Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wycieczka dookoła Tatr

Region Małopolska
Typ roweru Gravel, Szosa, Trekking
Czas 5 dni
Dystans 255 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Wycieczka dookoła Tatr - opis trasy

Jeżeli marzysz o wymagającej bikepackingowej przygodzie, to wycieczka dookoła Tatr będzie jedną z najciekawszych propozycji. Wybierając tę trasę, możesz spodziewać się wielu przewyższeń i trudnych odcinków. Wysiłek wynagrodzą jednak niezapomniane, zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz bezpośredni kontakt z naturą.      

Słowacka strona Tatr. Rowerzysta na szlakuFragment trasy na drodze do popradzkiego stawu Tatry.

Jedną z ciekawszych propozycji dla miłośników podróżowania na rowerze jest szlak wokół Tatr, który łączy trasy znajdujące się po polskiej i słowackiej stronie granicy. Podczas pięciodniowej pętli przez malownicze Podhale, przemierzysz 255 km. To zdecydowanie wyprawa dla doświadczonych kolarzy, poruszających się na rowerach szosowych, trekkingowych lub gravelach. Chociaż wiedzie w całości po asfalcie, liczne przewyższenia są zbyt wymagające dla początkujących rowerzystów. Nie jest to również dobry pomysł na rodzinną wycieczkę.

Przez jakie miejscowości przebiega trasa?

Nowy Targ – Liptowski Mikułasz – Szczyrbskie Jezioro – Tatrzańska Kotlina – Murzasichle –   Bukowina Tatrzańska – Nowy Targ

Most w Czarnym Dunajcu.Szlak wiedzie przez przygotowany dla rowerzystów most nad Czarnym Dunajcem.

Wyznaczony plan drogi stanowi jedynie część większego Szlaku Wokół Tatr, który wspólnie organizuje Polska i Słowacja. Trasa biegnie dużymi fragmentami drogami publicznymi, więc w okresie letnim ruch w okolicy popularnych ośrodków turystycznych będzie znaczny. Chociaż pierwszy etap – od Nowego Targu do granicy został idealnie dopracowany, szczególnie słowacka część drogi może sprawiać kłopoty. Bardzo łatwo zjechać z wytyczonego szlaku, ponieważ ścieżki są słabo oznakowane i bardzo często się przecinają. Należy także podkreślić, że planując wyprawę, koniecznym jest korzystanie ze śladu GPX.

Mapa i ślad GPX


Jak dojechać i wrócić z trasy ?

Najlepszym punktem do rozpoczęcia wyprawy jest Nowy Targ. Bez trudu dotrzesz tu zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną. Jeżeli planujesz skorzystać z usług zewnętrznego przewoźnika, zdecydowanie bardziej komfortowo będzie podróżować koleją. Jeżeli jednak z Twojej miejscowości nie posiadasz miał dogodnego połączenia, możesz dotrzeć do np.: Krakowa, gdzie na Dworcu Głównym wygodnie przesiądziesz się do kolejnego pociągu lub autobusu.

Atrakcje do odwiedzenia na trasie

Zwiedzając Podhale, atrakcje masz na wyciągnięcie ręki. Niewątpliwie największą przyjemnością na szlaku rowerowym wokół Tatr są piękne, górskie krajobrazy. Bezkresna przestrzeń i wspaniała natura stanowią crème de la crème całej wyprawy. Nie ma nic przyjemniejszego niż podziwianie porannej mgły unoszącej się nad szczytami czy malowniczego zachodu słońca. Dzięki temu, że trasa wiedzie zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie, będziesz miał okazję obcować z tym wyjątkowym masywem niemal w całej okazałości.

Panorama Kotliny LiptowskiejPrzy odrobinie szczęścia nad Kotliną Liptowską zobaczysz zjawiskową inwersję termiczną.

Nie zmienia to jednak faktu, że na szlaku możesz znaleźć wiele interesujących miejsc. Jednym z piękniejszych, chociaż niekoniecznie popularnych turystycznie, jest niewielki barokowy kościółek, który znajdziesz po słowackiej stronie, w kraju Żylińskim, w Liptowskich Matiaszowcach Niżnych. Ujmuje wspaniałą bryłą architektoniczną, przypominającą warownię.    

Natomiast u podnóża Tatr Wysokich odwiedzisz Szczyrbskie Jezioro. Na lustrzanej tafli zobaczysz, jak odbija się zapierający dech w piersiach krajobraz tworzony przez lasy i górskie masywy. Jednocześnie w okolicy możesz odpocząć oraz zaznać kurortowego życia. Bez problemu znajdziesz tu miejsce noclegowe, uzupełnisz zapasy czy zrelaksujesz się, pływając łódką.  

Panorama Tatr SłowackichNa trasie czekają Cię wspaniałe widoki.

Punktem rozpoczynającym i wieńczącym podróż jest Nowy Targ. Atrakcje w mieście sprawią, że będziesz chciał zostać tu dłużej. Za jedno z ciekawszych miejsc uznaje się Muzeum Podhalańskie.  Znajdziesz je w samym centrum – w Ratuszu, przy ul. Rynek 1. Od poniedziałku do piątku kupując bilet w cenie 4 zł, możesz zobaczyć wystawy prezentujące regionalne tradycje. Wśród ciekawszych eksponatów zobaczysz wyroby ceramiczne, kuśnierskie, tkackie czy bednarskie.

Gdzie się zatrzymać na trasie – miejsca postojowe

Szlak rowerowy wokół Tatr często uznaje się za jeden z lepiej zorganizowanych polskich traktów dedykowanych rowerzystom. Kolarze doceniają szczególnie kilkudziesięciokilometrowy odcinek na początku wyprawy, wiodący od Nowego Targu. Nic dziwnego, po rodzimej stronie, przygotowano przestronne i estetyczne miejsca postoju dla rowerzystów. W bliskiej okolicy Czarnego Dunajca nie tylko bezpiecznie rozpalisz ognisko w palenisku, ale także uzupełnisz zapasy wody. Bez problemu na trasie rozbijesz namiot, a w razie załamania pogody skryjesz się pod wiatą. Masz też możliwość znalezienia noclegu w jednej z wielu mijanych miejscowości. To region nastawiony na turystykę, więc możesz zdecydować się na nocleg zarówno w wygodnym hotelu, jak i pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym.

Wiata przystankowa na trasie wokół Tatr.Wiaty przystankowe na trasie są niezwykle funkcjonalne i estetyczne.

Co ważne, planując podróż, pamiętaj, że po słowackiej stronie nie zawsze będziesz mieć okazję swobodnego nocowania pod gołym niebem. Na terenie Parku Narodowego naszych sąsiadów jest to nie tylko niebezpieczne (istnieje duże ryzyko spotkania dzikich zwierząt), ale także zakazane prawnie. Warto zatem zaplanować nocleg z wyprzedzeniem lub będąc na trasie skorzystać z internetowych serwisów rezerwacyjnych.  

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Chochołowskie DomkiChochołów 247 C,D,E
34-513 Chochołów
tel. +48 505 974 770
okokokok
TylkówkaRogoźnik 109
34-471 Polska
okokokok
Hotel HARNAŚ Wierch Buńdowy 11
34-530 Bukowina Tatrzańska
+48 18 20 25 450
okokokok

Gdzie zjeść?

Znalezienie na trasie miejsca, w którym zjesz dobry, regionalny obiad nie powinno być trudne. Tatry słyną z dobrej jakości kuchni, a wyprawa przebiega przez jedne z bardziej popularnych ośrodków turystycznych. Największy wybór góralskich knajp będziesz mieć w Nowym Targu, Murzasichle czy Bukowinie Tatrzańskiej.

Przeglądając restauracyjne menu, zwróć uwagę przede wszystkim na najbardziej tradycyjne dania w regionie. Wśród wachlarza dostępnych zup, warto spróbować popularnej kwaśnicy. Jednymi z chętniej wybieranych potraw są rozmaite odmiany placka ziemniaczanego. Warto spróbować wersję z oscypkiem i żurawiną. Zmęczonym i głodnym kolarzom energii doda wersja na bogato, czyli placek po zbójnicku z aromatycznym gulaszem! Polecamy rozsmakować się także w pieczonym pstrągu, jagnięcinie i baraninie.

Dobrze wiedzieć

Pogoda w górach bywa nieprzewidywalna. Jesienią i zimą można spodziewać się intensywnych opadów śniegu, co znacząco utrudni poruszanie się na trasie. Podróż w tym sezonie może być ryzykowna. Stąd też najlepszym terminem na wyruszenie na szlak rowerowy wokół Tatr są miesiące letnie. Drogi będą dobrze przejezdne, a komfort podróży zdecydowanie wyższy.

Praktyczne wskazówki

Kilkudniowa wyprawa szlakiem rowerowym wokół Tatr to wymagająca pętla przeprowadzona wśród malowniczych wzniesień górskich. Przygotowując się do podróży, należy mieć na uwadze, że dostęp do sklepów może być ograniczony. Warto szczególnie zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych awarii i zabrać zestaw naprawczy. Zalecamy także uwzględnić fakt, iż aura jest bardzo zmienna, stąd spakowanie odzieży przeciwdeszczowej to konieczność. Miłośnicy fotografii będą mieli natomiast mnóstwo okazji do wykonania zjawiskowych zdjęć.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Łemkowskim Traktem na Pustą Wielką
Region Małopolska
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 31,7 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Jaworzno — Pustynia Błędowska, czyli niezwykłości przyrody w jeden dzień
Region Śląsk, Małopolska
Typ roweru MTB, Szosa
Czas 5 h
Dystans 92 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa na Halę Krupową
Region Małopolska
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 20 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Polsko-słowacka przygoda szlakiem rowerowym doliny Popradu
Region Małopolska
Typ roweru Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 95 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?