Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa z Gdyni dookoła Zatoki Puckiej

Region Pomorze
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 82 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

dwieosie.pl

Chociaż polskie morze kojarzy się przede wszystkim z wylegiwaniem na plaży, to nie brakuje amatorów aktywnego wypoczynku. Wystarczy zabrać ze sobą lub wypożyczyć rower, aby poznać okolicę z zupełnie innej perspektywy. Dobrym pomysłem może okazać się przejechanie trasy biegnącej wokół Zatoki Puckiej. To wspaniała okazja do zobaczenia takich atrakcji jak Muzeum Rybołówstwa na Helu, czy Akwarium Gdyńskiego MIR.

Pętla wokół Zatoki Puckiej jest odpowiednią propozycja dla rowerzystów chcących zabrać dzieci i dla osób początkujących. Jednak należy brać pod uwagę własne siły i kondycję. Cała wycieczka (82 km) nie powinna zająć dłużej niż 10 godzin (zakładając również rejs promem). Prowadzi głównie przez ścieżki rowerowe i odcinki pokryte szutrem, a częściowo biegnie szklakiem R-10. Najlepiej przejechać ją na rowerze crossowym lub trekkingowym.

trasa rowerowa wzdłuż Zatoki PuckiejTrasa rowerowa wzdłuż Zatoki Puckiej

Trasa przebiega przez większe i mniejsze miejscowości turystyczne wzdłuż wybrzeża. W sezonie nie powinno być żadnego problemu z dokupieniem prowiantu, czy wstąpieniem do restauracji.

Wycieczkę można rozpocząć z kilku miejscowości. Najbardziej optymalną będzie Rzucewo. Znajduje się w niewielkiej odległości od Pucka, co sprawia, że rejs promem wypada w połowie wyprawy. To oszczędność czasu i pieniędzy, bo nie trzeba poszukiwać nietaniego parkingu w Gdyni, ani stać w kolejkach na przeprawie przez często zatłoczony Półwysep Helski. Atrakcją są dwa punkty widokowe pomiędzy Rzucewem a Puckiem. Ten fragment trasy pokrywa szuter.

GdyniaGdynia

W Pucku warto wybrać się na Stary Rynek. Następnie należy kierować się na Władysławowo. Nawierzchnia przez cały czas jest wyjątkowo przyjazna. Taka ciągnie się aż do Helu.

Hel Hel

Z Gdyni należy kierować się do Rewy. W okolicach Pierwoszyna nawierzchnia znowu przechodzi w szuter. Tak samo jest tuż za Rewą. Ostatnie możliwe utrudnienia występują na odcinku pomiędzy Osłoninem a Rezerwatem Przyrody Beka. Z niego prowadzi już prosta droga do Rzucewa, na którym kończy się pętla.


Dojazd do trasy

Wycieczka zaczyna się w Rzucewie niedaleko Pucka. Najlepiej przyjechać do niego samochodem lub na rowerze. W Rzucewie znajduje się Park Kulturowy z parkingiem dla samochodów osobowych i busów. Pętlę można rozpocząć również w Gdyni lub we Władysławowie. Wtedy jest możliwość dojechania na miejsce pociągiem lub autobusem.

Atrakcje na trasie

Polskiego morza i jego potencjału turystycznego nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać. Na liście wokół Zatoki Puckiej znalazły się zabytki i inne ciekawe miejsca w okolicznych miejscowościach.

  • Rezerwat Przyrody Beka – znajduje się w okolicy u ujścia rzeki Redy do Bałtyku. Miejscowość Beka została całkowicie pochłonięta przez przypływ. Jedyne, co z niej pozostało to: wysokie drzewa, kamienne fundamenty i drewniany krzyż na brzegu Zatoki Puckiej. Rezerwat Przyrody Beka powstał w 1988 roku. Mieszka w nim bardzo wiele gatunków ptaków, które są zagrożone wyginięciem. Można wśród nich wymienić na przykład takie okazy, jak: sit Gerarda, mlecznik nadmorski, świnka morska, babka nadmorska, sitowiec nadmorski, oczeret Tabernemontana, ostrzew rudy, mannica odstająca i aster solny.
  • Okręt ORP ,,Błyskawica” w Muzeum Marynarki Wojennej – to zabytek klasy zero. Warto zobaczyć najstarszego zachowanego do dzisiaj niszczyciela. Jest weteranem II wojny światowej. To jedyny okręt aliancki, który brał udział w wojnie w okresie od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r. Obecnie odbywają się na nim reprezentacyjne spotkania i celebrowane są uroczystości państwowe. W czasie zwiedzania można zobaczyć wyposażenie pokładu okrętu od rufy do dziobu, w tym artylerii okrętowej, miotaczom i wyrzutniom bomb głębinowych oraz torped. To również okazja do obejrzenia tego, co znajduje się pod pokładem, czyli pomieszczeń marynarskich, kotłowni i maszynowni.
  • Statek ,,Dar Pomorza” w Narodowym Muzeum Morskim – ten sławny na całą Polskę, trzymasztowy żaglowiec, powstał w 1909 r. Od lat 30. XX w. do lat 80. służył Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni. Dzisiaj można go podziwiać przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim. Stał się symbolem Gdyni i stałym elementem krajobrazu. Do zobaczenia na statku są zabytkowe pomieszczenia, takie jak: salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia. Przy wejściu na pokład obowiązują bilety.
  • Akwarium Gdyńskie MIR-PIB – część Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego. Głównym celem powstania akwarium jest edukacja. Można tutaj zobaczyć gatunki wodne z całego świata i dowiedzieć się wiele o ich życiu. Twórcy akwarium podejmują działania na rzecz ochrony zwierząt, prowadzą edukację ekologiczną i badania naukowe. W akwarium można podziwiać gatunki słodkowodne jak i słonowodne, pochodzące z ekosystemów lokalnych (Zatoka Pucka) jak i z raf koralowych, z wód ciepłych i zimnych. Bilety można kupić stacjonarnie w kasie lub online.
  • Rejs promem (Gdynia-Hel) – trwa godzinę. Na Helu znajduje się mnóstwo ciekawych miejsc. Warto odwiedzić na przykład fokarium, czy port razem z przystanią. Plaże helskie również zasługują na szczególną uwagę. Prom kursuje 3 razy dziennie. Zakup biletów jest możliwy wyłącznie stacjonarnie.
  • Muzeum Rybołówstwa na Helu – to oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Znajduje się w dawnym kościele ewangelickim wybudowanym w XV wieku. Ekspozycje pozwalają poznać historię Helu, tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów. Bardzo ciekawymi obiektami są łodzie i narzędzia rybackie, warsztat szkutnika. Na zainteresowanie zasługuje również kolekcja archiwalnych fotografii i malarstwa marynistycznego, w tym obrazów m. in. Henryka Uziembło i Michaliny Krzyżanowskiej.
Muzeum Rybołówstwa na HeluMuzeum Rybołówstwa na Helu
  • Fokarium na Helu – jest otwarte codziennie. Atrakcją dla turystów jest karmienie fok. Te inteligentne zwierzęta przy okazji robią niezłe show i pokazują, co potrafią. To rozrywka nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Cały dochód z biletów jest przeznaczony na utrzymanie fokarium, w tym na ryby, czyli pokarm dla fok.
  • Rezerwat Przyrody Helskie Wydmy – największą atrakcją w nim są wydmy, ukształtowane przez akumulację piasku przez fale morskie, przybrzeżne prądy i wiatr. Ochroną objęte są również cenne gatunki flory, takie jak na przykład: mikołajek nadmorski Eryngium maritimum, honkenia piaskowa Honckenya peploides, wydmuchrzyca piaskowa Elymus arenarius, piaskownica zwyczajna Ammophila arenaria. Przez park przebiegają liczne ścieżki przyrodnicze i szklaki turystyczne. Wstęp do niego jest bezpłatny.
  • Latarnia morska w Jastarni – pierwotny obiekt został zniszczony w czasie II wojny światowej. To, co można dzisiaj zobaczyć, jest latarnią wybudowaną w 1950 roku. Osadzona na betonowej podstawie i pomalowana w biało-czerwone pasy. Ma ponad 13 metrów. Nie jest dostępna dla turystów, ale i tak warto ją zobaczyć. W końcu, stanowi jeden z najważniejszych symboli Jastarni.
  • Port we Władysławowie – to jeden z największych portów rybackich na Morzu Bałtyckim. To numer 1 pod względem ilości wyładowywanej ryby, liczby obsługiwanych kutrów rybackich i wyposażenia. Znajduje się w nim morskie przejście graniczne. W sezonie letnim można się wybrać na rejs po Bałtyku. To bardzo lubiane miejsce zarówno przez turystów, jak i miejscowych wędkarzy.
  • Stary Rynek w Pucku – pochodzi z czasów średniowiecza. W tym miejscu dawniej było ścisłe centrum miasta. Znajdowały się na nim takie obiekty, jak: ratusz, zamek, gotycka fara oraz kościół św. Jerzego. Dzisiaj atrakcją są wspaniale zdobione kamieniczki, a w szczególności Zajazd pod Złotym Lwem. Wybudowano również nowy ratusz w stylu neogotyckim. Pochodzi on z 1865 roku. Jak to na typowym, zabytkowym rynku można tutaj dłużej odpocząć, pospacerować lub coś zjeść.
  • Rekonstrukcja Chaty Słupowej w Rzucewie – znajduje się ona w Parku Kulturowym Puck w gminie Rzucewo. Rekonstrukcja powstała na podstawie wyników badań archeologicznych, które były prowadzone w osadzie w latach 1984 – 2012. Obowiązują bilety.
Rekonstrukcja Chaty Słupowej w RzucewieRekonstrukcja Chaty Słupowej

Noclegi lub miejsca postojowe

Na tej trasie nie ma konieczności organizowania sobie noclegu. Jednak, gdy ktoś chce przedłużyć sobie pobyt nad morzem, to w sezonie letnim, nie będzie miał żadnego problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokum. Najatrakcyjniejsze miejsca są oczywiście w miejscowościach typowo turystycznych, takich jak Gdynia, Władysławowo, Hel, Jastarnia, czy Puck. W sezonie warto jednak dużo wcześniej zorientować się, czy są jeszcze wolne pokoje.

Gdzie zjeść

Tak samo, jak z noclegiem, ze znalezieniem miejsca serwującego smaczne posiłki nad polskim morzem w sezonie, nie będzie żadnego problemu. Są tu lokale serwujące ryby, fast foody, domowe obiady, czy pizzę. Jest różnorodnie, aby każdy turysta na coś się skusił.

Dobrze wiedzieć

Odcinek do przejechania jest dosyć płaski, ale aż 50% nawierzchni stanowi szuter i gdzieniegdzie piasek. Na wycieczkę można zabrać dzieci, ale tylko takie, które są przyzwyczajone do pokonywania długich dystansów. Najlepiej wybrać się tutaj w sezonie letnim lub wiosennym. W zimie i jesienią dużym utrudnieniem może być znalezienie miejsca, aby coś zjeść lub się przespać. Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentów, pieniędzy, podstawowego zestawu do naprawy roweru, czy powerbanka. Należy przed wyruszeniem w trasę dokładnie sprawdzić warunki pogodowe. Jazda pod wiatr może popsuć całą przyjemność z wyprawy rowerowej.

Praktyczne wskazówki

Warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, czapkę z daszkiem, powerbank, prowiant, dodatkową dętkę.

Sklepy rowerowe i serwisy naprawcze są w następujących miejscowościach: Rewa, Puck, Gdynia, Jastarnia, Władysławowo.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Ścieżka rowerowa Mierzeja Wiślana (Mikoszewo-Piaski-Mikoszewo)
Region Pomorze
Typ roweru Gravel, Trekking, MTB
Czas 5 h
Dystans 106 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 15%, Piach 20%, Szuter 50%, Bruk 15%
Co oznaczają parametry trasy?
Z Bydgoszczy do Sopotu rowerem
Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Szosa, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 186 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Szlak Mennonitów
Region Pomorze, Mazury
Typ roweru Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 173 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa z Gdańska do Rewy
Region Pomorze
Typ roweru MTB, Cross, Gravel, Trekking
Czas 5 h
Dystans 83 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?