Niebieskie tło - informacja o otwarciu sklepu stacjonarnego

Odwiedź nasz salon w Gdańsku. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Velo Dunajec, czyli 237 km rowerem wzdłuż Dunajca

Region Małopolska
Typ roweru MTB, Cross, Gravel, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 237 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Velo Dunajec biegnie od Zakopanego do ujścia rzeki do Wisły w Wietrzychowicach. Szlak liczący sobie niespełna 240 kilometrów stanowi propozycję na ciekawe spędzenie urlopu, nawet dla rodzin z dziećmi. Sprawdź, dlaczego warto go wybrać! 

zamek w NiedzicyJedna z legend głosi, że na zamku w Niedzicy ukryty został skarb Inków.

Velo Dunajec – jak sama nazwa wskazuje – to malownicza trasa rowerowa, która biegnie wzdłuż rzeki Dunajec, charakteryzująca się średnim stopniem trudności. Jednym z największych wyzwań, jakie stawia,  może okazać się samo pokonanie długiego dystansu wynoszącego aż 237 km. Mnóstwo atrakcji na szlaku zdecydowanie wynagradza podjęcie wyzwania. Podczas wyprawy czeka na śmiałków aż 7 pasm górskich, 3 jeziora i 7 zamków.

Proponowana trasa może być wybrana przez rodziny z dziećmi, jednak pod pewnymi warunkami. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie, bo szlak został zaprojektowany dla doświadczonych kolarzom. Ze względu na wymagania, jakie stawia rowerzystom szlak pod kątem fizycznym, lepiej, aby były w naprawdę dobrej kondycji. Z uwagi na przewyższenia odradzamy również pokonywanie trasy z przyczepką dziecięcą. Sam przebieg wyprawy warto podzielić na krótsze odcinki tak, aby były dostosowane do wieku i umiejętności najmłodszych uczestników. Jednocześnie dobrą opcją będzie przejechanie jedynie fragmentu trasy.

Velo Dunajec a inne szlaki w okolicy

Wybór tej propozycji jest świetną opcją dla wymagających rowerzystów, którzy chcą w pełni wykorzystać urlop na zwiedzanie polski na dwóch kółkach. Velo Dunajec łączy się z trzema popularnymi szlakami: Szlak Wokół Tatr (na południu), EuroVelo 11 (odcinek od Starego Sącza do Ostrowa) oraz Wiślaną Trasą Rowerową (na końcu trasy w Wietrzychowicach). Niesamowity klimat tego miejsca najlepiej oddaje fakt, że częścią wyznaczonego szlaku jest Velo Czorsztyn, czyli wydzielona 35 km trasa przez Kotlinę Nowotarską.

Pod względem atrakcyjności Velo Dunajec to prawdziwa perełka, która zdecydowanie powinna znaleźć się na krótkiej liście najpiękniejszych szlaków w Polsce. W niczym nie ustępuje dużo popularniejszej trasie rowerowej R10 czy Szlakowi Orlich Gniazd.


Jaki rower wybrać na trasę rowerową wzdłuż Dunajca?

Velo Dunajec w większości prowadzi oznakowanymi drogami dla rowerów. Niekiedy musimy zjechać na asfalty publiczne o spokojnym lub małym natężeniu ruchu, co jest związane z faktem, że trasa jest nadal w budowie. Na kolarzy czekają również odcinki szutrowe czy terenowe. Jednymi z najprzyjemniejszych odcinków dla miłośników przyrody będą etapy wiodące przez lasy, np. Ciężkowicko–Rożnowski Park Krajobrazowy oraz Pieniński Park Narodowy.

Ze względu na takie ukształtowanie nawierzchni na Velo Dunajec sprawdzają się różne rodzaje rowerów. To wyprawa typowo turystyczna, więc dobrym wyborem będzie model trekkingowy. Stanowi komfortową opcję, a kompleksowe wyposażenie pozwala na łatwe zapakowanie bagaży. Inną ciekawą opcją będzie gravel, ponieważ ze względu na specyfikę trasy nadal jest sporo odcinków szutrowych, np. w Białym Dunajcu (800 m) czy na podjeździe pod Habalinę (200 m).

Trasa rowerowa Velo Dunajec nie jest pętlą. Rozpoczyna się w Zakopanem i kończy w Wietrzychowicach. Przebiega przez szereg popularnych miejscowości turystycznych, w tym Poronin, Biały Dunajec, Szaflary, Nowy Targ, Nidzicę Zamek, Szczawnicę, Krościenko nad Dunajcem, Tylmanową, Nowy Sącz czy Zagłobice. Warto zatem zaplanować nie tylko sposób dojazdy do szlaku, ale także i powrót.

Przebieg trasy rowerowej Velo Dunajec

Proponowaną trasę rozpoczynamy w jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Zakopanego – na dworcu kolejowym. Stamtąd ulicami Chramcówki, Do Samków i Chycowym Potokiem kierujemy się w stronę Harendy, aby opuścić miasto. Niewielki kawałek wiedzie przez drogę krajową nr 47, jednak po chwili skręcamy na Spyrkówkę, która ma charakter lokalny. Na tego typu fragmentach trasy należy zachować wzmożoną ostrożność.

Pierwszą większą miejscowością na trasie jest Poronin, następnie z dala od krajówki podążamy do Białego Dunajca, Szaflar i Zaskali. Tuż za zbiornikami retencyjnymi wjeżdżamy na dobrze przygotowana droga dla rowerów, którą docieramy do Nowego Targu. Przez miasto jedynie fragment trasy ma charakter terenowy i niemal do Waksmunda możemy cieszyć się bezpieczną, komfortową nawierzchnią. Fragmenty szutrów i dróg gruntowych towarzyszą nam przez Ostrowsko, Łopuszną, Harklową. Dopiero w okolicy Dębna powraca DDR. Ciągnie się niemal przez większość Jeziora Czorsztyńskiego, czyli odcinek Velo Czorsztyn.

Z Niedzicy trasa rowerowa nad Dunajcem wiedzie przez Sromowce Wyżne i Niżne, skąd droga zaprowadzi nas na słowacką stronę, gdzie zdecydowanie warto zobaczyć Czerwony Klasztor. 10-kilometrową ścieżką szutrową prowadzącą brzegiem Dunajca, dojedziemy do Szczwanicy. Droga do Krościenka nad Dunajcem jest częściowo w budowie, dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić aktualny stan nawierzchni. Na odcinku Kłodne, Zaziąbłe, Tylmanowa i Talafusy poruszamy się drogami publicznymi.

Jezioro CzorsztyńskieVelo Dunajec ile km czeka na kolarzy? około 237.

DDR powraca w okolicy kładki rowerowej Velo Dunajec na osiedlu Króle. Świetnej jakości nawierzchnia ciągnie się aż do do Kamieńczyka Potoki. W okolicy zarzecza ponownie wracamy na asfalty o umiarkowanym natężeniu ruchu drogowego. Tuż przed Łąckiem, słynnym jako stolica małopolskich sadów, czeka nas kolejny most i świetnie przygotowana droga. Kończy się ona w okolicach przeprawy przez Dunajec. Od tego momentu krajówkami docieramy do Nowego Sącza. Świetnie przygotowany będzie jedynie odcinek biegnący przez Łazy Brzyńskie.

Koniec Wielogłów zwiastuje koniec dobrej jakości nawierzchni. Czeka nas odcinek wzdłuż Jeziora Rożnowskiego (przez Zbyszyce, Siennę, Lipie, Gródek nad Dunajcem, Rożnów, Roztokę Brzeziny i Piaski-Drużków), który może sprawiać wyzwanie – odcinkowo będziemy poruszać się trasą w budowie lub dopiero w planach, więc nie będzie to odcinek najłatwiejszy do pokonania dla dzieci.

Kolejny etap ze świetnie przygotowaną infrastrukturą rozpoczyna się w Filipowicach. DDR prowadzi przez Zakliczyn, Roztokę do Brzozowianki, gdzie dopiero planowana jest budowa. Od Janowic aż do Zgłobic poruszamy się drogami publicznymi. Następnie czeka nas długi odcinek ścieżek rowerowych wiodący do samych mety. Wyjątek stanowi jedynie etap od końca Glów do początku Biskupic Radłowskich. 237-kilometrowy szlak ma swój koniec w Wietrzychowicach, czyli miejscowości, w której Dunajec wpada do Wisły.

Velo Dunajec – mapa i GPX

Dojazd do trasy

Trasa rowerowa Velo Dunajec rozpoczyna się w Zakopanem, czyli punkcie dobrze skomunikowanym. Ze względu na fakt, że nie jest ona pętlą, a dystans wyzwania nie należy do najkrótszych lepiej zrezygnować z wyboru dojazdu autem. Oczywiście jest to możliwe, a samochód możemy bezpiecznie zaparkować tuż przy dworcu kolejowym, gdzie znajduje się tani, parking typu park&ride. Jeśli chcemy przejechać wyłącznie odcinek proponowanej wyprawy, możemy zdecydować się na pozostawienie pojazdu np. w Poroninie, Nowym Targu czy Harklowej.

Alternatywną opcją jest wybór pociągu. Należy jednak pamiętać, że chociaż zakopiański dworzec przeszedł już remont, o tyle linia kolejowa na trasie do Zakopanego jest nadal w remoncie. Warto zatem na bieżąco sprawdzić, czy dojazd PKP z rowerem jest na pewno możliwy. Co ważne, Velo Dunajec w dużej mierze biegnie wzdłuż torów. Mamy więc możliwość modyfikacji trasy i znalezienia optymalnego transportu. Tarnów, Bogumiłowice, Marcinkowice, Nowy Sącz, Stary Sącz, Nowy Targ, Szaflary, Bańska Niżna, Biały Dunajec oraz Poronin to miejscowości, w których znajdują się stacje.

Inną opcją jest skorzystanie z dalekobieżnych autobusów. Niektóre sieci, np. Flixbus, pozwalają na zabranie ze sobą roweru. Dostępność miejsc jest zależna od kursów, a miejsce dla dwóch kółek należy zarezerwować podczas kupowania biletów.

Atrakcje na trasie

Velo Dunajec ma długość prawie 240 km, dlatego miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu na pewno nie będą zawiedzeni. Dobrym pomysłem dla turystów rowerowych jest podzielenie tej trasy na kilka dni tak, aby w pełni wykorzystać potencjał regionu. Gdzie warto spędzić więcej czasu?

  • Willa Koliba to pierwszy budynek, który powstał w charakterystycznym dla Podhala stylu zakopiańskim, opracowanym przez Stanisława Witkiewicza, ojca Witkacego. Obecnie znajduje się w tym miejscu Muzeum Stylu Zakopiańskiego.
  • Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie to klimatyczna posiadłość leżąca na trasie między Zakopanem a Poroninem. W miejscu tym przez wiele lat mieszkał wraz z rodziną ten ceniony poeta.
  • Kościół pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie jest zabytkową, drewnianą świątynią wybudowaną XVIII wieku. Imponującym dla wielu osób faktem z historii tego miejsca będzie to, że został on przeniesiony w 1947 roku z Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej.
  • Termy Gorący Potok oraz Termy Szaflary zachwyca turystów z całej polski. Kompleks basenów termalnych stanowi doskonałą propozycję dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Nowoczesna atrakcja zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych.
  • Dwór w Łopusznej stanowi godną uwagi propozycję dla fanów historii. To dobrze zachowana dawna siedziba szlacheckich rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich.
  • Kościół św. Michała w Dębnie, czyli gotycka, drewniana świątynia z XIII wieku, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachwyca precyzją wykonania. Stanowi ciekawy punkt nie tylko dla
  • Zamki nad Jeziorem Czorsztyńskim – Zamek Czorsztyn, a właściwie jego ruiny co roku odwiedzają tysiące turystów. Atrakcji nie brakuje także po drugiej stronie jeziora. Zamek Niedzica natomiast tłumnie odwiedzają fani „Janosika” czy „Wakacji z duchami”. To właśnie w twierdzy „Dunajec” w Niedzicy kręcone były sceny do obu seriali.
  • Czerwony Klasztor – będąc po słowackiej stronie, warto zajrzeć do Czerownego Klasztoru, czyli zespołu budynków sakralnych, które wybudowano w XIV wieku. W historycznym miejscu obecnie znajduje się m.in. muzeum.
  • Uzdrowisko w Szczawnicy stanowi ciekawą propozycję do odpoczynku. Miejscowość ta cieszy się dużą popularnością wśród kuracjuszy. Znajdziemy tu m.in. Pijalnię Wód Mineralnych w „Domu nad Zdrojami” czy malowniczy park Adama hrabiego Stadnickiego.
  • Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu to interesująca rekonstrukcja fragmentu zabudowy małomiasteczkowej z przełomu XIX i XX wieku. Zachwyca klimatyczną architekturą, która wprowadza zwiedzających w klimat miasteczek budowanych w Galicji.
  • Jezioro Rożnowskie jest obszernym – zajmującym powierzchnię ponad 16 km2, sztucznym zbiornikiem zaporowym. Powstał w wyniku spiętrzenia Dunajca w celu wybudowania Elektrowni Rożnów.
  • Zamek Tropsztyn, a właściwie jego rekonstrukcja, to nie lada gratka dla fanów historii. Budynek pełnił funkcje obronne i powstał na stromym półwyspie, który z trzech stron otacza Dunajec. Należy on Fundacji zamku Tropszyn, która sukcesywnie odtwarza jego wygląd i udostępnia posiadłość zwiedzającym.
  • Wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej to jeden  z ciekawszych punktów widokowych na trasie. Zlokalizowany jest on na szczycie Golgota, który wznosi się 395 m n.p.m. Z tej wysokości można podziwiać malownicze Tatry.
  • Gotycki słup graniczny w Biskupicach Radłowskich jest stosunkowo niewielkim, ale istotnym zabytkiem. Powstał w 1450 roku, co czyni go najstarszym tego typu elementem infrastruktury zachowanym na ziemiach polskich. Stanowił on niegdyś granicę między ziemiami Biskupic Radłowskich a wsią rycerską Zabawa.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa rowerowa nad Dunajcem biegnie w dużej mierze przez regiony turystyczne, stąd możemy cieszyć się rozbudowaną bazą noclegową. Miejsca szczególnie polecane przez rowerzystów na zasłużony odpoczynek to hostel Good-bye Lenin Zakopane, Noclegi u Misia – Gołkowice Dolne, czy Gminne Centrum Kultury we Wierzchosławicach. Dla tych, którzy wolą bikepacking i obcowanie z naturą dobrym wyborem będą pola namiotowe i campingi – tych tutaj nie brakuje.

Na trasie rowerowej Velo Dunajec nie brakuje miejsc postojowych.

Ze względu na fakt, że duża część trasy  Velo Dunajec jest ukończona, możemy odpoczywać na wygodnych, dostosowanych do potrzeb kolarzy Miejscach Obsługi Rowerzystów (MOR). Znajdują się one w ważniejszych miejscowościach na trasie, czyli Poroninie, Szaflarach, Nowym Targu, Harklowej, Sromowcach Niżnych, Krościenku nad Dunajcem, Tylmanowej, Jazowsku, Nowym Sączu, Zakliczynie, Glówie. Zatrzymując się przy nich, odpoczniesz przed dalszą trasą, naprawisz swój rower, naładujesz sprzęt elektroniczny czy skorzystasz z Wi-Fi.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Camping WietrzniceZabrzeż 415A
33-390 Łącko
+48 600 055 939
okokokok
Camping Łęgul. Nowatorska (tuż za mostem na rzece Białce pomiędzy miejscowościami Dębno-Frydman)
34- 435 Frydman
+48 507 337 019
okokokok
Przystań Podwierzbieul. Dunajcowa 122
33-300 Nowy Sącz
692 004 790
okokokok
Willa Pieninyul. św. Kingi 70c
34- 450 Krościenko n/ Dunajcem
512 092 420
okokokok
Camping pod Krokwiąul. Żeromskiego
34-500 Zakopane
506 805 228
okokza dodatkową opłatąokok
Hotel Góralski RajOs. Szuflów 12b
34-400 Nowy Targ
+48 182 64 67 63
okokokok
Dom wczasowy Bernadettaul. Jana Pawła II 362b
34-425 Biały Dunajec
+48 18 20 73 332
okokokok


Gdzie zjeść

Wybierając się do Małopolski, nie sposób nie skosztować regionalnych potraw. Na trasie znajduje się wiele lokali gastronomicznych, wśród których dużą popularnością cieszą się m.in. Karczma u Furtoka w Białym Dunajcu, Karczma Zadyma w Szaflarach, czy Karczma Rąbanica w Poroninie.


Praktyczne wskazówki

Właściwie przygotowanie to podstawa, dlatego, zanim wyruszysz w trasę, sprawdź, czy rower jest w pełni sprawny. Przegląd wszystkich komponentów to przede wszystkim pewność i bezpieczeństwo na drodze. Nie zapomnij o kasku! Ten, mimo iż nie jest obowiązkowy, w razie upadku ochroni głowę przed obrażeniami.

Z uwagi na fakt, że Velo Dunajec liczy 237 kilometrów, niezastąpiona może okazać się również nawigacja GPS, która wskaże właściwą drogę. Mimo że na szlaku znajduje się wiele sklepów, wyruszając w trasę, dobrze jest zabrać ze sobą bidony z wodą, prowiant, narzędzia rowerowe czy zapasową dętkę. Idealne do przewożenia wszystkich niezbędnych przedmiotów okażą się sakwy. Pamiętaj też o odpowiednim ubiorze – odzieży na zmianę czy kurtce przeciwdeszczowej.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Wiślana Trasa Rowerowa w województwie małopolskim
Region Małopolska
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 136 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Piach 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Łemkowskim Traktem na Pustą Wielką
Region Małopolska
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 31,7 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Dzień z widokiem na Sądeckie Morze – wyprawa warta zachodu!
Region Małopolska
Typ roweru MTB
Czas 4 h
Dystans 45 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?