansowania można swobodnie dopasować według potrzeb.

W trakcie pobytu w Giżycku można wybrać się do Centrum Informacji Turystycznej, które dysponuje licznymi materiałami dla przyjezdnych.

Praktyczne wskazówki

Ze względu na sporą ilość przewyższeń, najoptymalniejszym wyborem roweru będzie MTB. Trasa jest dość długa, dlatego dobrze zaopatrzyć się w dodatkowy prowiant — butelka wody i baton energetyczny pozwolą na spokojne pokonywanie kolejnych kilometrów. Nie powinno też zabraknąć telefonu z odpowiednią aplikacją GPS, potrzebny jest szczególnie na leśnych fragmentach trasy.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Green Velo - wschodni szlak rowerowy
Region Świętokrzyskie, Podkarpacie, Lubelskie, Podlasie, Mazury
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 15 dni
Dystans 1885 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Zielona 7 trasa rowerowa z Warszawy do Gdańska!
Region Mazowsze, Mazury, Pomorze
Typ roweru Trekking
Czas 3 dni
Dystans 420 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 25%
Co oznaczają parametry trasy?
Czerwony szlak rowerowy wokół jeziora Narie
Region Mazury
Typ roweru Gravel
Czas 2 h
Dystans 37,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Pojezierze Brodnickie - kraina lasów i jezior
Region Kujawy, Mazury
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 160 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?