Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Miłośnik dwóch kółek i pasjonat fotografii. Najbliższą, ale również nieco dalszą okolicę, przemierza zarówno w siodełku rowerowym, jak i pieszo. Swoje poszukiwania najciekawszych atrakcji z Polski oraz innych zakątków Europy, dokumentuje na blogu:
roweromaniakk.blogspot.com
Województwo opolskie to piękny region obfitujący w atrakcje, które trafią w gusta bardzo różnych grup turystów. Odwiedzić mogą go zarówno ci, którzy z zachwytem podziwiają uroki dzikiej natury, miłośnicy kolarstwa jak i długich spacerów, fani sportów wodnych, ale i osoby, które cenią zabytki sakralne lub zwiedzanie nietuzinkowych miejsc, takich jak np. kamieniołom w Nadziejowie. Wyrusz w trasę rowerową po tym obszarze i okrywaj kolejne zapadające w pamięć atrakcje!
Powyższa trasa rowerowa została wyznaczona jako pętla o długości 53 km. Na jej przejechanie należy zarezerwować około 4 godzin. Rowerzyści wyruszający na poszukiwanie atrakcji turystycznych Opolszczyzny, będą poruszać się w większości utwardzonymi ścieżkami (88%). Pozostałe odcinki to drogi szutrowe lub piaszczyste. Część opisywanej trasy biegnie ścieżkami rowerowymi, jednak z racji, że niektóre jej etapy wytyczone zostały drogami współdzielonymi z samochodami, nie jest ona odpowiednia dla młodszych dzieci. Na wytyczonej ścieżce znajduje się zaledwie jeden dłuższy podjazd, a zatem z jej przejechaniem powinni bez trudu poradzić sobie nawet początkujący rowerzyści.
Wycieczkę rowerową po województwie opolskim warto rozpocząć w Nysie. Po obejrzeniu licznych atrakcji turystycznych tego miasta należy wyruszyć na południe, w kierunku Biskupowa. Droga do tej miejscowości prowadzi przez Białą Nyską, Morów, Iławę. Biegnie ona przez malownicze, równinne tereny, które służą jako pola uprawne i łąki. Kolejnym punktem na opolskiej trasie rowerowej jest Kamienna Góra. Jest to zarówno nazwa miejscowości, jak i wzniesienia, a więc należy tu oczekiwać podjazdu, który nie jest jednak zbyt wymagający.
Po krótkim postoju na podziwianie widoków warto udać się do położonego w pobliskim Nadziejowie nieczynnego, zalanego kamieniołomu i dalej na zachód – przez Jodłów, Łąkę, Kałków do Piotrowic Nyskich. W tej ostatniej miejscowości trasa rowerowa odbija na północ. Jadący nią przez Meszno i Śliwice rowerzysta dociera do Otmuchowa. Stamtąd należy wyruszyć przez Suszkowice, Goświnowice i Jędrzychów do mety opisywanej trasy rowerowej, czyli z powrotem do Nysy.
Przez jakie miejscowości biegnie trasa?
Nysa – Biała Nyska – Morów – Iława – Biskupów – Kamienna Góra – Nadziejów – Jodłów – Łąka – Kałków – Piotrowice Nyskie – Otmuchów – Suszkowice – Goświnowice – Jędrzychów – Nysa
Wycieczka rowerowa śladami atrakcji turystycznych po terenie województwa opolskiego rozpoczyna i kończy się w Nysie. Do miasta tego można dotrzeć własnym transportem, pociągiem (m.in. z Kędzierzyna-Koźla i Opola) lub korzystając z autobusu PKS.
Województwo opolskie obfituje w różnorodne atrakcje. Wiele z nich leży w pobliżu opisywanej trasy rowerowej z Nysy. Zabytki architektury sakralnej, miejsca związane z historią Templariuszy, niezwykłe budynki sprzed wieków, ale i nietuzinkowe, rzadko spotykane obiekty – podczas tej wycieczki każdy znajdzie coś, co go zainteresuje.
Nysa kościołami i fortyfikacjami stoi
Wycieczkę po Opolszczyźnie warto rozpocząć od odkrycia samej Nysy. W jednym z najstarszych miast Śląska, położonym na dawnym szlaku handlowym, na każdym kroku można dostrzec ślady historii. Forty, obwarowania, doskonale zachowana Twierdza Nysa, Bastion św. Jadwigi, wieże Bramy Wrocławskiej i Ziębickiej i inne pozostałości fortyfikacji to punkty, które powinny znaleźć się na mapie każdego turysty.
W Nysie, nazywanej także Śląskim Rzymem, doskonale czuć będą się także miłośnicy architektury sakralnej. Na obszarze miasta znajduje się kilkanaście świątyń. Najbardziej znane z nich to Bazylika pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki oraz Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Zabytki sakralne Biskupowa i nie tylko
Wśród atrakcji turystycznych Opolszczyzny, położonych w pobliżu opisywanej trasy rowerowej, sporo jest obiektów sakralnych. Turyści, którzy chętnie odwiedzają miejsca kultu, znajdą je m.in. w Biskupowie. Pierwszym punktem, do którego powinni się udać, jest kościół św. zwiastowania NMP. XIII-wieczna gotycka budowla została przebudowana w 1770 roku, a jej barokowa wieża powstała w 1750 roku. Interesującym miejscem jest również tutejszy klasztor benedyktynów. Jest to jeden z zaledwie trzech obiektów tego typu znajdujących się na terenie naszego kraju.
Kolejną, ciekawą atrakcją kultury sakralnej, jest kościół Narodzenia NMP i św. Jerzego w Kałkowie. Gotycki gmach to jedna z najstarszych świątyń na tym obszarze. Budowla wzniesiona z czerwonej cegły, z imponującą wieżą obronną przypomina bardziej twierdzę niż miejsce kultu. Według legendy wybudowali ją Templariusze, którzy działali w Polsce w XIII i XIV w.
Zalany kamieniołom w Nadziejowie
Warto czasem zboczyć z utartych ścieżek, aby trafić na prawdziwie wyjątkowe miejsca. Do tej kategorii z pewnością zalicza się nieczynny od lat 80. kamieniołom w Nadziejowie. Dawne miejsce wydobycia granitu z czasem przekształciło się w niezwykle interesującą atrakcję turystyczną.
Wyrobisko zalane przez wodę gruntową i opadową przyciąga m.in. nurków, miłośników aktywnego wypoczynku i amatorów pieszych wędrówek. Malowniczo położoną niecką można obejść w ciągu kilku minut. W najwyższym punkcie kamieniołomu w Nadziejowie zlokalizowany jest taras widokowy. Prowadzi do niego dziki, stromy i niezabezpieczony szlak, dlatego podążając nim, należy zachować szczególną ostrożność.
Inne interesujące miejsca na trasie po Opolszczyźnie
Przemierzając Opolszczyznę, warto zwrócić uwagę także na kilka innych ważnych punktów. Do najciekawszych z nich należą:
Trasa rowerowa biegnąca przez Opolszczyznę jest na tyle krótka, że można pokonać ją nawet spokojnym tempem w ciągu kilku godzin. To zaś sprawia, że nie ma potrzeby szukania noclegu w tym regionie. Warto jednak zaplanować kilka mniejszych postojów na regenerację sił przed dalszą jazdą. Można to zrobić, np. korzystając z ławek zlokalizowanych na rynku w Otmuchowie. Innym dobrym miejscem na postój jest kamieniołom w Nadziejowie, gdzie w upalne dni można nawet wykąpać się w chłodnej wodzie wypełniającej nieckę.
Rowerzyści przemierzający opolskie trasy rowerowe w poszukiwaniu atrakcji mogą skorzystać z usług punktów gastronomicznych zlokalizowanych przede wszystkim w większych miejscowościach, takich jak Otmuchów i Nysa. Dobrą opinią w tym regionie cieszą się m.in. Restauracja Pod Zamkiem (Otmuchów, ul. Zamkowa 2) i Smaki Armenii (Nysa, ul. Józefa Chełmońskiego 20).
Od czego warto zacząć rowerową wycieczkę na weekend w okolicach Nysy? Od wizyty w Punkcie Informacji Turystycznej, znajdującym się przy ul. Piastowskiej 19. W miejscu tym można otrzymać mapy regionu i dowiedzieć się nieco więcej na temat atrakcji Opolszczyzny oraz wydarzeń, w których warto wziąć udział podczas pobytu na tych terenach.
Opisywana trasa to propozycja, która świetnie sprawdzi się jako szybka wycieczka rowerowa w wolny dzień. Drogi, którymi biegnie, są przejezdne o dowolnej porze roku. Mimo że wytyczona została głównie po utwardzonych drogach, warto wybrać się w nią na dobrze wyposażonym rowerze trekkingowym lub gravelu. Solidne amortyzatory, niwelujące drgania, i wygodne siodełko, są nie do przecenienia zwłaszcza na odcinkach szutrowych, np. za Biskupowem. W terenie przydatne bywają też błotniki, które chronią zarówno przed brudem, jak i wodą na mokrej po deszczu drodze.
W trasę po Opolszczyźnie należy ruszać pamiętając o zasadach bezpieczeństwa. Kask, działające światełka rowerowe, dzwonek, czy też odzież z elementami odblaskowymi – to podstawowe wyposażenie, które może mieć ogromne znaczenie w niespodziewanych sytuacjach.
Podczas jazdy nawet po łatwym, płaskim terenie zawsze mogą przydarzyć się awarie. Aby się z nimi skutecznie uporać bez konieczności wizyty w serwisie, warto mieć przy sobie zestaw naprawczy m.in. z pompką, łatkami lub zapasową dętką i multitoolem. Każdy miłośnik aktywnego wypoczynku powinien spakować także do torby rowerowej apteczkę ze środkami opatrunkowymi i lekami przeciwbólowymi na wszelki wypadek.
Podczas jazdy na rowerze, zwłaszcza na mniej znanych turyście regionach, bardzo przydatny jest GPS lub mapa. Warto mieć także naładowany telefon komórkowy, który może być potrzebny do kontaktu w sytuacji awaryjnej.
Duże znaczenie dla komfortu na rowerze ma oczywiście ubranie, w którym rusza się w trasę. Oddychające materiały, z których są wykonane koszulki czy spodenki rowerowe, chronią użytkownika przed przegrzaniem organizmu podczas upałów lub wychłodzeniem np. w zimne wiosenne poranki. Niezależnie od pogody, warto mieć przy sobie zawsze także kurtkę przeciwdeszczową na wypadek zmiany warunków.
Podczas pakowania torb rowerowych przed ruszeniem w trasę należy zawsze pamiętać o włożeniu do nich prowiantu i napojów, które pomogą ugasić pragnienie. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest istotne nawet w przypadku krótkich dystansów, zwłaszcza, w upalne, letnie dni. Dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych fizycznie są energetyczne przekąski – batony i żele, które pozwalają na szybką i skuteczną regenerację sił przed dalszą podróżą. Wartościowym źródłem energii są także naturalne produkty, takie jak owoce, bakalie i orzechy.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.