Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Ultra wyzwanie z Katowic do Międzyzdrojów

Region Dolny Śląsk, Opolskie, Pomorze Zachodnie, Śląsk, Wielkopolska
Typ roweru Szosa
Czas 4 dni
Dystans 689 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Jakub Miczołek, znany pod pseudonimem Pyndalarz

Miłośnik kolarstwa długodystansowego. Jego propozycje tras rowerowych obejmują prawie każdy zakątek Polski oraz cieszą się dużym uznaniem wśród entuzjastów tego sportu. Można go spotkać zarówno na samotnych wyprawach, jak i w trakcie maratonów typu Tour de Silesia. Swoje zmagania prezentuje na platformie Youtube.

Ta wyjątkowa trasa prowadzi przez zachwycające regiony Polski, pozwalając rowerzystom odkryć fascynujące miejsca i zapierające dech w piersiach widoki. Ma swój początek w sercu Śląska, czyli w Katowicach, gdzie nowoczesność spotyka się przemysłową historią. Stamtąd prowadzi na północ Polski, kończąc swój bieg w Międzyzdrojach. Podróż rowerem na linii Katowice-Międzyzdroje to nie tylko okazja do sprawdzenia swojej kondycji przed ultra maratonami, ale także wyjątkowy sposób na poznanie różnorodności kraju, jego historii oraz kultury.

Morze Bałtyckie - widokOdpoczynek nad Bałtykiem wynagradza trud włożony w pokonanie tej trasy.

Trasa o łącznej długości 689 kilometrów to prawdziwe wyzwanie dla doświadczonych rowerzystów, którzy przygotowują się do ultramaratonów. To podróż pełna wyzwań i niezapomnianych widoków. Najlepiej jest ją pokonać na rowerze szosowym, szczególnie że całość prowadzi drogami asfaltowymi. Na 90% z nich odbywa się ruch uliczny, jedynie 10% to ścieżki rowerowe. Suma przewyższeń to 1 920 metrów, a suma spadków to 2 191 metrów.

Mapa i ślad GPX

Etap 1: Katowice — Opole (ok. 134 km)

Wyprawa zaczyna się w Katowicach na ulicy Szopienickiej. Pierwszy etap prowadzi w stronę Opola przez Siemianowice Śląskie, Bytom, Ptakowice, Wilkowice i Toszek, gdzie należy wjechać na drogę numer 94. Trzeba kierować się nią dalej w stronę Opola, mijając Strzelce Opolskie. Na rondzie Jerzego Szczakiela zjeżdżamy z drogi 94 w drogę nr 435, którą dojeżdża się do centrum Opola. Tutaj można zaplanować przerwę. Korzystnie sprawdzić, co warto zobaczyć w Opolu, a jest to choćby wspaniałe centrum oraz rynek.

Etap 2: Opole — Wrocław (ok. 120 km)

Opuszczając Opole, należy kierować się w stronę Wrocławia drogą 454 i dopiero w Dobrzeniu Wielkim skręcić w lewo, w kierunku Chróścic (droga 457). Kolejna zmiana kierunku będzie w miejscowości Popielów, gdzie przy stacji benzynowej trzeba skierować się na prawo w ul. Wolności. Trzeba jechać nią prosto aż do Karłowic, w których przejdzie w ul. Młyńską. Następnie ul. Kolejową trzeba przeciąć tory kolejowe, by podążać ul. Mickiewicza aż do zjazdu na Tarnowiec. Tam trzeba skierować się na drogę nr 39 w kierunku Rogalic. Następnie zjechać w lewo w kierunku Borucic. Następnie mijamy Nadolice, za którymi można zaplanować krótki postój, żeby zobaczyć filmowe domy Kargula i Pawlaka. Stamtąd już prosta droga do Wrocławia, do którego wjeżdżamy drogą nr 453.

Etap 3: Wrocław — Leszno (ok. 135 km)

Z Wrocławia kierujemy się na północny zachód drogą nr 342, w stronę Leszna mijając miejscowości Szewce oraz Pęgów. Dopiero w Obornikach Śląskich droga przechodzi w bardziej lokalną. Prowadzi przez miejscowości Kuraszków, Świerzów, Kopaszyn, by przeciąć drogę ekspresową S5. Z Powstańców Śląskich odbijamy w lewo, w drogę nr 5, która prowadzi aż do Żmigrodu. Trzymając się dalej drogi S5, należy jechać w kierunku miejscowości Garbce, Korzeńsko, Dębno Polskie i Łaszczyn. Potem mijamy miejscowości Konarzewo, Kawcze, Sowiny, Poniec, Robczyce. Dopiero w okolicach Dobramyśli trzeba skręcić w lewo na drogę nr 12. Przez Kąkolewo doprowadzi nas do Leszna.

kolarze na drodze asfaltowejCała trasa wiedzie drogami asfaltowymi.

Etap 4: Leszno — Gorzów Wielkopolski (ok. 86 km)

Z Leszna udajemy się na zachód, w stronę Gorzowa Wielkopolskiego, drogą nr 312. W Wolsztynie można zaplanować krótki postój na zwiedzanie kolejnej atrakcji, jaką jest Parowozownia Wolsztyn. Dalej, drogą 303, podążamy do Siedlec, Nieborzy i Wojciechowa. W Chobienicach skręcamy w prawo. Jedziemy w kierunku Zbąszynia, a następnie drogą 137 do Międzyrzeca, z którego wzdłuż drogi ekspresowej S3 należy kierować się na Skwierzynę. Tam trzeba jechać na Trzebiszewo i Deszczno, by prostą drogą trafić do Gorzowa Wielkopolskiego.

Etap 5: Gorzów Wielkopolski — Szczecin (ok. 100 km)

Z Gorzowa ruszamy na północ w kierunku Kłodawy, jadąc cały czas drogą nr 151. Za Mszańcem kończy się województwo lubuskie, a zaczyna się zachodniopomorskie. Tą drogą dojeżdżamy do Barlinka. Kierujemy się na Jesionowo, Przelewice i Kosin. Z Kosina trzeba odbić w lewo, na drogę nr 122 do Mechowa oraz Pyrzyc. Z nich wyjeżdżamy drogą nr 119, która prowadzi już do Szczecina.

Etap 6: Szczecin — Międzyzdroje (ok. 114 km)

Ostatni etap podróży prowadzi przez zachodnią część Polski. Ze Szczecina kierujemy się na Goleniów, a później Wolin mijając Zalew Szczeciński z lewej strony. Z Wolina należy dojechać do Międzywodzia. Tam skręcamy w lewo, w drogę nr 102, by nią dojechać do celu wyprawy, czyli do Międzyzdrojów.

Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Najwygodniej jest skorzystać z kolei. Trasa zaczyna się na południu Polski, a kończy się na jej północnym końcu, więc musimy również zaplanować powrót pociągiem. Wówczas warto pamiętać, że będziemy musieli wybrać skład pozwalający na przewóz roweru. Jeżeli na daną relację obowiązują rezerwacje na miejsce w wagonach, korzystnie jest to zrobić z wyprzedzeniem. Szczególnie w środku sezonu turystycznego.

Atrakcje na trasie

Osoby, dla których droga z Katowic do Międzyzdrojów to forma aktywnego wypoczynku, mogą zaplanować wiele postojów i czas na zwiedzanie. Na pewno nie będą się nudzić.

Opole – centrum tego miasta cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród lokalnych mieszkańców, ale także turystów. Niejednokrotnie określa się je magicznym, ponieważ w swoisty sposób łączy historię z nowoczesnością. Starówka zachwyca piękną architekturą. Wśród najciekawszych budynków warto wymienić ratusz z wieżą. To także miejsce, gdzie kwitnie kultura. Są tutaj liczne teatry, galerie sztuki oraz miejsca, które regularnie organizują koncerty, wystawy i inne wydarzenia artystyczne. Mimo lokalizacji, centrum Opola oferuje wiele zieleni. Parki, alejki czy place są idealnymi miejscami do spacerów oraz odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Ruiny zamku w Jelcz-Laskowicach – w malowniczym starorzeczu Odry znajdują się ruiny zamku. Niegdyś pełnił funkcję osady obronnej. W średniowieczu istniał tu gotycku dwór z dziedzińcem, jednak przez lata zamek przebudowywano. Do dzisiaj zachowała się wyłącznie dolna kondygnacja, której część jest zakopana w ziemi. Widoczne są fundamenty i zarys murów.

Domy Kargula i Pawlaka — Dobrzykowice to urokliwa wieś położona w okolicach Wrocławia, która zyskała znaczenie jako miejsce powstania niezapomnianych polskich komedii takich jak „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Domy, które stały się ikonami tych filmów, wciąż stoją dumnie, przyciągając licznych entuzjastów polskiej kinematografii. Właściciele obu nieruchomości starają się zachować autentyczny wygląd domów, choć są one odnowione, otoczone zielenią. Ich unikalny charakter pozostał niezmieniony. Na przykład w Domu Kargula zachowano oryginalny ganek. Na podwórku natomiast fragment płotu, gdzie rozgrywały się kultowe filmowe kłótnie oraz oryginalny napis prowadzący do piwnicy, w której Kargul z Pawlakiem farbowali dzika.

Ratusz w Rawiczu – znajduje się w centralnym miejscu Starego Rynku. Dopiero 1753 roku drewniany budynek zastąpiono nowym – murowanym, zaprojektowanym w stylu barokowym. Jego unikalny, historyczny charakter został zachowany do dziś. Zachwyca stylową elewacją z palisandrami. Uwagę przykuwa także czworoboczna wieża zegarowa. Obecnie w tym miejscu znajduje się Muzeum Ziemi Racławickiej z ekspozycją portretów właścicieli miasta oraz Urząd Stanu Cywilnego.

Molo w Wolsztynie — popularne miejsce rekreacyjne położone nad jeziorem Wolsztyńskim w zachodniej części Polski. Centralnym punktem jest promenada, która ciągnie się wzdłuż brzegu jeziora. To miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści mogą spacerować, cieszyć się pięknym widokiem oraz korzystać z uroków otaczającej przyrody. Latem można odpocząć na plaży.

Parowozownia Wolsztyn — ta nadal czynna lokomotywownia stanowi unikat nie tylko na skalę europejską, ale także światową. Zatrzymując się zobaczysz, jak przed laty wyglądała obsługa podróżnych. Możesz również podejrzeć pracę warsztatu. Są tam stanowiska przygotowane do bieżących napraw taboru. Znajdują się tutaj takie unikaty jak parowóz Pm36-2 z 1937 roku, znany jako „Piękna Helena” oraz pierwszy polski parowóz osobowy Ok22-31 z 1929 roku. Cała kolekcja obejmuje 30 parowozów, 19 historycznych wagonów oraz inne pojazdy kolejowe, takie jak dźwig warsztatowy czy pług odśnieżny datowany na rok 1883.

Dominanta w Gorzowie Wielkopolskim — w centralnym punkcie ronda św. Jerzego wznosi się imponująca wieża widokowa o wysokości 20 metrów. Wyróżnia się na tle architektury miasta nieszablonowym kształtem, przypominającym pająka. Z tego też powodu zyskała wśród mieszkańców przydomek Wielkiej Pajęczycy lub Tekli. Z tarasu widokowego, który jest otoczony ażurową kulą, można podziwiać panoramę Gorzowa w pełnych 360 stopniach.

Pyrzyce — leżące w województwie zachodniopomorskim są jest jednym z najstarszych polskich miast. Historycznie miejscowość powiązana jest z rolnictwem, o czym świadczy jego nazwa. Przed laty określane było Rothenburgiem Pomorza, co miało związek z wyjątkową architekturą, w tym wspaniałą starówką. Niestety w trakcie II Wojny Światowej (w 1945 roku) miasto zostało zniszczone w trakcie walk o wolność.

Wolin — małe miasto położone na wyspie o tej samej nazwie, która znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu Polski nad Morzem Bałtyckim. Wyspa Wolin jest częścią Szczecińskiego Parku Narodowego. Okolica szczyci się bogatą historią, sięgającą czasów średniowiecza. W X wieku na tej wyspie istniało silne grodzisko słowiańskie, które było ważnym ośrodkiem handlowym i kulturowym. Jarmark wikingów to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalnych w Wolinie. Podczas tego festiwalu turyści i miłośnicy historii mogą przenieść się w czasie i zobaczyć rekonstrukcję życia wikingów, bitew i kultury tego okresu.

Woliński Park Narodowy — wyjątkowy obszar przyrodniczy położony na wyspie Wolin, nad brzegiem Morza Bałtyckiego, w północno-zachodniej Polsce. Park ten jest jednym z najważniejszych rezerwatów przyrody w kraju. Stanowi istotne miejsce dla ochrony różnorodności biologicznej oraz zachowania naturalnych ekosystemów. Jednym z najważniejszych aspektów przyrodniczych tego parku jest jego znaczenie jako miejsca odpoczynku dla ptaków w trakcie ich przelotu na zachód Europy. Woliński Park Narodowy staje się wówczas miejscem, gdzie stada kaczek i gęsi zatrzymują się na odpoczynek oraz żerowanie.

Morze Bałtyckie — cel wyprawy, czyli Międzyzdroje, leżą tuż nad Morzem Bałtyckim. Regeneracja po tak dużym wysiłku w kurorcie to prawdziwa przyjemność.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa jest dedykowana przede wszystkim kolarzom, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości przed maratonami na ultra dystansach, opracowywanych zwykle w regule samowystarczalności. Stąd nie sugerujemy konkretnych miejsc na odpoczynek. Często najlepszym wyborem jest własny namiot.

Jeżeli planujesz pokonać dystans z Katowic do Międzyzdrojów w ramach rekreacyjnej wyprawy, bez trudu znajdziesz na drodze komfortowe miejsca noclegowe. Warto przed wyruszeniem podzielić trasę na etapy dopasowane do własnych preferencji (z uwzględnieniem czasu na zwiedzanie) i wówczas zdecydować się, w których miejscowościach będziesz chciał odpocząć. Warto nadmienić, że jednym z chętniej wybieranych punktów jest Wolsztyn. Co warto tam zobaczyć? Wspomnianą parowozownię. Można też odpocząć nad Jeziorem Wolsztyńskim.

Gdzie zjeść

Tak długi dystans wymaga odpowiedniego żywienia. Na całej trasie jest duża liczba miejsc, w których można się posilić i uzupełnić zapasy na dalszą drogę. Pomiędzy Katowicami a Międzyzdrojami będziesz jechać drogami asfaltowymi, więc możesz spodziewać się wielu stacji benzynowych. Szybka kawa pozwoli Ci się zregenerować, by wrócić na szlak.

Dobrze wiedzieć

Trasę najlepiej pokonać latem — dni są długie, a wieczory i noce ciepłe. Zapewne będziesz podróżować także po zmroku, dlatego przygotuj dobrej jakości oświetlenie, które zwiększy Twoje bezpieczeństwo.

Z racji odległości i poruszania się po drogach publicznych — często z dużym ruchem samochodowym — trasa nie jest zalecana dla dzieci. Nie rekomendujemy jej także początkującym kolarzom. Pokonanie takiego dystansu wymaga doświadczenia.

Praktyczne wskazówki

Dobrej jakości kask oraz sprawne, mocne oświetlenie, które zapewnia widoczność i bezpieczeństwo to najważniejsze elementy wyposażenia przed każdą wyprawą. Do tego warto paskować zestaw naprawczy, czyli klucze i dętki lub łatki (zamiennie z zestawem naprawczym do opon bezdętkowych). Spakuj także zapasowe ubranie i kurtkę przeciwdeszczową, która ochroni Cię w razie opadów na trasie. Wgraj ślad GPX na liczniku lub telefonie, co ułatwi nawigowanie szczególnie w centrach miast. Nie zapomnij o powerbanku, który zapewni prąd wszystkim urządzeniom elektronicznym.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Ultra trasa Katowice – Białystok
Region Lubelskie, Mazowsze, Podlasie, Śląsk, Świętokrzyskie
Typ roweru Szosa
Czas 3 dni
Dystans 577 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 99%, Szuter 1%
Co oznaczają parametry trasy?
Wzdłuż zachodniego wybrzeża, czyli trasa Velo Baltica
Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, MTB, Gravel, Cross
Czas 2 dni
Dystans 245 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 53%, Piach 1%, Szuter 18%, Bruk 28%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa R10 – od Świnoujścia aż po Hel
Region Pomorze, Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, MTB, Cross
Czas 3 dni
Dystans 427,3 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Warta Gravel – trasa dla miłośników graveli i nie tylko!
Region Wielkopolska
Typ roweru Gravel
Czas 3 dni
Dystans 404 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 28%, Piach 32%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?