Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rowerowa wyprawa wśród gotyckich murów – odkryj uroki Kujaw

Region Kujawy
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 5 h
Dystans 73 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 5%, Bruk 20%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Robert Jamróz, znany pod pseudonimem Roweromaniak



Miłośnik dwóch kółek i pasjonat fotografii. Najbliższą, ale również nieco dalszą okolicę, przemierza zarówno w siodełku rowerowym, jak i pieszo. 
Swoje poszukiwania najciekawszych atrakcji z Polski oraz innych zakątków Europy, dokumentuje na blogu: roweromaniakk

Miłośnicy tras wiodących po sielskich bezdrożach, ale i zarazem przez urokliwe miasteczka, powinni wybrać się na szlak wiodący z Włocławka do Torunia. To przyjemna, kilkugodzinna przejażdżka, podczas której można zobaczyć najważniejsze atrakcje Kujaw oraz napawać się pięknem otaczającej przyrody. Odpowiednia dla dorosłych oraz starszych dzieci trasa pozwoli w ciekawy sposób spędzić dzień, łącząc aktywność fizyczną z podziwianiem zabytków.

starówka ToruniaPiękno gotyckiej zabudowy widać chociażby po Toruniu.

„Znad Wisły do Gotyckich Murów” to trasa rowerowa w kujawsko-pomorskim o długości 73 km. Szacowany czas jej pokonania wynosi około 5 godzin. Cechuje ją niski poziom trudności, stąd będzie odpowiednia nawet dla początkujących kolarzy. Z uwagi na dystans oraz konieczność przemieszczania się po drogach z ruchem samochodowym, nie jest zalecana dla małych dzieci.

Na omawianą trasę najlepiej wybrać się rowerem gravelowym lub trekkingowym. Choć 75% drogi wiedzie po asfalcie, to około 20% prowadzi po kostce brukowej bądź utwardzonej nawierzchni. Pozostały dystans należy przejechać po szutrze. Niemal ¾ trasy prowadzi po drogach o mniejszym lub większym natężeniu ruchu samochodowego. Resztę można pokonać po wydzielonych alejkach dla rowerów oraz spokojnych ścieżkach. Przewyższenie na całej długości wynosi około 52 metry.

Przebieg trasy rowerowej z Włocławka do Torunia

Przejażdżkę szlakiem gotyckich murów najlepiej rozpocząć na Placu Wolności we Włocławku, na którym znajdują się pierwsze atrakcje – Pomnik Żołnierza Polskiego i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei. Jadąc ścieżką rowerową wzdłuż ul. Kilińskiego oraz odbijając przed rondem w lewo, kolejne większe skrzyżowanie o ruchu okrężnym należy minąć na wprost. Następnie trzeba kontynuować przejażdżkę ul. Kapitulną, odbijając w prawo za Urzędem Pracy w ul. Wysoką. Skręcając na jej końcu w lewo w ul. Wieniecką, można opuścić Włocławek – rozpoczynając przyjemną część wycieczki przez gęsto porośnięty teren.

Przemieszczając się główną drogą należy minąć niewielki Wieniec-Zdrój i Wieniec-Zalesie, dojeżdżając do większej wsi Wieniec. Trasa przez nią wiedzie ul. Zdrojową i Parkową, z której – tuż przed końcem miejscowości – trzeba skręcić w prawo w ul. Sadową. Po 2 km przed przydrożną kapliczką i przystankiem widoczna będzie droga w prawo, prowadząca pośród pól do Dubielewa i dalej do Brzezia. Odbijając w Brzeziu w lewo, a następnie skręcając za krzyżem w prawo, należy kontynuować jazdę na wprost. Po przejechaniu pod wiaduktem, za 1,5 km można natrafić na kolejną kapliczkę – tutaj trzeba skręcić w prawo, po czym przemieszczać się główną drogą przez Mikanowo i Lubanie. Na rondzie przy krzyżu konieczne będzie odbicie w lewo.

Jadąc główną drogą należy minąć takie wsie, jak Probostwo Górne, Siutkówek i Siutkowo – pomiędzy którymi zlokalizowany jest najwyżej położony punkt na trasie. W Zbrachlinie za boiskiem trzeba odbić lekko w lewo, po czym kontynuować przejażdżkę ul. Kujawską i Widok przez Waganiec. Skręcając na rozjeździe z kapliczką w lewo, a po kolejnych 300 metrach – w prawo, spokojną drogą pośród pól można dotrzeć do Sierzchowa. Wjeżdżając na główną drogę przy krzyżu należy odbić w lewo, a po chwili w prawo – w stronę Raciążka. Tutaj na skrzyżowaniu przy przedszkolu trzeba skręcić w lewo, w ul. Zamkową, a następnie kontynuować podróż zgodnie z przebiegiem głównej drogi. Przejeżdżając przez kręty, zalesiony odcinek trzeba być przygotowanym na dość ostry zjazd w dół. Podążając ul. 700-lecia, można dotrzeć do kolejnego miasta na trasie – Ciechocinka.

tężnie solankowe w CiechocinkuMajestatyczne tężnie solankowe to ozdoba i symbol Ciechocinka.

Przecinając na wprost ul. Nieszawską, a następnie skręcając z Lipnowskiej w lewo – w ul.Wojska Polskiego, należy minąć Park Sosnowy – założony ponad 130 lat temu i oferujący przyjemną przestrzeń do relaksu. Odbijając ponownie w lewo – w ul. Mickiewicza, a po chwili w prawo – w Piłsudskiego, można dotrzeć do pierwszej atrakcji w Ciechocinku, czyli kolegiaty św. Piotra i Pawła. Skręcając na końcu ulicy w lewo – w Traugutta, a przy szachownicy w prawo – w Kościuszki, należy minąć słynny Park Zdrojowy – największy pośród 4 miejskich parków. To doskonałe miejsce na odpoczynek przed wybraniem się w dalszą trasę. Odbijając w lewo w ul. Wołuszewską oraz w prawo – w ul. Poprzeczną, na wprost można zauważyć już kolejną z głównych atrakcji, jaką jest tężnia solankowa w Ciechocinku. Nieco w głębi Parku Tężniowego położone są także ruiny basenu termalno-solankowego.

Przemieszczając się wzdłuż tężni nr 1 i 3, należy wjechać na ul. Sportową. Kontynuując podróż ul. Wołuszewską, trzeba minąć Wołuszewo oraz sąsiedni Otłoczyn. Częściowo utwardzona, a fragmentami polna ścieżka – na której zlokalizowany jest jeden z bardziej wymagających podjazdów – poprowadzi dawnym szlakiem bursztynowym wzdłuż drogi krajowej nr 91 do kilku zlokalizowanych nieco na uboczu domów przy ul. Żeglarzy. Odbijając tutaj w lewo należy wjechać na główną trasę o większym natężeniu ruchu, wiodącą bezpośrednio do Torunia.

Po około 5 kilometrach, na pierwszym rondzie trzeba skierować się w prawo w ul. Włocławską, a po chwili jazdy pomiędzy budynkami – w lewo, w ul. Aleksandrowską, przechodzącą dalej w ul. Otłoczyńską. Wjeżdżając ścieżką dla rowerów na wiadukt należy kontynuować wycieczkę po moście gen. Zawackiej, aż do kolejnego dużego skrzyżowania położonego 2 km dalej. Jadąc wydzieloną dróżką dla jednośladów w prawo (przy punkcie widokowo-rekreacyjnym), a po chwili odbijając ponownie w prawo w ul. Winnica, trzeba przejechać pod wiaduktem po szutrowym trakcie. Wiedzie on wzdłuż Wisły, pośród pojedynczych zabudowań, aż do ul. Traugutta.

mosty w ToruniuWidoki podczas pokonywania toruńskich mostów to atrakcja sama w sobie!

Po skręcie w lewo na ścieżkę rowerową zlokalizowaną wzdłuż jezdni, trzeba kontynuować przejażdżkę do mostu kolejowego. Minąwszy go, konieczne będzie przecięcie skrzyżowania za przystankiem i kontynuowanie jazdy drogą dla rowerów wzdłuż ul. Warszawskiej, placu św. Katarzyny z neogotyckim kościołem oraz ul. Szumana. Po lewej znajduje się pełna zabytków starówka w Toruniu, której zwiedzenie warto rozważyć w miarę wolnego czasu. Przed kościołem św. Szczepana należy odbić w lewo, jadąc ul. Prostą i Dominikańską, a dalej po bruku pomiędzy zabytkowymi kamienicami przez Zaułek Prosowy, Most Pauliński i ul. Szewską. Na jej końcu widoczny będzie już Rynek Staromiejski ze słynnymi kościołami i pomnikiem najbardziej znanego torunianina – Mikołaja Kopernika. Kilometr stąd znajduje się dworzec PKS, a nieco dalej – po drugiej stronie Wisły – także stacja kolejowa, umożliwiające powrót do domu.

Mapa i ślad GPX

Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Chcąc rozpocząć przejażdżkę we Włocławku i kontynuować ją aż do Torunia, najlepiej będzie skorzystać z publicznego transportu kolejowego bądź autobusowego. Na dworzec PKP we Włocławku – zlokalizowany kilkaset metrów od punktu startowego wycieczki – dojeżdżają pociągi z Bydgoszczy, Kutna czy Sierpca. Z wielu okolicznych miejscowości do Włocławka można dojechać również autobusem. Dworzec PKS znajduje się tuż obok stacji PKP.

Atrakcje na trasie

Przejeżdżając przez Włocławek, Ciechocinek i Toruń warto przystanąć przy co najmniej kilku atrakcjach, położonych bezpośrednio na trasie. Jakie zabytki i interesujące miejsca można zobaczyć na ścieżce rowerowej w kujawsko-pomorskim?

  • Plac Wolności we Włocławku – główny plac miasta, zlokalizowany u zbiegu ośmiu ulic – a w konsekwencji niezwykle ruchliwy. Wokół niego znajdują się liczne obiekty wpisane do rejestru zabytków, m.in. Pałac Muhsama, klasztor franciszkanów czy wiele kamienic z XIX wieku.

napis Włocławek na trasieWarto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy kultowym napisie.

  • Pomnik Żołnierza Polskiego we Włocławku – położony na Placu Wolności, poświęcony sześciu zastrzelonym czerwonoarmistom, którzy zostali pochowaniu w miejscu swojej śmierci.

  • Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei – zlokalizowane przy północno-zachodnim narożniku Placu Wolności we Włocławku. Wzniesione w XVII wieku i utrzymane w stylu barokowym, słynie z kultu obrazu sięgającego czterech wieków wstecz.

  • Kolegiata św. Piotra i Pawła w Ciechocinku – jeden z głównych zabytków miasta, utrzymany w stylu neogotyckim. Związany z rolą turystyczną i uzdrowiskową miasteczka, powstał z myślą o kuracjuszach, skarżących się na brak dużej świątyni w okolicy.

Park Zdrojowy w CiechocinkuPark Zdrojowy w Ciechocinku to świetne miejsce na krótki odpoczynek od jazdy.

  • Basen solankowy w Ciechocinku – oddany do użytku w 1932 roku, służył mieszkańcom i przyjezdnym aż do 2001 r. To historyczne kąpielisko w sąsiedztwie parku zdrojowego i tężni. W planach jest jego rewitalizacja i ponowne otwarcie.

  • Tężnie solankowe w Ciechocinku – największa w Europie drewniana konstrukcja do odparowywania wody z solanki, której historia sięga początków XIX wieku. Wytwarzana przez nią mgiełka jodowa wykazuje prozdrowotne właściwości, korzystnie wpływając na układ oddechowy, nerwowy i odpornościowy.

tężnie solankowe w CiechocinkuNajwiększe w Europie drewniane tężnie solankowe robią wrażenie.

  • Starówka w Toruniu – część wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można obejrzeć tu najważniejsze zabytki miasta, m.in. rynek, dom i pomnik Mikołaja Kopernika czy kilkusetletnie kościoły i katedry.

  • Kościół św. Katarzyny w Toruniu – neogotycka świątynia garnizonowa wzniesiona pod koniec XIX wieku. W jej wnętrzu można zobaczyć 35-głosowe organy z czasów budowy oraz rzeźby Ignacego Zelka – autora wielu słynnych pomników.

  • Kościół św. Szczepana – wzniesiony na początku XX wieku w miejscu dawnej fosy miejskiej. Utrzymany w stylu neogotyckim, stanowi jedyną w Toruniu parafię wyznania ewangelicko-augsburskiego.

Toruń zabudowa miejskaMuzeum Okręgowe to reprezentacyjny przykład zabudowy toruńskiej.

  • Rynek Staromiejski – centralny plac Torunia, na którym zlokalizowany jest gotycki ratusz oraz liczne, stare kamienice – w tym również Dwór Artusa czy Pałac Meissnera. Jest on uważany za najlepiej zachowany kompleks średniowiecznego budownictwa mieszczańskiego w rejonie południowego pobrzeża Morza Bałtyckiego i Północnego.

  • Katedra św. Jana Chrzciciela i Ewangelisty – widoczna w oddali z rynku majestatyczna budowla, będąca jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów architektury gotyckiej.

  • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – symbol Torunia położony przy Rynku Staromiejskim. Obiekt ten jest jednym z trzech największych kościołów miejskich w stylu gotyckim na terenie północnej Polski.

  • Kościół św. Ducha w Toruniu – zabytkowy budynek sakralny w stylu późnobarokowym, pochodzący z XVIII wieku. Znajduje się w nim szereg dzieł sztuki (część pod postacią wyposażenia), które można oglądać przez cały rok.

Masz więcej czasu? Rozważ inne atrakcje w okolicy trasy

Prócz ciekawych zabytków i godnych zobaczenia miejsc przy samej trasie, we Włocławku, Ciechocinku i Toruniu znajdują się także inne atrakcje. Są one nieco oddalone od wytyczonego szlaku, niemniej – w miarę wolnego czasu i chęci – warto nieco zboczyć ze ścieżki i odwiedzić je w ramach dłuższej wycieczki. Jakie interesujące propozycje można wziąć pod uwagę?

  • Stary Rynek we Włocławku – jeden z ważniejszych placów Śródmieścia, który niedawno przeszedł rewitalizację. Znajduje się tu kościół św. Jana Chrzciciela oraz barokowe kamienice z XVI i XVII wieku, w których urządzono Muzeum Historii Włocławka.

  • Kościół św. Jana na Starym Rynku – późnogotycki obiekt we Włocławku z XVI wieku, z wyposażeniem w stylu późnobarokowym i rokokowym. Wielokrotnie niszczony na skutek powodzi, obecnie jest otoczony bulwarem chroniącym przed wylewami Wisły.

  • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku – gotycka budowla z 1340 roku, w której wnętrzu znajdują się zabytki z XIV i XV wieku – witraże, nagrobek biskupa Piotra z Bnina czy drewniana figurka Matki Bożej. Od 2018 roku świątynia jest wpisana na listę Pomników Historii.

  • Pałac Kurii Biskupiej we Włocławku – dawniej był on gotyckim zamkiem, obecnie jest utrzymany w stylu klasycystycznym. Przez wieki pełnił funkcję siedziby biskupów, a w krótkim okresie, gdy znajdował się w rękach świeckich władz – także szpitala dla żołnierzy francuskich oraz szkoły.

  • Wieża widokowa na Zawiślu – 16-metrowa konstrukcja z widokiem na Włocławek, oddana do użytku w 2024 roku. Wstęp na nią jest całkowicie bezpłatny, a na najwyższym jej poziomie można dodatkowo skorzystać z lunet.

  • Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu – muzeum poświęcone wybitnemu astronomowi, zlokalizowane w kamienicach należących dawniej do jego rodziny. Można zwiedzać je od wtorków do niedzieli, kupując bilet normalny za 26 zł lub ulgowy za 21 zł.

  • Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu – w dawnej warowni z XIII wieku można zobaczyć dziedziniec i podziemia, a także wystawy stałe i czasowe. Wstęp możliwy jest przez cały tydzień, a koszt biletów wynosi 25 zł dla dorosłego i 15 zł dla dziecka.

  • Mury obronne i bramy w Toruniu – pochodzące z połowy XIII wieku, były jednymi z pierwszych na ziemiach polskich. Miasto otoczone było podwójnym pierścieniem murów, a w ich 3-kilometrowej linii znajdowały się 54 baszty, 14 bram i 2 barbakany. Do dziś zachowała się tylko część spośród nich.

Fragmenty toruńskich murówFragmenty toruńskich murów okalających Stare Miasto.

  • Kościół św. Trójcy na Rynku Nowomiejskim w Toruniu – dawna świątynia ewangelicka w stylu neoromańskim. Wybudowana w miejscu dawnego Ratusza Nowomiejskiego, obecnie pełni siedzibę fundacji Tumult – służąc m.in. jako sala kinowa.

  • Kościół św. Jakuba – pochodzący z XIV wieku obiekt, będący jednym z cenniejszych, gotyckich zabytków Torunia. Główna świątynia Nowego Miasta oraz doskonały przykład architektury, stworzony na wzór zachodnioeuropejskich katedr.

Noclegi lub miejsca postojowe

Proponowana trasa rowerowa z Włocławka do Torunia to wycieczka na jeden dzień. Z tego względu nie ma potrzeby organizowania noclegu. Na całym dystansie znajduje się wiele miejsc postojowych – zarówno w miastach, jak i pomiędzy nimi. Warto zatrzymać się m.in. w wybranych restauracjach, Parku Sosnowym w Ciechocinku czy punkcie widokowo-rekreacyjnym przy placu Daszyńskiego, skąd po krótkim odpoczynku można ruszyć dalej, aby obejrzeć zabytki Torunia.

Gdzie zjeść

Podążając trasą pomiędzy Włocławkiem a Toruniem, można natknąć się na wiele punktów gastronomicznych. Dobry obiad zjedzą tu miłośnicy kuchni polskiej, włoskiej pizzy czy tureckich kebabów. Po drodze nie brakuje kawiarni i cukierni, w których można przystanąć na pyszną kawę i ciasto. Przy ścieżce znajdują się również liczne sklepy spożywcze – zarówno lokalne, jak i należące do znanych sieci – w których można uzupełnić zapas napojów i przekąsek.

Dobrze wiedzieć

Zabytki Włocławka, tężnie w Ciechocinku czy atrakcje Torunia najlepiej odwiedzić wiosną bądź latem. Od kwietnia do września istnieje największa szansa na przyjemną aurę – brak opadów i optymalne temperatury, które uprzyjemnią każdą wycieczkę rowerową. Nie bez znaczenia jest także długość dnia, umożliwiająca pokonanie całego dystansu i dodatkowe zwiedzenie wybranych obiektów przed zmrokiem.

Praktyczne wskazówki

Wyruszając na wycieczkę rowerową przez Włocławek, Ciechocinek i Toruń, warto zabrać ze sobą prowiant i wodę w bidonie – szczególnie przydatną w cieplejsze dni. Gdy na trasie przytrafi się niespodziewana awaria, pomocny może okazać się zestaw naprawczy do opon i multitool.

Z uwagi na możliwość gorszego działania sieci komórkowej na odcinkach polnych i ryzyko zgubienia się, dobrze będzie zaopatrzyć się również w mapę – czy to papierową, czy nawigację GPS działającą bez dostępu do Internetu. Jeśli planujemy późny powrót, warto zadbać także chociażby o lekką kurtkę rowerową z odblaskowymi detalami oraz dobrze dobrany zestaw oświetlenia.

Serwis bądź sklep rowerowy można znaleźć niedaleko dworca PKP we Włocławku oraz Starego Miasta w Toruniu. W sąsiedztwie tężni solankowych znajduje się także ogólnodostępna stacja naprawy rowerów.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa Bydgoszcz – Kamieniołom Piechcin
Region Kujawy
Typ roweru Szosa, Trekking, Gravel, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 107 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 5%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerowa Krajna – wycieczka z Więcborka do Sępólna Krajeńskiego
Region Kujawy
Typ roweru Gravel
Czas 4 h
Dystans 21,7 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 71%, Szuter 29%
Co oznaczają parametry trasy?
Z Bydgoszczy do Chełmna przez sady i winnice
Region Pomorze, Kujawy
Typ roweru Szosa, Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 84 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa z Nieszawy do Włocławka i z powrotem – wzdłuż Wisły
Region Kujawy
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 63 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 10%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?