Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa Warta - Noteć, czyli wycieczka dla całej rodziny!

Region Lubuskie
Typ roweru Cross, MTB, Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 63,1 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Wielkopolski System Szlaków Rowerowych

Relację zawdzięczamy twórcom strony Naszlakach.pl - to popularna witryna krajoznawcza. Autor portalu, miłośnik podróży, opisuje i przedstawia dokumentację fotograficzną szlaków turystycznych, pieszych i tematycznych znajdujących się na terenie Polski. Głównym celem jest promocja aktywnego wypoczynku. Aktualności dotyczące witryny znajdziesz także na profilu na Facebooku pod tą samą nazwą.

Od Kostrzyna nad Odrą do Santoka biegnie jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych w województwie lubuskim. Bliskość rzeki, panorama na Kotlinę Gorzowską czy przejazd przez Park Narodowy Ujście Warty to kwintesencja tego szlaku. Wspaniała propozycja na wycieczkę dla całej rodziny.

Szlak Warta - Noteć biegnie przede wszystkim drogami nieutwardzonymi.Na trasie nie będzie zbyt wielu okazji, aby jeździć po asfalcie

Mapa i ślad GPX

Trasa rowerowa Warta - Noteć - opis trasy

Wyjątkowo piękna, malownicza trasa dedykowana miłośnikom natury prowadzi od ujścia Warty w Kostrzynie nad Odrą do ujścia Noteci w Santoku. To idealny pomysł na rodzinną wycieczkę po województwie lubuskim. Całodzienna, ponad 63-kilometrowa trasa, należy raczej do mało wymagających. Z pewnością poradzą z nią sobie nawet początkujący rowerzyści. Wspaniałe krajobrazy w Parku Narodowym Ujście Warty dadzą przyjemność obcowania z przyrodą i zachęcą do dalszych wypraw.

Kapliczka przy rzeceNa trasie nie brakuje ładnych widoków

Ze względu na ukształtowanie nawierzchni trasa rowerowa nie jest polecana właścicielom szosówek (asfalt to tylko około 2% całego szlaku). Pozostałe jednoślady powinny bez problemu poradzić sobie na nieutwardzonych drogach i szutrze. W przypadku długotrwałych susz na szlaku pojawiają się odcinki piaszczyste. Nie powinny jednak stanowić żadnego problemu.

Teren nadrzeczny z bujną roślinnościąHydrowęzeł stanowi ciekawy punkt przy trasie

Kostrzyn nad Odrą, Świerkocin, Gorzów Wielkopolski, Santok to kolejno najważniejsze większe miejscowości mijane podczas wycieczki. Chociaż trasa rowerowa Warta - Noteć nie stanowi części większego szlaku, w większości droga jest dobrze oznakowana. Należy kierować się zgodnie z mijanymi zielonymi tabliczkami. Są na tyle charakterystyczne, że nie ma ryzyka pomylenia ich z innymi. Na każdej znajduje się logo rzeki, mostu i roweru z napisem TRWN. W kilku newralgicznych punktach należy zachować szczególną ostrożność. Dobrym przykładem jest Skorzęcin. Szlak nieco zmienia kierunek i brakuje odpowiednich oznaczeń, jednak zgodnie z nazwą trasy, należy trzymać się rzeki. Jeżeli będziesz jechać wzdłuż wału przeciwpowodziowego na pewno znajdziesz się na właściwym odcinku.

Wyznaczona trasa nie obfituje w zabytki, ważne historycznie miejsca czy ciekawą architekturę. O jej wyjątkowości świadczą za to przepiękne krajobrazy Parku Narodowego Ujście Warty czy Kotliny Gorzowskiej. Chociaż po drodze znajdziesz tablice informacyjne o atrakcjach turystycznych w okolicy, ich odwiedzenie będzie wiązało się ze zjechaniem ze szlaku.

Czerwony budynek na poluChoć na szlaku nie ma zabytków, to jednak można spotkać inne ciekawe obiekty

Dojazd do trasy

Region jest doskonale skomunikowany. Nie powinno stanowić problemu dotarcie na szlak koleją. Stacja PKP w Kostrzynie nad Odrą znajduje się w odległości około 3 kilometrów od punktu startu. Aby dotrzeć na trasę należy skierować się na wschodni kraniec miasta - ul. Osiedle Warniki. Istnieje także możliwość rozpoczęcia wycieczki niemal od końca lub szybkiego powrotu na początek trasy. Bezpośrednio na szlaku znajduje się stacja kolejowa Gorzów Wielkopolski - Wieprzyce. Zmotoryzowani rowerzyści bezpiecznie zaparkują swoje samochody na parkingach zlokalizowanych w najbliższej okolicy dworca.

Atrakcje na trasie

Chociaż na szlaku nie znajdziemy standardowych zabytków, nie można powiedzieć, że trasa jest nużąca. Będziemy poruszać się przede wszystkim wśród niewielkich, rolniczych wiosek z dala od zgiełku wielkich miast. Cisza, świeże powietrze i niedaleka odległość rzeki sprawiają, że to jedna ze szczególnie odprężających tras rowerowych. Szlak biegnie grzbietem wału przeciwpowodziowego tuż przy Warcie. Malownicze krajobrazy, co krok zaskakują swoim pięknem. Po drodze miniemy imponujące wzgórza morenowe wyznaczające krawędź Kotliny Gorzowskiej oraz rozległe tereny mokrych łąk, które są charakterystyczne dla tego obszaru.

Po drodze mijamy niewielkie, ale malownicze wzniesienia

Część drogi poprowadzona została przez teren Parku Narodowego Ujście Warty. To wyjątkowy park, którego jedynie niewielką część stanowią lasy. Większość to podmokłe łąki i pastwiska. Na jego terenie możesz spotkać wiele zagrożonych gatunków zwierząt, w tym: bobry europejskie, nurogęsi, bieliki czy kunę leśną. Co ciekawe, park znajduje się na obszarze dwóch województw.

Zwiedzany rejon pełen jest nadrzecznych pastwisk

Poruszając się szlakiem warto zwrócić uwagę na elementy infrastruktury hydrotechnicznej. Co chwilę będziesz mijać przepompownie i kanały. Na trasie postawionych zostało także kilka wiat, które stanowią świetne punkty do odpoczynku lub, gdy pogoda gwałtownie się zmieni, schronienia przed deszczem.

Na trasie spotkamy wiele elementów infrastruktury hydrotechnicznej

Noclegi lub miejsca postojowe

Krótkie trasy rowerowe, takie jak ta wzdłuż wałów przeciwpowodziowych, nie wymagają organizacji miejsc noclegowych. Przyjezdni z dalszych części kraju bez problemu znajdą komfortowy i dostosowany do ich wymagań pokój w Kostrzynie nad Odrą lub Gorzowie Wielkopolskim.

Ze względu na wyjątkowe walory estetyczne trasy, miejsca postojowe najlepiej organizować samodzielnie w punktach szczególnie malowniczych i mijanych wiatach przystankowych.

Gdzie zjeść

Szlak biegnie z daleka od centrów miast czy głównych traktów komunikacyjnych, dlatego warto zabrać ze sobą prowiant. Na trasie najbliższe restauracje znajdziesz bez wątpienia w największych miastach - Kostrzynie nad Odrą i Gorzowie Wielkopolskim. W Kostrzynie często polecane są knajpa z kuchnią domową - Oder (ul. Strzelecka 9/11) oraz Klubokawiarnia Na Kole (ul. Kopernika 9) serwująca kuchnię amerykańską. W Gorzowie natomiast zjesz prawdziwą włoską pizzę oraz pyszne desery na Starym Rynku (ul. Mostowa 13) W Muzycznym. Polecana jest także restauracja Łubu Dubu (ul. Łokietka 32) z oryginalnym menu, które łączy w sobie trendy fusion, kuchnię arabską i włoską. Jest to miejsce przyjazne dla wegetarian, w którym znajdują się także opcje dla wegan.

Dobrze wiedzieć

Szlak jest przejezdny przez cały rok. Szczególnie pięknie prezentuje się wiosną, kiedy natura rozkwita. Teren Parku Narodowego Ujście Warty jest wtedy wyjątkowo urokliwy. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, by udokumentować podróż.

Praktyczne wskazówki

Prowiant, woda, apteczka, podstawowe narzędzia naprawcze oraz kask rowerowy to niezbędne minimum do zabrania na szlak. Chociaż trasa jest łatwa, warto dobrze się do niej przygotować, gdyż biegnie przede wszystkim na łonie natury. Dostęp do sklepów może być utrudniony.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Kolej na rower – trasa w województwie lubuskim
Region Lubuskie
Typ roweru Cross, Szosa
Czas 3 h
Dystans 55,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 35%, Piach 20%, Szuter 45%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa piękna nie tylko z nazwy – czyli Piękny Zachód w pełnej krasie!
Region Lubuskie, Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 4 dni
Dystans 548 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerowa wycieczka po Wielkopolsce Szlakiem Stu Jezior
Region Wielkopolska
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 115 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Krzyż Wielkopolski – Santok na jednodniową wycieczkę rowerową
Region Wielkopolska, Lubuskie
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 56,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 45%, Bruk 15%
Co oznaczają parametry trasy?