Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Chociaż polskie morze kojarzy się przede wszystkim z wylegiwaniem na plaży, to nie brakuje amatorów aktywnego wypoczynku. Wystarczy zabrać ze sobą lub wypożyczyć rower, aby poznać okolicę z zupełnie innej perspektywy. Dobrym pomysłem może okazać się przejechanie trasy biegnącej wokół Zatoki Puckiej. To wspaniała okazja do zobaczenia takich atrakcji jak Muzeum Rybołówstwa na Helu, czy Akwarium Gdyńskiego MIR.
Pętla wokół Zatoki Puckiej jest odpowiednią propozycja dla rowerzystów chcących zabrać dzieci i dla osób początkujących. Jednak należy brać pod uwagę własne siły i kondycję. Cała wycieczka (82 km) nie powinna zająć dłużej niż 10 godzin (zakładając również rejs promem). Prowadzi głównie przez ścieżki rowerowe i odcinki pokryte szutrem, a częściowo biegnie szklakiem R-10. Najlepiej przejechać ją na rowerze crossowym lub trekkingowym.
Trasa przebiega przez większe i mniejsze miejscowości turystyczne wzdłuż wybrzeża. W sezonie nie powinno być żadnego problemu z dokupieniem prowiantu, czy wstąpieniem do restauracji.
Wycieczkę można rozpocząć z kilku miejscowości. Najbardziej optymalną będzie Rzucewo. Znajduje się w niewielkiej odległości od Pucka, co sprawia, że rejs promem wypada w połowie wyprawy. To oszczędność czasu i pieniędzy, bo nie trzeba poszukiwać nietaniego parkingu w Gdyni, ani stać w kolejkach na przeprawie przez często zatłoczony Półwysep Helski. Atrakcją są dwa punkty widokowe pomiędzy Rzucewem a Puckiem. Ten fragment trasy pokrywa szuter.
W Pucku warto wybrać się na Stary Rynek. Następnie należy kierować się na Władysławowo. Nawierzchnia przez cały czas jest wyjątkowo przyjazna. Taka ciągnie się aż do Helu.
Z Gdyni należy kierować się do Rewy. W okolicach Pierwoszyna nawierzchnia znowu przechodzi w szuter. Tak samo jest tuż za Rewą. Ostatnie możliwe utrudnienia występują na odcinku pomiędzy Osłoninem a Rezerwatem Przyrody Beka. Z niego prowadzi już prosta droga do Rzucewa, na którym kończy się pętla.
Wycieczka zaczyna się w Rzucewie niedaleko Pucka. Najlepiej przyjechać do niego samochodem lub na rowerze. W Rzucewie znajduje się Park Kulturowy z parkingiem dla samochodów osobowych i busów. Pętlę można rozpocząć również w Gdyni lub we Władysławowie. Wtedy jest możliwość dojechania na miejsce pociągiem lub autobusem.
Polskiego morza i jego potencjału turystycznego nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać. Na liście wokół Zatoki Puckiej znalazły się zabytki i inne ciekawe miejsca w okolicznych miejscowościach.
Na tej trasie nie ma konieczności organizowania sobie noclegu. Jednak, gdy ktoś chce przedłużyć sobie pobyt nad morzem, to w sezonie letnim, nie będzie miał żadnego problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokum. Najatrakcyjniejsze miejsca są oczywiście w miejscowościach typowo turystycznych, takich jak Gdynia, Władysławowo, Hel, Jastarnia, czy Puck. W sezonie warto jednak dużo wcześniej zorientować się, czy są jeszcze wolne pokoje.
Tak samo, jak z noclegiem, ze znalezieniem miejsca serwującego smaczne posiłki nad polskim morzem w sezonie, nie będzie żadnego problemu. Są tu lokale serwujące ryby, fast foody, domowe obiady, czy pizzę. Jest różnorodnie, aby każdy turysta na coś się skusił.
Odcinek do przejechania jest dosyć płaski, ale aż 50% nawierzchni stanowi szuter i gdzieniegdzie piasek. Na wycieczkę można zabrać dzieci, ale tylko takie, które są przyzwyczajone do pokonywania długich dystansów. Najlepiej wybrać się tutaj w sezonie letnim lub wiosennym. W zimie i jesienią dużym utrudnieniem może być znalezienie miejsca, aby coś zjeść lub się przespać. Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentów, pieniędzy, podstawowego zestawu do naprawy roweru, czy powerbanka. Należy przed wyruszeniem w trasę dokładnie sprawdzić warunki pogodowe. Jazda pod wiatr może popsuć całą przyjemność z wyprawy rowerowej.
Warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, czapkę z daszkiem, powerbank, prowiant, dodatkową dętkę.
Sklepy rowerowe i serwisy naprawcze są w następujących miejscowościach: Rewa, Puck, Gdynia, Jastarnia, Władysławowo.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.