Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Warta Gravel – trasa dla miłośników graveli i nie tylko!

Region Wielkopolska
Typ roweru Gravel
Czas 3 dni
Dystans 404 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 28%, Piach 32%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Warta Gravel 2021

Warta Gravel to wyścig rowerowy po szutrach i bezdrożach Wielkopolski. Miał swój debiut w 2021 roku i sporo namieszał w środowisku fanów dwóch kółek. Teraz możecie przejechać tę niezwykłą trasę, kiedy tylko chcecie! Czekają Was piękne lasy, połyskujące pomiędzy drzewami urokliwe jeziora oraz ciekawe miasta i miasteczka.  

Warta Gravel to trasa, którą pokonali uczestniczy ultramaratonu o tej samej nazwie.

Jeśli szukasz pomysłu na intrygującą wyprawę po trasach rowerowych Wielkopolski, to szlak przygotowany przez organizatorów Warta Gravel, wytyczony przez szutry, polne drogi i leśne trakty przypadnie Wam do gustu. Wielkopolska ma trasy rowerowe, które zadowolą nawet najbardziej wybrednych miłośników roweru typu gravel. Wyprawa będzie przyjemną przygodą także na rowerze typu cross lub trekking – na takich startowali również uczestnicy wyścigu.

Czy wiesz, że...

Nasza propozycja to Warta Gravel – trasa, którą w sierpniu 2021 roku przejechali uczestnicy ultramaratonu rowerowego o tej samej nazwie.

125 uczestniczek i uczestników miało 60 godzin na pokonanie szutrów i bezdroży na północ od Poznania. Zwycięzca przejechał całą trasę, czyli 404 kilometry. w 14 godzin i 15 minut! Ale uspokajamy – Wy nie musicie się śpieszyć, całą wycieczkę bez problemu można rozłożyć na np. trzy dni i skorzystać z dostępnej w okolicy bazy noclegowej.

Warta Gravel – w drogę!

Trasa prowadzi liczącym ponad 400 kilometrów śladem maratonu rowerowego. Warta Gravel to pętla ze startem i metą w Poznaniu. Ze stolicy regionu trasa rowerowa poprowadzi nas przez: Oborniki - Obrzycko – Sieraków - Międzychód.

Warto pamiętać, że choć nie jest ona technicznie trudna, to dedykujemy ją doświadczonym rowerzystom. To długa wyprawa, przez większość czasu trzeba pedałować leśnymi duktami, po szutrach i kamieniach. Dlatego Warta Gravel nie jest przeznaczona dla najmłodszych fanów rowerowych wycieczek.

Zaczynamy w Poznaniu, w pobliżu Parku Cytadela. Kierujemy się na południe, okrążymy tereny zielone, a z miasta wyjeżdżamy trasami prowadzącymi wzdłuż Warty, w tym m.in. Wartostradą, niebieskim Nadwarciańskim Szlakiem Rowerowym, a potem odcinkiem Euro Velo 9 Bałtyk - Adriatyk.

Za węzłem drogowym Poznań - Luboń wracamy nad brzeg Warty, cały czas podążając niebieskim szlakiem NSR. Dalej jedziemy terenami zielonymi, docieramy do Mosiny, tam odbijamy na wschód i przekraczamy rzekę mostem w Rogalinku (w 2021 roku trwała budowa nowej przeprawy).

Podążając dalej nie opuszczamy malowniczych brzegów Warty. Teraz jedziemy po jej drugiej stronie, na północ, korzystając m.in. z Łabędziego Szlaku Rowerowego. Przez kilka kilometrów towarzyszy nam las Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.

Mijamy bazę lotnictwa wojskowego i przejeżdżamy nad południową obwodnicą Poznania. Zbliżamy się do stolicy Wielkopolski, podróżujemy uliczkami podmiejskich osiedli. Na rondzie Hetmańska - Żegrze skręcamy w lewo, a potem przed mostem w prawo, w Park nad Wartą. Mijamy kompleks Poznańskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji, a kilka kilometrów dalej Ostrów Tumski i Bramę Poznańską.

Z Poznania wyprowadza nas Wartostrada. Zjeżdżamy z niej w okolicy Mostu Lecha, w ulicę Chemiczną. Przez kilkaset metrów towarzyszą nam tereny przemysłowe, ale potem zagłębiamy się w las przy Parkingu przy Zakręcie. Miniemy ukryte między drzewami bunkry dawnej Twierdzy Poznań (m.in. pozostałości strzelnicy). 

Po wyjeździe z lasu trasa ponownie wraca nad brzeg Warty. Dobrym miejscem na odpoczynek jest klimatyczny Akwen Marina, czyli przystań wodna w Czerwonaku z m.in. wiatami i miejscami na grilla.

W miejscowości Owińska trzeba być uważnym, bo na wysokości skrzyżowania z ulicą Piotrowskiego skręcamy w lewo, w leśny dukt. W Bolechowie (obok przydrożnej figury) "łapiemy” niebieski Nadwarciański Szlak Rowerowy, który będzie nas prowadził przez kolejne kilometry, a w Mściszewie skręcimy w żółty szlak Pierścień Dookoła Poznania.

Dalej jedziemy przez piękną Puszczę Zielonka. Mijamy jeziora Kamińsko i Stęszewskie - przy obu są plaże, na których można odpocząć, ochłodzić się w wodzie lub coś zjeść. Leśnymi drogami przejedziemy w sumie ok. 35 kilometrów. Mijamy kolejne rezerwaty przyrody oraz położone na skraju puszczy lotnisko Bednary.

Po opuszczeniu Puszczy Zielonka jedziemy w stronę Obornik. Miniemy m.in. poligon Biedrusko, a do Obornik wjedziemy drogą wojewódzką 187. Na rondzie przy Centrum Rekreacji Oborniki wybieramy zjazd w lewo, w stronę Stobnicy. Dalsza podróż będzie komfortowa, ponieważ jedziemy asfaltową rowerostradą (choć trzeba też zachować ostrożność, trasę przecinają ścieżki i drogi). Możemy odpocząć przy zadaszonych wiatach z ławami i stołami.

W Stobnicy skręcamy w prawo, w las (szlak Rezerwaty). Za chwilę mijamy staw z jedną z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji w Polsce – budową zamku na sztucznej wyspie. Kolejnych 50 kilometrów to leśne ścieżki i ukryte w lasach wioski. Tutaj rower gravel z pewnością zda egzamin.

Z Puszczy Noteckiej wyjeżdżamy w miejscowości Chojno nad Wartą. Teraz nasza trasa poprowadzi nas nad rzeką i skrajem lasu. Na puszczańskie ścieżki wracamy w Piaskach. Czekają nas kolejne kilometry z dala od cywilizacji, ale obok malowniczych jezior m.in. Lichwińskiego i Barlin. 

Naszym celem jest Międzychód – w tej miejscowości skręcamy na wschód (na rondzie za mostem na Warcie), a potem w oznakowany na czarno Szlak Stu Jezior. To bardzo malowniczy odcinek, trasa prowadzi między wzgórzami, lasami i jeziorami.

Szlak SSJ opuszczamy w miejscowości Prusim (choć możecie spędzić chwilę na plaży przy pobliskim jeziorze Młyńskim). W dalszą drogę jedziemy na wschód, drogą na Kurnatowice, a dalej nad brzeg jeziora Lutomskie. W tym miejscu wjeżdżamy na żółty Szlak Krajobrazowy. Przed nami ostatnie 100 kilometrów trasy Warta Gravel.

Przez Ryżyn i Jesionki wracamy nad brzeg Warty. Jedziemy długimi odcinkami wśród pól do Obrzycka – tu warto odpocząć/zjeść na rynku – a dalej czeka nas nieco więcej lasów (dobra wiadomość, jeśli podczas wycieczki towarzyszy nam palące słońce).  Szlak Rezerwaty doprowadzi nas do Obornik, a gdzie odbijamy na południe, na Poznań.

Podróżujemy przez pola, rzadko uczęszczanymi drogami asfaltowymi. W lesie za Sępnem, przy malowniczej rzece Samica, łączymy się ponownie ze Szlakiem Stu Jezior. Czarne znaki potowarzyszą nam do samego Poznania. Przejedziemy nad zachodnią obwodnicą miasta, a potem przez tory kolejowe w Psarskich. Tutaj, na odpoczynek można wybrać wiaty przy jeziorze Strzeszyńskim. Do mety zostało ok. 10 km. Jeszcze jezioro Rusałka i wjeżdżamy w zwartą zabudowę Poznania.


Trudności na trasie

  • Zła nawierzchnia po deszczu

Dojazd do trasy

Dojazd na start naszej trasy nie sprawi problemu. Warta Gravel zaczyna się i kończy w Poznaniu. Do tego miasta najłatwiej dotrzeć pociągiem lub własnym samochodem. Trzeba natomiast sprawdzić, czy w składzie pociągu, który wybraliśmy, można transportować rower. Z dworca Poznań Główny na start trasy dojedziemy w kwadrans. 

Warto pamiętać, że w prawie wszystkich autobusach i tramwajach ZTM Poznań bezpłatnie przewieziemy rowery – trzeba wybrać odpowiednio oznakowany pojazd.

Atrakcje na trasie Warta Gravel

Poznań – początek i koniec naszej wycieczki. Zwiedzanie miasta możesz zatem zaplanować przed ruszeniem w trasę lub po powrocie. Poznań to piękne miasto, w którym warto obejrzeć m.in. renesansowy ratusz na rynku (ze słynnym zegarem z koziołkami), katedrę na Ostrowie Tumskim, Zamek Cesarski czy też Bramę Poznania (nowoczesna placówka propagująca wiedzę o mieście). Osobom lubiącym aktywnie spędzać czas, polecamy Wartostradę (ścieżki piesze i rowerowe wzdłuż Warty), a łasuchy z pewnością skuszą się na rogala świętomarcińskiego (w mieście działa Rogalowe Muzeum Poznania). Pakiet praktycznych informacji o tym jak i co zobaczyć w Poznaniu, znajdziesz na stronie: poznan.travel.

Puszcza Zielonka – park krajobrazowy na północny wschód od Poznania, obejmujący malowniczy fragment lasów z ukrytymi pośród drzew jeziorami. Sporo wiat, przy których można się zatrzymać na odpoczynek, pola namiotowe oraz ścieżki dydaktyczne. Park przecina szlak kajakowy Puszcza Zielonka, w sezonie działają kąpieliska strzeżone przy jeziorach Stęszewskim i Kamińsko.

Leśne ścieżki to aż 32% trasy Warta Gravel.

Oborniki – w tym liczącym ok. 18 tys. mieszkańców miasteczku uwagę zwraca rynek wytyczony w średniowieczu, z kamienicami pochodzącymi z przełomu XIX i XX wieku. Jednym z najstarszych zabytków w mieście jest kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej z przełomu XV i XVI w. 

Most kolejowy w Stobnicy – zabytkowy, stalowy most nad Wartą łączący Stobnicę i Brączewo. Przeprawa powstała na początku XX wieku, podczas wytyczania trasy kolejowej Wronki - Oborniki. Most wyróżnia się unikalną konstrukcję blachownicowo-kratownicową. O stobnickim moście głośno było w 2020 roku. Kolej zaproponowała jego wysadzenie producentom filmu Mission: Impossible 7 (filmowcy nie skorzystali z tej możliwości). 

Zamek w Stobnicy – niespotykana w innych częściach Polski atrakcja, czyli nowo powstający zamek na sztucznej wyspie na stawach w pobliżu Stobnicy. Imitacja średniowiecznej fortecy powstaje od 2015 roku. Zamek ma mieć 150 metrów długości i 100 metrów szerokości, nad budowlą góruje kilkudziesięciometrowa wieża. Inwestycja prowadzona na obszarze Natura 2000 wywołała duże kontrowersje.

Noclegi lub miejsca postojowe

Na trasie Warta Gravel bez problemu znajdziesz nocleg. Dostępne są hotele i hostele w Poznaniu oraz gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty i hotele położone wzdłuż trasy. Miłośnicy nocowania w namiotach mogą znaleźć pola namiotowe na terenie m.in. Puszczy Zielonka oraz Puszczy Noteckiej. Można również rozważyć biwak w lesie w miejscach wyznaczonych przez Lasy Państwowe. Ich listę znajdziesz pod adresem: www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie

Gdzie zjeść

Smaczny i pożywny posiłek rowerzyści znajdą m.in. w restauracjach i barach ulokowanych w:

  • Poznań – dzielnica Śródka czy też KontenerArt,
  • Owińska – miejsce wypoczynkowe,
  • Murowana Goślina – centrum miasta,
  • Oborniki – centrum miasta,
  • Obrzycko – rynek,
  • Międzychód.

Dobrze wiedzieć

Jeśli chcecie przejechać trasę Warta Gravel, to najlepiej wskoczyć na siodełko wiosną, latem lub wczesną jesienią. Latem bywa upalnie, ale ochłodę znajdziesz w wodach jednego z licznych mijanych jezior.

Trasa sprawi wiele radości posiadaczom graveli. 40% to szutry i kamienie. 

Warto zabrać ze sobą zestaw naprawczy do roweru, żeby awaria nie zaskoczyła nas na odcinku trasy oddalonym od cywilizacji. Długie odcinki szlaku wiodą przez lasy, dlatego obowiązkowo zabierz bidon na wodę, żeby uzupełniać zapasy płynu.

Jeśli lubisz popływać, to warto pamiętać o wrzuceniu do sakw stroju kąpielowego. Trasa wiedzie w pobliżu jezior z plażami i strzeżonymi kąpieliskami (np. jeziora Stęszewskie i Kamińsko).

Praktyczne wskazówki

Z pewnością w podróż trzeba zabrać GPS, który uchroni nas przed zgubieniem się w leśnych ostępach. W sakwie powinien znaleźć się zestaw naprawczy do roweru, bo na serwis rowerowy możesz liczyć tylko w Poznaniu i Czapurach (43 km od Poznania), a sklep z akcesoriami rowerowymi znajdziesz w Obornikach – w większości trasa prowadzi leśnymi i polnymi drogami, z dala od cywilizacji.

Na sklepy trafisz w mniejszych i większych miejscowościach. Warto pamiętać o uzupełnianiu zapasów picia i jedzenia przed dłuższymi odcinkami, zwłaszcza prowadzącymi przez las.

Ze względów bezpieczeństwa pamiętaj o kasku! Pogoda bywa zmienna, dlatego przyda się też kurtka przeciwdeszczowa.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pałuckie Krajobrazy z perspektywy dwóch kółek
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 3 h
Dystans 67,1 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 20%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Janowiecki Szlak Rowerowy – familijna trasa dla każdego
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 22,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 35%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Rodzinna przygoda w Pałukach
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 31,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 35%, Piach 5%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?
Piastowski Trakt Rowerowy, czyli trasa w sercu Wielkopolski
Region Wielkopolska
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 127 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?