Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Szwecja – trasa z Karlskrony do zatoki Sandvik

Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 32,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 85%, Piach 15%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Rowerowy Potop AZS – ogranizator rowerowych wypraw do Szwecji dla pasjonatów kolarstwa, ale także osób zainteresowanych turystyką i historią Skandynawii.

Dowiedz się więcej na: www.rowerowypotop.pl

Szwecja rowerem – brzmi jak długa i wyczerpująca wyprawa w nieznane? Niekoniecznie. Oto łatwa trasa! Prowadzi głównie przez płaski teren i większość drogi to asfalt. Zaczyna się w Karlskronie, a kończy na południowym krańcu wyspy Hasslö, która jednocześnie jest ciekawą atrakcją Szwecji południowej. Po drodze można zobaczyć typowy krajobraz skandynawski, kolorowe drewniane domy, zabytkowe kościoły, cmentarzysko wikingów z początków naszej ery czy ruiny zamku. To wszystko zaledwie w kilka godzin!

Trasa rowerowa w Szwecji przebiega od Karlskrony, a właściwie jej południowo-wschodniej części, gdzie znajduje się port. Wiedzie ścieżkami rowerowymi na zachód do miasteczka Nättraby i prowadzi przez szwedzkie prowincje. Następna część trasy odbywa się wzdłuż wybrzeża na Almö aż do południowego krańca wyspy Hasslö. Aby zrobić pętlę, można powrócić z ostatniego punktu promem z powrotem do Karlskrony. Drugą opcją jest powrót tą samą drogą. Jest też kilka ciekawych miejsc, w których warto zjechać z trasy, aby zobaczyć jeszcze więcej atrakcji turystycznych Szwecji.

Zwiedzanie rowerem Szwecji w tym wydaniu obejmuje dystans 32,4 kilometry i zajmuje około 2 godziny. To czas samego pedałowania, dlatego warto doliczyć do niego kilka godzin na postoje, zwiedzanie czy też posiłek. Do pokonania trasy przyda się rower MTBtrekkingowy albo crossowy. W większości są to odcinki z ruchem samochodowym, ale niewielka część trasy obejmuje również ścieżki rowerowe prowadzące wzdłuż głównych dróg. Bez problemu można przejechać całość wraz z całą rodziną, nie trzeba mieć też wielkiego doświadczenia i być bardzo aktywnym fizycznie.

widok na trasie rowerowej w SzwecjiWidok na trasie rowerowej w Szwecji

Wycieczka rozpoczyna się w porcie w Karlskronie. Właściwie od razu można wsiąść na rower, wybrać się na ścieżkę i zacząć swoją przygodę jadąc się na północ. Kierując się do centrum, po prawej stronie mija się miejscowość Lyckeby. Tu warto zobaczyć ruiny zamku, a właściwie grodziska Lyckå slott. To pozostałości dawnej, średniowiecznej twierdzy duńskiej. Aby je zwiedzić, trzeba zjechać na drugą stronę drogi.

Kolejna miejscowość na trasie to Nättraby, znajdująca się na zachód od Lyckeby. Karlskrona jest nieco bardziej na północ, dlatego trzeba zjechać z planowanej trasy, aby zwiedzić to miejsce. To tylko dodatkowe 12 kilometrów, ale zdecydowanie warto odkryć to miasto. Kierują do niego znaki, dlatego z dojazdem nie będzie większego problemu. Droga wiedzie wzdłuż brzegu morza aż do samego centrum. Tam warto zobaczyć starówkę, zajrzeć do Muzeum Morskiego, zjeść lunch albo nawet się wykąpać. Powrót warto zaplanować białą trasą do portu jachtowego wzdłuż wschodniego wybrzeża.

trasa przez Szwecję południowąTrasa przez Szwecję południową

Do Nättraby prowadzi ścieżka rowerowa wzdłuż drogi krajowej, po lewej stronie można podziwiać malowniczą zatokę morską. Przed mostem, czyli nad szosą E22 odłącza się ona od głównej trasy ze względu na duży ruch. Do miasteczka wjeżdża się od wschodniej strony, mija się potok Nättrabyån i kamienny XII-wieczny kościół. Obok jest też cmentarz. To na jego ziemi król Karol XI zbudował miasto Karlskrona. W Nättraby można zrobić krótkie zakupy i przerwę na wodę.

Kierując się na południe, po drugiej stronie potoku, można zobaczyć atrakcje Szwecji Południowej dotyczące budownictwa. Architektura tutaj jest typowo skandynawska, czyli są to małe drewniane domki szwedzkie. Asfaltowa droga i znaki prowadzą do Färmanstorp.

kolorowe szwedzkie domki Kolorowe szwedzkie domki

Po wyjeździe z miejscowości o nazwie Tromtesunda trzeba dojechać do skrzyżowania z ulicą Hasslövägen i skręcić w lewo, czyli na południe. Na tym odcinku warto się na chwilę zatrzymać, aby tuż przy głównej drodze zwiedzić cmentarzysko z epoki wikingów. Rolę grobów pełnią głazy ustawione w kształt łodzi.

Wyspy w Szwecji są ciekawą atrakcją, dlatego w tym miejscu także można zjechać z trasy na wschód, czyli Półwysep Tromtö, na którym panuje typowo leśny klimat. Warto zwiedzić cały rezerwat przyrody podziwiając naturę, a także zobaczyć dawną posiadłość Hansa Wachtmeistera (Tromtö herrgård). Była ona traktowana jako letnia rezydencja.

Po chwili przerwy trasa dociera do wyspy Almö i prowadzi dalej na południe. To kolejna asfaltowa droga bez większych wzniesień czy nierówności. Trzeba jednak uważać na ruch samochodowy. Tu warto zrobić sobie chwilę przerwy i zjechać z szosy w lewo (przy przystanku autobusowym), kierując się do kąpieliska Hajvar. To tylko 200 metrów drogi, ale warto zrobić sobie odrobinę przerwy, szczególnie jeśli pogoda jest słoneczna.

Kierując się dalej na południe, trasa dociera do ostatniego punktu wycieczki, czyli wyspy Hasslö. Już na wjeździe, tuż za mostem, można zobaczyć XIX-wieczną twierdzę Västra Hästholmen, która dawniej broniła dostępu do Karlskrony od strony zachodu. Nie można jej zwiedzać, ale warto zobaczyć choćby z daleka. Na wyspie warto zrobić zakupy na drogę powrotną, znajduje się tu wiele sklepów i punktów gastronomicznych. Po drodze warto podziwiać domki drewniane szwedzkie oraz kolorowe budynki, które robią wrażenie wizualne. Aby odrobinę wypocząć na łonie natury, dobrze jest zjechać rowerem na samo południe wyspy Hasslö. Tu znajduje się kąpielisko (po zachodniej stronie) i urocza przystań (po wschodniej stronie) z restauracją.

Zatoka SandvikZatoka Sandvik

Powrót do Polski można zaplanować na dwa sposoby: wrócić tą samą drogą albo promem z Hasslö do Karlskrony.


Dojazd do trasy

Rejsy do Szwecji odbywają się z Gdyni, do której łatwo dotrzeć z każdego zakątka Polski, ponieważ Trójmiasto jest dość dobrze skomunikowane. Dotyczy to zarówno dróg ekspresowych, jak i pociągów. Promem obsługiwanym przez Stena Line dociera się bezpośrednio do Karlskrony. Bilety można kupić na miejscu lub online. Za niewielką opłatą można zabrać ze sobą rower. Jest możliwość przepłynięcia do Szwecji także samochodem osobowym wraz z wyposażeniem.

Powrót zaplanowany jest dokładnie z tego samego miejsca, czyli portu w Karlskronie. Aby tam dotrzeć, można ponownie przejechać całą trasę rowerową lub wrócić z wyspy Hasslö drogą morską. Statki odpływają z przystani Horn, ale tylko kilka razy dziennie. Warto wcześniej sprawdzić rozkład jazdy.

Atrakcje na trasie

Atrakcje w Szwecji znajdują się zaledwie kilka godzin drogi promem od północnego wybrzeża naszego kraju. Co warto zobaczyć na trasie?

  • Ruiny Zamku Lyckå – znajdują się w miejscowości Lyckeby. To pozostałości szarych, kamiennych murów obronnych oraz fundamentów dwóch wież stanowiących dawniej duńską fortyfikację. Nazwa nawiązuje do średniowiecznego miasta Lyckå, które istniało jeszcze przed dzisiejszym Lyceby. Dawniej usytuowany tu był dwupiętrowy zamek, który stanowił bazę wojskową.
  • Miasto Karlskrona – miasto portowe i atrakcja południowej Szwecji. Znajdujący się w nim port wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Charakterystyczne miasto dla szwedzkiej zabudowy architektonicznej - kolorowe, małe i drewniane domki są urocze i warte zobaczenia. W dodatku warto tu odwiedzić Muzeum Morskie, a także wykąpać się w morzu.
  • Kościół w Nättraby – pochodzący z XII wieku. Tuż obok znajduje się cmentarz, gdzie pochowany jest Vittus Andersson. Na jego ziemi doszło do budowy miasta Karlskrona.
  • Ulica Mjöviksvägen w Nättraby – można tu podziwiać typowo szwedzką zabudowę.
  • Västra Hästholmen – dawna XIX-wieczna twierdza i miejsce mocno związane z działaniami wojennymi. Dziś tego miejsca nie można zwiedzać, a sam kanał używany jest głównie do uprawiania kajakarstwa.
  • Cmentarzysko wikingów – miejsce, w którym znajdują się groby pochodzące z pierwszego tysiąclecia naszej ery. Zachowało się tu ponad 100 dużych kamieni.
  • Wyspa Almö – z pięknym widokiem na archipelag w Szwecji. Większość tego terenu stanowi rezerwat przyrody otoczony obszarem morskim.
  • Wyspa Hasslö – nazywana też małymi Hawajami ze względu na dużą liczbę dni słonecznych jak na klimat panujący w Szwecji. Połączona jest ze stałym lądem za pomocą mostu, z którego można podziwiać Morze Bałtyckie. Można przejść się na spacer po typowej szwedzkiej prowincji, a także spędzić czas na wybrzeżu.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa rowerowa w Szwecji zaplanowana jest na jeden dzień. Sama jazda nie powinna zająć dłużej niż 2 godziny, jednak jest kilka miejsc, o które warto wzbogacić swoją wycieczkę. Jeśli jednak podróż znacznie się wydłuży, nocleg można znaleźć w okolicach portu, centrum Karlskrony, w Nättraby oraz na wyspie Hasslö.

Gdzie zjeść

Po drodze jest wiele sklepów spożywczych, w których można zaopatrzyć się w wodę i przekąskę. W połowie trasy jest dłuższy odcinek prowadzący przez tereny niezabudowane, dlatego warto prowiant wziąć ze sobą. W centrum Karlskrony znajdują się większe supermarkety. Jeśli chodzi o punkty gastronomiczne, jest ich wiele. Lokalne restauracje działają w okolicy portu, a także w miejscowościach Lyckeby, Nättraby oraz na wyspie Hasslö. W tych miastach znajdują się także fast foody. Na wyspie Hasslö warto odwiedzić nadmorskie wybrzeże, gdzie można skosztować świeże ryby.

Dobrze wiedzieć

Ciekawym krajem do odwiedzenia na dwóch kółkach jest Szwecja. Ścieżki rowerowe głównie znajdują się na początku trasy, później prowadzi ona przez drogę asfaltową. Tam warto uważać na ruch samochodowy. Ma to swoje plusy, bo trasa jest przejezdna właściwie o każdej porze roku. Ze względu na nadmorski klimat, najlepiej wybrać się tu wiosną i latem lub wczesną jesienią.

Po drodze znajduje się sporo sklepów, gdzie można zaopatrzyć się w picie i jedzenie. Dłuższy odcinek z daleka od miejscowości i terenu zabudowanego znajduje się od cmentarzyska wikingów Hjortahammar do wyspy Hasslö.

Praktyczne wskazówki

Szwedzkie wyspy i zatoka to miejsca, w których panuje typowo nadmorski klimat. Właśnie dlatego warto wziąć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Po drodze mija się wiele kąpielisk, więc przyda się strój kąpielowy oraz ręcznik. Nie można zapomnieć też o bezpieczeństwie: kasku rowerowym i działającym oświetleniu. Po drodze może się przydać multitool, powerbank, zapasowa dętka czy też łatki. Prowiant warto schować do torby lub sakwy.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Zamki, mosty i Duży Wiatrak – zwiedzamy Szwecję rowerem
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, MTB, Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 36,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 85%, Piach 15%
Co oznaczają parametry trasy?
Szwecja – trasa wzdłuż jezior po prowincji
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 3 h
Dystans 53,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Z terminalu portowego przez Nättraby, Brömsebro, i Lyckeby z powrotem na prom – rowerowe atrakcje w Szwecji
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 126,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?