Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa z Sandomierza do Kielc

Region Świętokrzyskie
Typ roweru Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 125 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Kamienie 5%, Bruk 15%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Aleksander Wiącek

Autor strony „Kierunek wschód - podróże i turystyka rowerowa”.

https://www.facebook.com/kierunekwschod26

Niesamowite lessowe krajobrazy, imponujące zabytki i wspaniała kuchnia to kwintesencja trasy rowerowej Sandomierz — Kielce. Ponad 120-kilometrowa wycieczka dedykowana jest średniozaawansowanym kolarzom, którzy kochają trekkingowe wyprawy. Może stanowić ciekawą propozycję dla aktywnych rodzin!

Ruiny zamku na trasie rowerowej.Ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe to jeden z ciekawszych punktów na trasie.

Szlak biegnący z usytuowanego na wzgórzach Sandomierza do przepełnionych atrakcjami Kielc to doskonała propozycja dla miłośników jazdy na rowerach trekkingowych. Bez wątpienia stanowi propozycję dedykowaną kolarzom, którym niestraszna intensywna jazda. Dystans wymaga od nas około 8-9 h ciągłej jazdy, stąd warto pomyśleć o rozłożeniu jej na dwa dni. Umożliwi to nie tylko kontemplację natury, ale także poznanie historii okolicy. Głównymi punktami na trasie są: 

Sandomierz – Międzygórz – Ujazd – Iwaniska – Nowa Słupia – Święta Katarzyna – Cedzyna – Kielce

Większość szlaku wiedzie przez asfalt o bardzo dobrej jakości, jednak należy być przygotowanym także na odcinki brukowane czy kamienne. Będą stanowiły około 20% całości trasy w rejonie Pasma Jeleniowskiego oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Sandomierz i Ujazd łączy szlak Green Velo, biegnie on jednak bardziej na południe od trasy przez Międzygórz.

Odcinek pomiędzy Nową Słupią i Świętą Katarzyną prowadzi bezpieczną, udostępnioną dla rowerzystów drogą po północnej stronie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Dla wielu kolarzy (szczególnie początkujących lub podróżujących z dziećmi), istotną informacją będzie to, że jedynie 10 km to dedykowane im ścieżki. Drogi bądź pasy ruchów dla rowerów to:

  • DK79 w Sandomierzu
  • DW758 na Green Velo Kujawy – Ujazd – Iwaniska
  • DW752 Święta Katarzyna – Krajno
  • odcinki w Kielcach.

Dla wielu osób istotnym jest fakt, że trasę można przejechać z dziećmi. Bez trudu wspólnie rozpoczniecie przygodę zarówno wtedy, gdy pociecha jeździ już na własnym rowerze, jak i wówczas, gdy podróżuje w przyczepce. Musisz jednak pamiętać o wprowadzeniu drobnych modyfikacji w wyznaczonej trasie, tak aby zapewnić maluchowi największe bezpieczeństwo. Obowiązkowym powinno być ominięcie fragmentów dróg krajowych nr 9 i 77 w rejonie Sandomierz – Lipnik. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór alternatywnych, bocznych dróg. Na DK9 nie ma pobocza, natomiast DK77 posiada szerokie i równe pobocze asfaltowe, które może stanowić ewentualną alternatywę.

Opiekunowie młodszych dzieci powinni wystrzegać się także odcinka wzdłuż Świętokrzyskiego Parku Narodowego, biegnącego od Nowej Słupi do Świętej Katarzyny. Trakt jest miejscami bardzo kamienisty i trudny do jazdy. Warto zastanowić się nad znalezieniem trasy alternatywnej. 

Mapa i ślad GPX


Dojazd do trasy

Ze względu na liniowy charakter trasy najlepiej wybrać dojazd i powrót pociągiem, korzystniejszy niż samochód do którego trzeba później wrócić. Na szczęście świętokrzyskie jest regionem bardzo dobrze skomunikowanym. Ze względu na fakt, że trasa rowerowa rozpoczyna się i kończy w dużych ośrodkach, możemy zdecydować się na jedną z trzech ciekawych opcji. 

Bez problemu na sandomierski dworzec PKP dojedziemy Intercity. Bezpośrednie połączenie biegnie przez Warszawę, Radom, Stalową Wolę i Przemyśl. Jeden z dwóch kursujących na linii pociągów pozwala na przewóz rowerów. Warto także sprawdzić rozkłady przewoźników regionalnych – chociaż jeździ ich tu niewiele, być może pozwolą dotrzeć do celu. 

Jeżeli planujesz przyjazd z daleka, zwróć uwagę także na połączenia PKP Grębów. To niewielka miejscowość położona na skraju województwa podkarpackiego, oddalona od Sandomierza o zaledwie 8 km. Docierają tu regularne połączenia regio, łączące Lublin, Stalową Wolę i Rzeszów, dzięki czemu wieś może stanowić dość wygodną alternatywę dojazdową.

Stolicą województwa świętokrzyskiego są Kielce, skąd też bez problemu możemy rozpocząć naszą przygodę. Duża liczba połączeń kolejowych pozwoli na komfortowe dotarcie do celu. Pociągami Intercity przyjedziemy tu z Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Lublina. Co ważne, większość oferuje przewóz rowerów. Przewoźnicy regionalni umożliwiają natomiast dojazd od strony Krakowa, Katowic, Częstochowy, Radomia i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Atrakcje na trasie

Podczas tej wyprawy rowerowej na pewno nie będziesz się nudzić. Dobrze zaplanować czas tak, aby zwiedzić rozpoczynający trasę Sandomierz. Atrakcje są tutaj na wyciągnięcie ręki. Położone na siedmiu wzgórzach miasto kusi nie tylko wspaniałym, panoramicznym widokiem na dolinę Wisły. Będąc tutaj, warto spędzić czas wśród urokliwych uliczek Starego Miasta. Miłośników historii oczarują zabytkowe kościoły, dobrze zachowana Brama Opatowska, Ratusz czy Zamek Królewski, w którym obecnie działa Muzeum Okręgowe. 

Witacz w Sandomierzu.

Lessowe wąwozy Wyżyny Sandomierskiej zachwycą wszystkich miłośników natury. Jednymi z najpopularniejszych i najpiękniejszych zarazem są imponujące Wąwóz Piszczele i Wąwóz Królowej Jadwigi, które znajdują się w obrębie miasta Sandomierz. Z pierwszego z nich wypływa urokliwe źródełko – Piszczelówka. 

Wyżyna Sandomierska słynie z wielu pięknych miejsc. Około 25 km od startu, w Międzygórzu, warto, chociaż na chwilę, zatrzymać się w pobliżu ruin zamkowych. Imponująca, chociaż niezagospodarowana współcześnie budowla powstała jeszcze w średniowieczu. Na przestrzeni lat była wielokrotnie przekształcana, stąd będziesz oglądać pozostałości pochodzące najprawdopodobniej z drugiej połowy XVI wieku. 

Bez wątpienia jednym z bardziej wyjątkowych miejsc, które będziesz mijać na trasie, jest Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Położone w oddali od głównych dróg, dobrze zachowane ruiny, zachwycają swoją monumentalnością. Dostępnych jest kilka biletowanych tras zwiedzania, więc warto zostać tu na dłużej. Jeżeli planujesz nocleg w okolicy, to przy odrobinie szczęścia możesz wybrać się na nocne oprowadzanie. Organizowane jest od kwietnia do listopada w każdą drugą i ostatnią sobotę miesiąca. Pamiętaj, że należy zarezerwować bilety wstępu!

Ruiny na trasie.W tym miejscu można poczuć ducha historii.

Przejeżdżać będziesz także przez Jeleniowski Park Krajobrazowy. Trasa przebiegająca przez jego teren, chociaż nie obfituje w zabytki, zachwyca pięknem natury. Okolica jest szczególnie malowniczą wiosną i jesienią. W położonej u stóp Łysej Góry miejscowości Nowa Słupia łagodnie przechodzi w Świętokrzyski Park Narodowy. Bogato zalesiony teren zachwyca charakterystycznymi borami jodłowymi i buczynkami karpackimi. 

Będąc w okolicy warto zajrzeć do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi. Nowoczesny budynek został oddany do użytkowania pod koniec 2021 roku. To miejsce, w którym nie można się nudzić! Multimedialne wystawy pozwolą w prosty sposób poznać historię rzemieślników pracujących w tym regionie. 

Niedaleko stolicy województwa, przed samym finiszem trasy, warto odpocząć nad zalewem w Cedzynie. To atrakcyjne miejsce wypoczynkowe słynne w całym regionie. Sztuczny zbiornik powstał na rzece Lubrzance. Znajdziesz tu nie tylko kąpielisko i punkty gastronomiczne, ale także będziesz mieć możliwość uprawiania sportów wodnych, spacerowania po lesie czy wędkowania!

Trasa rowerowa jesienią.Podczas intensywnej jazdy warto zatrzymać się i odpocząć na łonie natury.

To już Kielce, rowery zasługują na odpoczynek! A Ty ze spokojem możesz spacerować po centrum miasta ulicą Sienkiewicza. W stolicy województwa świętokrzyskiego nie można się nudzić. Miłośnicy sztuki i historii mają możliwość odwiedzenia wielu zabytkowych budynków, np.: Pałacu Biskupów Krakowskich (siedziba Muzeum Narodowego) z imponującym Ogrodem Włoskim, kościołów, synagog, dworków.

Nie tylko zabytki architektoniczne tworzą Kielce. Atrakcje znajdą tu dla siebie także miłośnicy natury. W granicach miasta leży aż 5 rezerwatów. Za jeden z najciekawszych uznaje się Kadzielnię. Najprościej dotrzesz tu od strony Placu Artystów. Mieści się pomiędzy ulicami: Krakowską, Gagarina, Alejami Legionów i Pakosz. Wzgórze tworzą wapienie. Możesz natrafić tu na skamieniałości np. koralowców. Zaś w Skałce Geologów mieści się kilkanaście jaskiń. 


Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa pozostawia nam dość dużą dowolność w zaplanowaniu przebiegu podróży. W zależności od tego, czy zdecydujemy się rozpocząć naszą przygodę w Sandomierzu, czy w Kielcach, jak długo będziemy jechać oraz o jakiej porze roku, możemy dopasować miejsca noclegowe. Pierwszą z możliwości jest rezerwacja łóżka w jednym z wielu obiektów zlokalizowanych na początku lub na końcu trasy. Jeżeli zdecydujemy się jechać spokojnym tempem i rozłożyć wyjazd na dwa dni, warto zatrzymać się w okolicy Ujazdu, Nowej Słupi czy Świętej Katarzyny. Na trasie nie będziesz mieć większych problemów ze znalezieniem dogodnego miejsca na nocleg pod gwiazdami.

Biwak i ognisko.Jedną z ciekawszych możliwości jest nocleg pod chmurką. 

Świętokrzyskie trasy rowerowe, w tym ta łącząca Sandomierz z Kielcami, są dobrze na potrzeby rowerzystów. Na tym 125-kilometrowym odcinku możesz odpocząć w przynajmniej kilku miejscach. Jednymi z ciekawszych punktów będą:

  • Sandomierz, w tym MOR Green Velo
  • Wiata przy zamku w Międzygórzu
  • MOR Green Velo, obiekty gastronomiczne w Ujeździe koło Zamku Krzyżtopór
  • Karczma Mnicha w Nowej Słupi, przy wejściu do Świętokrzyskiego PN
  • Święta Katarzyna
  • Zalew w Cedzynie 
  • Kielce.

Gdzie zjeść

Zalewajka, kugle, ciaparacha czy parzybroda to bez wątpienia kulinarne atrakcje województwa świętokrzyskiego. Kuchnia regionalna obfituje w wiele pysznych dań, stąd będąc na miejscu, warto zdecydować się na coś ciekawszego niż dostępna wszędzie pizza. Knajpy serwujące lokalne dania zaskarbią sobie sympatię przede wszystkim tych rowerzystów, którzy kochają dania z ziemniaków kapusty czy darów lasu. Miłośnicy słodkości muszą koniecznie spróbować krówek opatowskich, śliwek szydłowskich bądź upieczonej według tradycyjnej receptury szarlotki.

Dobrze wiedzieć

Rekomendujemy wyruszenie w trasę między wiosną a jesienią. Jeśli planujesz podróż latem, warto zabrać ze sobą strój kąpielowy. Akwen w okolicy Kielc jest naprawdę dobrze zagospodarowany. Odpoczynek po trudach podróży z pewnością dobrze zrobi każdemu kolarzowi.

Rowerzystka na tle lasu.Jesień może być równie świetną porą na wyruszenie w trasę, jak wiosna i lato.

Praktyczne wskazówki

Ekwipunek na kilkudniową wyprawę każdy cyklista powinien dostosować do własnych preferencji. Trasa biegnie przez kilka miejscowości, więc dobrze zaplanowane uzupełnienie zapasów nie powinno stanowić problemu. Warto spakować aparat fotograficzny – region jest niezwykle malowniczy, a napotykane na trasie zabytki ciekawe. Niezaprzeczalnie należy zabrać ze sobą apteczkę, podstawowy zestaw naprawczy i kask.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pogórze Przemyskie i okolice – rowerowowa wyprawa po Podkarpaciu!
Region Podkarpacie, Karpaty
Typ roweru Cross, MTB
Czas 3 h
Dystans 56,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa przez Góry Świętokrzyskie
Region Świętokrzyskie
Typ roweru Gravel, MTB
Czas 5 h
Dystans 86 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Twierdza Przemyśl i Forteczna Trasa Rowerowa – odkrywając sekrety fortów, poznając tajemnicze zakamarki Przemyśla
Region Podkarpacie
Typ roweru MTB, Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 56 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 20%, Szuter 60%, Bruk 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa nad Sanem przez Pogórze Przemyskie
Region Podkarpacie, Karpaty
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 120 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 85%, Szuter 15%
Co oznaczają parametry trasy?