Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Z rowerem przez województwo łódzkie – Sieradz, Warta i Uniejów

Region Łódzkie
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 130 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 10%, Szuter 20%, Kamienie 5%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Robert Jamróz (Roweromaniak)

Miłośnik dwóch kółek i pasjonat fotografii. Najbliższą, ale również nieco dalszą okolicę, przemierza zarówno w siodełku rowerowym, jak i pieszo. Swoje poszukiwania najciekawszych atrakcji z Polski oraz innych zakątków Europy, dokumentuje na blogu:
roweromaniakk.blogspot.com


Całodniowa wycieczka rowerowa w trakcie urlopu czy wolnego weekendu brzmi jak świetny plan! Tym razem polecamy wybrać się do województwa łódzkiego. Na proponowanym szlaku oprócz znanych miejscowości, takich jak Sieradz czy Uniejów, nie zabraknie też cichych wsi, w których rytm dalej wyznacza natura, a dawne tradycje są wciąż kultywowane.


Ta trasa to idealna opcja dla osób, którym nieznane są jeszcze zielone tereny województwa łódzkiego, w tym dolina rzeki Warty. Do przejechania jest pętla o długości około 130 kilometrów – nieco mniej lub więcej w zależności od tego, czy w planach jest zwiedzanie dodatkowych atrakcji. Oznacza to rozrywkę zapewnioną na co najmniej cały dzień.

Rzeczka na trasie rowerowejWycieczka po woj. łódzkim obfituje w piękne miejsca.

Chociaż trasa nie jest najtrudniejsza i nie należy spodziewać się na niej większych przeszkód, powinni zdecydować się na nią nieco bardziej doświadczeni kolarze. Wynika to z faktu, że prowadzi ona w dużej mierze po drogach, na których odbywa się ruch samochodowy. Na niektórych odcinkach będzie on wzmożony, a na innych może brakować bezpiecznego pobocza.

Szuter i piach stanowią łącznie mniej więcej jedną trzecią pokonywanych nawierzchni, stąd najlepiej wyruszyć w tę podróż na rowerze trekkingowym, górskim albo gravelu. Najlepsza pora roku do jazdy to późna wiosna i lato, a szczególnie dobrym terminem nie bez przyczyny jest Boże Ciało.

Sieradz, Warta i Uniejów – opis trasy

Autor trasy proponuje, aby pętlę rozpocząć w Sieradzu. Wyruszając z dworca PKP, znajdującego się nieopodal głównego rynku, najlepiej poruszać się ulicami Wojska Polskiego i Rapackiego, a następnie Zakładników, obierając tym samym kierunek na północny zachód. Zwłaszcza na początku trasy trzeba uważać na wzmożony ruch aut i pamiętać o prawidłowym sygnalizowaniu zamiaru skrętów w lewo.

Po pokonaniu dłuższego odcinka po asfalcie można wjechać na szutrową drogę, prowadzącą przez pola. Aby tego dokonać, trzeba zboczyć z samochodowej trasy i zrezygnować z ostrego zakrętu, jadąc dalej prosto ulicą Zakładników. Z kolejnymi przejechanymi metrami wyłaniać się zaczną pojedyncze domostwa, które już za chwilę się zagęszczą. Następne punkty na mapie to Charłupia Mała z neogotyckim kościołem, a także Dzierlin – niegdyś wieś szlachecka. Pomimo iż tego miejsca dalej trasa prowadzi bardziej ruchliwą Drogą Krajową nr 83, widoki wciąż są bardzo przyjemne dla oka.

Panorama, województwo łódzkieMalownicze tereny, po których przebiega trasa.

Pozostając na DK 83, można dojechać do miejscowości Warta, a później dotrzeć do wieży widokowej w Proboszczowicach. Następny etap to poruszanie się wąską drogą nazwaną imieniem płk. Marcina „Amora” Tarnowskiego i skręt w ulicę Łódzką z pasem pieszo-rowerowym. Po przekroczeniu rzeki Warty następuje rychły skręt w lewo na zarośniętą trawą ścieżkę. Przebiega ona blisko zbiornika retencyjnego Jeziorsko.

Dalej trasa prowadzi asfaltem przez wsie, takie jak Popów, Siedlątków, Łęg Piekarski, Józefów czy wreszcie Spycimierz. Co ciekawe, krótki odcinek obejmuje tereny województwa wielkopolskiego, a nie łódzkiego – jak cała reszta.

Pierwsza większa miejscowość na tym etapie to słynący z term Uniejów. Znajdujący się w połowie długości pętli kurort to dobry pretekst do zrobienia sobie przerwy i chwili odpoczynku. Po zregenerowaniu sił należy kierować się na DW 469. Warto zboczyć z niej na wysokości wsi Bronów, w której znajduje się muzeum Marii Konopnickiej. Tym samym pętla zacznie skręcać na południe.

Centrum Uniejowa.Zdecydowanie warto zatrzymać się w Uniejowie.

Sielskie widoki uprzyjemniają jazdę przez kolejne kilometry. Dopiero po przejechaniu wsi Wilkowice i skręceniu na DW 703 spodziewać się można powrotu do wzmożonego ruchu samochodów. Po przejechaniu dłuższego prostego odcinka nadarzy się okazja do zobaczenia atrakcji oferowanych przez niewielką miejscowość Poddębice. Następne punkty na trasie to Byczyna, Zagórzyce oraz inne wsie, które przecina wąska DW 479. Tą drogą wojewódzką dojeżdża się niemal do samego Sieradza, od jego wschodniej strony.

Mapa i ślad GPX

Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Do Sieradza dojechać można zarówno pociągiem, jak i autobusem. Dojazd nie powinien nastręczać większych problemów, szczególnie z położonej niedaleko Łodzi.

Atrakcje na trasie

  • Wieża widokowa w Proboszczowicach – miejsce idealne do odpoczynku i podziwiania doliny Warty. Na szczycie metalowej konstrukcji znajdują się ławeczka oraz lornetka.

Wieża widokowa w ProboszczowicachWidok z wieży rekompensuje wspinaczkę po schodach.

  • Jeziorsko – zbiornik retencyjny na Warcie, wykorzystywany także do celów rekreacyjnych. Słynie z bogatej fauny, a w szczególności z ponad 250 gatunków ptaków, które można obserwować i nasłuchiwać w jego okolicy. Planując kolejne trasy rowerowe przez łódzkie dobrze jest wiedzieć, że akwen można objechać.


  • Glinno – bunkry i wieża widokowa – będąc w tej wsi, można wdrapać się na wieżę podobną do tej, znajdującej się w Proboszczowicach, co docenią miłośnicy przyrody. Natomiast fanów historii na pewno zainteresuje 6 bunkrów, w których walczyli i zginęli żołnierze Armii Krajowej podczas II Wojny Światowej.

Bunkry w GlinieBunkry w Glinie to miejsce zadumy nad losem bohaterów.

  • Park i amfiteatr w Sieradzu – odbywają się tu przedstawienia teatralne oraz koncerty. Idąc w głąb parku zobaczyć można też modrzewiowy dworek. To oczywiście nie wszystko, co ma do zaoferowania Sieradz – atrakcje będą na wyciągnięcie ręki niemal na każdym kilometrze podczas objazdu rowerem.

  • Zabytkowy młyn w Siedlątkowie – drewniana konstrukcja z XIX wieku, która pierwotnie znajdowała się w Zduńskiej Woli. Jest to młyn koźlak, co oznacza, że może się on obracać wokół znajdującego się wewnątrz słupa.

Zabytkowy młyn w SiedlątkowieCharakterystyczny młyn koźlak.

  • Termy Uniejów – kompleks basenów termalnych o prozdrowotnych właściwościach, a także SPA. Na odwiedzających czeka moc atrakcji, w tym tężnie solankowe oraz mini skansen, pełniący również funkcję hotelu.

  • Zamek w Uniejowie – budowla z XIV wieku, początkowo pełniąca funkcję obronną. Po wielu przebudowach zyskała klasycystyczny charakter, a w jej okolicy założony został park. Podczas drugiej wojny światowej zamek został zdewastowany, a po niej odrestaurowany. Obecnie mieszczą się w nim przede wszystkim hotel, restauracja oraz centrum konferencyjne.

Zamek w UniejowieWidok na zamek w Uniejowie.

  • Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Uniejowie – jednonawowy, gotycki kościół, który przez ostatnie wieki był wielokrotnie rozbudowywany. Wewnątrz podziwiać można m.in. liczne polichromie, wykonany z marmuru sarkofag z figurą bł. Bogumiła (jego relikwie znajdują się w świątyni), jak również ołtarz w stylu rokoko.

  • Renesansowy pałac w Poddębicach – nazywany jest polską perłą renesansu, co udało się podkreślić podczas nie tak dawnej rewitalizacji. Budowla w obecnym kształcie pochodzi z XVII wieku, a otacza ją malowniczy park, pełniący też funkcję ogrodu zmysłów.

Renesansowy pałac w PoddębicachPerła polskiego renesansu tylko czeka na odkrycie!

  • Dwór w Bronowie (muzeum Marii Konopnickiej) – Maria Konopnicka przybyła do niego wraz z mężem w 1982 roku i spędziła w nim kolejne 10 lat. Tam też na świat przyszło ośmioro ich dzieci. Teraz w tym miejscu znajduje się filia Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu z ekspozycją pamiątek, nie tylko po pisarce.

  • Spycimierz – kwietne dywany na Boże Ciało – co roku mieszkańcy wsi przygotowują się do obchodów religijnej uroczystości, wspólnie układając na ulicach dywany z kwiatów, liści czy kory. Te ciągną się przez ponad kilometr. Pomiędzy barwnymi układankami umieszczone zostają ołtarze, przez które przechodzi główna procesja. Tradycja ta została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Kwietne dywany na Boże CiałoKwietne dywany to tradycja w tym regionie.


Noclegi lub miejsca postojowe

Jeżeli trasa okaże się zbyt wymagająca jak na jeden dzień lub po prostu chce się mieć więcej czasu na zwiedzanie i poznawanie okolicznych terenów, dobrym pomysłem może być zatrzymanie się w Uniejowie. Miasto leży w połowie drogi i ma szeroką ofertę noclegową ze względu na swój turystyczny charakter. Inną opcją jest skorzystanie z oferty jednego z gospodarstw agroturystycznych. Tych w szczególności szukać można w okolicy zbiornika Jeziorsko. W obu przypadkach warto zaplanować pobyt wcześniej i zarezerwować termin noclegu.

Gdzie zjeść

Najłatwiej będzie znaleźć restauracje w Sieradzu, Warcie, Uniejowie czy Poddębicach. Wybierać można z wielu rodzajów kuchni, więc każdy powinien być zadowolony. Podróżując pomiędzy tymi miejscowościami trzeba wspierać się przygotowanymi przez siebie przekąskami, a w razie potrzeby rozglądać się za małymi, lokalnymi punktami gastronomicznymi.

Widok na rynek w SieradzuWidok na rynek w Sieradzu.

Praktyczne wskazówki

Podstawą jest dobre przygotowanie do drogi. Chcąc spędzić cały dzień w siodełku, należy mieć ze sobą zapas wody w bidonach i coś do przekąszenia. Jeśli w planach jest uzupełnianie zapasów na trasie, koniecznie trzeba wziąć ze sobą pieniądze w gotówce. Na wyposażeniu nie może zabraknąć też mapy lub GPS-a.

Kask, sprawne lampki czy elementy odblaskowe to oczywista podstawa. Podobnie jak kurtka przeciwdeszczowa. Rowerowe modele są lekkie i bez problemu mieszczą się choćby w sakwie, a w razie załamania pogody ich pomoc jest nieoceniona. Nie zaszkodzi też zabrać ze sobą kilku podstawowych narzędzi, które pozwolą na kontynuowanie jazdy w razie niewielkiej usterki, np. przebicia dętki. Do najbliższego serwisu może być całkiem daleko, dlatego lepiej dmuchać na zimne.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Wyprawa rowerowa z Rogowa przez Łódź do Zaosia
Region Łódzkie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 132 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 92%, Szuter 8%
Co oznaczają parametry trasy?
Największy Mural w Polsce – wycieczka rowerowa po Księstwie Łowickim
Region Łódzkie
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 112 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Sieradzka eSka, czyli poznajemy łódzkie!
Region Łódzkie
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 121 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 10%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa wokół Zalewu Sulejowskiego – gratka dla doświadczonych rowerzystów
Region Łódzkie
Typ roweru MTB
Czas 1 dzień
Dystans 68 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 2%, Szuter 98%
Co oznaczają parametry trasy?