Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Pasjonat podróży znany pod pseudonimem Rask. Jest on doskonałym przykładem osoby, która pasję do „jazdy na kole” zamieniła w sposób na życie.
Swoimi doświadczeniami z pracy jako kurier rowerowy dzieli się m.in. na YouTubie (Rask_ulv), Tik Toku (raskulv) i Facebooku (Rask Rask).
Okolice Krosna to tereny idealnie nadające się na kilkugodzinne wycieczki rowerowe. Piękne krajobrazy i różnorodne atrakcje Podkarpacia pozwalają w aktywny sposób spędzić wolny dzień – czy to samotnie, czy w towarzystwie bliskich osób. Doskonałą propozycją na jednodniową przejażdżkę jest trasa z Krosna, przez Odrzykoń, Żarnowiec i Duklę. Będzie ona odpowiednia dla doświadczonych rowerzystów w każdym wieku, zainteresowanych poznaniem miejscowej kultury, ale także najważniejszych zabytków tego obszaru.
Piękne widoki na trasie to zasługa przede wszystkim Rezerwatu przyrody Prządki.
Ścieżka z Krosna do Dukli o dystansie 68 km jest świetnym pomysłem na jednodniową przejażdżkę. Powinna ona zająć od 3 do 5 godzin – zależnie od przyjętego tempa – więc nie zabraknie także czasu na spokojne obejrzenie lokalnych atrakcji. To przystępna trasa rowerowa po Podkarpaciu, która przypadnie do gustu zarówno dorosłym kolarzom, jak i przyzwyczajonym do jazdy dzieciom. Jest częścią większego szlaku „czerwonego”, prowadząc po ścieżkach rowerowych oraz drogach o niskim natężeniu ruchu samochodowego. Z uwagi na sporą liczbę traktów leśnych i szutrowych, najlepiej wybrać się na nią jednośladem typu gravel, MTB lub cross.
Około 60% całej wycieczki należy pokonać po asfalcie. Drogi leśne zajmują mniej więcej 30% dystansu, podczas gdy szutrowe – 10%. Niemal 40% trasy można przejechać po szlaku rowerowym. Przewyższenie na całej długości wynosi około 223 metry – należy przygotować się na jeden bardziej wymagający podjazd, natomiast pozostała część przejażdżki wiedzie po stosunkowo płaskim terenie.
Wycieczkę śladami atrakcji Podkarpacia wygodnie rozpocząć można chociażby na ul. Kapucyńskiej w Krośnie. Mijając galerię handlową i zlokalizowany za nią parking, należy skręcić w lewo na ul. Niepodległości. Po przejechaniu przez most na Wiśle oraz dotarciu do kolejnego, dużego skrzyżowania trzeba odbić w prawo w ul. Korczyńską. Podróżując nią można opuścić miasto i wjechać na bardziej malowniczą część ścieżki.
Następna miejscowość na trasie to Korczyna. Jadąc przez wieś główną drogą, za kościołem należy skręcić w lewo w ul. Brzozową i dalej – ul. Morcinek. To spokojny odcinek pomiędzy domami, który pozwoli ponownie włączyć się do ruchu na ul. Dolińskiej, biegnącej niemal równolegle do znacznie bardziej ruchliwej drogi wojewódzkiej nr 991. Prowadzi ona początkowo między pojedynczymi zabudowaniami, na końcu przechodząc w nieutwardzony trakt przez las. W tym miejscu rozpoczyna się jeden z bardziej wymagających podjazdów na całym dystansie. Skręcając na końcu leśnej ścieżki w lewo, w ul. Biskupa Pelczara, można dotrzeć do pierwszej atrakcji, a zarazem najwyżej położonego miejsca na trasie, jakim jest Rezerwat Przyrody Prządki.
Po jego zwiedzeniu i powrocie na główny szlak, należy odbić w prawo, a po około 450 metrach – w lewo, w kierunku zamku Kamieniec. Na rozjeździe przy kapliczce i przystanku autobusowym trzeba trzymać się lewej strony drogi, która prowadzi bezpośrednio do zabytkowej warowni. Będzie ona widoczna po prawej, po pokonaniu nieco ponad kilometra. To doskonałe miejsce na piknik i chwilę odpoczynku w cieniu starodawnych murów.
Okazałe ruiny zamku Kamieniec.
Po czasie spędzonym na zamku należy kontynuować podróż, skręcając w prawo w ul. Podzamcze, przechodzącą dalej w Hetmana Kamienieckiego. Warto przyjrzeć się mijanym po drodze drewnianym domom, podkreślającym kulturę Podkarpacia. Droga wiedzie tu przez Odrzykoń – będący najniżej położonym punktem na trasie – i na powrót do Krosna.
Będąc w mieście trzeba przemieszczać się ul. Białobrzeską, odbić w prawo w Moniuszki i Konopnickiej, a za mostem Białobrzeskim i szkołą podstawową skręcić ponownie w prawo, w ul. Krakowską. W pewnym momencie – tuż za budynkiem PGE – widoczna będzie ul. Hutnicza, w którą należy wjechać. Na jej końcu znajduje się skręt w prawo, w ul. Tysiąclecia, wzdłuż której znajduje się wygodna ścieżka rowerowa. Minąwszy duże skrzyżowanie na wprost, przy rondzie należy skierować się w lewo, w ul. Popiełuszki. Na jej końcu konieczne będzie odbicie w prawo, w ul. Baczyńskiego i ponowne opuszczenie miasta.
Jadąc główną drogą przez Dobieszyn, za przystankiem należy skręcić w lewo i trzymać się tej strony również na najbliższym rozjeździe. Za mostem na Jasiołce wystarczy odbić ponownie w lewo, aby znaleźć się przy kolejnej atrakcji, czyli Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Po czasie spędzonym w Parku Dworskim i obejrzeniu ekspozycji, trzeba kolejny raz skręcić w lewo i kontynuować przejażdżkę przez Żarnowiec oraz Zręcin. Około 250 metrów za pierwszym przystankiem w Zręcinie należy odbić w prawo w drogę szutrową pomiędzy domami. Ulicą Nową, a następnie ul. Szkolną można dotrzeć do ul. Kościelnej. Tutaj konieczny będzie dwukrotny skręt w lewo i kolejny raz – w prawo – na wysokości przystanka. Jadąc ul. Klobassy-Zrenckiego, a na jej końcu odbijając w prawo w ul. Długą, po nieco ponad 100 metrach należy wypatrywać ostrego skrętu w lewo. Szutrowy trakt wiedzie tu do ul. Kuźniczej, w którą trzeba odbić w prawo.
Skręcając po chwili w lewo w ul. Karpacką należy jechać cały czas prosto aż do pomnika pamięci. Tutaj konieczne będzie odbicie w prawo, w ul. Łukasiewicza, a następnie lekko w lewo – w Szkolną. Doprowadzi ona do Domu Ludowego w Bóbrce, przed którym trzeba skręcić ponownie w lewo. Przemieszczając się ul. Dziurzyńskiego, przed cmentarzem należy odbić w prawo w Kopalnianą. Spokojną drogą między domami można dojechać do Muzeum Przemysłu Naftowego. Dalej szlak przez zadrzewiony teren wiedzie do drogi głównej, w którą należy skręcić w prawo.
Zabytkowe pałace i militarne eksponaty można podziwiać w kompleksie w Dukli.
Jadąc przez Wietrzno i Zboiska, a następnie wjeżdżając w prawo na drogę krajową nr 19 można dotrzeć do Pałacu Tarnowskich w Dukli. Wracając tą samą trasą przez około 7,5 km nie należy jednak skręcać ponownie w stronę lasu i Muzeum Przemysłu Naftowego, lecz kontynuować przejażdżkę na wprost. Ulicą Podkarpacką i mijanymi już wcześniej ulicami Karpacką oraz Łukasiewicza trzeba dotrzeć do mostu na rzece Jasiołka. Tuż za nim widoczny będzie skręt w ul. Nadbrzeżną, przechodzącą następnie w Podgórze. We wsi Szczepańcowa konieczne będzie odbicie w ul. Strażacką, przechodzącą w ul. Długą. Skręcając po chwili w lewo w ul. Polną oraz w prawo, w ul. Przemysłową należy minąć rondo na wprost. Około 600 metrów za skrzyżowaniem o ruchu okrężnym znajduje się koniec opisanej trasy rowerowej po Podkarpaciu.
Aby zwiedzić zamek Kamieniec czy Rezerwat Przyrody Prządki, najlepiej rozpocząć przejażdżkę w Krośnie. W sąsiedztwie galerii handlowej znajduje się duży parking, na którym można pozostawić swój samochód. Około dwa kilometry dalej zlokalizowany jest dworzec PKP i PKS, umożliwiające dotarcie na start trasy także pociągiem – z Sanoka, Rzeszowa czy Przemyśla lub autobusem – z Jasła bądź Strzyżowa.
Podkarpackie szlaki rowerowe – między innymi ten z Krosna do Dukli – obfitują w ciekawe miejsca warte odwiedzenia. Atrakcje dla siebie znajdą tu zarówno pasjonaci historii, jak i przyrody. W jakich punktach warto zatrzymać się na krótki odpoczynek lub zwiedzanie?
Pomniki przyrody w Rezerwacie Prządki zdecydowanie zapadają w pamięć.
Masywne ruiny Zamku Kamieniec to ozdoba regionu.
Eksponaty z czasów obu Wojen Światowych to gwarancja przyjemnie spędzonego czasu.
Krótki postój warto zaplanować na trasie przy Rezerwacie Przyrody Prządki. To najwyższy punkt na całym szlaku, gdzie w cieniu drzew można odpocząć w upalny dzień. Wytchnienie od słońca i ruchu na drodze zapewnią także ławeczki w Parku Dworskim przy Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Na zakończenie przejażdżki można podjechać na rynek w Krośnie, gdzie w sąsiedztwie głównego placu miejskiego znajdują się restauracje oraz kawiarnie.
Ponieważ omawiana trasa rowerowa na Podkarpaciu jest przeznaczona na kilka godzin jazdy, nie ma potrzeby organizowania noclegu.
Na obiad najlepiej zatrzymać się w Krośnie na rynku. Przy trasie zlokalizowane są także restauracje, pizzerie, pierogarnie czy kawiarnie, w których można odpocząć i zregenerować siły przy ciepłym daniu lub kawie i ciastku. Na Zamku Kamieniec znajdują się wydzielone miejsca na piknik – warte uwagi, gdy posiada się własny prowiant w torbie rowerowej, sakwie lub plecaku. Napoje i przekąski są również dostępne do zakupu w lokalnych sklepach spożywczych.
Na podkarpacki szlak rowerowy z Krosna do Dukli najlepiej wybrać się wiosną lub latem, gdy dni są długie, a pogoda najbardziej sprzyjająca. Warto zabrać ze sobą gotówkę, ponieważ nie we wszystkich miejscach jest możliwość płacenia kartą.
W plecaku wycieczkowym zawsze warto mieć kurtkę przeciwdeszczową, która uchroni przed przemoczeniem w przypadku niespodziewanej zmiany pogody. Planując spędzić cały dzień poza domem, dobrze będzie zabrać również powerbank z kablem do ładowania smartfonu czy rowerowego oświetlenia.
W miejscach ze słabym dostępem do Internetu przydatna może okazać się tradycyjna mapa, która zastąpi nawigację GPS. Wybierając się na przejażdżkę w gorący dzień, obowiązkowo należy mieć pod ręką również pełny bidon, czapkę kolarską z daszkiem czy okulary przeciwsłoneczne.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.