Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Szlakiem nadmorskich mol i Klifu Orłowskiego

Region Pomorze
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 h
Dystans 25 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Mateusz Kiedrowski

Polskie wybrzeże pełne jest miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Do najpopularniejszych z nich należy z pewnością Trójmiasto. Atrakcje, takie jak chociażby mola w Sopocie czy Gdyni, przyciągają każdego roku setki tysięcy turystów. Są wśród nich także miłośnicy dwóch kółek. Właśnie dla nich powstała poniższa – rodzinna pomorska trasa rowerowa śladem polskich mol.

Nadmorska trasa rowerowa przebiega w większości po wygodnych ścieżkachNadmorska trasa rowerowa przebiega w większości po wygodnych ścieżkach.

Malownicze, nadmorskie trasy rowerowe zachęcają do tego, aby odkryć największe atrakcje Trójmiasta z perspektywy dwóch kółek. Ich zaletami są m.in. sprzyjająca kolarzom infrastruktura z licznymi miejscami przystankowymi, jak i w większości płaskie ukształtowanie terenu. Bogata sieć trójmiejskich ścieżek rowerowych, w ramach której poprowadzona jest po części opisywana trasa, jest w stanie spełnić oczekiwania przede wszystkim fanów kolarstwa szosowego i amatorów rodzinnych wycieczek. Nad morzem można znaleźć jednak również odcinki w sam raz dla tych osób, które chciałyby poszaleć w nieco trudniejszym terenie na rowerach crossowych lub MTB.

Opisywana trasa rowerowa po województwie pomorskim to dość łatwa i relaksująca 25-kilometrowa pętla. Została ona wyznaczona w większości na odcinkach biegnących po drogach utwardzonych. Dobra infrastruktura oraz brak stromych zjazdów, licznych zakrętów lub podjazdów sprawia, że jest ona odpowiednia nawet dla początkujących rowerzystów, w tym także rodzin z dziećmi. Na wycieczkę rowerową według poniższych wskazówek wystarczą 2 godziny, choć warto poświęcić nieco więcej czasu na podziwianie nadmorskiego krajobrazu, zwłaszcza z perspektywy najdłuższego w Polsce molo w Sopocie.

Trasa rowerowa na odcinku Gdańsk – Sopot – Gdynia

Poniższa trójmiejska trasa rowerowa rozpoczyna się w zachodniej części Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku. Do pierwszego punktu postojowego, czyli molo w Brzeźnie, można dotrzeć dobrze utrzymanymi, dróżkami i szeroką ścieżką rowerową. Po odwiedzeniu tego obiektu należy ruszyć na północ, w kierunku Jelitkowa. Trasa po Pomorzu prowadzi tu dalej prostą, wygodną drogą dedykowaną dla dwóch kółek. Jest ona zlokalizowana wzdłuż granicy parku i biegnie równolegle do linii brzegowej Bałtyku.

Zejście nad nadmorską plażęZejście nad nadmorską plażę.

Mniej więcej w połowie podróży z Gdańska do molo w Sopocie znajduje się Park Jelitkowski, z przyjemnym dla oka Zbiornikiem Retencyjnym Jelitkowska. Mijane na tym odcinku liczne wejścia na plażę kuszą, aby się zatrzymać i odpocząć chwilę nad brzegiem Bałtyku. Dalej zlokalizowane są m.in. Muzeum Sopotu oraz Park Południowy im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Tuż za nim znajduje się już latarnia morska, położona około 160 metrów od wspominanego molo.

Ścieżka rowerowa prowadzi dalej na północ – ulicą Haffnera, a potem Aleją Niepodległości i Zwycięstwa. Tuż za wjazdem do Gdyni, przed przystankiem autobusowym, należy skręcić w prawo na brukowaną dróżkę wśród drzew. Biegnie ona m.in. obok pomnika upamiętniającego  obrońców Gdyni – żołnierzy 2. Morskiego Pułku Strzelców, Groty Marysieńki, Sceny Letniej Teatru Miejskiego i makiety nieistniejącego Kościoła św. Józefa w Gdyni-Orłowie. Jadąc dalej na północ, dociera się do molo w Gdyni, a następnie Klifu Orłowskiego.

W tym najbardziej wysuniętym na północ punkcie poniższej trasy należy zawrócić i skierować się z powrotem na południe, do Sopotu. W mieście tym droga prowadzi do końca ulicy Haffnera, w pobliżu którego znajduje się jedna z najdziwniejszych budowli świata – Krzywy Domek. Po obejrzeniu tego cudu architektury można ruszyć dalej na południe, w stronę hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena Gdańsk, a następnie przez park Przymorze do parku Park im. Ronalda Reagana, gdzie znajduje się meta tej nadmorskiej trasy rowerowej.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Do punktu początkowego trasy wytyczonej na odcinku Gdańsk – Sopot – Gdynia można wygodnie dojechać z niemal dowolnego miejsca aglomeracji, korzystając z rozbudowanej komunikacji miejskiej w Trójmieście. Do dyspozycji turystów są autobusy, tramwaje, kolejka miejska i trolejbusy.

Sam dojazd do serca Pomorza z dowolnego miasta w Polsce również nie stanowi wyzwania, zarówno w przypadku zmotoryzowanych, jak i osób wybierających połączenia PKP czy PKS.

Atrakcje na trasie

Trójmiasto to wyjątkowy obszar na rowerowej mapie Polski. Każde z tworzących je miast pełne jest ciekawych miejsc, zabytków kultury oraz osobliwych zakątków – a na ich poszukiwanie można wyruszyć dzięki rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych.

Opisywana trasa wiedzie nadmorską promenadą z wydzielonym pasem do poruszania się rowerem. Biegnie ona w pobliżu kultowych atrakcji Trójmiasta, i nie tylko:

Park im. Ronalda Reagana w Gdańsku

Największy obszar zielony w Gdańsku nie bez powodu został wybrany na punkt początkowy oraz końcowy opisywanej pomorskiej trasy rowerowej. Dobrze utrzymany i znakomicie zagospodarowany park to miejsce wyjątkowo chętnie odwiedzane zarówno przez Gdańszczan, jak i turystów. Swoją popularność zawdzięcza znajdującym się na jego obszarze obiektom rekreacyjnym. Są wśród nich liczne place zabaw (w tym także dla dorosłych), skateparki,  wybiegi dla psów, siłownie na świeżym powietrzu, dwa stawy wodne. Miłośnicy sztuki wysokiej mogą podziwiać tu stałą wystawę „Wielcy Gdańszczanie”, prace z Festiwalu Form Przestrzennych „Rozdroża Wolności” oraz pomniki Papieża Jana Pawła II, a także patrona parku – 40. prezydenta USA, Ronalda Reagana.

Park im. Ronalda ReaganaPark im. Ronalda Reagana.

Nadmorskie mola – Gdańsk, Sopot, Gdynia

Drewniane pomosty wysunięte w morze to jedne z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu województwa pomorskiego. Trasa rowerowa wytyczona ich szlakiem przebiega w pobliżu trzech konstrukcji tego typu:

  • Molo w Brzeźnie – drewniany pomost o długości 136 metrów, z którego można podziwiać nadmorski krajobraz Trójmiasta. Tuż przy nim ustawiono figurę Lwa Heweliona – jedną z 13 podobizn Władcy Mórz rozsianych po różnych miejscach Gdańska. Można je odnaleźć, korzystając z bezpłatnej aplikacji iLeo.

Molo w BrzeźnieWidok z promenady na molo w Brzeźnie.

  • Molo w Sopocie – najdłuższa nadbałtycka konstrukcja tego typu ma aż 511,5 m. Szeroki, przestronny pomost pozwala zobaczyć nadmorski krajobraz z zupełnie innej perspektywy, dlatego też jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji nie tylko Trójmiasta, ale i Polski.

Molo w SopocieNajdłuższe polskie molo w Sopocie.

  • Molo w Orłowie – 180-metrowy zadbany pomost to doskonałe miejsce na spacer. W jego czasie można nacieszyć się pięknym widokiem na Klif Orłowski i Zatokę Gdańską. 

Molo w OrłowieMolo w Orłowie z perspektywy pomnika „Ławeczka Antoniego Suchanka”.

Klif Orłowski – wizytówka Gdyni

Podczas pokonywania nadmorskiej trasy rowerowej warto zwrócić uwagę na atrakcje Trójmiasta stworzone „ręką Matki Natury”. Najbardziej znaną z nich jest bez wątpienia Klif Orłowski.

Klif OrłowskiWidok z brzegu rezerwatu Kępa Redłowska.

Ze stromego brzegu Kępy Redłowskiej rozpościera się wyjątkowo piękny widok na Zatokę Gdańską. Na rozciągające się na długości około 650 m urwisko można się wspiąć, korzystając z pieszych szlaków. W czasie wycieczki należy jednak zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w pobliżu krawędzi. Klif Orłowski wznosi się bowiem nawet do 40 metrów nad poziom wody.

Inne atrakcje Trójmiasta w pobliżu nadmorskiej trasy rowerowej

Podążając opisywaną trasą, mija się bardzo wiele różnorodnych atrakcji, w tym m.in.:

  • Muzeum Sopotu (ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8) – obiekt mieszczący się tuż przy promenadzie, w zabytkowej willi. Na turystów czeka tu ekspozycja stała (odrestaurowane wnętrza z początku XX wieku), wystawy czasowe, ale i liczne wydarzenia kulturalne np. koncerty plenerowe lub projekcje filmów.
     
  • Latarnia morska w Sopocie – 30-metrowa wieża obserwacyjna, na którą prowadzą wygodne, szerokie schody.

  • Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni –   miejsce, gdzie można oglądać spektakle teatralne, słuchać koncertów lub uczestniczyć w innych wydarzeniach artystycznych pod gołym niebem, przy akompaniamencie szumu fal Bałtyku.
     
  • Krzywy Domek w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 53) – budynek inspirowany rysunkami Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga to jeden z najdziwniejszych obiektów architektonicznych w Polsce, ale także w Europie. Zdecydowanie warto zobaczyć go na własne oczy.

  • Ergo Arena Gdańsk – potężna hala widowiskowo-sportowa, wokół której zlokalizowanych jest kilka atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu, np. skatepark i park kalisteniczny. W miejscu tym regularnie spotykają się fani BikePolo.

BikePolo w Ergo ArenieBikePolo w Ergo Arenie.


Noclegi lub miejsca postojowe

Z racji na turystyczny charakter regionu, przez który poprowadzona została ta nadmorska trasa, wiele jest tu miejsc, w których można zatrzymać się i odpocząć. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługują Park im. Ronalda Reagana w Gdańsku, mola (na których i wokół których znaleźć można liczne ławeczki) oraz piaszczyste plaże nadbałtyckie.

Gdzie zjeść

W pobliżu pomorskiej trasy rowerowej, wytyczonej na odcinku Gdańsk – Sopot – Gdynia, znajduje się mnóstwo rozmaitych restauracji, cukierni i innych punktów gastronomicznych. Oczywiście odwiedzając ten region, warto sięgnąć po lokalne smakołyki, czyli przede wszystkim ryby.

Wielu turystów łączy przyjemne z jeszcze przyjemniejszym, korzystając z usług tych lokali, które serwują pyszne dania do stolików z widokiem na wyjątkowy, nadmorski krajobraz. Miejscami takimi są np. położona tuż nad brzegiem morza Tawerna Orłowska w Gdyni lub Meridian Molo zlokalizowane na molo w Sopocie.

Dobrze wiedzieć

Szybka, relaksująca i mało wymagająca fizycznie trasa rowerowa po województwie pomorskim to doskonała propozycja na rodzinną wycieczkę np. w niedzielne popołudnie. Dzięki wygodnej infrastrukturze dedykowanej kolarzom można pokonać ją właściwie o każdej porze roku, na dowolnym typie jednośladu, w tym nawet na modelach miejskich czy trekkingowych. Trasa jest niezwykle prosta, dlatego spokojnie można ruszyć w nią „z marszu”, bez większego przygotowania. Osoby, które chciałyby jednak zasięgnąć najpierw informacji turystycznej, np. na temat atrakcji Trójmiasta, mogą to zrobić w punkcie zlokalizowanym niedaleko molo w Sopocie (Plac Zdrojowy 2).

Powyższa trasa została wytyczona ścieżkami, które są niezwykle popularne wśród turystów. Fakt ten przekłada się na spory ruch – także na ścieżkach rowerowych. Należy pamiętać, że wśród korzystających z nich są także osoby starsze i dzieci. Dla bezpieczeństwa swojego, ale również innych osób, warto więc dostosować tempo jazdy do warunków panujących na trasie. Ponadto, choć opisywana wycieczka biegnie szlakiem mol, same pomosty objęte są zakazem jazdy na rowerze (choć w Sopocie tylko w okresie letnim), o czym przypominają znaki informacyjne umieszczone przy wejściu na konstrukcje. Warto więc zaopatrzyć się w dobrej jakości zapięcie rowerowe, jeśli chcemy odstawić nasze wierne dwa kółka na czas pieszego zwiedzania.

Praktyczne wskazówki

Trasa rowerowa z Gdańska do Sopotu i Gdyni przebiega w znacznej części po wygodnej, szerokiej ścieżce rowerowej. Nawet ona bywa jednak śliska w zimie oraz jesienią, gdy przykryją ją liście opadłe z drzew rosnących w pobliskich parkach. Warto wziąć to pod uwagę wybierając opony rowerowe na nadmorską wycieczkę.

Opisywana trasa wytyczona jest w obszarze miejskim, gdzie znajduje się kilka serwisów i sklepów rowerowych. Mimo to warto mieć przy sobie zestaw naprawczy z podstawowymi narzędziami, zapasową dętką lub łatki i pompkę. Z racji, że podczas wycieczki śladami nadbałtyckich pomostów trzeba poruszać się także po często zatłoczonej promenadzie, przydatny będzie również dzwonek rowerowy.

Pokonując każdą trasę rowerową, należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, prowiancie i napojach. Solidny kask, kurtka przeciwdeszczowa na wypadek załamania się pogody czy sprawne oświetlenie – to pozycje wręcz obowiązkowe dla każdego miłośnika tej formy turystyki.

W zależności od warunków atmosferycznych warto do sakwy lub torby na rower spakować także krem z filtrem, czapkę z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne lub rękawiczki rowerowe. W bagażu turysty odwiedzającego molo w Sopocie czy inne atrakcje Trójmiasta powinien znaleźć się również aparat, dzięki któremu będzie mógł on uchwycić piękno nadmorskiego krajobrazu. Osoby, które chciałyby skorzystać z usług licznych punktów gastronomicznych lub sklepików z pamiątkami powinny mieć także przy sobie nieco gotówki, lub kartę płatniczą.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Ścieżka rowerowa Mierzeja Wiślana (Mikoszewo-Piaski-Mikoszewo)
Region Pomorze
Typ roweru Gravel, Trekking, MTB
Czas 5 h
Dystans 106 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 15%, Piach 20%, Szuter 50%, Bruk 15%
Co oznaczają parametry trasy?
Wycieczka po Mierzei Helskiej i okolicach
Region Pomorze
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 80 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa z Gdańska do Rewy
Region Pomorze
Typ roweru MTB, Cross, Gravel, Trekking
Czas 5 h
Dystans 83 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa z Gdyni dookoła Zatoki Puckiej
Region Pomorze
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 82 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?