Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Miłośnik dwóch kółek i pasjonat fotografii. Najbliższą, ale również nieco dalszą okolicę, przemierza zarówno w siodełku rowerowym, jak i pieszo.
Swoje poszukiwania najciekawszych atrakcji z Polski oraz innych zakątków Europy, dokumentuje na blogu:
roweromaniakk
Poszukując pomysłu na kilkugodzinną przejażdżkę w rejonie Wielkopolski, warto wziąć pod uwagę szlak z Mosiny do Poznania. To trasa obfitująca w ciekawe zabytki oraz wygodne ścieżki rowerowe, na którą można wybrać się nawet całą rodziną. Zamek Kórnik, pałac w Rogalinie czy Ostrów Tumski to tylko niektóre z interesujących miejsc, które można odwiedzić podczas tej wycieczki. Stanowi ona wręcz idealny przepis na mile spędzony dzień!
Zamki i pałace Wielkopolski są zdecydowanie warte odwiedzenia.
Chcąc poznać najważniejsze trasy rowerowe w Wielkopolsce, trzeba wybrać się na przejażdżkę szlakiem pałaców i zamków w pobliżu Poznania. 89-kilometrowy przejazd w formie pętli pozwoli odwiedzić najważniejsze lokalne zabytki, a przy okazji – napawać się pięknem otaczającej przyrody. Na jego pokonanie należy przeznaczyć około 7-8 godzin, uwzględniając również czas na ewentualne zwiedzanie. Wycieczkę można także rozłożyć na dwa dni.
Szczegółowe informacje o trasie
Z uwagi na zróżnicowany typ nawierzchni, najlepiej sprawdzi się tu rower gravelowy lub trekkingowy – oferujący komfort na asfalcie, szutrze czy kostce brukowej. Ta wycieczka o średnim poziomie trudności będzie odpowiednia dla dorosłych rowerzystów oraz starszych dzieci powyżej 12. roku życia, znających zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych.
Omawiana trasa rowerowa przez Poznań, Kórnik i Rogalin wiedzie w większości – bo aż przez 75 km – po asfalcie. Około 10 km należy przejechać po drodze utwardzonej, natomiast pozostały odcinek – po żwirze i nieutwardzonym trakcie. 60% całej przejażdżki będzie prowadzić po głównej ulicy, a około 15% - po spokojniejszych, bocznych uliczkach.
Na kolarzy czeka niemal 15-kilometrowa droga rowerowa oraz ponad 3-kilometrowa ścieżka. Nie zabrakło tu również 1100-metrowego single tracku, który urozmaica wycieczkę. Przewyższenie na całym dystansie wynosi około 215 metrów, a na trasie można spotkać kilka nieco bardziej wymagających podjazdów i ostrzejszych zjazdów w dół.
Przejażdżkę po Wielkopolsce połączoną ze zwiedzaniem takich obiektów, jak Ostrów Tumski czy Zamek w Kórniku najlepiej rozpocząć w Mosinie, przy dworcu PKP. Ruszając prosto ul. Dworcową, a następnie przejeżdżając przez sklepowy parking, należy dojechać do ul. Mostowej, po czym skręcić w prawo. Minąwszy most, na najbliższym rondzie trzeba kierować się w lewo, wzdłuż Parku Budzyńskiego. Odbijając za przychodnią w prawo, konieczne będzie pokonanie jednego z najbardziej wymagających podjazdów na całym dystansie. Niemal na szczycie – w najwyżej położonym punkcie trasy – należy wypatrywać skrętu z brukowanego traktu w prawo. Ścieżka pośród drzew poprowadzi tu do wieży widokowej. Choć sama konstrukcja nie jest obecnie dostępna dla odwiedzających, warto zaplanować tu krótką przerwę w spokojnym otoczeniu.
Wracając tą samą trasą, należy minąć tory Mosińskiej Kolei Drezynowej, a następnie skręcić w lewo w ul. Kołłątaja, przechodzącą w Poniatowskiego. Po przecięciu drogi krajowej nr 431 trzeba odbić w lewo w ul. Rzeczypospolitej Mosińskiej, a następnie w prawo – w Mocką, prowadzącą już poza obszar zabudowany. Minąwszy kompleks leśny, most na Warcie oraz Rogalinek należy dotrzeć do sąsiedniego miasteczka – Rogalina, gdzie przy wąskim parkingu wzdłuż ulicy widoczna będzie furtka prowadząca na teren parku przy Pałacu Raczyńskich. Po opcjonalnym zwiedzeniu muzeum można ruszyć w dalszą trasę, przejeżdżając przez Świątniki i Mieczewo oraz docierając do Kórnika.
Kościół św. Marcelina skrywający mauzoleum rodu Raczyńskich.
Skręcając na pierwszym rondzie w prawo, w ul. Poznańską, po około 1600 metrach można dojechać do jednej z najważniejszych atrakcji w Kórniku – zamku rodów Górków i Działyńskich. Wracając około 600 metrów tą samą trasą, za Placem Niepodległości należy odbić w prawo w ul. Szkolną. Skręcając po chwili w lewo – w ul. Wojska Polskiego i w prawo – w Dworcową, trzeba przejechać pod drogą ekspresową, a następnie opuścić Kórnik.
Kolejne miejscowości na trasie – Dziećmierowo, Szczodrzykowo, Śródkę, Krzyżowniki i Nagradowice należy minąć na wprost, zgodnie z przebiegiem głównej drogi. Nieopodal, za stacją paliw oraz przystankiem autobusowym, trzeba wypatrywać skrętu w prawo w ul. Sportową prowadzącą przez Kleszczewo. Na jej końcu wystarczy odbić w lewo oraz minąć oba ronda na wprost, aby wjechać na wygodną ścieżkę rowerową. Wiedzie ona przez Tanibórz i dalej, pośród pól, do Gowarzewa. W tej miejscowości pierwsze rondo należy przejechać prosto, a na drugim – z kapliczką – odbić w lewo. Ulica Swarzędzka poprowadzi poza teren zabudowany, umożliwiając ponowne kontynuowanie jazdy drogą dla rowerów.
Przejechawszy przez Rabowice i Zalasewo, można dotrzeć do Swarzędza. Przemieszczając się cały czas prosto – ul. Średzką i Polną – na skrzyżowaniu przy charakterystycznej rzeźbie krzesła trzeba odbić w lewo. Jadąc ul. Wrzesińską, po prawej stronie można zobaczyć rynek, za którym należy skręcić. Robiąc małą pętlę wokół kamienic i obok Placu Niezłomnych, trzeba przeciąć główną drogę i jechać na wprost ul. Piaski, po czym przy poczcie skręcić w prawo. Ulica Strzelecka wiedzie poza Swarzędz, pozwalając po chwili wjechać do Poznania.
Na najbliższym rozjeździe w stolicy Wielkopolski należy odbić w lewo, w ul. Sośnicką, a po około 300 metrach – w prawo, w Warszawską. Po chwili należy wypatrywać schodów w dół, które umożliwią bezpieczne przedostanie się przejściem poniżej jezdni, na drugą stronę drogi krajowej. Skręcając następnie w prawo i nieco pod górę, ulicami Za Cybiną i Radziwoja można jechać wzdłuż stawu Antoninek. Na jej końcu konieczne będzie odbicie w lewo, w ul. Leszka. Tuż przed dużym kościołem i przydrożną kapliczką należy skręcić w prawo, w ul. Jaromira, przechodzącą następnie w ul. Bożeny. To spokojny odcinek szlaku, który pozwoli ominąć fragment bardziej ruchliwej ulicy Warszawskiej. Odbijając następnie na rondzie w prawo oraz przemieszczając się ścieżką rowerową wzdłuż ul. Pustej, za zajezdnią MPK trzeba kierować się lekko w prawo, zgodnie z przebiegiem dróżki dla jednośladów.
Przejechawszy około 1400 metrów wzdłuż ulicy Warszawskiej, należy przeciąć ul. Termalną oraz minąć Miasteczko Ruchu Drogowego. Na zlokalizowanej naprzeciw niego ścieżce trzeba odbić w prawo, przejechać obok placu zabaw, a naprzeciw parkingu – skręcić w lewo w ul. Św. Michała. Zjeżdżając z niej na wprost, na ścieżkę rowerową, po czym odbijając w prawo nad brzegiem Jeziora Maltańskiego, można dotrzeć do parku o tej samej nazwie. Jadąc w lewo na przylegającym do niego rondzie, warto zjechać na chwilę z ulicy Wyszyńskiego na Rynek Śródecki, gdzie znajduje się unikatowy mural Śródka. Wracając na szlak oraz przekraczając most Mieszka I, można znaleźć się na Wyspie Katedralnej, znanej jako Ostrów Tumski. W miarę wolnego czasu warto poświęcić chwilę, aby choć z zewnątrz obejrzeć najważniejsze zabytki tego miejsca.
Kontynuując przejażdżkę mostem Chrobrego, ulicami Estkowskiego oraz Małe Garbary, jeszcze przed stacją paliw należy przeciąć drogę i wjechać na niewielki skwer Rabina Akiwy Egera. Odbijając za nim w ul. Stawną, a po chwili w prawo w ul. Żydowską, można znaleźć się na poznańskim Starym Rynku. To dobre miejsce na dłuższy odpoczynek, czy to w jednej z licznych restauracji lub kawiarni, czy w cieniu lokalnych zabytków. Skręcając za fontanną Apolla w lewo, w brukowaną ul. Wodną, należy jechać przed siebie aż do ulicy Mostowej. Odbijając tu w prawo, po około 600 metrach można wjechać na Wartostradę – ścieżkę dla rowerów wiodącą wzdłuż brzegu Warty. Minąwszy park Mazowieckiego oraz most Królowej Jadwigi, tuż przed kompleksem sportowym należy zjechać z drogi dla kolarzy oraz skręcić w lewo, w ul. Piastowską. Po przyjemnej przejażdżce bulwarami, na końcu traktu trzeba ponownie odbić w lewo, aby ul. Hetmańską dotrzeć do ronda Starołęka. Skręcając przed nim w prawo można kontynuować przejażdżkę ul. Starołęcką.
Po 2 km trzeba zachować wzmożoną czujność – konieczny będzie bowiem zjazd w lewo, w ul. świętego Antoniego, przechodzącą w Minikowo. Mijając rondo na wprost i jadąc dalej ul. Ożarowską, należy kierować się przebiegiem głównej drogi – odbijając po pewnym czasie w prawo w ul. Czernichowską. Po 900 metrach trzeba będzie wykonać kolejny skręt w lewo, w ul. Staszowską, a na wysokości sklepu spożywczego – w prawo, w Andrychowską. Zjeżdżając z niej w lewo i pokonując rondo prosto, ul. Starołęcką i Poznańską można będzie opuścić Poznań.
Liczne mosty na trasie stanowią atrakcje same w sobie.
Kolejne miejscowości na trasie to Czapury, Wiórek, a za zalesionym odcinkiem - również Sasinowo, przez które należy przejechać na wprost. Tuż za granicą Sasinowa po prawej stronie widoczna będzie boczna dróżka – ul. Podgórna, którą można dotrzeć do mijanego wcześniej Rogalinka. Odbijając na jej końcu w prawo i mijając most na Warcie, można dojechać do Mosiny. Skręcając z ulicy Mockiej za Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi w lewo – w Rzeczypospolitej Mosińskiej, należy na wysokości szkoły podstawowej odbić w prawo, a po chwili – wykonać jeszcze jeden manewr w lewo. Droga wojewódzka nr 431 – zwana Szosą Poznańską – doprowadzi do ronda, na którym konieczne będzie skręcenie w lewo, w ul. Krotowskiego. Odbijając koło parkingu w prawo w ul. Niezłomnych, pokonując rondo na wprost i skręcając jeszcze raz w lewo, można znaleźć się na ulicy Dworcowej, skąd rozpoczynała się opisana wycieczka.
Wybierając się na wielkopolskie trasy rowerowe, można dotrzeć na start wycieczki koleją. Dworzec PKP znajduje się w Pożegowie (stacja Mosina) lub w Poznaniu, dokąd kursują pociągi między innymi z Leszna, Kalisza czy Gniezna. Alternatywą będzie podróż autobusem, jeżdżącym do Poznania oraz pobliskich miejscowości. Zmotoryzowani rowerzyści mogą także zdecydować się na dojazd własnym samochodem, pozostawiając go na parkingu w sąsiedztwie dworca kolejowego.
Jadąc szlakiem pałaców i zamków w Wielkopolsce, można natknąć się na wiele interesujących miejsc z bogatą historią:
Wieża widokowa w Pożegowie.
Pałac w Rogalinie.
Otoczony fosą zamek w Kórniku.
Charakterystyczny mural trójwymiarowy w Poznaniu.
W Poznaniu podziwiać można jeden z najstarszych rynków miejskich w Polsce.
Chcąc zwiedzić wiele atrakcji podczas rowerowego weekendu, warto podzielić wycieczkę na dwa dni. Szeroką bazę noclegową można znaleźć w Poznaniu oraz Kórniku. W tych miejscowościach zlokalizowane są pensjonaty i hotele, w których można zatrzymać się na noc i zregenerować siły przed dalszą przejażdżką.
Krótszy postój warto zaplanować w Wielkopolskim Parku Narodowym, gdzie znajdują się punkty wypoczynkowe. Chwilę oddechu można również złapać, odpoczywając w restauracji lub kawiarni w Kórniku, Swarzędzu bądź Poznaniu.
Pokonując ścieżki rowerowe w Poznaniu, można natknąć się na liczne lokale gastronomiczne, w których można zjeść smaczny obiad czy napić się kawy. Przy szlaku znajdują się restauracje, lodziarnie, cukiernie, pizzerie czy kebaby. Po drodze można napotkać również wiele sklepów spożywczych – zarówno tych mniejszych, lokalnych, jak i dużych sieciówek.
Szeroka sieć lokali w Poznaniu pozwala poznać zarówno kuchnię regionalną, jak i postawić na smaki z całego świata. Nie brakuje tu restauracji indyjskich, gruzińskich, meksykańskich czy włoskich.
Nie będzie wielkim zaskoczeniem, że najlepszym okresem, aby wybrać się na trasę rowerową po Wielkopolsce będzie wiosna i lato. W tym czasie można liczyć na pogodną aurę i słoneczne dni.
W rejonie Starego Rynku w Poznaniu znajduje się wiele księgarni, gdzie można poszukać papierowych map z oznaczonymi atrakcjami miasta, ale i regionu – przydatnych podczas przemieszczania się po okolicznych terenach.
Z uwagi na możliwość wystąpienia nagłych burz w cieplejszym sezonie, warto mieć zawsze ze sobą pelerynę przeciwdeszczową lub nieprzemakalną kurtkę. W słoneczne dni należy pamiętać o ochronie głowy i wzroku – zabierając na trasę czapkę z daszkiem oraz okulary z filtrami UV.
Planując zwiedzanie Wielkopolskiego Parku Narodowego trzeba być przygotowanym na gorszy zasięg – z tego względu dobrze będzie zawczasu ściągnąć na telefon lub nawigację rowerową mapy offline bądź zakupić papierowy egzemplarz w księgarni w Poznaniu.
Jako że spora część trasy przebiega w ruchu miejskim, warto wyposażyć swój rower w dobrej jakości oświetlenie, a na odzieży czy plecaku powinny znaleźć się elementy odblaskowe. Nie należy zapominać o kaskach na głowę, a jeśli planujemy postoje także o zapięciu rowerowym.
Sklepy rowerowe znajdują się w pobliżu trasy w Mieczewie, Kórniku, Swarzędzu i Poznaniu. Z usług serwisowych można za to skorzystać w dwóch ostatnich z wymienionych miast.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.