Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Piękne lasy, uroczysko Białorogi i cmentarzysko Jaćwingów na wzgórzu z tajemniczymi średniowiecznymi kurhanami, a przede wszystkim okazja do przeżycia przygody z dziećmi – proponujemy łatwą trasę dla całej rodziny. Przejedziecie przez malownicze tereny w pobliżu Suwałk i spędzicie wspólnie wartościowo czas.
Startujemy z parkingu przy drodze z Suwałk do miejscowości Prodziszki. Pierwszy odcinek - liczący nieco ponad 1000 metrów – przejedziemy szosą. Droga nie jest zbyt ruchliwa, ale jadąc z dziećmi należy zachować ostrożność. Mogą nam towarzyszyć znaki międzynarodowego szlaku Green Velo – to największy spójny, oznakowany szlak rowerowy w Polsce.
Tuż za skrzyżowaniem z tablicą kierującą na Białą Wodę, skręcamy w prawo. Jedziemy lasem do kolejnego skrzyżowania – staniemy na nim po 5 minutach. Nie ma pośpiechu, w każdej chwili możemy zrobić przerwę na odpoczynek lub eksplorację lasu.
Na skrzyżowaniu leśnych dróg skręcamy w prawo, trasa wiedzie nas teraz na południe, w kierunku cmentarzyska Jaćwingów. Kilkaset metrów dalej będziemy na miejscu. Tajemnicze kurhany ukryte są pośród świerków, dębów i sosen. Cmentarzysko Jaćwingów, plemienia, które setki lat temu zamieszkiwało te tereny, ulokowało się na niewielkim wzniesieniu.
Po obejrzeniu śladów przeszłości wskakujemy na rowery i ponownie zanurzamy w lasach. Droga meandruje, wiedzie na zachód. Po 10 minutach dojedziemy do celu – wycieczkę kończymy przy dobrze nam znanym parkingu – będzie okazja, żeby odpocząć pod wiatą, zjeść i wymienić się wrażeniami.
Na trasę wyjedziemy z parkingu przy lesie, ok. 15 minut jazdy od ronda z Pomnikiem Ofiar Obławy Augustowskiej w Suwałkach. Na parking dotrzemy na rowerach lub samochodem. Do samego miasta łatwo dostać się pociągiem – składy kursują do stacji kolejowa Suwałki m.in. z Warszawy, Białegostoku, Krakowa i Szczecina.
Każda leśna polana, która przypadnie nam do gustu będzie dobrym miejscem na piknik. Z pewnością ciekawy przystanek można zrobić przy cmentarzysku Jaćwingów. Można odpocząć, zjeść, obejrzeć kurhany i przeczytać tablice z informacjami o ludziach, którzy we wczesnym średniowieczu zamieszkiwali okoliczne lasy.
Na wycieczkę warto spakować przekąski i wodę, ale możecie też rozważyć dłuższy postój i ognisko z kiełbaskami. W pobliżu trasy działa Swiss Bar w Szwajcarii oraz zajazd dla tirów w Jasionowie (oba lokale przy ruchliwej drodze krajowej nr 8), a liczne restauracje, bary czy też fastfoody znajdziecie w samych Suwałkach.
Trasa jest krótka – w sam raz na kilkugodzinną wycieczkę całą rodziną. Jeżeli nasze maluchy mają w sobie żyłkę łowców przygód, to możemy dodać do programu wyprawy nocowanie w lesie. Lasy Państwowe (Nadleśnictwo Suwałki) zezwoliły na biwakowanie w lesie obok trasy – za wioskami Osinki i Węgielnia (szczegóły: https://czaswlas.pl/obiekty/?p=2&id_obiekt=46314).
Najlepszy czas na przejechanie trasy jest wiosną, latem i wczesną jesienią, choć przy dobrej pogodzie można też spróbować przejażdżki zimą.
Wycieczka zaplanowana jest na kilkadziesiąt minut, jednak warto przygotować się na niespodziewaną zmianę pogody - do sakw/plecaka pakujemy kurtki przeciwdeszczowe. Jeździmy w kasku na głowie. Niezłym pomysłem jest zabranie powerbanka – dzięki niemu nie rozładuje się telefon z nawigacją. W Suwałkach znajdziemy warsztaty rowerowe, niemniej dobrze mieć przy sobie łatki, zapasową dętkę i podstawowe narzędzia.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.