Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Gravelowa podróż przez historię Śląska i Czech

Region Europa rowerem, Śląsk
Typ roweru Gravel, Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 113 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Sławomir Strzelczyk


Pasjonat podróży znany pod pseudonimem Rask. Jest on doskonałym przykładem osoby, która pasję do „jazdy na kole” zamieniła w sposób na życie.

Swoimi doświadczeniami z pracy jako kurier rowerowy dzieli się m.in. na YouTubie (Rask_ulv), Tik Toku (raskulv) i Facebooku (Rask Rask).

Znużyły Cię już wycieczki krajoznawcze na południu Polski lub masz po prostu ochotę na jakieś nowe doświadczenia? W takim razie odkryj trasy rowerowe znajdujące się w Czechach. Przekonasz się, że zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy możesz znaleźć wiele różnorodnych i bardzo ciekawych atrakcji. Zamki, pałace, klimatyczne budowle sakralne, budynki wojskowe czy ślady umocnień granicy czechosłowackiej… W Czechach każdy turysta znajdzie coś dla siebie!


Pałac RaduńPałac Raduń to tylko jedno pięknych miejsc do zwiedzenia na trasie.

Opisywana wycieczka wytyczona została na dystansie 113 km. Składa się ona z dwóch etapów. Pierwszy odcinek tej trasy rowerowej biegnie z Raciborza do Grodźca Golęczyckiego, położonego w Czechach. W drodze powrotnej poznaje się za to historię i zabytki okolic Rybnika. Wyprawę tę można też zakończyć np. w oddalonym o kilka kilometrów Wodzisławiu Śląskim.

Przejechanie poniższej trasy rowerowej ze Śląska do Czech i z powrotem zajmuje od 6 do 8 godzin. Na niemal całej długości kolarz porusza się drogą asfaltową współdzieloną z samochodami. Jedynie w większych miastach m.in. na Śląsku, np. Raciborzu i Rybniku znajdują się ścieżki rowerowe. Warto wspomnieć, że wyjątkiem są trasy dojazdowe do niektórych atrakcji – tu zdarzają się odcinki nieutwardzonej nawierzchni, ale i „kocie łby”.

Polsko-czeska trasa rowerowa to propozycja dla doświadczonych kolarzy. Nie jest ona zbyt trudna, więc powinien sobie z nią poradzić każdy, kto odbył już kilka takich wycieczek. Ze względu na spory dystans do pokonania oraz konieczność jazdy drogami wojewódzkimi o dużym natężeniu ruchu, nie jest to trasa odpowiednia na rodzinne wypady z najmłodszymi miłośnikami kolarstwa.

Przebieg trasy śladem zabytków Śląska i Czech

Początkowy punkt trasy rowerowej wytyczonej przez południowe tereny Polski i Czechy znajduje się w Raciborzu. Z tego historycznego miasta należy w pierwszej kolejności skierować się do oddalonej o 40 km Opavy. Trasa początkowo wiedzie ścieżkami rowerowymi, a po wyjeździe z miasta wojewódzką drogą nr 916. Nie ma na niej wytyczonego pasa ruchu dla rowerów. Odcinek ten pokonuje się głównie w otoczeniu pól i łąk. W zależności od pory roku można nacieszyć oczy rozciągającym się na sporej odległości widokiem łanów zbóż lub zieleniejących się połaci trawy. Nad nimi górują gdzieniegdzie także elektrownie wiatrowe. Mniej więcej w połowie tego fragmentu trasy rowerowej z Raciborza do Czech znajduje się przejście graniczne.

Warto zaplanować sobie postój już tuż po wjechaniu na teren południowego sąsiada Polski. We wsi Sudice znajduje się bowiem nietuzinkowa atrakcja turystyczna – czołg T-34/85. To miejsce upamiętniające ofiary i bohaterów II Wojny Światowej, gdzie umieszczono ławeczki. Można więc tu się komfortowo zatrzymać na dłuższą chwilę i odpocząć.

Około 9 km od Opawy, znajduje się Hradec nad Moravici, czyli w języku polskim Grodziec Golęczycki. Prowadzi do niego prosta, ale już nie tak płaska jak do tej pory droga. Prawdziwym wyzwaniem jest krótki, acz intensywny podjazd pod tutejszy zamek. Po zwiedzeniu tej atrakcji należy przejechać odcinek na północ, a następnie skręcić na wschód, w stronę Radunia, gdzie zlokalizowany jest kolejny warty uwagi obiekt, a mianowicie pałac. Zjazd dobrej jakości drogami na tym etapie pozwala nacieszyć się widokami, ale i utęsknionym „wiatrem we włosach”.

Dalej trasa krajoznawczej wycieczki rowerowej biegnie na północny wschód do miejscowości Komárov. W pobliżu tej wsi można zjechać na drogę krajową nr 11 biegnącą na wschód. Jako że dużo bezpieczniej i przyjemniej jeździ się na rowerze, gdy obok nie pędzą z zawrotną prędkością samochody, warto zjechać z niej i do kolejnego punktu wyprawy dotrzeć przejeżdżając przez mniejsze miejscowości. Czeskie wsie wyglądają na bogate. Jakość tutejszych dróg znacznie przewyższa polskie odpowiedniczki. Podążając trasą rowerową śladami historii przez Háj ve Slezsku, Beneszów Dolny, Kozmice, dociera się do obszaru umocnień dawnej granicy czechosłowackiej. Co jakiś czas widać tu czołgi i betonowe bunkry – jedne zadbane, inne w ruinie, jeszcze inne udostępnione do zwiedzania. Znajdują się one m.in. w miejscowościach Hlućin i Darkovičky.

Kolejny etap powyższej trasy biegnie w kierunku granicy polsko-czeskiej. Po drodze mija się jeszcze popularne pole golfowe Golf Club Marianske Lazne w Śilherovicach i położony przy nim pałac. Droga powrotna wiedzie na północny wschód przez Chałupki, obok położonego przy trasie aquaparku „Nautica” w Gorzycach, przez Wodzisław Śląski do Rybnika.


Przez jakie miejscowości biegnie trasa?
  

Racibórz – Samborowice – Opava – Hradec nad Moravici (Grodziec Golęczycki) – Raduń – Komárov – Háj ve Slezsku – Beneszów Dolny – Kozmice – Hlućin – Śilherovice – Chałupki – Gorzyce – Wodzisław Śląski – Rybnik

Mapa i ślad GPX


Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Jako że trasa nie jest pętlą, zaleca się raczej skorzystanie z usług publicznych przewoźników niż przyjazd samochodem. Na szczęście do Raciborza, w którym rozpoczyna się opisywana rowerowa, można bez problemu dojechać pociągiem m.in. z Gliwic, Katowic, Pszczyny czy Rybnika.

Możliwe jest także dotarcie PKS-em np. z Kędzierzyn Koźla, choć należy upewnić się, czy w danym autokarze możliwy jest transport roweru. Powrót z Rybnika także nie stanowi większego problemu, jako że jest to dobrze skomunikowane miasto z licznymi połączeniami.

Atrakcje na trasie

Podczas rowerowej wycieczki krajoznawczej z Raciborza do miejscowości Hradec nad Moravici, a następnie do Wodzisławia Śląskiego, można podziwiać wiele bardzo interesujących obiektów historycznych. Pierwsza ich grupa to dawne pałace i zamki. Sporo z nich zostało odrestaurowanych, dzięki czemu obecnie cieszą oczy odwiedzających je turystów.

Zamki i pałace Śląska po polskiej oraz czeskiej stronie granicy

Pierwszą interesującą budowlę z tej kategorii znaleźć można już w Raciborzu. Zamek Piastowski, bo o nim mowa, powstał prawdopodobnie między VIII a X wiekiem. Na jego terenie znajduje się warta uwagi zabytkowa kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury. Zamek Piastów Śląskich w Raciborzu to miejsce, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, np. „Zamkowa Noc z Duchami” i „Raciborskie Dni Nauki i Techniki”. Warto przed przyjazdem sprawdzić kalendarz na stronie zabytku.

Kilka kilometrów za Raciborzem znajduje się kolejny zabytkowy budynek – malowniczy Pałac Wojnowice. Żeby do niego dotrzeć trzeba zboczyć nieco ze szlaku. Warto przy tym zaznaczyć, że gmach obecnie należy do osoby prywatnej, więc nie ma raczej możliwości zwiedzania jego wnętrza.

Jedną z miejscowości, przez które biegnie trasa śladami historii, są Śilherovice. We wsi tej znajduje się kolejny zamek. Gmach został wzniesiony pod koniec XVIII wieku. Pałac jest otoczony przez rozległy park. Można w nim znaleźć gatunki drzew z całego świata. Ciekawostką jest fakt, że na terenach otaczających to miejsce znajduje się jedno z najpopularniejszych, a zarazem i największych pól golfowych w Czechach.

Oszałamiający Zamek Hradec nad Moravici

Najbardziej okazałą atrakcją, która czeka na osoby przemierzające opisywaną trasę rowerową, jest bez wątpienia Zamek Hradec nad Moravici. Został on zbudowany na wzniesieniu, górującym nad okolicą. Stary „czerwony gród” oraz nowy „biały gród” – otoczone są ogromnych rozmiarów parkiem. Kompleks pałacowo-parkowy odwiedziło w przeszłości wielu znamienitych gości. Wśród nich byli m.in. Bethoven i Liszt. Zwiedzając ten obiekt, nie sposób nie zachwycić się imponującą, potężną bramą, wspomnianym już, rozłożystym parkiem, ale i urokliwymi dziedzińcami.

Brama zamku Hradec nad MoraviciBrama zamku Hradec nad Moravici.

Około 7 km od zamku Hradec nad Moravici znajduje się kolejny punkt wycieczki, czyli Pałac Raduń. XIV-wieczna budowla położona jest nad niewielkim jeziorkiem. Historyczny gmach otacza zadbany, urokliwy park, w którym znajduje się piękna oranżeria.

oranżeriaOkazała oranżeria to jedna z najciekawszych atrakcji w regionie.

Inne atrakcje na trasie

Opisywana trasa rowerowa obfituje w obiekty historyczne, ale nie tylko sprzed kilkuset lat. W regionie tym występują także liczne atrakcje, upamiętniające wydarzenia, które działy się w XX wieku. Szlak bunkrów i umocnień bojowych dawnej granicy czechosłowackiej to gratka dla miłośników militariów. Spotkać można tu różne pozostałości po tym burzliwym okresie.

bunkier na dawnej graniczy czechosłowackiejBunkry spotkać można w wielu miejscach trasy.

Ostatnią, dużą atrakcją turystyczną na trasie, która cieszy się sporą popularnością, jest Aquapark „Nautica”. Obiekt zlokalizowany jest w Gorzycach i stanowi świetne miejsce do odwiedzenia całą rodziną. Liczne wodne instalacje pozwolą na całodzienną zabawę najmłodszym, ale i dorosłym.

Noclegi lub miejsca postojowe

Opisywana gravelowa trasa rowerowa to propozycja na jednodniową wycieczkę. Nieco ponad 100-kilometrowy dystans można swobodnie przejechać w kilka godzin, nie trzeba więc planować w tym czasie noclegu. Jednak z racji na to, że na turystów czeka tu wiele ciekawych atrakcji, warto zarezerwować więcej czasu na postoje na zwiedzanie, ale i regenerację sił przed dalszą drogą.

Pierwszą, krótką przerwę w podróży można zaplanować sobie już tuż po wjechaniu na teren południowego sąsiada Polski. We wsi Sudice znajduje się bowiem nietuzinkowa atrakcja turystyczna – czołg T-34/85. W otoczeniu miejsca upamiętniającego ofiary i bohaterów II Wojny Światowej usytuowano ławki, można więc się tu komfortowo zatrzymać nawet na dłuższą chwilę.

Trasa rowerowa biegnie przez liczne parki, w których znajduje się sporo ławek odpowiednich na postój. Warto oczywiście połączyć przyjemne z pożytecznym, planując przerwy w pięknych kompleksach parkowo-pałacowych.

Gdzie zjeść

Wycieczka śladami najpiękniejszych zamków po polskiej i czeskiej stronie granicy biegnie przez tereny, które słyną z pysznej, ale i dość ciężkiej, śląskiej kuchni. Potrawy takie, jak np. kultowe kluski z roladą wołową i modrą kapustą to niestety nie najlepszy wybór dla kogoś, kto ma zamiar przejechać wielokilometrową trasę. Na tego typu danie warto więc wybrać się już po jej pokonaniu.

Miłośnicy turystyki z perspektywy dwóch kółek mogą zatrzymać się w jednej z wielu mijanych restauracji lub kawiarni. Niektóre z lokali gastronomicznych zlokalizowane są w pobliżu odwiedzanych budowli. Przykładem może być restauracja „U královny Kunhuty” mieszcząca się obok zamku Hradec Nad Moravici, w której serwowane są typowe, czeskie potrawy. Osoby, które lubią słodkości, mogą też wybrać się np. do kawiarni „Victoria Cafe” obok pałacu w Raduniu.

Dobrze wiedzieć

Na poszukiwanie najciekawszych atrakcji turystycznych na trasie rowerowej biegnącej przez Polskę, ale i Czechy, warto wybrać się późną wiosną lub latem. Z racji, że została ona wyznaczona drogami, na których przeważa płaska, asfaltowa nawierzchnia świetnie sprawdzi się w jej przypadku rower gravelowy lub szosowy.

Przed wyruszeniem w trasę, dobrze jest odwiedzić jeszcze Punkt Informacji Turystycznej „Visit Racibórz” przy ulicy Długiej 2. W miejscu tym można oczywiście dowiedzieć się, co ciekawego dzieje się aktualnie w regionie, gdzie warto się zatrzymać i które trasy należy omijać, np. z powodu remontu dróg. Pracownicy punktu chętnie dzielą się z odwiedzającymi nie tylko wiedzą, ale i folderami turystycznymi, przewodnikami, ulotkami i innymi przydatnymi materiałami.

Praktyczne wskazówki

Co warto zabrać ze sobą na wycieczkę krajoznawczą do Czech? W pierwszej kolejności trzeba oczywiście zadbać o swoje bezpieczeństwo. Należy w tym celu założyć kask rowerowy i strój kolarski z elementami odblaskowymi. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie wyposażenie jednośladu, a zwłaszcza dobry zestaw oświetlenia czy dzwonek.

Wyruszając na gravelową trasę rowerową warto mieć przy sobie także:
 

  • Kurtkę przeciwdeszczową na wypadek pogorszenia się warunków atmosferycznych.
     
  • Apteczkę pierwszej pomocy z podstawowymi produktami takimi jak leki przeciwbólowe, zestaw opatrunków i woda utleniona.
     
  • Komplet narzędzi do naprawy roweru, które pomogą usunąć najczęstsze awarie.
     
  • Gotówkę w złotówkach i czeskich koronach. W wielu miejscach na opisywanej trasie rowerowej jest to jedyny akceptowany środek płatniczy.
     
  • Zapas napojów i prowiant. Przy trasie znajdują się sklepiki, jednak aby nie być skazanym na ich asortyment, warto spakować do sakwy rowerowej pożywne przekąski, np. żele lub batony energetyczne.
     
  • Nawigację GPS lub mapę, które pomogą rowerzyście podążać wytyczoną trasą.
     
  • Powerbank na wypadek potrzeby naładowania baterii telefonu.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Ultra trasa – Mała Fatra i Beskidy
Region Europa rowerem, Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 2 dni
Dystans 252 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Przez Beskid Śląski i Żywiecki – czerwona trasa rowerowa na Słowację
Region Europa rowerem, Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas
Dystans 63 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 91%, Bruk 9%
Co oznaczają parametry trasy?
Na rowerze przez serce Moraw – odkrywanie Hostyńskich Wierchów
Region Europa rowerem
Typ roweru Cross, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 111 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 81%, Piach 9%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie śląskim
Region Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 4 h
Dystans 80 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?