Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Trasa z Białegostoku nad Jezioro Komosa jest idealnym rozwiązaniem na wycieczki dla całej rodziny. Ze względu na długość, poprowadzenie w całości po drodze dla rowerów, jak i płaski teren cieszy się niesłabnącą popularnością. Okolica gwarantuje wiele atrakcji dla każdego, a bliskość miasta sprawia, że jest świetnie skomunikowana.
Obok stacji kolejowej Białystok Nowe Miasto wyznaczono początek i koniec trasy, można tam dojechać pociągiem lub autobusem komunikacji miejskiej, forma pętli pozwala na rozpoczęcie i zakończenie właściwie w dowolnym momencie. Trasa w całości została poprowadzona po ścieżce dla rowerów, co daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli uczestnikami są bardzo mali, początkujący rowerzyści. 70% nawierzchni to asfalt, a jedynie 30% szutry lub leśne drogi, dlatego nie trzeba dysponować specjalistycznym sprzętem.
Każdy rower będzie odpowiedni, miejski, górski, trekkingowy, a nawet szosowy. Ze względu na dobrą infrastrukturę poziom trudności trasy można by ocenić na bardzo łatwy, jednak do pokonania jest dystans 42 kilometrów, co dla niektórych może stanowić wyzwanie. Ostatecznie więc poziom trudności określono jako łatwy (2 z 4 punktów). Opisany fragment jest częścią popularnego szlaku rowerowego Green Velo.
Pierwsze kilometry należy jechać ulicą św. Jerzego, a następnie Południową i Horodyńską aż do Kawaleryjskiej. Po prawej stronie będzie znajdować się stadion miejski, a zaraz za nim las Zwierzyniecki. Dalej należy kierować się do ul. Branickiego i zjechać na południe, aż do skrzyżowania z Baranowicką. Od tego momentu trasa prowadzi cały czas prosto, w kierunku północno-wschodnim aż do skrzyżowania ulic św. Marka i Traktu Napoleońskiego, tam trzeba wjechać w szutrową drogę pomiędzy tymi ulicami.
Las Zwierzyniecki
Trzymamy się wyznaczonej trasy aż do miejscowości Ciasne, kolejne na szlaku są Ogrodniczki, za miejscowością należy skręcić w prawo i trzymać się ulicy Białostockiej, aż do momentu skrętu w prawo w Krasnym. Ślad GPS prowadzi wzdłuż zachodniego brzegu jeziora.
Droga powrotna zaczyna się po wschodniej stronie Krasnej Rzeczki, prowadzi przez las do Krasnegostawu i dalej na południowy zachód w stronę ul. Ciołkowskiego w Białymstoku.
Droga prowadzi cały czas prosto, aż do znanego już miejsca przy Stadionie Miejskim, ostatni fragment trasy jest poprowadzony w tym samym miejscu co jej początek.
Do Białegostoku można bez problemu dojechać komunikacją zbiorową (pociągiem lub autobusem) albo samochodem. Warto jednak zwrócić uwagę, że w centrum miasta parkingi mogą być płatne.
Białystok posiada rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych, które umożliwiają łatwe poruszanie się po mieście. Można bezpiecznie i wygodnie dotrzeć do wielu atrakcyjnych miejsc, takich jak parki, zabytki i miejsca rekreacyjne. Dodatkowo Białystok otoczony jest licznymi terenami zielonymi, w tym parkami i lasami. Każdy doceni relaksującą przejażdżkę rowerową przez te obszary i będzie się cieszyć pięknem natury.
Sama trasa nie wymaga rezerwowania noclegu, ponieważ szacowany czas przejazdu wynosi mniej więcej trzy godziny. Opisany wariant jest idealnym dopełnieniem weekendowego czy wakacyjnego wyjazdu do Białegostoku lub na Podlasie.
Doskonałym miejscem na dłuższy odpoczynek są okolice jeziora Komosa, ze względu na zakaz kąpieli linia brzegowa jeziora została pozostawiona w dość naturalnym kształcie, bez sztucznych plaż i ośrodków rekreacyjnych.
Po wyjeździe z miasta dostępność restauracji jest mniejsza, dlatego warto zaplanować sobie odwiedzenie Białegostoku, gdzie liczne restauracje serwują bardzo dobrą kuchnię regionalną, ponadto duża liczba dyskontów i sklepów spożywczych zaspokoi każde potrzeby.
Jezioro Komosa jest objęte całkowitym zakazem kąpieli, natomiast w samym Białymstoku znajduje się kilka basenów i aquapark w hotelu Gołębiewski.
Trasę można przejechać o każdej porze roku, ze względu na nawierzchnię nawet zimą to przyjemny sposób na spędzenie weekendu.
Bliska odległość od miasta sprawia, że większe zaopatrzenie nie jest konieczne, warto jednak mieć przy sobie zapasową dętkę i podstawowe narzędzia. Podczas przejazdu po lesie przyda się również urządzenie z GPS-em, na które można wgrać trasę.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.