Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Autor bloga Rowerem po Podlasiu
Szlak Rękodzieła Ludowego w Czarnej Białostockiej to niezwykła podróż przez tradycję, kulturę i unikalne wyroby rzemieślnicze tej malowniczej części Polski. Czekają tu fascynujące historie, piękne wzory i niepowtarzalne doznania artystyczne. To magiczny świat rękodzieła ludowego, który istnieje od pokoleń i wciąż zachwyca swoją autentycznością. Szlak ten prowadzi przez warsztaty rzemieślnicze oraz unikalne sklepiki, gdzie lokalni artyści i twórcy prezentują swoje wyroby.
Trasa rozpoczyna się przy stacji kolejowej Czarna Białostocka i do pokonania są 52 kilometry, głównie — bo w 60% — po drogach asfaltowych, a pozostałe 40% to szuter. Jadąc po części asfaltowej, można korzystać ze ścieżek rowerowych, które znacznie ułatwią poruszanie się względem ruchu samochodowego. Przejechanie szlaku nie powinno zająć więcej niż 4 godziny, ale oczywiście wszystko zależy od tego, ile czasu przeznacza się na zwiedzanie atrakcji, których na tej trasie nie brakuje. Nie jest ona trudna, nie ma też ogromnych przewyższeń. W sumie są dwa podjazdy, na 25. i 32. kilometrze, reszta jest płaska. Nawet początkująca osoba bez problemu sobie poradzi.
Ze stacji kolejowej kierować należy się ulicą Kościelną do jej końca i skręcić w Fabryczną, a następnie we Wrzosową. Tą drogą dojechać trzeba do miejscowości Czarna Wieś Kościelna, skąd kierujemy się w stronę Oleszkowa. Nawierzchnia w tym rejonie jest asfaltowa, więc nie jest specjalnie męcząca. Zaraz za Oleszkowem jest miejscowość Ośrodek, w którym należy skręcić w lewo i kierować się do Łapczyna i dalej do Zamczyska, gdzie znajdziemy Pracownię Wyrobu Łyżek.
Z Zamczyska należy kierować się do Brzozówki Koronnej, a zaraz za nią będzie Brzozówka Strzelecka. Dalej trasa prowadzi do skrzyżowania z drogą E67, na którym trzeba pojechać prosto. Dopiero w Przewalance droga z asfaltowej przejdzie w szutrową i nią należy jechać do Kopisk, z których prowadzi prosty odcinek przez las, na którego końcu — w Kopiskach — trasa znowu zmieni nawierzchnię, żeby ponownie przejść w asfaltową, która prowadzi do wsi Ponikła. Ten odcinek, od Przewalanki do Ponikły, jest właśnie „pod górkę”. Reszta trasy jest już po płaskim terenie, więc podjazdy zostały w tyle.
Do wsi Nowe Aleksandrowo droga prowadzi prosto, dopiero tutaj trzeba skręcić w lewo i ul. Dobrzyniewską dojechać aż do Szosy Knyszyńskiej, gdzie trzeba pokonać jakieś 400 metrów do skrętu w lewo, w ul. Łyskowską, którą podążamy aż do trasy nr 8, wzdłuż której trzeba jechać aż do wsi Porosły i dalej do wsi Krupniki, gdzie trasa przecina się z Green Velo, ale prowadzi dalej do Sikorszczyzny, a następnie do wsi Klepacze. To ostatnia — szutrowa — prosta, która prowadzi do końca trasy, czyli do stacji kolejowej Białystok Nowe Miasto.
Trasa ma swój początek i koniec przy stacjach kolejowych, więc najlepszym środkiem transportu jest pociąg. Szczególnie że szlak nie jest pętlą i kończy się w innym miejscu, niż zaczyna, więc dojazd samochodem może stanowić problem. Po zakończeniu podróży trzeba będzie jeszcze wrócić do auta.
Trasa przewidziana jest na 4-5 godzin jazdy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozciągnąć ją na cały dzień i spędzić więcej czasu nad Zalewem Czapielówka. Można tutaj odpocząć lub wskoczyć do wody i schłodzić się po trudach pedałowania. Zalew oferuje wiele możliwości, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.
Większość miejsc, w których można skosztować lokalnych dań, jest położna na początku i końcu trasy, więc tam najlepiej zacząć poszukiwania miejsca na obiad. Jednak mnogość lokalnych specjałów, które można spróbować, powinna być zadowalająca nawet dla największego smakosza.
Żeby wykorzystać pełnię atrakcji, najlepiej wybrać się w tę trasę w sezonie letnim. Bez problemu można ją zaplanować z dziećmi, szczególnie że nie ma dużych różnic w wysokości, a zalew Czapielówka stanowi świetną rozrywkę dla pociech, które mogą się tam bawić na plaży lub w wodzie.
Najważniejsza rzecz to oczywiście narzędzia rowerowe — podstawowy zestaw jest konieczny z uwagi na to, że jedziemy przez las i wioski, więc serwis rowerowy musimy zapewnić sobie sami. Dobrze jest też wziąć zapas jedzenia, bo po drodze będą jedynie lokalne sklepy, w których być może trzeba będzie mieć gotówkę, więc i o niej dobrze jest pomyśleć. Oczywiście chcąc skorzystać z dobrodziejstw Zalewu Czapielówka, można zabrać jakieś ubranie na zmianę i ręcznik, żeby wysuszyć się po kąpieli.
Warto mieć wgrany ślad trasy na telefonie, czy liczniku lub nawigacji GPS. Ewentualnie zaopatrzyć się w mapę w Czarnej Białostockiej.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.