Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Ultra trasa rowerowa Katowice – Wiedeń

Region Europa rowerem, Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 2 dni
Dystans 380 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Jakub Miczołek, znany pod pseudonimem Pyndalarz

Miłośnik kolarstwa długodystansowego. Jego propozycje tras rowerowych obejmują prawie każdy zakątek Polski oraz cieszą się dużym uznaniem wśród entuzjastów tego sportu. Na jego kanale na Youtubie śledzić można zarówno wyprawy po najciekawszych trasach w kraju, jak i poza jego granicami.

https://www.youtube.com/watch?v=jtG-Isqr2n0

Trasa z Katowic do Wiednia to nie tylko podróż przez malownicze rejony, ale również wyjątkowa wyprawa przez różnorodne miasta i miejscowości, które skrywają w sobie niezwykłe atrakcje. Ta trasa prowadzi przez Katowice, Jastrzębie-Zdrój, Frydek Mistek, Valaskie Mezirici, Otrokovice, Skalica, aż do Wiednia – stolicy Austrii. Każde z tych miejsc ma coś wyjątkowego do zaoferowania podróżnym. Z pewnością są to niezapominane przeżycia, bogata kultura, piękne krajobrazy i fascynująca historia.

Rowerzysta jedzie drogą na trasie Katowice-Wiedeń.Widoki na trasie Katowice-Wiedeń potrafią zachwycać. (fot. Pyndalarz)

Trasa z Katowic do Wiednia skierowana jest głównie do doświadczonych rowerzystów, którzy mogą potraktować ją jako część treningu przed ultra maratonami. Całość liczy 380 kilometrów, które powinno przejechać się bez noclegów. Czas jazdy wynosi 16 godzin, a przerwy należy zaplanować według potrzeb i uznania. Najlepszym wyborem będzie rower szosowy, ponieważ trasa w większości – bo w 90% – prowadzi drogami asfaltowymi, jedynie przez 10% pojawia się droga dla rowerów. Suma przewyższeń wynosi 1953 metry, spadków 2026 metrów.

Trasa swój początek ma w Katowicach, na ulicy Szopienickiej i prowadzi przez dzielnice Giszowiec i Murcki w stronę Mikołowa i Łazisk Górnych. Dalej należy jechać drogą nr 81 w stronę Żor i Jastrzębia-Zdroju, za którym znajduje się granica polsko-czeska. W Zebrzydowicach na rondzie trzeba zjechać pierwszym zjazdem i kierować się do przejścia granicznego. Będąc już w Czechach, należy obrać kierunek na Karwinę, a następnie Suchą Górną (Horní Suchá) i trzymać się kierunku południowego do miejscowości Frydek-Mistek. Tutaj można zrobić postój i odpocząć oraz uzupełnić zapasy wody i jedzenia.

Następnie warto jechać przez Chlebovice, Rychaltice, aż do miejscowości Pribor, a stamtąd przez Piaskova do Libhost aż do Nowy Jicin. Tam można ponownie odpocząć lub znaleźć bar z lokalną kuchnią. Z Nowego Jicina należy wyjechać drogą nr 5w kierunku Bludovic aż do Valašské Meziříčí. W tym ostatnim mieście, przy stacji benzynowej, trzeba skręcić w lewo, w drogę numer 35, żeby za chwilę zjechać na rondzie w pierwszy zjazd, w drogę numer 150 i jechać nią do miejscowości Branky. Trzymając się cały czas drogi 150, minie się miejscowości Kunovice, Komarno, Osicko, Prikazy, Loukov i Bistrice.

Drogą 438 należy jechać w stronę miejscowości Bilavsko, Hlinsko pod Hostynem, Jankowice, aż do Holešov. Tam trzeba skręcić na Zahnašovic i obrać kierunek na Miskovic, Machova i Otrokovic – tu industrialne otoczenie kontrastuje z przyrodą, tworząc unikalny krajobraz. Można też spróbować lokalnych dań i chwilę odpocząć przed dalszą drogą. Ta będzie prowadziła wzdłuż rzeki Moravia do miejscowości Pahrbek i później do Uherské Hradiště, gdzie trzeba jechać wzdłuż drogi 55, w stronę Kunovic i Ostrožská Nová Ves. Dalej trasa prowadzi przez Kvacice, Milkost, Veselí Nad Moravu, Strážnice i Petrov, za którym kończą się Czechy i zaczyna Słowacja.

Droga 426 doprowadzi do Skalicy, skąd do Holíč już niedaleko. Za zabytkowym wiatrakiem (Veterný mlyn) należy wjechać na drogę oznaczoną numerem 590 i podążać nią do miejscowości Petrova Ves. W niej trzeba obrać kierunek na wieś Letničie, a następnie przez Štefanov dojedzie się do drogi o numerze 500. Po skręcie w lewo, za niedługi czas ukaże się skrzyżowanie i na nim ponownie należy skręcić w lewą stronę w kierunku miejscowości Borský Mikuláš. Tereny zielone doprowadzą do wsi Lakšárska Nová Ves, leżącej niedaleko granicy Kraju Trnawskiego. Po minięciu jej wjedzie się w rejon Kraju Bratysławskiego i przejedzie przez miejscowości Studienka, Malacky, Kostolište, żeby drogą numer 503 dotrzeć – przez Jakubov i Záhorská Ves – do granicy Słowacji i Austrii.

W tym miejscu czeka niespodzianka – przeprawa promem na stronę austriacką. Kontynuowanie podroży będzie możliwe dopiero po przepłynięciu przez Morawę do miejscowości Angern an der March, z której drogą numer 8 należy dojechać do Tallesbrunn i Gänserndorf. Trzymając się dalej „ósemki”, trzeba minąć miejscowość Deutsch-Wagram, leżącej tuż nieopodal stolicy Austrii. Po przejechaniu mostem, przez Dunaj, należy kierować się w stronę dworca kolejowego, gdzie jest finał tej pasjonującej i wymagającej wyprawy rowerem do Wiednia. Tutaj czeka zasłużony odpoczynek i wiele miejsc do zobaczenia.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o dojazd do trasy, jest kolej. Do Katowic można dojechać zarówno Kolejami Śląskimi, jak i PKP z różnych regionów Polski. Pociąg jest również dobrym środkiem transportu na powrót z Wiednia do kraju. Sama podróż powinna potrwać około 4-5 godzin. Warto uprzednio sprawdzić połączenia, pozwalające na przewóz rowerów.

Atrakcje na trasie

  • Park Murcki w Katowicach – zwany również parkiem KWK Murcki, to przestrzeń miejska o powierzchni 9.38 ha położona w dzielnicy Murcki. Istnieje od połowy XX wieku. Jest otoczona lasem z bukowym starodrzewem i graniczy z rezerwatem „Las Murckowski”.

  •  Czeska Piza – kościół św. Piotra z Alkantary stanowi niezwykłą atrakcję w Czechach. To miejsce przypomina słynną wieżę we włoskiej Pizie i stało się popularnym celem dla zwiedzających. Wielu z nich chce doświadczyć tego dziwnego uczucia, kiedy stoi na płaskim gruncie, a ściany dosłownie wydają się przechylać. Kościół został wpisany do Czeskiej Księgi Rekordów i Ciekawostek jako najbardziej krzywy w państwie.

Kościół św Piotra z Alkantary, zwany Czeską Pizą.Kościół św. Piotra z Alkantary, zwany Czeską Pizą. (fot. Pyndalarz)

  • Zamek Holešov – wczesnobarokowy pałac w Holešovie zachęca odwiedzających możliwością zwiedzenia planetarium. Wyjątkowym miejscem są również zespoły sadów owocowych, w których zgromadzono ponad 50 odmian owoców. Godny uwagi jest także rozległy park z systemem kanałów wodnych utrzymany w stylu francuskim, który stopniowo przechodzi w zwierzyniec w stylu angielskim.

  • Rynek w Nowym Jicinie – zwany też Placem Masaryka, jest zdecydowanie jednym z najurokliwszych rynków w regionie Śląsko-Morawskim (Moravskoslezský kraj). Wyjątkowość tego miejsca podkreślają podcienia, które powstały po pożarze w 1503 roku. Warto również zaznaczyć, że na Rynku znajduje się restauracja „Pod Zielonym Drzewem” uważana za najstarszą w całym mieście. Na elewacji tego budynku można zobaczyć tablicę upamiętniającą pobyt cesarza Józefa II w roku 1787. Centralnym punktem Placu Masaryka jest kolumna morowa, ozdobiona rzeźbami postaci świętych, która została wzniesiona w 1710 roku, by upamiętnić okropną epidemię dżumy z roku 1680.

Rynek w Nowym Jicinie nocą.Rynek w Nowym Jicinie nocą. (fot. Pyndalarz)

  • Przeprawa promowa Słowacja-Austria – usługa transportowa umożliwiająca przekroczenie granicy między Słowacją a Austrią na rzece March (niem. Morava). Przeprawa promowa działa codziennie od godziny 5:00 do 22:00. Ostatnie połączenie ze Słowacji jest o godzinie 21:45, natomiast z wybrzeża austriackiego o 21:55. W godzinach 13:15 do 13:30 następuje zmiana obsługi przeprawy.

  • Winiarskie Miasteczka – Modré hory to pięć malowniczych miejscowości winiarskich – Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbice, Kobyli i Němčičky. Między tymi urokliwymi miejscowościami biegną przyjemne szlaki piesze i rowerowe.

Piwniczki winne w PlžePiwniczki winne w Plže. (fot. Pyndalarz)

  • Wiedeń – miasto zachwyca nie tylko swoją architekturą, ale także bogatym dziedzictwem kulturalnym.

        Co warto zobaczyć w Wiedniu?

  • Belweder z okresu XVIII wieku. Niegdyś była to letnia rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Jej barokowa architektura w połączeniu z przynależnymi pałacami i ogrodami przyciąga turystów. Obecnie znajduje się tutaj muzeum z pracami Gustawa Klimta.

  • Katedra św. Szczepana w Wiedniu. Prawdziwy symbol miasta, prezentowany na licznych pocztówkach czy pamiątkowych magnesach – i nie bez przyczyny! Ta imponująca budowla z XIV wieku przez lata stanowiła centrum kulturowe, zwłaszcza w dziejach malarstwa i grafiki. Znajduje się w najstarszej części miasta i nie sposób jej przeoczyć przy zwiedzaniu –  w końcu to jedna z największych zachowanych świątyń europejskich.
Katedra św. Szczepana na Stephansplatz. (fot. Pyndalarz)
  • Pałac Schönbrunn to obowiązkowy punkt na mapie Wiednia, do którego zmierzają turyści. Pełnił funkcję letniej rezydencji cesarzy Habsburgów o widocznym, barokowym stylu. Warto zwiedzić wnętrza oraz piękne ogrody.

  • Wiedeńska Opera Narodowa znana również jako „Staatsoper”. Została zbudowana w XIX wieku. To jedno z najważniejszych i najbardziej znanych teatrów operowych na świecie. Można podziwiać tu marmurową klatkę schodową oraz liczne malowidła i rzeźby. W repertuarze znajdują się klasyczne dzieła Mozarta, Wagnera oraz nowoczesne produkcje.

  • Swiss Garden – Park Marii Józefy wzniesiony w latach 1903-1904 w sąsiedztwie Dworca Południowego, pomiędzy nowo wybudowaną Zbrojownią a historycznym Pałacem Belwederskim. W przeszłości pełnił funkcję stacji kolejowej. Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina w parku Schweizergarten został wzniesiony jego pomnik autorstwa polskiego artysty Krzysztofa Bednarskiego.

  • Hundertwasserhaus. Jedna z najciekawszych pozycji na architektonicznej mapie Wiednia. Wyjątkowa kamienica projektu Friedensreicha Hundertwassera od lat przyciąga wielu turystów, stanowiąc jedną z wizytówek austriackiego miasta. Jej celem było ukazanie relacji człowieka z przyrodą, dlatego znajdzie się tu wiele nawiązań do natury, w tym także żywe rośliny.

Fragment Hundertwasserhaus. (fot. Pyndalarz)


Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa przewidziana jest jako trening przed ultra maratonami, więc powinna zostać pokonana „na raz” bez konieczności robienia postojów na nocleg. Jeśli jednak zostanie ona potraktowana jako wielodniowa wyprawa, to po drodze nie brakuje hoteli i pensjonatów, w których można przenocować oraz zregenerować się przed następnym etapem podróży.

Gdzie zjeść

Wzdłuż trasy jest dużo miejsc, w których można zjeść i uzupełnić bidony, zaczynając od stacji benzynowych, na restauracjach i karczmach kończąc. Warto zatrzymać gdzieś na posiłek i spróbować lokalnych dań, szczególnie że trasa prowadzi przez kilka krajów, więc te na pewno będą urozmaicone.

Dobrze wiedzieć

Trasę najlepiej pokonać miesiącach wiosenno-letnich z uwagi na długie dnie i ciepłe noce, a taki dystans częściowo będzie pokonywany nocą. Jednak najważniejsza sprawa to zabranie waluty euro na przeprawę promową na granicy słowacko-austriackiej. Trasa z uwagi na dystans i przebieg po drogach publicznych nie jest polecana dla dzieci.

Praktyczne wskazówki

Najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać to kask. Dobrze jest też sprawdzić obowiązujące przepisy, jakie musi spełnić rowerzysta, żeby móc poruszać się po drogach publicznych w krajach takich jak: Czechy, Słowacja i Austria. To pozwoli uniknąć spotkania z policją i ewentualnego mandatu. Warto też zadbać o dobre oświetlenie, które poradzi sobie w nocy, a także upewnić się, czy działa roaming w telefonie. Nie można też zapomnieć o narzędziach, dętkach lub łatkach, bo na takiej wyprawie trzeba być samowystarczalnym. Oczywiście odzież przeciwdeszczowa i jakiś komplet na zmianę również są mile widziane. Do tego jakaś gotówka (w Euro też) przyda się, żeby móc poratować się w razie potrzeby.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Ultra wyzwanie z Katowic do Międzyzdrojów
Region Dolny Śląsk, Opolskie, Pomorze Zachodnie, Śląsk, Wielkopolska
Typ roweru Szosa
Czas 4 dni
Dystans 689 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Ultra trasa Katowice-Hel
Region Kujawy, Łódzkie, Mazowsze, Pomorze, Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 4 dni
Dystans 705 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Ultra trasa – Mała Fatra i Beskidy
Region Europa rowerem, Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 2 dni
Dystans 252 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Ultra trasa rowerowa Katowice – Roztocze
Region Małopolska, Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 3 dni
Dystans 515 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 98%, Bruk 2%
Co oznaczają parametry trasy?