Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Malownicze ścieżki nad Odrą: rowerowa wyprawa przez zabytki Opolszczyzny

Region Opolskie
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 5 h
Dystans 65,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 10%, Szuter 30%, Kamienie 5%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Robert Jamróz, znany pod pseudonimem Roweromaniak


Miłośnik dwóch kółek i pasjonat fotografii. Najbliższą, ale również nieco dalszą okolicę, przemierza zarówno w siodełku rowerowym, jak i pieszo. Swoje poszukiwania najciekawszych atrakcji z Polski oraz innych zakątków Europy, dokumentuje na blogu: 
roweromaniakk.blogspot.com

W jaki sposób miło, ale i aktywnie spędzić czas w Opolszczyźnie, jeśli ma się do dyspozycji tylko kilka godzin? Można wówczas wybrać się na stosunkowo krótką, bo około 65-kilometrową wycieczkę rowerową wzdłuż Odry. Taka właśnie jest poniższa, trekkingowa trasa z Opola do Popielowa. Wytyczona ona została w taki sposób, by przebiegała w pobliżu ciekawych atrakcji regionu.


widok z góry na zamek w DąbrowieZamek w Dąbrowie to jedna z wielu architektonicznych perełek, które czekają na trasie

Kilkudziesięciokilometrowa trekkingowa trasa rowerowa wzdłuż Odry jest w większości płaska, a na jej przejechanie wystarczy zarezerwować około 5h. Mniej więcej połowa dystansu pokonywana jest nawierzchnią asfaltową, a około 30% szutrową. Pozostałe odcinki wytyczone zostały po drogach kamienistych, piaszczystych i brukowanych. Warto podkreślić, że blisko 60% pętli z Opola do Popielowa przebiega po ścieżkach rowerowych, a jedynie 40% drogami współdzielonymi z innymi uczestnikami ruchu. Z tego też powodu trasa ta uznawana jest za niezbyt trudną, choć mimo to z powodu trudniejszych do przejechania występujących na niej odcinków szutrowych oraz brukowanych nie jest ona optymalnym wyborem na wycieczkę rowerową z dziećmi i kolarzami o niewielkim doświadczeniu.

Kolejny odcinek trasy rowerowej szlakiem opolskich zamków biegnie ścieżką rowerową z Chruścić do Starych Siołkowic. Po dojechaniu do jej najbardziej wysuniętego na północ punktu, czyli Popielowa, należy skierować się na południe. Droga wojewódzka nr 458, przecinająca Odrę i biegnąca m.in. obok położonego na wysokości Kolonii Popielowskiej cmentarza ewangelickiego prowadzi przez Mikolin do Skorogoszczy. Stamtąd należy wyruszyć m.in. przez Borkowice i Ciepielowice do Dąbrowy. W miejscowości tej trasa rowerowa skręca na wschód, biegnąc dalej przez Chróścinę do położonego kilkanaście kilometrów dalej Opola.

Przez jakie miejscowości biegnie trasa?

Opole – Żelazna – Niewodniki – Narok – Stare Siołkowice – Popielowa Kolonia – Skorogoszcz – Dąbrowa

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Opisywana trasa rowerowa rozpoczyna i kończy się w okolicach dworca PKP w Opolu. Jako że jest ona wytyczona w formie pętli, do jej startu można dojechać pociągiem, autobusem lub własnym samochodem.

Atrakcje na trasie

Opolszczyzna to piękny region, który ze względu na niezwykłe bogactwo różnego rodzaju zabytków kultury, historii, sztuki czy religii trudno jest jednak odkryć w pełni. Najpopularniejszym celem podróży wśród osób uprawiających turystykę, także z perspektywy dwóch kółek na tym obszarze, jest nazywane stolicą polskiej piosenki Opole. Dobrze wiedzieć jednak, że największe miasto województwa opolskiego nie jest jedynym miejscem, w którym warto zaplanować postój podczas wycieczki rowerowej na trasie biegnącej wzdłuż koryta rzeki Odry.

Największe atrakcje Opola

Co warto zwiedzić w stolicy Śląska Opolskiego? Pierwszym, co przychodzi większości turystów na myśl, jest amfiteatr. Jest on bowiem dla Opola tym, czym dla Krakowa Wawel. Jego oficjalna nazwa to Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. Będąca symbolem miasta budowla to miejsce, w którym co roku odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Na imprezę tę zjeżdżają się największe gwiazdy rodzimej sceny muzycznej. Na złaknionych wrażeń widzów czekają nie tylko recitale, koncerty „Premiery” i „Debiuty”, ale też występy kabaretowe. Podczas festiwalu przyznawane są również nagrody dla zasłużonych postaci działających na polskiej scenie muzycznej.

W Opolu poza amfiteatrem znajduje się jeszcze kilka wartych uwagi atrakcji turystycznych. Są to m.in.:

  • Opolski ogród zoologiczny – zlokalizowane na Wyspie Bolko, ponad 30-hektarowe ZOO jest mieszkaniem dla ponad 1000 zwierząt z 227 gatunków.

  • Wieża Piastowska – XIV-wieczna strażnica wznosząca się na wyspie o nazwie Pasieka. W przeszłości była ona częścią Zamku Górnego, który nie przetrwał jednak do naszych czasów. Udostępniony turystom obiekt można zwiedzić wraz z przewodnikiem.

  • Opolska Wenecja – rozciąga się nad Kanałem Młynówka, pomiędzy ulicą Katedralną i Zamkową, między Mostem Katedralnym i Zamkowym. Odbijające się w tafli wody stare kamienice, ciągnące się na ok. 1,3 km bulwary, liczne murki, ławeczki i ozdobne elementy tworzą niezwykły klimat tego miejsca.

  • Muzea – m.in. Śląska Opolskiego, Wsi Opolskiej, Polskiej Piosenki.

skrzyżowanie dróg w PopielowiePopielów to miasteczko przyciągające swoim spokojem i ciekawą architekturą

Miejsca warte uwagi leżące przy trasie z Opola do Popielowa

Opisywana trasa rowerowa przebiega w dużej mierze wśród pól, przecinając co jakiś czas wsie i niewielkie miasteczka. W miejscach takich jak te można natknąć się co krok na zabytki kultury sakralnej. Małe, urokliwe kapliczki i kościółki, ale też większe, nowocześniejsze świątynie, to budowle, które często zachwycają nietypową formą architektoniczną lub skrywają w swoim wnętrzu piękne dzieła sztuki. Pokonując trekkingową trasę rowerową z Opola wzdłuż Odry, warto zatrzymać się m.in. przy kościele św. Mikołaja oraz zlokalizowanej nieopodal kapliczce z figurą Jana Nepomucena w Żelaznej, świątyni pod wezwaniem Narodzenia NMP w Niewodnikach oraz pod wezwaniem św. Floriana w Naroku. Podczas dalszej jazdy można natknąć się również na miejsca kultu zlokalizowane w Starych Siołkowicach (kościół Michała Archanioła, kapliczka z kolejną figurą św. Jana Nepomucena).

Kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena

Ślady historii na Ziemi Opolskiej

Ogromny wpływ na mieszkańców Opolszczyzny miały nie tylko ich wierzenia, ale i historia, której stali się częścią. Miejscem, w którym bardzo mocno czuć klimat minionych lat, jest bez wątpienia niewielki, ewangelicki cmentarz w Kolonii Popielowskiej, który datowany jest na XVIII wiek.

widok na cmentarz ewangelickiEwangelicki cmentarz w Kolonii Popielowskiej

pomnik mieszczący się na cmentarzu ewangelickimZabytkowy pomnik mieszczący się na cmentarzu ewangelickim w Kolonii Popielowskiej

Nieco dalej, po drugiej stronie Odry znajduje się jeden z wielu opolskich pomników. Potężna figura o oryginalnej konstrukcji upamiętnia poległych na tych terenach żołnierzy I Frontu Ukraińskiego, którzy zginęli podczas próby przeprawienia się przez rzekę na początku 1945 roku. Kolejny obiekt tego typu, tym razem wzniesiony przez czerwonoarmistów, znajduje się w okolicach Żelaznej.

Pomnik poświęcony żołnierzom I Frontu UkraińskiegoPomnik poświęcony żołnierzom I Frontu Ukraińskiego

Zamki i pałace opolskie

Nie każdy wie, że na ziemiach Opolszczyzny znajduje się kilkadziesiąt zamków i pałaców. Część z nich, tak jak ten, który mieścił się w Opolu, nie przetrwały w całości do naszych czasów lub popadły w ruinę. Inne zostały wyremontowane, dzięki czemu stanowią ciekawą atrakcję turystyczną. Kilka z budowli tego typu znajduje się w pobliżu opisywanej trasy rowerowej biegnącej wzdłuż koryta rzeki Odry.

  • Pałac w Niewodnikach – opolska rezydencja Juliusa Wichelhausa powstała w 1872 roku. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodziły także tereny otaczające posiadłość wraz z folwarkiem. Pałac jest przykładem architektury rezydencjonalnej, która łączący francuski barok z neorenesansem.

pałac w NiewodnikachFasada pałacu w Niewodnikach
  • Anglikańsko-bizantyjski pałac w Naroku – dawny dom Fryderyka Wichelhausa został przez swojego właściciela przebudowany tak, aby sprostać fantazji majętnego bankiera. Wokół budynku utworzono park o powierzchni ponad 2 hektarów.

panorama okolic pałacu w NarokuPałac w Naroku 
  • Zamek w Dąbrowie – datowana na XVIII wiek początkowo renesansowa, a obecnie neorenesansowa budowla należała niegdyś m.in. do rodziny von Mettich-Tschetschau. Pieczę nad budynkiem sprawuje Uniwersytet Opolski. Niestety jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.

Zamek w DąbrowieZamek w Dąbrowie

Noclegi lub miejsca postojowe

Planując wycieczkę według opisywanej, trekkingowej trasy rowerowej w okolicach Opola i wzdłuż koryta Odry nie trzeba planować noclegu, ale dobrze jest zrobić kilka postojów. Na terenach tych znajduje się wiele punktów, w których można się zatrzymać, np. przy zamku w Dąbrowie. Miejscem takim jest też dobrze zadbany teren, otaczający śluzę na Odrze w Chróścicach. Lokalizacja ta jest niezwykle atrakcyjna dla turystów także dlatego, że przy odrobinie szczęścia, można zaobserwować tu liczne gatunki zwierząt np. bobry, dudki, czy też kanię rudą.

Gdzie zjeść

Dla wielu kochających turystykę rowerową osób nie ma zwiedzania bez próbowania lokalnych potraw. Tacy cykliści powinni koniecznie sprawdzić restauracje takie, jak:

  • Śtantin w Starych Siołkowicach – lokal mieszczący się w XIX-wiecznym budynku posiada w swojej ofercie bogaty wybór śląskich potraw w przystępnej cenie. W jego otoczeniu znajduje się urokliwy ogród letni.

  • Dąbrowianka w Dąbrowie – restauracja, w której można zjeść zarówno roladę z kluskami i kapustą lub placek po węgiersku, jak i również dania dietetyczne. Jedne i drugie cieszą się doskonałą opinią klientów.

Dobrze wiedzieć

Zwiedzając jakiś region, zawsze warto zasięgnąć wiedzy o atrakcjach i wydarzeniach odbywających się na tym terenie od lokalnych przewodników. W Opolu znaleźć można ich aż w dwóch miejscach. Pierwsze z nich, to Miejska Informacja Turystyczna (Rynek 23), gdzie można zakupić pamiątki i poznać opinię ekspertów na temat tego, co tak naprawdę warto zobaczyć w mieście i jego okolicy. Alternatywnym punktem na informacyjnej mapie stolicy polskiej piosenki jest Opolskie Centrum Informacji Turystycznej (Stefana Żeromskiego 3). Miejsce to słynie z bogatej oferty różnego rodzaju broszur, folderów i mapek miasta oraz okolic, a także ze świetnej, niezwykle pomocnej obsługi.

Praktyczne wskazówki

Trekkingowa trasa rowerowa z Opola wzdłuż Odry, prowadząca do Popielowa to świetna propozycja na jednodniową wycieczkę o dowolnej porze roku. Na wyprawę tę warto wybrać się na rowerze trekkingowym lub graveluPrzed wyruszeniem na szlak należy oczywiście sprawdzić stan techniczny pojazdu. Aby komfortowo i bezpiecznie pokonać tę ponad 60-kilometrowę trasę, niezbędne będzie wygodne siodełko rowerowe, sprawne przerzutki, dzięki którym można płynnie i dynamicznie zmieniać biegi, lampki rowerowe, przydatne zwłaszcza po zmroku i w przypadku słabej widoczności.

W tym ostatnim przypadku bardzo ważne jest również to, aby rowerzysta miał na sobie odzież kolarską z elementami odblaskowymi oraz solidny, wytrzymały kask. Dobór tego typu ubrania na rower jest niezwykle istotny przede wszystkim w przypadku jazdy odcinkami trasy współdzielonymi z innymi użytkownikami ruchu drogowego.

Podczas zwiedzania atrakcji turystycznych Opola i jego okolic, przydatne mogą być również:

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Rowerowa przygoda szlakiem opolskich zabytków
Region Opolskie
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 53 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 88%, Piach 6%, Szuter 6%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Ujście Nysy Kłodzkiej - Opole
Region Opolskie
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 3 h
Dystans 59,4 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 40%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Opole-Góra Świętej Anny na weekendową przejażdżkę
Region Opolskie
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 76 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Piach 25%
Co oznaczają parametry trasy?
Jednodniowa wycieczka rowerem z Opola do Pałacu w Mosznej
Region Opolskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 77,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Piach 10%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?