Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Historyczne ścieżki Wrocławia – wycieczka rowerowa po Starym Mieście

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 22 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 7%, Bruk 43%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Hanys w Podróżach

Podróżnik-pasjonat, który kocha przede wszystkim górskie klimaty, ale i nie stroni od wypraw w inne zakątki Polski oraz Europy, odwiedzając także tereny Bałkanów, Austrii czy Węgier.

Wrocław to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w naszym kraju przez turystów zarówno z Polski, jak i zagranicy. Na jego terenie zlokalizowanych jest wiele wspaniałych zabytków oraz równie interesujących atrakcji. Aby uniknąć stania w korkach czy problemów z miejscem na parkingu, warto rozważyć zwiedzenie stolicy Dolnego Śląska na rowerze. Kilkugodzinna przejażdżka po mieście dostarczy wielu wrażeń, pozwalając przyjemnie spędzić czas – czy to podczas samotnej wycieczki, czy wyprawy w rodzinnym gronie.

Wyspa Piaskowa, WrocławWidok na Wyspę Piasek we Wrocławiu.

Tak poprowadzona ścieżka rowerowa przez Wrocław to niezbyt wymagający szlak w formie pętli, który nie sprawi problemów nawet początkującym rowerzystom. Długość wynosi raptem 22 km, a szacowany czas potrzebny do jej pokonania to około 3 godziny.

Z uwagi na niski stopień trudności oraz wiele miejsc do odpoczynku, można wybrać się na przejażdżkę całą rodziną z dziećmi. Nie trzeba przy tym posiadać roweru górskiego czy trekkingowego – tę niemal płaską trasę o przewyższeniu wynoszącym jedynie 16 metrów można bez trudu przejechać na dowolnym modelu, w tym także miejskim.

Nawierzchnia na trasie rowerowej we Wrocławiu jest dość zróżnicowana. Nieco ponad 8 km należy pokonać po asfalcie, a blisko 7 km – po kostce brukowej. Na kolarzy czekają także około 4 km utwardzonej ścieżki, natomiast pozostała część wiedzie po zbitym żwirze i nieutwardzonej drodze. Nieco ponad połowę trasy można przejechać po wygodnej, wydzielonej drodze dla rowerów. Niektóre odcinki trzeba za to współdzielić z samochodami.

Przebieg trasy rowerowej po Wrocławiu

Zabytki Wrocławia najlepiej zwiedzić, rozpoczynając wycieczkę z głównego dworca PKP. Można dojechać tu różnymi środkami komunikacji, jak również samochodem. Na samym początku trasy, ruszając sprzed wyjścia z budynku, należy skręcić w lewo w ul. Suchą, a następnie ponownie w lewo – przejeżdżając pod wiaduktem. Odbijając po chwili w ul. Małachowskiego, a następnie w prawo – w ul. Dworcową – można dotrzeć do Fosy Miejskiej, czyli pozostałości dawnego systemu umocnień. Tutaj konieczne będzie skręcenie w prawo i kontynuowanie wycieczki obok skweru Zygmunta Krasińskiego. Przemieszczając się dalej ścieżką rowerową wzdłuż placu Społecznego można dojechać do pierwszej z atrakcji Wrocławia, jaką jest Most Grunwaldzki.

Po przeprawieniu się na drugi brzeg warto odbić na chwilę w prawo, gdzie po około 200 metrach można podziwiać ujście rzeki Oławy do nurtu Odry. Wracając ponownie na trasę należy podróżować ścieżką rowerową w kierunku placu Grunwaldzkiego, po czym skręcić w prawo, jadąc dalej wzdłuż ul. Curie-Skłodowskiej. Minąwszy most Zwierzyniecki, trzeba kontynuować ścieżką dla rowerów biegnącą równolegle do ul. Andrzeja Wajdy i ul. Zygmunta Wróblewskiego. Po lewej zlokalizowana jest wpisana na listę UNESCO Hala Stulecia; prawej natomiast znajduje się ZOO we Wrocławiu. Chcąc je zwiedzić, należy dodać do czasu całej wycieczki około 4-5 godzin.

Po minięciu ogrodu zoologicznego i kilku mniejszych przecznic, po lewej stronie widoczny będzie skręt w ul. Tramwajową, przechodzącą następnie w ul. Dembowskiego – sąsiadującą z parkiem Szczytnickim. Na kolejnym skrzyżowaniu należy odbić w lewo w aleję Wielkiej Wyspy, a po chwili w prawo – w ul. Adama Mickiewicza. Po około 800 metrach, po lewej stronie, widoczny będzie Kamień Stulecia wyznaczający dawną, wschodnią granicę miasta.

Przejeżdżając przez zajezdnię autobusową i park Swojczycki można dotrzeć do ul. Kanałowej, gdzie należy odbić w lewo. Jadąc spokojną dróżką wzdłuż kanału powodziowego i parku Wroniego, a następnie przeprawiając się na drugi brzeg po moście Jagiellońskim trzeba kontynuować wycieczkę wałami nad Odrą. W tym celu konieczne będzie skręcenie w lewo w kierunku ul. Bydgoskiej i podążanie wzdłuż rzeki wydzieloną ścieżką rowerową – częściowo po kostce brukowej, a momentami także po drodze nieutwardzonej. Jest to najniżej położony na całym szlaku fragment trasy. Na jego końcu należy odbić w lewo na most Trzebnicki i jechać nadal prosto ul. Trzebnicką aż do placu Świętego Macieja. Skręcając dwukrotnie w lewo – w ul. Probusa i Drobnera, kontynuując podróż ul. Sienkiewicza, trzeba dotrzeć do Muzeum Przyrodniczego. Tuż za nim znajduje się droga w prawo wzdłuż Ogrodu Botanicznego, prowadząca na Ostrów Tumski. Można obejrzeć tu Archikatedrę Jana Chrzciciela z zabytkową wieżą oraz wiele innych historycznych obiektów.

Most Trzebnicki, WrocławMost Trzebnicki.

Jadąc ul. Katedralną i przez most Tumski, a dalej trzymając się prawej strony, warto zaplanować krótki postój na moście Młyńskim – skąd widoczny będzie Młyn Maria. Przejeżdżając przez niewielką wyspę Młyńską i odbijając w prawo na wyspę Bielarską, można poszukać kilku słynnych wrocławskich krasnali. Wracając przez most Klary i skręcając w prawo, warto zwiedzić wyspę Słodową i odpocząć w jednym z kilku barów nad brzegiem Odry.

Przejeżdżając dalej przez kładkę Piaskową, można przedostać się na wyspę Piasek – „zamieszkałą” przez kilka kolejnych krasnali, z której należy wyjechać słynnym mostem Piaskowym – najstarszym tego typu obiektem z żelaza w mieście. Będąc na ul. Piaskowej, przed placem Nowy Targ należy skręcić w ul. Nożowniczą, a na jej końcu w lewo – w ul. Odrzańską. Poprowadzi ona bezpośrednio na rynek we Wrocławiu. Okrążając go można obejrzeć m.in. pomnik Aleksandra Fredry, Ratusz i Pręgierz.

Wyjeżdżając z rynku ul. Wita Stwosza, przed kościołem dominikanów trzeba odbić w prawo, po czym kontynuować przejażdżkę ul. ks. Piotra Skargi oraz Hugona Kołłątaja. Skręcając przed dworcem MDK w prawo, a po ok. 130 m w lewo – w ul. Stawową, należy przejechać pod torami do kolejnego skrzyżowania. Tam wystarczy ostatni raz odbić w lewo, aby dojechać do początkowego miejsca wycieczki, czyli dworca PKP.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Jak wspomniano już wyżej, chcąc zwiedzić Wrocław na rowerze wycieczkę najlepiej rozpocząć z dworca PKP. Można dotrzeć tu pociągiem między innymi z Legnicy, Opola, Leszna, Głogowa czy Ostrowa Wielkopolskiego. Punkt jest także bardzo dobrze skomunikowany z miejskim transportem, w tym z tramwajami oraz autobusami. Przyjeżdżając do Wrocławia samochodem, można pozostawić go na jednym z parkingów zlokalizowanych w sąsiedztwie budynku dworcowego.

Atrakcje na trasie

Stolica Dolnego Śląska to historyczne miasto, w którym nie brakuje zróżnicowanych atrakcji. Przypadną one do gustu zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom – w ciekawy sposób urozmaicając jednodniową wycieczkę rowerową. Część spośród nich można obejrzeć jedynie z zewnątrz, podczas gdy resztę – również od środka. 

Co zwiedzić we Wrocławiu w jeden dzień?

  • Most Grunwaldzki – najbardziej monumentalny most w mieście, wzniesiony w latach 1908-1910. Uwagę przyciągają jego murowane pylony oraz stalowe taśmy podtrzymujące podest – inne niż w większości mostów wiszących.

Most Grunwaldzki, Wrocław.Most Grunwaldzki.

  • ZOO we Wrocławiu – najstarszy polski ogród zoologiczny. Na powierzchni 33 hektarów znajduje się tu około 12 tysięcy zwierząt oraz przyciągające turystów Afrykarium. Bilety do ZOO we Wrocławiu kosztują 70 zł dla osoby dorosłej oraz 60 zł dla dzieci i seniorów.

  • Kamień Stulecia – słup z granitu z przełomu XIX i XX wieku, ustawiony jako symboliczna granica miejska przy drodze wylotowej z Wrocławia. Wzorowanych na śląskich kapliczkach słupowych „kamieni stulecia” było sześć, jednak do dziś przetrwała ich tylko połowa.

Kamień Stulecia, Wrocław.Kamień Stulecia.

  • Ostrów Tumski we Wrocławiu – najstarsza, zabytkowa część miejska, będąca dawniej wyspą na Odrze. Podczas burzenia fortyfikacji zasypano odnogę rzeki, w konsekwencji czego Ostrów Tumski pozostał wyspą wyłącznie z nazwy. Można zobaczyć tu m.in. kościół św. Idziego z XIII wieku, dawny sierociniec czy pomnik św. Jana Nepomucena.

Ostrów Tumski, Wrocław.Ostrów Tumski.

  • Archikatedra św. Jana Chrzciciela – wybudowana w XIII-XIV wieku na miejscu trzech innych kościołów. Reprezentująca styl gotycki, była wielokrotnie niszczona na skutek wichur, pożarów i działań wojennych. Choć została odnowiona, nie zachowało się niemal nic z jej oryginalnego wyposażenia.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Wrocław.Archikatedra św. Jana Chrzciciela.

  • Młyn Maria – wybudowany w 1793 roku, zlokalizowany między Wyspą Piaskową i Młyńską. Jako jedyny spośród wielu młynów przetrwał lata wojen i zniszczeń – w tym również tych zlecanych przez ówczesne władze.

Młyn Maria, Wrocław.Widok na Młyn Maria.

  • Wyspa Piasek – średniowieczna część miasta, dawniej gęsto zabudowana – została w dużej mierze zniszczona podczas oblężenia Wrocławia. Można obejrzeć tu odrestaurowaną cerkiew św. Cyryla oraz kościół Najświętszej Maryi Panny na Piasku – od którego pochodzi nazwa wyspy.

Wyspa Piasek, WrocławZabudowa na Wyspie Piasek.

  • Rynek we Wrocławiu – jeden z największych w Polsce, o powierzchni sięgającej blisko 4 hektarów. Warto odwiedzić tu Stary Ratusz, którego budowa trwała około 250 lat czy poszukać słynnych krasnoludków. Wrocławski rynek jest także miejscem wielu wydarzeń, targów i pokazów artystów ulicznych – zapewniając ciekawą rozrywkę przez cały rok.

Noclegi lub miejsca postojowe

Z uwagi na charakterystykę trasy oraz niewielki dystans do pokonania nie ma potrzeby organizowania noclegu. Na całej długości szlaku znajdują się także liczne miejsca postojowe, idealnie nadające się do odpoczynku. Warto zaplanować go m.in. w jednym z wielu parków czy też na urokliwych wysepkach na Odrze.

Gdzie zjeść

Choć zwiedzając Wrocław atrakcje czy zabytki można napotkać niemal na każdym rogu, to większość z nich skoncentrowana jest w okolicach centrum miasta. Dlatego też nie brakuje tu licznych punktów gastronomicznych. Smaczny obiad zjedzą w nich zarówno miłośnicy szybkich przekąsek lub tradycyjnych barów mlecznych, jak i fani kuchni latynoskiej, azjatyckiej i tureckiej czy weganie. Na trasie nie brakuje także kawiarni, w których serwowane są ciepłe i zimne napoje.

Dobrze wiedzieć

Trasy rowerowe we Wrocławiu i okolicach najlepiej pokonywać wiosną lub latem. Choć przejezdne są przez cały rok to właśnie w takim okresie jest największe prawdopodobieństwo dobrej pogody.

Z uwagi, że Wrocław to miasto o bardzo turystycznym charakterze warto nabyć mapę lub przewodnik z oznaczonymi atrakcjami. Można takowe kupić chociażby w księgarni na ul. Komandorskiej – kilkaset metrów od dworca PKP.

Praktyczne wskazówki

Wybierając się na trasę rowerową wzdłuż Odry we Wrocławiu warto zabrać ze sobą wodę i przekąski. Pozwoli to uniknąć konieczności zatrzymywania się w sklepach w celu uzupełnienia zapasów. Przydatna może okazać się także mapa miasta lub nawigacja GPS, ułatwiająca poruszanie się po jego zakamarkach.

Serwis lub sklep rowerowy znajduje się już na początkowym etapie wycieczki, bezpośrednio przy trasie. Dalej można znaleźć go w sąsiedztwie placu św. Macieja, a także na końcowym odcinku przejażdżki – około kilometra przed dworcem PKP.

Trasę pokonać można o każdej porze roku, jeśli jednak wybierze się okres wiosenny lub jesienny, warto zabrać ze sobą wygodną kurtkę przeciwdeszczową, którą można schować chociażby w sakwie czy plecaku. Z uwagi na fragmenty współdzielone z samochodami powinno się także zadbać o elementy odblaskowe na koszulce czy spodenkach rowerowych, oraz odpowiednie oświetlenie do roweru – najlepiej z pulsacyjnym trybem miejskim.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Single track Kudowa-Zdrój
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 13,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Szuter 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Z Sokolca na Wielką Sowę – krótka i intensywna trasa rowerowa
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 14,3 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 20%, Szuter 80%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa do rezerwatu nad Jezioro Daisy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 29,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 81%, Szuter 19%
Co oznaczają parametry trasy?
Rodzinna wycieczka po Świdnicy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 15,8 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 76%, Kamienie 24%
Co oznaczają parametry trasy?