Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Relacją z przebytej trasy podzielił się z nami Piotrek G. - rowerzysta i miłośnik kolarstwa.
„Mazury - cud natury” to hasło, które mimo upływu czasu, nie traci na aktualności. Trasa wokół Jeziora Śniardwy to doskonała okazja, aby się o tym przekonać. Letni, rowerowy weekend w Mikołajkach warto połączyć z wodnym szaleństwem.
W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich króluje, położone w dorzeczu Pisy, Jezioro Śniardwy. Największe polskie jezioro znajduje się na terenie powiatów mrągowskiego i piskiego w województwie warmińsko-mazurskim. Na jego powierzchni znajduje się aż osiem wysp oraz wiele zatok. Dwie, największe, określane są mianem jezior: Seksty oraz Warnołty. Rozległe sitowia i tataraki, wspaniałe lasy, zapierające dech w piersiach panoramy sprawiają, że to doskonałe miejsce na trasę rowerową na mazurach.
Pętlę wokół Śniardwy warto rozpocząć w Mikołajkach. To największa i najlepiej skomunikowana miejscowość w okolicy. Nad samym jeziorem znajduje się jedynie siedem niewielkich wiosek. Trasa nie łączy się, ani nie stanowi części innego większego szlaku. Jest dedykowana miłośnikom MTB, trekkingu i graveli, ponieważ wiedzie głównie przez drogi szutrowe, polne i lasy. Jedynie jedną trzecią drogi stanowią wygodne asfalty i bruk. Z pewnością wycieczka będzie nie lada gratką dla całych rodzin. Malowniczą, niespełna 110-kilometrową trasę rowerową, doświadczony kolarz przemierzy w około 6 h.
Wycieczka rozpoczyna się w Mikołajkach, skąd kierujemy się na wschód przez Kosmankę, Suchy Róg, Zdęgówko, Górę i Okartowo. Następnie podążamy przez miejscowości: Okartowo Tartak, Kwik, Szczechy Wielkie, Jeglin. Dojeżdżamy do Karwika położonego bezpośrednio nad Jeziorem Seksty. Dalej jedziemy przez Niedźwiedzi Róg, Wejsuny, Wierzbę oraz Karłowo, skąd docieramy do punktu startowego.
Dojazd na trasę rowerową na mazurach może nieść za sobą pewne niedogodności, jednak piękno szlaku w pełni wynagradza trud w zorganizowaniu podróży. Mikołajki to miejscowość, do której bezpośrednio dojeżdżają tylko PKS-y. Niestety nie ma połączeń kolejowych, czyli tych najczęściej wybieranych przez miłośników dwóch kółek. Najbliższe stacje PKP znajdują się w oddalonych o ok. 35 km Giżycku lub o ok. 40 km Kętrzynie. Z obu miejscowości dojazd rowerem do punktu startowego powinien zająć około 2 h. Najwygodniejszym i zdecydowanie najszybszym sposobem dotarcia do Mikołajek będzie bez wątpienia udanie się na miejsce własnym autem.
Przemierzając mazury na rowerze, warto zagospodarować trochę czasu na zwiedzanie okolicy. Wycieczka wokół jeziora Śniardwy to przede wszystkim wspaniała natura, ale nie tylko. W regionie prężnie rozwija się turystyka. Można tu odpocząć aktywnie, jak i zrelaksować się po trudach podróży.
Duża część atrakcji skupia się w Mikołajkach. Mieszkańcy miejscowości mawiają, że ul. Kajki to całe Mikołajki. Nic dziwnego, to najdłuższa (ma 2,5 km) i najstarsza część miasta, położona nad samym jeziorem. Piękne widoki, sędziwe lipy oraz imponująca XX-wieczna architektura sprawiają, że spacer to czysta przyjemność. Znajdziesz tu miejsce noclegowe, knajpki z dobrym jedzeniem czy wypożyczalnie sprzętów wodnych.
Równolegle do ul. Michała Kajki rozciąga się długa Promenada, którą wieńczy, w okolicy Kei, Wioska Żeglarska Mikołajki. To swoiste centrum rekreacji i wypoczynku — wypożyczysz t tu sprzęt, zjesz świetny obiad, zrobisz zakupy czy wysłuchasz koncertu szant. W sezonie miejsce to odwiedza dziennie około 3500 osób i cumuje tutaj 150 jachtów!
Niedaleko, przy ul. Okrężnej 5, znajduje się znacznie bardziej kameralny Port Rybitwa. Wynajmiesz tu nie tylko rowery wodne, ale także łódź typu „Kaper” (nie wymaga uprawnień). Posiadacze uprawnienia sternika motorowerowego mogą wyczarterować łódź. To świetny sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach, położone przy pl. Kościelnym, jako pierwsze w Polsce skupia się na temacie reformacji w kraju. Szczególną uwagę poświęca reformacji w regionie. Tuż obok muzeum stoi piękny kościół ewangelicki pw. Świętej Trójcy. Budynek został wybudowany w 1842 roku w stylu klasycystycznym.
Przy ul. Mrągowskiej 34, w Hotelu Gołębiewski, możesz odpocząć w niecodziennym miejscu. Baseny kryty i odkryty, zjeżdżalnie, sauny, a nawet grota śnieżna - to wszystko czeka na miłośników wodnego szaleństwa w Tropikana Aquapark.
Po drodze będziesz mijać miejsce szczególnie ciekawe dla pasjonatów przyrody - ośrodek hodowli w Popielnie prowadzony przez Polską Akademię Nauk. Na spokojnym półwyspie mieści się ośrodek badawczy, w którym uwaga skupia się przede wszystkim nad jeleniami szlachetnymi, bydłem, polskimi końmi i bobrami. Na miejscu, w XVIII-wiecznym spichlerzu znajduje się muzeum tematyczne.
Ciekawą atrakcją turystyczną jest także jedyny czynny na jeziorach mazurskich prom na linie. Znajduje się w miejscowości Wierzba. Pozwala w 10 min. przeprawić się przez jezioro Bełdany do Popielna lub Niedźwiedziego Rogu.
Wybierając się na wycieczkę wokół Jeziora Śniardwy, warto zwrócić uwagę na bociany. Podczas jazdy będziesz mijać niezliczoną ilość ptasich gniazd, a długonodzy żabojadzi będą towarzyszyć Ci przez niemal całą podróż. Miłośnicy fotografii na pewno wrócą ze świetnymi ujęciami.
Mikołajki są popularną miejscowością turystyczną, więc znalezienie odpowiadającego nam miejsca noclegowego nie powinno stanowić problemu. Jeżeli planujemy pobyt w szczycie sezonu, czyli w wakacje lub długie weekendy, dobrze jest zarezerwować pokój z wyprzedzeniem. Rowerzyści często wybierają campingi i pola namiotowe. Na miejscu znajdują się dwa polecane obiekty: Kama oraz Wagabunda. W Kamie można wynająć także przyczepę campingową lub domek. Fajnym rozwiązaniem wydaje się znalezienie noclegu na trasie. To świetne rozwiązanie szczególnie dla tych osób, które chciałyby zrelaksować się i odpocząć od trudu jazdy wśród pięknych okoliczności przyrody w mniej popularnych miejscowościach. Rowerzyści najczęściej polecają pola namiotowe „U Kasi” w Nowych Gutach oraz „Bindugę Młyńską” w Karwiku. Bardzo atrakcyjnym miejscem noclegowym jest także „Folwark Łuknajno". Znajduje się tam wieża stanowiąca punkt widokowy na największe polskie jezioro - Śniardwy oraz nieco mniejszy akwen - Łuknajno. Do dyspozycji gości udostępniono również restaurację z regionalnymi, mazurskimi daniami.
Noclegi | icoMiejsca do przechowywania rowerów | icoMożliwość umycia rowerów na miejscu | icoMożliwość zakwaterowania na jedną noc | icoMożliwość zameldowania się wieczorem |
---|---|---|---|---|
Resort 36ul. Warszawska 36 11-730 Mikołajki 535 262 798 | ok | ok | nomin. 2 doby poza sezonem | ok |
Folwark ŁuknajnoŁuknajno 1 11-730 Mikołajki +48 874 216 862 | ok | ok | ok | ok |
Cobalt ApartmentsOsiedle na Górce 13 11-730 Mikołajki +48 608 324 716 | ok | ok | ok | ok |
W Mikołajkach, jak w każdej dużej miejscowości turystycznej, nie brakuje miejsc, w których można smacznie zjeść. Mnogość restauracji sprawia, że każdy znajdzie restaurację, w której serwują jego ulubioną kuchnię. Będąc na miejscu, warto spróbować dań regionalnych. W okolicy znajduje się sporo polecanych knajp. Warto zwrócić uwagę m.in. na: restaurację Sielawę, Tawernę Portową, Restaurację Kamę, Restaurację Ogień i Woda, Port Smaku czy Przystań.
Bez wątpienia sezon letni jest najlepszym czasem, aby wybrać się w trasę rowerową wokół Jeziora Śniardwy. Chociaż droga przejezdna jest przez cały rok, wakacyjny wypad pozwoli nam w pełni wykorzystać potencjał regionu. Odpoczynek na plaży i sporty wodne sprawiają największą przyjemność, gdy pogoda dopisuje.
Tak, jak w każdą podróż warto zabrać ze sobą prowiant i wodę. Ze względu na to, że trasa biegnie przez małe miejscowości, koniecznie weź ze sobą podstawowe narzędzia naprawcze. Zakup części może być na trasie niemożliwy. Warto także zaopatrzyć się w apteczkę z podstawowymi medykamentami.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.