Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa przez Góry Świętokrzyskie

Region Świętokrzyskie
Typ roweru Gravel, MTB
Czas 5 h
Dystans 86 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 50%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Piotrek G.

Trasa przez Wyżynę Kielecką, rozpoczynająca się i kończąca w Nowej Słupi, to doskonałe połączenie spotkania z naturą ze zwiedzaniem ciekawych historycznie miejsc. Szlak biegnie częściowo przez Świętokrzyski Park Narodowy, wzdłuż nieistniejącej już linii kolejki wąskotorowej. To nie lada gratka dla doświadczonych w jeździe na rowerach rodzin.

Przez Góry Świętokrzyskie - opis trasy

Jednodniowa wycieczka przez Wyżynę Kielecką to świetna opcja na weekendowy wypad dla doświadczonych miłośników graveli i MTB, którzy lubią rekreacyjne trasy rowerowe. Podczas tej 86-kilometrowej pętli, połowę trasy pokonasz na leśnych duktach, drugą po asfalcie. Zaprawionym rowerzystom przejazd powinien zająć około 5 h. Trasa jest dobrą opcją na rodzinne, aktywne spędzenie czasu. Wycieczka rozpoczyna się i kończy w Nowej Słupi. Biegnie przez Świętą Katarzynę, Wilków, Podmąchocice, Leszczyny, Cedzynię, Wolę Korcową, Masłów Pierwszy, Brzezinki,  Klonów, Bodzentyn, Celiny, Wolę Szczygiełkową, Dębno, Mirocice oraz Baszowice, skąd wraca do punktu startowego.

Mapa i ślad GPX

Co ciekawe, szlak pokrywa się z nieczynną już linią kolejki wąskotorowej. Od lat 20-stych do lat 50-tych XX wieku wykorzystywana była głównie do transportu drewna i rudy żelaza. Stanowiła także najszybsze połączenie z Kielcami dla okolicznych mieszkańców. Trasa przez Góry Świętokrzyskie rowerem obfituje zarówno w atrakcje historyczne, jak i przyrodnicze. W Świętokrzyskim Parku Narodowym atrakcje to nie tylko piękny drzewostan czy źródełko, ale także wychodnie piaskowca kwarcytowego czy naturalne formacje skalne.

Formacje skalne w Świętokrzyskim Parku NarodowymCiekawe formacje skalne to jedna z atrakcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Dojazd do trasy

Brak bezpośrednich połączeń sprawia, że dojazd własnym autem będzie dla wielu osób najlepszym wyborem. Dotarcie na szlak nie będzie łatwe dla osób z odległych części kraju, które decydują się na podróż komunikacją publiczną. Nie zmienia to jednak faktu, że warto podjąć ten trud. Trasa przez Góry Świętokrzyskie gwarantuje niezapomniane przeżycia. Główny punkt przesiadkowy w regionie znajduje się w stolicy województwa - Kielcach. Rozległa siatka połączeń kolejowych i autobusowych pozwoli dotrzeć tu niemal z każdego miejsca. Stąd na trasę można dotrzeć rowerem. Ze względu na fakt, że stanowi ona pętlę, rozsądnym wyborem jest rozpoczęcie wyprawy od Cedzyny położonej jedynie 7 km od Kielc.

Góry Świętokrzyskie pełne są pięknych widoków

Atrakcje na trasie

Na trasie rowerowej przez Góry Świętokrzyskie nie ma nudy. W Świętokrzyskim Parku Narodowym atrakcje czekają zarówno na miłośników fauny i flory, jak i tych, którzy lubią zwiedzać. Miłośników przyrody na pewno zaciekawi fakt, że występują tu aż trzy zróżnicowane piętra klimatyczne. Chociaż kwarcowe podłoże sprawia, iż to teren, gdzie występuje małe zróżnicowanie roślinności, w parku można spotkać aż 4 tysiące gatunków zwierząt. Część z nich to relikty polodowcowe. Jadąc śladami nieczynnej kolejki wąskotorowej, zobaczysz także miejsca ciekawe historycznie. Po drodze napotkasz na nieczynny kamieniołom, w którym wydobywano piaskowiec kwarcytowy. To rodzaj kruszywa wykorzystywany współcześnie w budownictwie oraz jako element asfaltu. Na trasie będziesz mijać także liczne fragmenty infrastruktury kolejowej.

Świętokrzyski Park Narodowy jest rozległy i piękny

Na drodze czekają na rowerzystów także zabytki sakralne. We wsi Święta Katarzyna zwiedzanie klasztoru jest punktem niemal obowiązkowym. Położony u podnóża najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich - Łysicy stoi zabytkowy kościół św. Katarzyny oraz klasztor sióstr bernardynek. Na miejscu zobaczysz cudowną rzeźbę patronki wykonaną z drzewa cyprysowego oraz eksponaty upamiętniające powstanie styczniowe i II Wojnę Światową. Innym, ciekawym ze względów religijnych miejscem jest opactwo na Świętym Krzyżu znajdujące się w pobliżu szlaku. Przed laty miejsce to służyło benedyktynom, obecnie Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej. Turyści mogą zobaczyć przyklasztorną furtę, krużganki, kościół, kaplicę, kryptę oraz muzeum misyjne.

Święta Katarzyna to miejscowość, w której możemy zwiedzić klasztor i zjeść ciepły posiłek

Wybierając trasy rowerowe w Kielcach i okolicach, warto zatrzymać się przy zalewie Cedzyna, położonym zaledwie kilka kilometrów od stolicy województwa świętokrzyskiego. To miejsce świetne do odpoczynku na trasie. Na miłośników relaksu nad wodą czeka duża, piaszczysta plaża. Wzdłuż zalewu powstała ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi, dzięki którym poznasz historię tego miejsca. Teren jest oświetlony, a na turystów czekają ławeczki.

Jedną z najpopularniejszych wśród turystów miejscowości w Górach Świętokrzyskich jest Bodzentyn. Będąc tu nie sposób ominąć położonych na malowniczym szczycie ruin zamku. Burzliwa historia tego miejsca sprawiła, że do dzisiaj zachowały się jedynie otwory okienne oraz wykonany z czerwonego piaskowca portal. Wstęp jest bezpłatny.

Ruiny zamku w Bodzentynie są bardzo klimatyczne

Noclegi lub miejsca postojowe

Szlak przez Góry Świętokrzyskie biegnie przez wiele fascynujących miejsc. Część z nich, szczególnie te na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego są szczególnie ciekawe, a jednocześnie mogą stanowić dobre miejsca postojowe na trasie. Odpoczynek można zorganizować na przykład w okolicach Rampy, na której przeładowywano rudy żelaza, największego mostu kolejowego w Polsce, czyli Dużego Mostu czy Słupskiego Weksla. Znaleziono tam skarb z powstania styczniowego.

Słupski Weksel to dobre miejsce na postój i odpoczynek

Zwiedzając Góry Świętokrzyskie rowerem, warto zdecydować się na nocleg i zostać w regionie dłużej niż jeden dzień. Dobra baza noclegowa znajduje się w Nowej Słupi, Bodzentynie oraz okolicach Świętej Katarzyny. Bez większego problemu można znaleźć gospodarstwa agroturystyczne w małych miejscowościach położonych na trasie.

Będąc w okolicy, rowerzyści bardzo często wybierają i polecają dwa miejsca noclegowe. Pierwszym jest schronisko młodzieżowe w Nowej Słupi (ul. Świętokrzyska 61). Miejsce w pokoju standardowym kosztuje 20 zł, zaś w tym o podwyższonym standardzie 28 zł. Równie dużą popularnością cieszy się pole namiotowe "Przy Szlaku" w Świętej Katarzynie (ul. Kielecka 4). Cenione jest przede wszystkim przez miłośników snu na świeżym powietrzu.

Gdzie zjeść

Prawie 90-kilometrowa trasa przez Góry Świętokrzyskie rowerem biegnie w dużej mierze przez lasy. Warto więc przed wyruszeniem na szlak, zabrać ze sobą odpowiednią ilość prowiantu na drogę. Dzięki temu unikniemy zbędnego zbaczania z trasy.

Dość duży wybór restauracji znajduje się blisko początku trasy, w miejscowości Święta Katarzyna. Miłośnicy tradycyjnej kuchni polskiej na pewno wyjdą zadowoleni z często chwalonej Smacznej Chatki. Dużą popularnością w okolicy cieszy się także włoska knajpa Słońce Sycylii, gdzie zjesz pyszną pizzę i makarony.

Dobrze wiedzieć

Chociaż połowę drogi przejeżdżamy wygodnie asfaltem, przed wyruszeniem w podróż warto zwrócić szczególną uwagę na warunki atmosferyczne. Druga połowa trasy biegnie przez lasy. W przypadku silnych opadów deszczu przed wycieczką lub w jej trakcie, możemy spodziewać się poważnych utrudnień na szlaku. W wielu miejscach nawierzchnia robi się błotnista, co znacząco utrudnia poruszanie się i zmniejsza bezpieczeństwo podczas jazdy.

Praktyczne wskazówki

Większość trasy biegnie przez lasy, dlatego warto szczególnie dobrze spakować bagaż. Odpowiednia ilość prowiantu i wody oraz rozplanowanie postojów wydają się być konieczne. W wyjazdowym niezbędniku nie może zabraknąć podstawowych narzędzi naprawczych, kasku oraz apteczki. Zakupy na szlaku mogą być bardzo utrudnione.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Green Velo - wschodni szlak rowerowy
Region Świętokrzyskie, Podkarpacie, Lubelskie, Podlasie, Mazury
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 15 dni
Dystans 1885 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerowa adrenalina na Górze Żar
Region Śląsk, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 5,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Piach 30%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Opole-Góra Świętej Anny na weekendową przejażdżkę
Region Opolskie
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 76 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Piach 25%
Co oznaczają parametry trasy?
Śladem Cerkwi Podkarpackich – południowa Polska na rowerze
Region Podkarpacie
Typ roweru Gravel, Szosa, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 461 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 98%, Szuter 2%
Co oznaczają parametry trasy?