Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Na oficjalnej stronie fundacji znajdziemy interesujące trasy rowerowe. Beskid Żywiecki zaprasza nas w malownicze, górskie tereny.
Górskie trasy rowerowe są nie lada gratką dla fanów prawdziwego MTB, którzy nie stronią od stromych podjazdów i kamienistych szlaków. Tym razem proponujemy przenieść się w Beskid Żywiecki. Szlaki znajdujące się w tej części Polski nie należą co prawda do najłatwiejszych, ale nie brakuje śmiałków, podejmujących wyzwanie i przejeżdżających wymagające odcinki. Z pewnością należy do niej pętla z Rycerki Dolnej.
Choć sam dystans nie stanowi zbytniej trudności, to 1000-metrowe przewyższenie już tak. Nic dziwnego, skoro będziemy chcieli wspiąć się na szczyt Wielkiej Raczy mierzącej niewiele ponad 1200 m. Przydadzą się duże pokłady energii, jak również dobry sprzęt, który nie zawiedzie nas w terenie. Co prawda, napotkamy na swojej drodze asfaltowe odcinki, lecz przez większą część trasy pod kołami znajdować się będą kamienie, zbity piach i szuter.
Nasza trasa MTB zaczyna się we wsi Rycerka Dolna, znajdującej się u podnóża Beskidu Żywieckiego należącego do Karpat. Startujemy z parkingu zlokalizowanego przy głównej drodze w tejże miejscowości i obieramy kierunek oznakowanym, żółtym szlakiem wprost do Rycerki Górnej, a stamtąd na Wielką Raczę. Początek nie jest bardzo wymagający w porównaniu do tego, co czeka nas dalej. Wszystko za sprawą 8-kilometrowego odcinka startowego, który wiedzie asfaltem wśród lokalnych zabudowań. Łagodnie rosnące przewyższeniu dobrze przygotuje nas do dalszej części trasy. Możemy więc trochę porozglądać się i napawać górskimi widokami, ponieważ naprawdę dodają uroku naszemu przejazdowi. To też dobry moment, by zmagazynować nieco energię, gdyż prawdziwy wysiłek dopiero przed nami.
Zapasy sił przydadzą się w momencie rozpoczęcia się kamienistego odcinka ciągnącego się przez niecałe 5 kilometrów. Od teraz zaczniemy też pedałować ostro w górę, co zdecydowanie da się we znaki. Spokojnie, odpoczniemy na szczycie Wielkiej Raczy, gdyż od tego miejsca dzieli nas już naprawdę niewielka odległość. Kiedy tam dotrzemy, z pewnością będziemy zmęczeni, więc przystanek jest jak najbardziej wskazany. Regeneracja w tak pięknych okolicznościach przyrody to sama przyjemność. Wdychając świeże, górskie powietrze możemy napawać się dużą porcją widoków na czeskie i słowackie pasma wznoszące się na horyzoncie. Dla takiego krajobrazu warto wjechać pod górę na wysokość ponad 1000 m – wrażenia są niezapomniane.
Okazję do znalezienia się w dwóch atrakcyjnych pod względem widokowym miejscach, będziemy mieli w trakcie zjeżdżania ze szczytu Wielka Racza. Szlaki – najpierw czerwony, później niebieski i zielony poprowadzą nas w dół. Z pięknej, górskiej przestrzeni dotrzemy do lasu. Tam uświadczymy kamieni, korzeni, łagodnych ścieżek, jadąc „w górę i w dół” w stronę przełęczy Przegibek. Tuż przed metą możemy zrobić sobie odpoczynek w tamtejszym schronisku, ponieważ do pokonania zostało nam ponad 7 kilometrów. Początek ostatniego odcinka wiedzie dość szeroką drogą, ale już po niecałym kilometrze zacznie się ciasny singiel, którego zwieńczeniem będzie znów asfalt do samej wsi, z której startowaliśmy.
Miejscem naszego startu jest parking w miejscowości Rycerka Dolna. To mała wieś, ale nieopodal niej znajdują się stacje kolejowe – Rycerka i Sól. Zatrzymują się tam pociągi, chociażby relacji Częstochowa-Zwardoń, czy Zwardoń-Gliwice.
Istnieje także możliwość dojazdu do Żywca, z którego do Rycerki Dolnej mamy ok. 32 kilometry. Z tego miasta mamy dwie opcje transportu – autobus lub wybór Kolei Śląskich (relacja Bielsko-Biała – Zwardoń). Jeżeli ktoś woli podróżować własnym autem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na miejsce startu pojechać właśnie nim i zostawić pojazd na parkingu przy szlaku.
Choć sama trasa liczy tylko 32 kilometry i nie przebiega przez większe miejscowości turystyczne, to i tak warto oderwać się od zgiełku codzienności i wybrać się w Beskid Żywiecki. Atrakcje, które czekają na nas w tym regionie, są idealne, aby poobcować sam na sam z naturą oraz napawać się górskimi widokami. Pięknych krajobrazów uświadczymy głównie na szczycie Wielkiej Raczy, skąd jak wzrokiem sięgnąć, widać wznoszące się jeden po drugim słowackie i czeskie szczyty. Jeżeli jesteś miłośnikiem takiego ukształtowania terenu, a co za tym idzie, cieszy Cię widok gór, z pewnością będziesz ukontentowany z rowerowej wycieczki.
Odpoczynek po tak ciężkim wjeździe z pewnością się przyda. Ten możemy zaplanować sobie na szczycie Wielkiej Raczy oraz tuż przed samą metą w przełęczy Przegibek. W obu tych lokalizacjach znajdują się schroniska PTTK, więc to dobre miejsca na posiłek, a nawet nocleg.
Proponowana przez Fundację Beskidy Rowerem trasa MTB z racji dystansu, ulokowania na górskich terenach z dala od większych miast, będzie pozbawiona okazji do napotkania po drodze np. sklepów spożywczych. Zapasy żywności oraz wody można zrobić tuż przed startem w Rycerce Dolnej. Jeżeli ktoś zgłodnieje, na bardziej obfity posiłek zapraszają schroniska, oferujące turystom wiele ciekawych propozycji nie tylko na obiad.
Bez względu na porę roku, należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza wybierając się na wycieczki rowerowe w Beskid Żywiecki. Szlaki w okolicach Wielkiej Raczy, a w szczególności prowadzące przez lasy, pokryte są dużą ilością ziemi oraz liści, co w przypadku opadów deszczu może znacznie utrudniać przejazd. Latem, lejący się z nieba żar, nie jest sprzymierzeńcem w pokonaniu dość wymagającego podjazdu, natomiast zimą kamieniste odcinki są znacznym utrudnieniem ze względu na oblodzenia. Jedno jest pewnie, planując wjazd na Wielką Raczę, należy dobrze się do niego przygotować – zwłaszcza pod względem kondycyjnym i technicznym. Warto też sprawdzić odpowiednio wcześniej prognozę pogody!
Wymagająca trasa obliguje do zabrania ze sobą własnego sprzętu rowerowego. Przydadzą się podstawy, takie jak zapasowa dętka, zestaw łatek, pompka czy multitool, ponieważ w razie awarii jesteśmy zdani sami na siebie. W sąsiedniej miejscowości Rajcza są dwa sklepy: jeden sportowy, a drugi rowerowy, więc w razie potrzeby możemy podjechać i zakupić najpotrzebniejsze rzeczy.
Nie zaszkodzi spakować do plecaka apteczkę (przezorny zawsze ubezpieczony) i odzież na zmianę. W trasie sprawdzi się nawigacja z wgranym śladem GPS i naładowany powerbank. Nie zapomnijmy o własnym bezpieczeństwie! Na głowę lepiej załóżmy kask, a łokcie i kolana ochraniacze.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.