Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wilcza Pętla – czyli niezapomniany szlak po malowniczych Górach Bardzkich

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB
Czas 3 h
Dystans 30,5 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?

Wilcza Pętla – opis trasy

Autor trasy

Singletrack Glacensis

Ścieżka została wytyczona na potrzeby projektu Singletrack Glacensis. Relację ze swojego przejazdu przekazała nam pani Klaudia Szczepańska  Więcej relacji z podróży znaleźć można na instagramie Klaudii:

klaudia_szczepanskaa


Leśne ścieżki, ostre zakręty, zjazdy, wspinaczka i piękne widoki – na tej trasie znajdziesz wszystko, czego może zapragnąć miłośnik górskich wycieczek rowerowych. Zapraszamy w malownicze Góry Bardzkie, na trasy rowerowe w górach i wspaniały singletrack!

Widok na łąkę z trasy rowerowej Wilcza Pętla

Jeśli interesują Cię trasy rowerowe dolnośląskie i trasy rowerowe w górach, to mamy świetną propozycję! 

Wilcza Pętla kończy się i zaczyna w miejscowości Bardo, urokliwym miasteczku w województwie dolnośląskim u wrót Gór Bardzkich. Trasa wiedzie przez Opolnicę, Brzeźnicę i z powrotem do Barda.

Trasa dedykowana jest dla doświadczonych rowerzystów z uwagi na jej trudność. Trzeba mieć odpowiedni rower (MTB, cross) i umiejętności potrzebne do jeżdżenia po górskich, wąskich ścieżkach. Jeśli przed wycieczką popadało, to błoto i poślizgi masz gwarantowane. Mimo iż, do pokonanie jest ok. 30 kilometrów z licznymi podjazdami to przewyższenia sięgają 670 metrów.

Nasza trasa obejmuje część systemu Singletrack Glacensis, czyli 200 km szlaków rowerowych w rejonie Kotliny Kłodzkiej (największa sieć singletracków w Europie). Warto pamiętać: po singletrack – ścieżce szerokiej na 1.5 metra – pojedziemy tylko w jednym kierunku.

Skąd nazwa trasy? Przejedziemy przez Wilczą Przełęcz, a w pobliżu, w jednej z najpiękniejszych sudeckich dolin, rozłożyła się wioska Wilcza z potokiem o tej samej nazwie.

Góry Bardzkie to nie tylko proponowana przez nas Wilcza Pętla. Początkujący miłośnicy jazdy po górach mogą spróbować sił na innych trasach. Gmina Bardo zaprasza na pięć pętli, w tym trasy rowerowe w górach przeznaczone na wycieczki z dziećmi (np. Pętla Hrabiowska). 

Wilcza pętla - droga szutrowa

Tyle wstępu, startujemy!

Wycieczkę zaczynamy na wyłożonym kostką parkingu w pobliżu Hotelu Bardo. W tym miejscu rozpoczyna się również oznakowana Pętla Hrabiowska, a nieco dalej Wilcza Niebieska – obie z Singletrack Glacensis.

Drogę wskażą Ci niebieskie strzałki. Początkowo jedziemy po płaskim terenie, z widokiem na pola i zalesione wzniesienia. To droga dojazdowa, gruntowa – po deszczu będzie błotnista!

Jeśli z Wilczą Pętlą zmierzysz się w maju, to zobaczysz rozległe, żółte pola kwitnącego rzepaku.

Docieramy do Brzeźnicy i na skrzyżowania skręcamy w lewo (cały czas prowadzi nas Wilcza Niebieska). Przecinamy miejscowość, stopniowo pniemy się do góry. Jeszcze kilometr polnej drogi i skręcamy pod górę w las.

Szlak prowadzi w kierunku rezerwatu przyrody Cisowa Góra, wzdłuż potoku Studew. Droga jest coraz bardziej kręta, omijamy góry Buczek i Mały Buczek, ale teren cały czas się wznosi.

Po lewej stronie mijamy szczyt Radosz (590 m). Warto zachować ostrożność i wypatrywać pieszych turystów, bo nasza trasa biegnie wzdłuż niebieskiego szlaku pieszego.

To jeszcze nie jest singletrack. Na wąską, leśną ścieżkę wjedziesz nieco dalej. Na Przełęczy Mikołajowskiej (552 m n.p.m.) przetniesz trasę Wilczą Czerwoną (jeszcze do niej wrócimy). 

Trasa prowadzi nas na kolejną przełęcz – Wilczą, pod szczytem Wilczak (633 m, najwyższy w okolicy). Kilkaset metrów wcześniej warto zatrzymać się na punkcie widokowym z panoramą na południowy fragment Gór Sowich ze słynną twierdzą w Srebrnej Górze.

Na przełęczy Wilczej można zrobić dłuższy odpoczynek w dużej wiacie ze stołami. 

Teraz czeka nas danie główne – wjedziesz na singletrack (szlak Wilcza Czerwona). Trasa jest miejscami kręta, a zjazdy szybkie. 

Przecinamy ponownie przełęcz Mikołajowską (drogą leśną, uwaga na pieszych turystów!) i wracamy na singletrack. Meandrująca trasa doprowadzi nas do Rozdroża pod Radoszem. 

Tu kończy się singletrack i Wilcza Czerwona, a zaczyna dość ostry zjazd leśnym duktem aż do domku myśliwskiego koła łowieckiego i rowerowego szlaku niebieskiego. Warto sprawdzać nawigację, bo łatwo zgubić się na tym odcinku.

Ponownie czekają nas przewyższenia, dlatego znów przydadzą się siły. Drogą dojazdową dotrzesz do trasy Wilczej Czerwonej 2 (pod szczytem Leszek, 546 m). Singletrack będzie nam towarzyszył już niemal do samego końca górskiego odcinka wycieczki. Przygotuj się na dość strome zjazdy!

Do cywilizacji wracamy w Opolnicy. Teraz pozostaje przejechać ok. 3 km po płaskim terenie, wzdłuż Nysy Kłodzkiej do Barda. Na koniec trzeba zostawić trochę sił, bowiem czeka nas jeszcze powrót na parking – droga jest długa i dość stroma. 

Mapa i ślad GPX

Trudności na trasie

  • Brak sklepów na trasie
  • Brak źródeł wody pitnej
  • Zła nawierzchnia po deszczu

Dojazd do trasy

Do Barda można dotrzeć pociągiem. Składy kursują m.in. z Wrocławia, Legnicy i Kłodzka. Warto sprawdzić wcześniej, czy bez problemu przewieziemy rowery. Szczegółowych informacji na temat rozkładów znajdziesz bez problemu w Internecie. 

Niezłym rozwiązaniem może być własny samochód. Wtedy zostawimy auto na parkingu przy wjeździe na Wilczą Pętlę.

Atrakcje na trasie

Singletrack i trasy rowerowe w górach to nie wszystko. Bardo ma swoje atrakcje – warto spędzić trochę czasu w tym miasteczku.

  • Bardo – zwane Miastem Cudów, warto obejrzeć z góry czyli z Obrywu Bardzkiego. Oprócz widoku dachów z czerwoną dachówką zachwyci nas panorama Gór Bardzkich i Gór Stołowych oraz meandrującej Nysy. Na liście miejsc do odwiedzenia są też m.in. barokowa bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (z pięknymi organami), XVI-wieczny kamienny most oraz urokliwe uliczki z ładnymi kamienicami.

  • panorama na twierdzę w Srebrnej Górze – do podziwiania z punktu w okolicach góry Wilczak, tuż przed przełęczą Wilczą (najbardziej wysunięty na północ fragment naszej trasy).

Gdzie się zatrzymać na trasie - miejsca postojowe


  • Hotel Bardo, 
  • Dom nad Srebrną Rzeką,
  • punkt postojowy Przełęcz Wilcza (duża wiata, mniej więcej środek trasy)

Gdzie zjeść

  • Karczma Misoni,
  • Smażalnia Bardo
  • Pizzeria Verona
  • Bar mleczny Pyza
  • Restauracja pod Złotym Gryfem

Dobrze wiedzieć

Przed wyjazdem na trasę, sprawdź prognozę pogody. To ważne – po obfitych deszczach, leśne drogi i dróżki będą pełne błota, które utrudni przejazd. 

Z tego powodu warto przemyśleć wycieczkę na początku wiosny, kiedy z gór spływa woda z topniejącego śniegu.

Po drodze nie ma sklepów. Dlatego zabierz ze sobą wystarczający zapas jedzenie i wody.

Jak już pisaliśmy, Wilcza Pętla to trudna trasa dla doświadczonych rowerzystów. Jeśli nie jesteś zahartowany w jeżdżeniu po trasach rowerowych w górach, to na początek potrenuj na łatwiejszych odcinkach Singletrack Glacensis.

Dobra informacja dla osób, które nie planują zabrać swojego sprzętu. W pobliskiej Srebrnej Górze znajduje się wypożyczalnia rowerów. 

Praktyczne wskazówki

Wybierając się w trasę należy zabrać ze sobą duży zapas wody, bo po drodze na próżno szukać sklepów.

W kwestii bezpieczeństwa – bezwzględnie załóż kask na głowę, gdyż odcinki w niektórych momentach są bardzo wymagające i nietrudno ulec wypadkowi. Do plecaka włóż zestaw naprawczy do opon – może się przydać. 

Szlak jest nieźle oznakowany, jednak miejscami trasa prowadzi leśnymi duktami – warto zabrać ze sobą nawigację, jeśli nie chcesz tracić czasu na szukanie drogi.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa rowerowa piękna nie tylko z nazwy – czyli Piękny Zachód w pełnej krasie!
Region Lubuskie, Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 4 dni
Dystans 548 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Karpacz-Podgórzyn – satysfakcjonujący trening w Karkonoszach
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 40 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa przez Karkonosze i Góry Izerskie
Region Dolny Śląsk, Góry Izerskie
Typ roweru Szosa
Czas 3 h
Dystans 58 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Z Sokolca na Wielką Sowę – krótka i intensywna trasa rowerowa
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 14,3 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 20%, Szuter 80%
Co oznaczają parametry trasy?