Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Miłośnik dwóch kółek i pasjonat fotografii. Najbliższą, ale również nieco dalszą okolicę, przemierza zarówno w siodełku rowerowym, jak i pieszo.
Swoje poszukiwania najciekawszych atrakcji z Polski oraz innych zakątków Europy, dokumentuje na blogu: roweromaniakk
Miłośnicy tras wiodących po sielskich bezdrożach, ale i zarazem przez urokliwe miasteczka, powinni wybrać się na szlak wiodący z Włocławka do Torunia. To przyjemna, kilkugodzinna przejażdżka, podczas której można zobaczyć najważniejsze atrakcje Kujaw oraz napawać się pięknem otaczającej przyrody. Odpowiednia dla dorosłych oraz starszych dzieci trasa pozwoli w ciekawy sposób spędzić dzień, łącząc aktywność fizyczną z podziwianiem zabytków.
„Znad Wisły do Gotyckich Murów” to trasa rowerowa w kujawsko-pomorskim o długości 73 km. Szacowany czas jej pokonania wynosi około 5 godzin. Cechuje ją niski poziom trudności, stąd będzie odpowiednia nawet dla początkujących kolarzy. Z uwagi na dystans oraz konieczność przemieszczania się po drogach z ruchem samochodowym, nie jest zalecana dla małych dzieci.
Na omawianą trasę najlepiej wybrać się rowerem gravelowym lub trekkingowym. Choć 75% drogi wiedzie po asfalcie, to około 20% prowadzi po kostce brukowej bądź utwardzonej nawierzchni. Pozostały dystans należy przejechać po szutrze. Niemal ¾ trasy prowadzi po drogach o mniejszym lub większym natężeniu ruchu samochodowego. Resztę można pokonać po wydzielonych alejkach dla rowerów oraz spokojnych ścieżkach. Przewyższenie na całej długości wynosi około 52 metry.
Przejażdżkę szlakiem gotyckich murów najlepiej rozpocząć na Placu Wolności we Włocławku, na którym znajdują się pierwsze atrakcje – Pomnik Żołnierza Polskiego i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei. Jadąc ścieżką rowerową wzdłuż ul. Kilińskiego oraz odbijając przed rondem w lewo, kolejne większe skrzyżowanie o ruchu okrężnym należy minąć na wprost. Następnie trzeba kontynuować przejażdżkę ul. Kapitulną, odbijając w prawo za Urzędem Pracy w ul. Wysoką. Skręcając na jej końcu w lewo w ul. Wieniecką, można opuścić Włocławek – rozpoczynając przyjemną część wycieczki przez gęsto porośnięty teren.
Przemieszczając się główną drogą należy minąć niewielki Wieniec-Zdrój i Wieniec-Zalesie, dojeżdżając do większej wsi Wieniec. Trasa przez nią wiedzie ul. Zdrojową i Parkową, z której – tuż przed końcem miejscowości – trzeba skręcić w prawo w ul. Sadową. Po 2 km przed przydrożną kapliczką i przystankiem widoczna będzie droga w prawo, prowadząca pośród pól do Dubielewa i dalej do Brzezia. Odbijając w Brzeziu w lewo, a następnie skręcając za krzyżem w prawo, należy kontynuować jazdę na wprost. Po przejechaniu pod wiaduktem, za 1,5 km można natrafić na kolejną kapliczkę – tutaj trzeba skręcić w prawo, po czym przemieszczać się główną drogą przez Mikanowo i Lubanie. Na rondzie przy krzyżu konieczne będzie odbicie w lewo.
Jadąc główną drogą należy minąć takie wsie, jak Probostwo Górne, Siutkówek i Siutkowo – pomiędzy którymi zlokalizowany jest najwyżej położony punkt na trasie. W Zbrachlinie za boiskiem trzeba odbić lekko w lewo, po czym kontynuować przejażdżkę ul. Kujawską i Widok przez Waganiec. Skręcając na rozjeździe z kapliczką w lewo, a po kolejnych 300 metrach – w prawo, spokojną drogą pośród pól można dotrzeć do Sierzchowa. Wjeżdżając na główną drogę przy krzyżu należy odbić w lewo, a po chwili w prawo – w stronę Raciążka. Tutaj na skrzyżowaniu przy przedszkolu trzeba skręcić w lewo, w ul. Zamkową, a następnie kontynuować podróż zgodnie z przebiegiem głównej drogi. Przejeżdżając przez kręty, zalesiony odcinek trzeba być przygotowanym na dość ostry zjazd w dół. Podążając ul. 700-lecia, można dotrzeć do kolejnego miasta na trasie – Ciechocinka.
Przecinając na wprost ul. Nieszawską, a następnie skręcając z Lipnowskiej w lewo – w ul.Wojska Polskiego, należy minąć Park Sosnowy – założony ponad 130 lat temu i oferujący przyjemną przestrzeń do relaksu. Odbijając ponownie w lewo – w ul. Mickiewicza, a po chwili w prawo – w Piłsudskiego, można dotrzeć do pierwszej atrakcji w Ciechocinku, czyli kolegiaty św. Piotra i Pawła. Skręcając na końcu ulicy w lewo – w Traugutta, a przy szachownicy w prawo – w Kościuszki, należy minąć słynny Park Zdrojowy – największy pośród 4 miejskich parków. To doskonałe miejsce na odpoczynek przed wybraniem się w dalszą trasę. Odbijając w lewo w ul. Wołuszewską oraz w prawo – w ul. Poprzeczną, na wprost można zauważyć już kolejną z głównych atrakcji, jaką jest tężnia solankowa w Ciechocinku. Nieco w głębi Parku Tężniowego położone są także ruiny basenu termalno-solankowego.
Przemieszczając się wzdłuż tężni nr 1 i 3, należy wjechać na ul. Sportową. Kontynuując podróż ul. Wołuszewską, trzeba minąć Wołuszewo oraz sąsiedni Otłoczyn. Częściowo utwardzona, a fragmentami polna ścieżka – na której zlokalizowany jest jeden z bardziej wymagających podjazdów – poprowadzi dawnym szlakiem bursztynowym wzdłuż drogi krajowej nr 91 do kilku zlokalizowanych nieco na uboczu domów przy ul. Żeglarzy. Odbijając tutaj w lewo należy wjechać na główną trasę o większym natężeniu ruchu, wiodącą bezpośrednio do Torunia.
Po około 5 kilometrach, na pierwszym rondzie trzeba skierować się w prawo w ul. Włocławską, a po chwili jazdy pomiędzy budynkami – w lewo, w ul. Aleksandrowską, przechodzącą dalej w ul. Otłoczyńską. Wjeżdżając ścieżką dla rowerów na wiadukt należy kontynuować wycieczkę po moście gen. Zawackiej, aż do kolejnego dużego skrzyżowania położonego 2 km dalej. Jadąc wydzieloną dróżką dla jednośladów w prawo (przy punkcie widokowo-rekreacyjnym), a po chwili odbijając ponownie w prawo w ul. Winnica, trzeba przejechać pod wiaduktem po szutrowym trakcie. Wiedzie on wzdłuż Wisły, pośród pojedynczych zabudowań, aż do ul. Traugutta.
Po skręcie w lewo na ścieżkę rowerową zlokalizowaną wzdłuż jezdni, trzeba kontynuować przejażdżkę do mostu kolejowego. Minąwszy go, konieczne będzie przecięcie skrzyżowania za przystankiem i kontynuowanie jazdy drogą dla rowerów wzdłuż ul. Warszawskiej, placu św. Katarzyny z neogotyckim kościołem oraz ul. Szumana. Po lewej znajduje się pełna zabytków starówka w Toruniu, której zwiedzenie warto rozważyć w miarę wolnego czasu. Przed kościołem św. Szczepana należy odbić w lewo, jadąc ul. Prostą i Dominikańską, a dalej po bruku pomiędzy zabytkowymi kamienicami przez Zaułek Prosowy, Most Pauliński i ul. Szewską. Na jej końcu widoczny będzie już Rynek Staromiejski ze słynnymi kościołami i pomnikiem najbardziej znanego torunianina – Mikołaja Kopernika. Kilometr stąd znajduje się dworzec PKS, a nieco dalej – po drugiej stronie Wisły – także stacja kolejowa, umożliwiające powrót do domu.
Trudności na trasie
Chcąc rozpocząć przejażdżkę we Włocławku i kontynuować ją aż do Torunia, najlepiej będzie skorzystać z publicznego transportu kolejowego bądź autobusowego. Na dworzec PKP we Włocławku – zlokalizowany kilkaset metrów od punktu startowego wycieczki – dojeżdżają pociągi z Bydgoszczy, Kutna czy Sierpca. Z wielu okolicznych miejscowości do Włocławka można dojechać również autobusem. Dworzec PKS znajduje się tuż obok stacji PKP.
Przejeżdżając przez Włocławek, Ciechocinek i Toruń warto przystanąć przy co najmniej kilku atrakcjach, położonych bezpośrednio na trasie. Jakie zabytki i interesujące miejsca można zobaczyć na ścieżce rowerowej w kujawsko-pomorskim?
Prócz ciekawych zabytków i godnych zobaczenia miejsc przy samej trasie, we Włocławku, Ciechocinku i Toruniu znajdują się także inne atrakcje. Są one nieco oddalone od wytyczonego szlaku, niemniej – w miarę wolnego czasu i chęci – warto nieco zboczyć ze ścieżki i odwiedzić je w ramach dłuższej wycieczki. Jakie interesujące propozycje można wziąć pod uwagę?
Proponowana trasa rowerowa z Włocławka do Torunia to wycieczka na jeden dzień. Z tego względu nie ma potrzeby organizowania noclegu. Na całym dystansie znajduje się wiele miejsc postojowych – zarówno w miastach, jak i pomiędzy nimi. Warto zatrzymać się m.in. w wybranych restauracjach, Parku Sosnowym w Ciechocinku czy punkcie widokowo-rekreacyjnym przy placu Daszyńskiego, skąd po krótkim odpoczynku można ruszyć dalej, aby obejrzeć zabytki Torunia.
Podążając trasą pomiędzy Włocławkiem a Toruniem, można natknąć się na wiele punktów gastronomicznych. Dobry obiad zjedzą tu miłośnicy kuchni polskiej, włoskiej pizzy czy tureckich kebabów. Po drodze nie brakuje kawiarni i cukierni, w których można przystanąć na pyszną kawę i ciasto. Przy ścieżce znajdują się również liczne sklepy spożywcze – zarówno lokalne, jak i należące do znanych sieci – w których można uzupełnić zapas napojów i przekąsek.
Zabytki Włocławka, tężnie w Ciechocinku czy atrakcje Torunia najlepiej odwiedzić wiosną bądź latem. Od kwietnia do września istnieje największa szansa na przyjemną aurę – brak opadów i optymalne temperatury, które uprzyjemnią każdą wycieczkę rowerową. Nie bez znaczenia jest także długość dnia, umożliwiająca pokonanie całego dystansu i dodatkowe zwiedzenie wybranych obiektów przed zmrokiem.
Wyruszając na wycieczkę rowerową przez Włocławek, Ciechocinek i Toruń, warto zabrać ze sobą prowiant i wodę w bidonie – szczególnie przydatną w cieplejsze dni. Gdy na trasie przytrafi się niespodziewana awaria, pomocny może okazać się zestaw naprawczy do opon i multitool.
Z uwagi na możliwość gorszego działania sieci komórkowej na odcinkach polnych i ryzyko zgubienia się, dobrze będzie zaopatrzyć się również w mapę – czy to papierową, czy nawigację GPS działającą bez dostępu do Internetu. Jeśli planujemy późny powrót, warto zadbać także chociażby o lekką kurtkę rowerową z odblaskowymi detalami oraz dobrze dobrany zestaw oświetlenia.
Serwis bądź sklep rowerowy można znaleźć niedaleko dworca PKP we Włocławku oraz Starego Miasta w Toruniu. W sąsiedztwie tężni solankowych znajduje się także ogólnodostępna stacja naprawy rowerów.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.