Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa wokół Zalewu Sulejowskiego – gratka dla doświadczonych rowerzystów

Region Łódzkie
Typ roweru MTB
Czas 1 dzień
Dystans 68 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 2%, Szuter 98%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

PTTK

Swoją relację z podróży przedstawili członkowie Bajk Eksplorers. Jest to grupa miłośników jazdy na MTB, którzy dzielą się swoimi trasami z obserwatorami na Facebooku. Preferują odcinki położone z dala od szosy i miejskiego zgiełku. Lasy, pola, piach oraz kamienie są tym, co charakteryzuje wybierane przez nich szlaki.

Na szlak biegnący wokół Zalewu Sulejowskiego możesz wyjechać o każdej porze roku. To doskonała propozycja dla doświadczonych rowerzystów, którzy kochają zarówno obcowanie z naturą, jak i zwiedzanie. Po drodze zobaczysz między innymi Skansen Rzeki Pilicy, Opactwo Cystersów czy rezerwaty przyrody.

Zalew SulejowskiTrasa wokół Zalewu Sulejowskiego to idealna propozycja dla doświadczonych rowerzystów.

Mapa i ślad GPX

Trasa wokół Zalewu Sulejowskiego – opis trasy

Przyjemna, jednodniowa wyprawa wokół Zalewu Sulejowskiego w województwie łódzkim to dobry pomysł na spędzenie wolnego dnia za kierownicą dwóch kółek. Ścieżka rowerowa im. Zygmunta Goliata w większości prowadzi lasem, poza linią brzegową zalewu. Ścieżki użytkowane jedynie przez wędkarzy, jazda przez błoto, momentami wodę i piasek to bez wątpienia doskonała opcja dla miłośników MTB i crossu. Trasę o długości niespełna 70-kilometrów doświadczeni rowerzyści powinni pokonać w około 4 do 6 godzin. Chociaż przebycie szlaku wymaga od nas umiejętności, możesz śmiało wybrać się na nią z dziećmi.

Trasa rowerowa wokół Zalewu Sulejowskiego nie jest częścią żadnej innej. Stąd też warto odpowiednio przygotować się do jazdy i przestudiować mapę przed rozpoczęciem wycieczki. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z tych dostępnych w Punktach Informacji Turystycznej oraz korzystanie z nawigacji podczas jazdy. Chociaż pojawiają się znaki wskazujące drogę, w wielu miejscach ich zwyczajnie brakuje.

Zalew SulejowskiNa szlaku mamy możliwość obcowania z naturą i podziwiania pięknych widoków.

Wyprawę rozpoczynamy w miejscowości Leonów na Autocampingu "Kiełbikowa Strzecha". Następnie kierujemy się do zatoki "Borki". Kolejną miejscowością mijaną po drodze będzie Tomaszów Mazowiecki. Ciekawymi punktami na trasie są Skansen Rzeki Pilicy oraz rezerwat "Niebieskie Źródła". Za nimi będziemy przejeżdżać przez Utratę, Kolonię Wąwał oraz Smardzewice. Dalej szlak biegnie przez zaporę na Zbiorniku Sulejowskim. Tresta, Twarda, Karolinów, Zarzęcin oraz Cypel na Piaskach prowadzą do Opactwa Cystersów w Sulejowie Podklasztorze. Następnie czeka nas już prosta droga wieńcząca wycieczkę przez Sulejów, Przygłów, Barkowice, Barkowice Mokre, Lubiaszów i Bronisławów, by powrócić na autocamping w Leonowie.

Trudności na trasie

  • Złe oznakowanie trasy

Dojazd do trasy

Najszybszym sposobem dotarcia na szlak jest przyjechanie własnym samochodem. Wówczas możemy pozostawić go na autocampingu, który jest punktem startowym dla trasy. W przypadku wyboru komunikacji publicznej podróż pociągiem będzie znacznie łatwiejsza niż autobusem. Jednym z pierwszych mijanych na trasie punktów jest Tomaszów Mazowiecki, do którego wygodnie dojedziemy pociągiem. W najbliższej okolicy szlaku znajduje się także stacja PKP Piotrków Trybunalski.

Atrakcje na trasie

Nad Zalewem Sulejowskim nie brakuje wspaniałych widoków, ale także ciekawych historycznie miejsc. Jednym z wyjątkowych jest Skansen rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Nietuzinkowe eksponaty zaciekawią każdego. Tuż obok kamieni młyńskich, czołgu T-43, pochodzącego ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, czy opancerzonego ciągnika artyleryjskiego można zobaczyć tu fortyfikacje, schron i… poczekalnię kolejową zwaną "stacyjką Reymonta" czy toaletę, z której korzystał car Mikołaj II.

Kościół pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego pochodzi z 1232 roku, w jego wschodnim skrzydle znajduje się muzeum.

Unikatowym w skali kraju obiektem będą mijane na trasie Groty Nagórzyckie. We wnętrzach nieczynnej kopalni piasku kwarcowego powstało wyjątkowe muzeum. Wśród labiryntów podziemnych korytarzy poznasz historię tego miejsca od dawnych górników i legendarnych lokatorów grot! Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się co pół godziny w grupach maksymalnie 25-osobowych. Warto zabrać okrycie wierzchnie, ponieważ temperatura w kopalni wynosi ok. 9 stopni.

W 1961 roku, w dolinie Pilicy w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego, powołano Rezerwat Niebieskie Źródła. To niezwykłe miejsce, w którym woda w zależności od warunków atmosferycznych przybiera niebiesko-błękitno-zielony kolor. Zobaczysz też imponujące, pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez wodę. Wywietrzyska krasowe są uznawane za jedne z ciekawszych w całej Europie.

Trasa rowerowa biegnie także przez Opactwo Cystersów w miejscowości Sulejów- Podklasztorze. Uznawane jest za jeden z najlepiej zachowanych zakonów cysterskich w Polsce. To jeden z ciekawszych zabytków architektury romańskiej. Będąc na miejscu, warto zwrócić uwagę na trójnawowy kościół św. Tomasza z 1232 roku. W zabytkowym wschodnim skrzydle klasztoru możesz zwiedzić muzeum.

Wybierając się w trasę wokół Zalewu Sulejowskiego, warto odwiedzić Rezerwat Niebieskie Źródła.

Niewiele ponad 50 lat temu wybudowano zaporę, która dała początek Zbiornikowi Sulejwowskiemu. Oprócz pierwotnej funkcji retencyjnej i energetycznej zalew jest także doskonałym miejscem rekreacji dla mieszkańców okolicy. Nad jeziorem powstało wiele ośrodków wypoczynkowych oraz porty jachtowe. To idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Prym wiodą tutaj żeglarstwo, kajakarstwo i windsurfing. Będąc na miejscu, warto odpocząć na plaży oraz sprawdzić się w jednej z dyscyplin.

Na około 200 ha w gminach Sulejów i Wolbórz rozciąga się piękny Rezerwat przyrody Lubiaszów. To teren leśny, w którym możesz zobaczyć najlepiej zachowany w regionie "czarny las", czyli grąd jodłowy. Popularność rezerwat zawdzięcza wyjątkowym drzewostanom, np.: 140-letnim modrzewiom, 150-letnim jodłom czy 200-letnim dębom.

Noclegi lub miejsca postojowe

Na trasie znajdziesz przynajmniej kilka komfortowych miejsc postojowych. Trasa stanowi pętlę, stąd też możesz rozpocząć ją w dowolnym, dogodnym dla siebie punkcie. Jeśli zechcesz odpocząć, zatrzymaj się w miejscu nazwanym „Kiełbikowa Strzecha”, dalej nad zatoką „Borki”, w Skansenie Rzeki Pilicy, na Zaporze Zbiornika Sulejowskiego, w cyplu na piaskach czy Opactwie Cystersów w Podklasztorzu.

Na szlaku nie brakuje również miejsc postojowych.

Trasy rowerowe biegną przez wiele miejscowości, w których można zatrzymać się na nocleg. Oczywistymi punktami są bogate bazy w Tomaszowie Mazowieckim czy Piotrkowie Trybunalskim oraz camping w Leonowie. Poza nimi warto rozważyć możliwość odpoczynku w hotelu Magellan w Bronisławowie, campingu SurfCamp i ośrodku wypoczynkowym Libra w Karolinowie czy Pensjonacie Sokoli Dwór w Smardzewicach.

Gdzie zjeść

Bez wątpienia wielu rowerzystów na trasie będzie szukało miejsca, w którym może zjeść ciepły obiad. Często polecane są Dworek Biały Domek i Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne MOLO w Smardzewicach. Inną opcją jest świeża ryba prosto ze smażalni u Grześka Czarnego w Adamowie.

Dobrze wiedzieć

Na wycieczkę wokół Zalewu Sulejowskiego możesz wybrać się o dowolnej porze roku. Trasa powinna być przejezdna. Ze względu na bliskość zbiornika wodnego, warto jednak pokonać szlak latem i skorzystać z możliwości odpoczynku na plaży.

Mapy dostępne są w Punktach Informacji Turystycznej w Tomaszowie Mazowieckim lub Piotrkowie Trybunalskim. Uzyskasz tam także dodatkowe informacje dotyczące ciekawych miejsc w okolicy.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując bagaże na wycieczkę latem, warto spakować strój kąpielowy. Ze względu na ciekawe atrakcje na trasie, dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą aparatu fotograficznego. Połowa trasy biegnie przez lasy, stąd odpowiednia ilość prowiantu, apteczka i podstawowe narzędzia są koniecznością.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Sieradzka eSka, czyli poznajemy łódzkie!
Region Łódzkie
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 121 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 10%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Opole-Góra Świętej Anny na weekendową przejażdżkę
Region Opolskie
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 76 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Piach 25%
Co oznaczają parametry trasy?
Jednodniowa wycieczka rowerem z Opola do Pałacu w Mosznej
Region Opolskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 77,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Piach 10%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa przez Góry Świętokrzyskie
Region Świętokrzyskie
Typ roweru Gravel, MTB
Czas 5 h
Dystans 86 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 50%
Co oznaczają parametry trasy?