Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rodzinna wycieczka po Świdnicy

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 15,8 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 76%, Kamienie 24%
Co oznaczają parametry trasy?

Rodzinna wycieczka po Świdnicy – opis trasy

Autor trasy

Gmina Miasto Świdnica

Świdnica, jedno z najbardziej urokliwych miast na Śląsku w dwie godziny – to propozycja na familijną wycieczkę. Przejedziemy przez większość świdnickich parków (w sumie zajmują 71 hektarów), zobaczymy niezwykłą rzeźbę (Bolko Myśliciel), zajrzymy do wspaniałego Kościoła Pokoju (świątynia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO), zobaczymy zabytkowe kamienice. Wszystko podczas wycieczki, z której będą zadowoleni starsi i młodsi rowerzyści. 

Dwugodzinna rowerowa wycieczka to bardzo dobry pomysł na poznanie niespełna 60-tysięcznej Świdnicy. Trasa prowadzi przez najciekawsze, warte zobaczenia miejsca. Możecie ją przejechać całą rodziną i spędzić wspólnie wartościowy czas na odkrywaniu uroków jednego z najciekawszych miast Dolnego Śląska.

Trasa pomyślana jest tak, żeby dać swobodę rowerzystom. Mogą przejechać ją w celach czysto rekreacyjnych (z przerwami na odpoczynek w parkach i przy placach zabaw) lub połączyć przejażdżkę ze zwiedzaniem zabytków (np. barokowego Kościoła Pokoju).

Zaczynamy nad Zalewem Witoszówka, w okolicach Bosmanatu. Jedziemy ścieżką rowerową wzdłuż Zalewu, a potem obok skateparku i ulicy Sprzymierzeńców. Na pierwszym rondzie skręcamy w prawo, a na kolejnym w lewo, w ulicę Śląską.

Trasa WitoszówkaTrasa Witoszówka, zdjęcie należy do Gminy Miasta Świdnica

Jesteśmy obok Parku Centralnego, który niedawno przeszedł gruntowny remont i odzyskał dawny blask. Drzewa dadzą ochłodę w gorący dzień, a oczy nacieszy m.in. fontanna. Po prawej stronie, za ulicą Pionierów Ziemi Świdnickiej rozciąga się Park Nowomłyński z pozostałościami dawnych umocnień Twierdzy Świdnickiej z XVIII wieku (tzw. Flesza Nowomłyńska).

Park Centralny Park centralny Świdnicy, zdjęcie należy do Gminy Miasta Świdnica

Trasa wycieczki prowadzi na północ, między ulicą Miłego Dnia a rzeką Bystrzyca. Nie musimy przejmować się samochodami, cały czas jedziemy wygodną ścieżką rowerową.

Za Galerią Świdnicką ulica Miłego Dnia skręca w lewo, a my wybieramy drogę szutrową, która po 300 metrach wzdłuż Bystrzycy doprowadzi nas do ul. Nadbrzeżnej (przy skrzyżowaniu z ul. Kopernika). Jedziemy przez bardzo spokojną okolicę – po lewej mamy domki jednorodzinne, a po prawej stronie rzekę.

Po dojechaniu do skrzyżowania z ul. Wrocławską skręcamy w prawo w ul. Łączną. Mijamy ogródki działkowe, a potem przecinamy skrzyżowanie z ul. Esperantystów (droga krajowa 35). Jedziemy na północ, obok pozostałości starego cmentarza żydowskiego.

Na zwiedzanie centrum Świdnicy będzie jeszcze czas, teraz naszym celem jest niecodzienna atrakcja położona na skraju miasta. Na rondzie skręcamy w Kazimierza Wielkiego i po dwóch kilometrach (mijamy m.in. zakład Colgate, potem droga wiedzie wśród pól) jesteśmy przed oczyszczalnią ścieków i charakterystyczną rzeźbą pewnego chłopka… Bolka Myśliciela.

Panorama ŚwidnicyPanorama Świdnicy, zdjęcie należy do Gminy Miasta Świdnica

Wracamy do miasta. Z Kazimierza Wielkiego trzeba skręcić w prawo, w ul. Andersa, a potem w ul. Odnowiciela. Teraz zachowajmy ostrożność – w okolicy bloków przy ulicy Księcia Henryka Brodatego musimy znaleźć po prawej stronie ścieżkę do wiaduktu nad torami kolejowymi. Po drugiej stronie rozciągają się ogródki działkowe, a droga prowadzi nas przez rozległy Park Strzelnica, obok ruin dawnych obiektów strzelniczych.

Po przekroczeniu ulicy Esperantystów wjeżdżamy do kolejnego parku – Generała Władysława Sikorskiego (nie przegapmy skrętu w wąską uliczkę Parkową!). W centrum parku warto zobaczyć replikę samolotu Czerwonego Barona (Fokker Dr. I). Miejsce nie jest przypadkowe – po drugiej stronie ulicy pod numerem 19 stoi willa, w której do 1918 roku mieszkał as lotnictwa – Manfred von Richthofen.

W pobliżu jest Park Młodzieżowy – kolejne dobre miejsce na odpoczynek, np. przed dalszą podróżą w kierunku zabytkowego centrum.

Ulicą Sikorskiego i Komunardów docieramy do torów kolejowych, a tuż za nimi skręcamy w lewo, w ul. Księcia Bolka Świdnickiego.

W towarzystwie kamienic, a potem dawnych obiektów wojskowych docieramy ulicą Saperów w pobliże słynnego Kościoła Pokoju czyli największej w Europie drewnianej świątyni z barokowymi wnętrzami. To piękny zabytek, z kunsztownie wykonanym, oszałamiającym wnętrzem, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Trasa wiedzie nas ulicą Kościelną na plac Świętej Małgorzaty (dzieci mogą spędzić chwilę na placu zabaw), a potem Franciszkańską na Rynek. Przy okazji wspomnijmy o skwerze z dzikami, który może być atrakcją dla dzieci. Jeżeli jeszcze nie widzieliśmy zabytkowego centrum, to jest okazja nadrobić zaległości. Rowery można zostawić przy Informacji Turystycznej (Rynek 39-40) i zanurzyć się w staromiejskie uliczki. Centrum miasta uniknęło wojennych zniszczeń, jest więc co obejrzeć.

Rynek i starówkę opuścimy ulicą Długą (warto wcześniej wspiąć się na Wieżę Ratuszową i obejrzeć panoramę miasta i Gór Sowich z tarasu na wysokości 38 metrów, zwiedzić unikatowe Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz zajrzeć do monumentalnej katedry świdnickiej).

Jadąc aleją Niepodległości zbliżamy się do mety wycieczki. Miniemy urokliwy ogród różany, a potem ulica Nauczycielska doprowadzi nas do Parku Kasprowicza. Ulicą Sprzymierzeńców wrócimy nad Zalew Witoszówka. Jeżeli macie jeszcze siły, to możecie przetestować pumptrack położony tuż przy zbiorniku.


Jak dojechać i wrócić z trasy?

Dotarcie i powrót z trasy wycieczki nie sprawi żadnego problemu. Pociągi kursują do Świdnicy m.in. z Wrocławia i Katowic. Rowery możemy przewieźć również samochodem (auto zostawić można na jednym z licznych miejskich parkingów, np. przy Zalewie Witoszówka).

Atrakcje do zobaczenia na trasie

  • Zalew Witoszówka Świdnica – zbiornik retencyjny powstały w latach 1978-79. Jeszcze niedawno Zalew Witoszówka latem kusił możliwością pływania kajakiem, łódką lub rowerem wodnym. Teraz (lato 2022) oczekuje na remont (wykona go Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”) i ponowne otwarcie wypożyczalni sprzętu wodnego.
     
  • Park Centralny Świdnica – zielona chluba miasta. Park Centralny w Świdnicy wyremontowano w 2019 roku, teraz pełni rolę reprezentacyjnego terenu rekreacyjnego. Mieszkańcy i turyści odpoczywają m.in. przy fontannach, w rozarium lub spacerując po alejkach, przez kamienny most czy też robiąc zdjęcia z punktu widokowego lub przy rzeźbie Wielanda.
     
  • Park Strzelnica Świdnica – niegdyś ćwiczyli tutaj niemieccy, polscy i radzieccy żołnierze, teraz o przeszłości parku przypominają pozostałości strzelnicy (działającej tutaj od końca XIX wieku) ukryte między drzewami. Do naszych czasów zachowały się m.in. kulochwyty czyli specjalne ściany zatrzymujące pociski.
     
  • Bolko Myśliciel w Świdnicy – prawdopodobnie nie ma takiej drugiej rzeźby w całej Europie. Bolko Myśliciel rozbawi nie tylko najmłodszych uczestników wycieczki. Rzeźbę opisał renomowany przewodnik Pascala. Co ciekawe, podobizna skupionego mężczyzny ze spuszczonymi spodniami w trakcie intymnej czynności nie jest współczesnym pomysłem – dzieło powstało jeszcze przed II wojną światową.
     
  • Park Generała Władysława Sikorskiego – spokojne miejsce blisko centrum miasta z m.in. placem zabaw dla dzieci i repliką samolotu Czerwonego Barona, słynnego niemieckiego pilota z czasów I wojny światowej.

Gdzie się zatrzymać na trasie – miejsca postojowe

Każdy z mijanych parków to dobre miejsce na chwilę odpoczynku. Jeżeli jedziemy z mniejszymi dziećmi, to niezłym pomysłem jest przerwa na placu zabaw, np. w Parku Centralnym lub przy placu Św. Małgorzaty.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
 at-SobótkaSłoneczna 5
55-050 Sobótka
+48 501 436 685
okokokok


Gdzie zjeść

W Świdnicy każdy rowerzysta znajdzie coś dla siebie – od barów typu fast food, przez pizzerie po restauracje. Wszystko zależy od naszych upodobań. Naturalnie można również zrobić zakupy w sklepie spożywczym i urządzić piknik w parku.

Dobrze wiedzieć

Świdnica to świetne miejsce wypadowe – możecie pojechać np. na wycieczkę wokół Ślęży, tajemniczej góry zwanej Śląskim Olimpem, nad ukryte w lasach Jeziorko Daisy lub zobaczyć słynny zamek Książ. W sumie w najbliższej okolicy Świdnicy rowerzyści mają aż 9 atrakcyjnych tras rowerowych, a na wytrawnych cyklistów czekają jeszcze nieco dalsze szlaki np. w Górach Sowich czy Górach Stołowych.

Warto pamiętać, że przy Świdnickiej Informacji Turystycznej (ul. Rynek 39 - 40) działa wypożyczalnia rowerów - szczegółowe informacje o zasadach wypożyczenia jednośladów znajdują się na stronie: www.ks-j.pl

Praktyczne wskazówki

Trasa rodzinnej wycieczki po Świdnicy wytyczona jest możliwie najdłuższymi odcinkami ścieżek rowerowych. Dzięki temu przejedziemy ją całą rodziną, bez obaw o bezpieczeństwo dzieci. Jednak zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach, m.in. jeździe w kasku i ostrożnym przekraczaniu skrzyżowań z ulicami. 

Warto zabrać do sakwy lub plecaka kurtkę przeciwdeszczową (pogoda bywa zmienna) oraz krem przeciwsłoneczny (przede wszystkim latem). W Świdnicy działają warsztaty rowerowe, niemniej dobrze mieć przy sobie łatki, zapasową dętkę i podstawowe narzędzia.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa MTB na Wielką Raczę
Region Karpaty, Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 32 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 35%, Kamienie 35%
Co oznaczają parametry trasy?
Eurovelo 9 z Wrocławia do Świdnicy, czyli Bursztynowym Szlakiem na dwóch kółkach
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 74 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 92%, Szuter 2%, Bruk 6%
Co oznaczają parametry trasy?
Leśna przygoda dla bardzo wymagających
Region Lubelskie
Typ roweru MTB
Czas 4 h
Dystans 39,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 11%, Piach 84%, Szuter 2%, Bruk 3%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa do rezerwatu nad Jezioro Daisy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 29,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 81%, Szuter 19%
Co oznaczają parametry trasy?