Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Wybierając się na urlop nad morze lub mieszkając w okolicy Trójmiasta, warto zdecydować się na przejażdżkę wokół Wyspy Sobieszewskiej. To atrakcyjny przyrodniczo obszar, który przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom ornitologii – ale nie tylko. Łatwy dojazd do punktu startowego oraz przyjemne krajobrazy mijane po drodze sprawiają, że wycieczka rowerowa w tym rejonie może stać się doskonałym pomysłem na aktywnie spędzony dzień.
Widok z Wyspy Sobieszewskiej (fotografia: Magdalena Kośnik).
Trasa rowerowa Wyspa Sobieszewska – Gdańsk to wycieczka o długości 62 km, której pokonanie zajmuje około 6-7 godzin. To ścieżka łatwa, która nie sprawi trudności nawet początkującym rowerzystom. Można wybrać się na nią ze starszymi dziećmi, pamiętając o zachowaniu zwiększonej ostrożności na drodze dojazdowej do Wyspy Sobieszewskiej. Rowery, na jakich najlepiej będzie pokonać opisany szlak to MTB, trekkingowy lub crossowy.
Czy wiesz, że...
Opisana trasa jest częścią większego systemu kolarskich szlaków Trójmiasta oraz Pętli Wybrzeża. Dlatego można ją łatwo rozszerzyć o dodatkowe odcinki.
Około 36 km trasy prowadzi po nawierzchni asfaltowej, podczas gdy ponad 10 km – po utwardzonej. Na rowerzystów czeka 8-kilometrowy odcinek żwirowy oraz 2 km nieutwardzonego szlaku. Niemal kilometr trzeba przemieszczać się po drodze naturalnej.
Aż 50% szlaku wiedzie po wydzielonej ścieżce dla rowerów, na której można poruszać się w bezpieczny i komfortowy sposób. Pozostałe jej fragmenty prowadzą po miejskich uliczkach, bocznych uliczkach, drodze krajowej, dojazdowej oraz single tracku. Przewyższenie na całej długości szlaku wynosi zaledwie około 20 metrów.
Chcąc zobaczyć rezerwaty i plaże Wyspy Sobieszewskiej, jako punkt startowy można wyznaczyć Dworzec Główny PKP w Gdańsku. Ruszając wzdłuż drogi krajowej nr 91 w kierunku południowym, należy korzystać ze ścieżki rowerowej, mijając skwer Mały Błędnik oraz Kino Helios. Przejeżdżając na wprost przez duży Węzeł Unii Europejskiej, trzeba odbić w lewo na wiadukt, a tuż za nim – w prawo, w ul. Okopową. Po chwili, po lewej stronie, widoczna będzie ul. Świętej Trójcy, w którą należy skręcić. Kierując się na jej końcu ponownie w lewo, w ul. Rzeźnicką, a następnie w prawo – w Podwale Przedmiejskie, konieczne będzie minięcie mostu nad Motławą. Tuż za nim należy kierować się w lewo, w stronę dawnego spichlerza na ul. Chmielnej, a po około 200 metrach – w prawo, w ul. Spichrzową.
Spoglądając na kolejnym skrzyżowaniu w lewo, można zauważyć zabytkową Basztę Stągiewną oraz zlokalizowany tuż za nią most, który trzeba pokonać. Przemieszczając się ul. Długie Ogrody, przed Bramą Żuławską konieczne będzie odbicie w lewo, a już za nią – w prawo. Minąwszy pasy dla pieszych na ul. Siennickiej, można wjechać na ścieżkę rowerową wiodącą wzdłuż ul. Elbląskiej. Kontynuując przejażdżkę przeznaczoną dla jednośladów dróżką, po pokonaniu dystansu około 1,5 km i minięciu przystanku Węzeł Elbląska, należy skierować się lekko w prawo oraz wjechać na ul. Miałki Szlak. Na jej końcu znajduje się tunel dla pieszych i rowerzystów, którym można bezpiecznie przejechać pod drogą krajową nr 89.
Tuż za nim wystarczy odbić ostro w prawo w ul. Sitowie, a następnie w lewo – w ul. Michałki i po chwili ponownie w prawo – w ul. Elbląską 110A. Skręcając przed dużym obiektem przemysłowym w prawo, można znaleźć się na ścieżce EuroVelo 9/10/13 oraz Wiślanej Trasie Rowerowej, prowadzącej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 501. W Przejazdowie – za dużym dyskontem – odbija ona w lewo, wiodąc w kierunku Bogatki i Wiślinki, które należy minąć na wprost. Za nimi znajduje się most na Martwej Wiśle, umożliwiający wjazd na Wyspę Sobieszewską.
Na zlokalizowanym tuż za przeprawą rondzie trzeba kierować się w prawo, na ścieżkę rowerową. Prowadzi ona wzdłuż ul. Turystycznej; na pewnym odcinku konieczne będzie przemieszczanie się po jezdni. Docierając do niewielkiego ronda za przystankiem autobusowym, należy odbić w prawo w ul. Przegalińską wiodącą pośród pojedynczych zabudowań oraz pól, a momentami także nad samym brzegiem Martwej Wisły. Jadąc nią niemal 8 km, można dotrzeć do jednej z atrakcji, czyli zabytkowej śluzy w Przegalinie. Po jej obejrzeniu należy kierować się w lewo, na ścieżkę rowerową równoległą do ul. Świbnieńskiej. Tutaj, tuż za niewielkim portem trzeba odbić w prawo, wzdłuż ściany lasu, aby po chwili znaleźć się na nieutwardzonym trakcie nad brzegiem Martwej Wisły. Biegnie on przez rezerwat przyrody Mewia Łacha, umożliwiając obserwację ptactwa zamieszkującego ten teren.
Wróciwszy niecałe 2 km tą samą trasą, na skrzyżowaniu nieopodal zakrętu należy kierować się na wprost, a po około 300 metrach – odbić w lewo. Zaciszny szlak przez zalesiony teren prowadzi równolegle do plaż Wyspy Sobieszewskiej, mijając po drodze liczne zejścia na wybrzeże oraz hotel z centrum konferencyjnym. Niemal naprzeciw niego znajduje się zbiornik wody Kazimierz oraz wieża ciśnień z tarasem widokowym. Podróżując dalej traktem na wprost przez około 9 km, można dotrzeć do kolejnej atrakcji przejażdżki – rezerwatu przyrody Ptasi Raj. Na rozjeździe przy tablicy informacyjnej trzeba kierować się w lewą stronę. Nieopodal znajduje się wejście na teren objęty ścisłą ochroną, polana z miejscem do odpoczynku oraz restauracja, w której można zatrzymać się na obiad.
Ruszając dalej od strony parkingu przy Ptasim Raju, należy jechać ul. Nadwiślańską aż do ronda Rybaków. Mijając most nad Martwą Wisłą, trzeba przemieszczać się tą samą trasą co poprzednio – przez Wiślinkę i Bogatkę, aż do Przejazdowa. Tutaj – skręcając w prawo na skrzyżowaniu dwóch dróg wojewódzkich, należy wrócić do Gdańska Wiślaną Trasą Rowerową. Odbijając za obiektem przemysłowym w ul. Rzęsną, a następnie dwukrotnie w lewo – w ul. Elbląską 110A i ul. Michałki oraz w prawo – w Sitowie, można dotrzeć do mijanego już wcześniej tunelu pod drogą krajowa nr 89. Przemieszczając się dalej ul. Miałki Szlak, a po 170 metrach – kierując się lekko w prawo, w stronę ul. Elbląskiej – można jadąc wzdłuż niej oraz ul. Długie Ogrody dotrzeć do mostu Stągiewnego.
Podróżując brukowaną ul. Stągiewną warto przyjrzeć się fasadom zabytkowych kamienic, doskonale oddających piękno dawnego Gdańska. Za kolejnym, Zielonym Mostem należy kontynuować przejażdżkę na wprost słynną ul. Długi Targ – reprezentacyjnym placem, przy którym znajdują się najważniejsze obiekty Głównego Miasta. Skręcając po chwili w prawo – w ul. Kuśmierską, a po 100 metrach w lewo – w Chlebnicką, trzeba wypatrywać po prawej stronie ul. Kleszej, przechodzącej w Krowią. Odbijając następnie w lewo, a ul. Ducha Świętego, a za fontanną Czterech Kwartałów – w prawo, można brukowaną drogą dotrzeć do ul. Szerokiej i skweru Świętopełka Wielkiego. Kierując się przed nim w lewo, a następnie ul. Targ Drzewny w stronę Huciska, za skrzyżowaniem – a jeszcze przed Nowym Ratuszem – należy udać się ponownie w lewo. Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Wały Jagiellońskie wiedzie na Podwale Grodzkie, przy którym znajduje się Dworzec PKP – punkt startu i mety całej przejażdżki.
Wycieczka wokół Wyspy Sobieszewskiej rozpoczyna się przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Można dojechać tu pociągiem m.in. z Pruszcza Gdańskiego, Malborka, Tczewa, Elbląga oraz wielu innych, dalej położonych miejscowości. Na dworcu zatrzymuje się również szybka kolej miejska, poruszającą się po Trójmieście i umożliwiająca dojazd z Gdyni oraz Sopotu. Po sąsiedzku znajduje się dworzec PKS, na który kursują autobusy z Władysławowa, Przywidza czy Kolbud. Na miejsce startu można dotrzeć także samochodem, pozostawiając go na parkingu zlokalizowanym obok dworca PKP.
Trasy rowerowe na Wyspie Sobieszewskiej i w jej okolicach są niezwykle malownicze, a przy tym – bogate w atrakcje. Interesujące miejsca do odwiedzenia znajdą tu zarówno fani przyrody, jak i zabytkowych obiektów czy nadmorskich krajobrazów. Podczas przejażdżki warto zaplanować wizytę w takich punktach, jak:
Ptasi Raj (fotografia: Magdalena Kośnik).
Plaże na Wyspie Sobieszewskiej (fotografia: Kasia Bryszkiewicz)
Nocleg na Wyspie Sobieszewskiej nie jest konieczny, ponieważ proponowana przejażdżka jest stosunkowo krótka. Przy plażach i wzdłuż ścieżek rowerowych zlokalizowane są punkty postojowe, w których warto przystanąć na chwilę, aby odpocząć. Uzupełnić zapasy prowiantu można w wybranych sklepach spożywczych oraz na stacjach benzynowych, występujących przy całej ścieżce.
Przy trasie – zarówno w samym Gdańsku, jak i okolicach Sobieszewa – znajduje się wiele restauracji i kawiarni, w których można zatrzymać się, aby zjeść smaczny posiłek. Serwowane są w nich świeżo złowione i przyrządzone ryby, a także dania kuchni polskiej i włoskiej. Nie brakuje tu również fastfoodów popularnych sieciówek oraz stacji benzynowych, oferujących szybkie przekąski.
Na przejażdżkę na trasie Gdańsk – Wyspa Sobieszewska najlepiej wybrać się wiosną lub latem, gdy panują optymalne warunki do ruchu na świeżym powietrzu. W Gdańsku znajdują się wypożyczalnie rowerów miejskich – można skorzystać z nich, aby ruszyć na trasę wokół Wyspy Sobieszewskiej bez konieczności przywożenia własnego jednośladu. W ciepłe dni warto zażyć kąpieli w Bałtyku, zbaczając na chwilę ze ścieżki w stronę morskiego wybrzeża.
Na wycieczkę po Wyspie Sobieszewskiej dobrze będzie zabrać ze sobą podstawowe akcesoria rowerowe – kask, podręczne narzędzia czy zapasową dętkę. Ponieważ aura nad morzem lubi zaskakiwać, w plecaku lub torbie rowerowej należy umieścić cieplejszą odzież na wypadek załamania pogody. Na słoneczne dni przyda się natomiast większa ilość wody w bidonie czy bukłaku, oraz krem z filtrem.
Planując zwiedzanie rezerwatu Ptasi Raj, warto mieć ze sobą środek odstraszający na licznie występujące tam komary. Aby nie pogubić się w bocznych, miejskich uliczkach można zabrać ze sobą mapę lub urządzenie GPS. Najbliższy do trasy sklep i serwis rowerowy znajduje się nieopodal Bramy Żuławskiej, przy ul. Długa Grobla.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.