Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Marek Szczepaniak to doświadczony rowerzysta, który nie obawia się jazdy w wymagającym terenie i tras o dużych przewyższeniach.
Lubelskie trasy rowerowe niewątpliwie należą do atrakcyjnych miejsc na spędzanie wolnego czasu. To rejon pełen pięknych terenów, sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Miłośników terenowych wojaży z pewnością zadowoli trasa rowerowa Rąblów.
Jeżeli chcesz spędzić wolny czas na łonie natury i lubisz jazdę w terenie, to zdecydowanie warto poświęcić trochę ponad 3 godziny na pokonanie tej trasy. To prawdziwa gratka dla entuzjastów MTB, którzy na wymagających szlakach czują się jak ryba w wodzie.
Trasa stanowi pętlę, co oznacza, że rozpoczyna się i kończy w tym samym miejscu. To bardzo ułatwia zorganizowanie wypadu. Takie rozplanowanie eliminuje problem nadkładania drogi, żeby wrócić na parking, na którym stoi auto.
Sama ścieżka wiedzie głównie przez lasy, z pewnością spodoba się więc osobom, lubiącym obcowanie z naturą oraz jazdę po drogach gruntowych i bezdrożach. Dedykowana jest doświadczonym rowerzystom, którzy poradzą sobie z trudnościami związanymi z pokonywaniem wiodących przez dzikie miejsca traktów. Ze względu na specyfikę tego terenu i 550 m podjazdów, najlepszym wyborem do jego przejechania będzie rower MTB.
Startujemy z okolic Łopatek, wyruszając w stronę miejscowości Zgórzyńskie. To wsie położone pośrodku pól i lasów. Najbliższym dużym miastem jest leżący o ok. 40 km dalej Lublin. Będzie to więc idealna lokacja dla osób chcących odpocząć od zgiełku cywilizacji i wszechobecnego pośpiechu.
Następnie, omijając Mareczki, kierujemy się do Bartłomiejowic. To jedno z niewielu miejsc podczas całego przejazdu, w którym przyjdzie nam poruszać się po asfaltowych drogach pośród nielicznych zabudowań.
Stamtąd, przez pola docieramy ponownie do lasów i jedziemy nimi aż do miejscowości Zawada.
Od tego momentu, głównie drogami szutrowymi oraz polnymi ścieżka wiedzie nas do Łopatek Kolonii, a następnie do samych Łopatek, gdzie rozpoczynała się nasza przejażdżka.
Trudności na trasie
Najlepszym wyjściem będzie dojechanie do trasy samochodem. Jest to jedyny pewny środek transportu, którym możemy przewieźć rower i dotrzeć w określone miejsce startu. Najlepiej skorzystać z nawigacji, która dokładnie nas poprowadzi, dzięki czemu oszczędzimy sobie błądzenia.
Atrakcją na tej trasie są przede wszystkim trakty wiodące w pięknych okolicznościach natury. To doskonała okazja, aby pooddychać świeżym powietrzem i nacieszyć się przyrodą. Po drodze przejeżdża się otoczonymi drzewami wąwozami. To rejon, który pozwoli szlifować umiejętności jazdy w terenie, a przy tym czerpać satysfakcję z każdego kolejnego kilometra. Nie zabraknie także ścieżek polnych. To prawdziwa gratka dla miłośników dzikich szlaków, którzy lubią wyzwania.
Trasa jest na tyle krótka, że nie wymaga organizowania noclegów. Jeżeli planujemy przejechać ją przy okazji, podczas przejazdu np. w góry, noclegu możemy poszukać we wsi Łopatki. Hotele na pewno będą dostępne w położonym o 40 km dalej Lublinie.
Na trasie raczej nie znajdziesz wyznaczonych i profesjonalnie zorganizowanych miejsc postojowych. Bardzo dobrym pomysłem będzie odpoczynek w lesie. Można wówczas chwilę odpocząć, ciesząc się jednocześnie szumem drzew.
Na trasie nie ma punktów, w których można byłoby coś zjeść, więc warto mieć to na uwadze, przygotowując sobie wyposażenie.
Ze względu na ukształtowanie terenu i dominujący rodzaj nawierzchni, jakim są drogi gruntowe, lepiej zdecydować się na przejechanie tej trasy w suche dni. Po ulewnych deszczach ścieżki mogą być błotniste i ciężkie do przejechania.
Przed wyruszeniem w drogę należy przygotować sobie niezbędny ekwipunek. Należy pamiętać o zabraniu kasku. Dobrym pomysłem będą również zapasowe dętki lub zestaw naprawczy do opon tubeless oraz mała pompka. Ze względu na specyfikę trasy warto zabrać ze sobą nie tylko wodę, ale też coś do jedzenia – mogą to być kaloryczne przekąski lub żele energetyczne.
Koniecznie zabierzmy ze sobą nawigację z wgranym przebiegiem trasy, dzięki której nie zgubimy się w trakcie jazdy. Pamiętajmy również, aby naładować akumulatory w oświetleniu lub wyposażyć się w zapasowe baterie.
Biorąc pod uwagę fakt, że nasza droga będzie wiodła przez pola i lasy, w ekwipunku powinna znaleźć się także kurtka przeciwdeszczowa, która w razie nagłego załamania pogody uchroni nas od przemoknięcia.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.