Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa dookoła jeziora — odwiedziny w Powidzkim Parku Krajobrazowym

Region Wielkopolska
Typ roweru Cross, Gravel, MTB
Czas 3 h
Dystans 60 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Tomasz Kodyrko

Powidzki Park Krajobrazowy, leżący na pograniczu Kujaw i Pojezierza Gnieźnieńskiego, jest atrakcyjnym miejscem na wycieczki dla całej rodziny. Wiele miejscowości znajdujących się na terenie parku, szczególnie tych położonych blisko jezior, skupiło się na rozwoju infrastruktury turystycznej, która zaowocowała wzrostem popularności terenu wśród przyjezdnych. Aktualnie największy kompleks w Wielkopolsce, idealny na urlop, znajduje się 2 kilometry od Skorzęcina, przez który prowadzi opisana trasa i stanowi doskonałą bazę wypadową na rowerowe i piesze wycieczki.

Pętla licząca prawie 60 kilometrów prowadzi się przez najpiękniejsze zakątki Wielkopolski. Ze względu na typ nawierzchni, gdzie 70% trasy stanowi nawierzchnia asfaltowa, a jedynie 30% to szutry, wybór roweru gravelowego, MTB lub cross będzie odpowiedni. Czas potrzebny na przejechanie trasy to około 3,5 godziny, jeśli jednak towarzyszą nam dzieci, warto mieć zapas ze względu na liczne atrakcje. Trasa w formie pętli ma tę zaletę, że można zacząć z dowolnego miejsca, w tym przypadku jest to miejscowość Witkowo.

Wycieczka po Powidzkim Parku Krajobrazowym

Z tej miejscowości należy kierować się na południowy-wschód ulicą Dębińską i jechać prosto przez prawie 12 kilometrów, aż do Powidza. Pierwszy odcinek to głównie mało uczęszczana droga, prowadząca przez tradycyjne, polskie wsie. W Powidzu należy kontynuować podróż ulicą Witkowską do skrętu w prawo w ul. Nową, tu rozpoczyna się objazd jeziora Powidzkiego. Zaraz przy wyjeździe z Powidza za cmentarzem parafialnym należy skręcić w lewo. Fragment wokół jeziora prowadzi kolejno przez Polanowo, Kochowo, Giewartów, Lipnicę, Skrzynkę, Ostrowo, Przybrodzin i Skorzęcin. Miejscowości stanowią dobre punkty orientacyjne, ponieważ trasa biegnie głównie po wiejskich drogach, ubogich w oznakowania. Od Skorzęcina, przez Chłądowo aż do wyznaczonego końca, wzdłuż drogi publicznej znajduje się ścieżka rowerowa. Niektóre fragmenty trasy pokrywają się ze szlakiem rowerowym Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Mapa i ślad GPX

Dojazd do trasy

Komunikacja publiczna w tym regionie jest dość ograniczona, dlatego na miejsce najlepiej przyjechać samochodem i skorzystać z bezpłatnego parkingu miejskiego.

Atrakcje na trasie

Okolice jeziora są zalesione i gęsto zabudowane domkami letniskowymi, kempingami oraz ośrodkami wypoczynkowymi, jednak kilka kilometrów dalej dominuje rustykalny krajobraz z tradycyjnymi, polskimi zabudowaniami, łąkami i polami uprawnymi.

Wyprawa rowerowa po Powidzkim Parku Krajobrazowym

Różnorodność tego rejonu zapewni komfortowy wypoczynek każdemu, niezależnie od tego, czy lubi spędzać czas na łonie natury, czy w turystycznych kurortach z dużą liczbą restauracji, kawiarni i klubów.

  • Wiatrak w Kamionce — odrestaurowany wiatrak jest dostępny dla turystów za darmo. W środku można zobaczyć szczegóły konstrukcji oraz przedmioty, których kiedyś używano w pracy na roli.
  • Powidzki Park Krajobrazowy — obszar niespełna 25 hektarów został objęty ochroną nie tylko ze względu na bogatą faunę i florę, ale też rzeźbę terenu. Tamtejsze ukształtowanie i urozmaicona rzeźba terenu, w tym liczne jeziora, są wynikiem zlodowacenia. Ścieżki rowerowe i piesze zostały poprowadzone po najciekawszych zakątkach parku a turyści, niezależnie czy poruszają się na rowerze, czy pieszo, mogą wybrać jeden z wielu szlaków i poznawać gatunki roślin oraz zwierząt, znajdujących się pod ochroną.
  • Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie — Zabudowania stanowią pozostałość po jednym z największych obiektów obronnych w państwie wczesnych Piastów. Aktualnie znajduje się tam również pawilon muzealny i wystawa stała. W okresie wiosenno-letnim na terenie rezerwatu organizowane są rekonstrukcje historyczne dotyczące wczesnego średniowiecza, przyciągające miłośników tego okresu z całej Polski.
  • Kolejka Wąskotorowa — trasa przejazdu biegnie przez Gniezno – Witkowo – Skorzęcin — Powidz – Anastazewo. Przejazd jest darmowy, wystarczy pojawić się na peronie przy ulicy Wrzesińskiej 2 w Gnieźnie. Odjazdy kolejki są ograniczone i zależne od sezonu, dlatego wcześniej należy się zorientować w aktualnym rozkładzie.

Noclegi lub miejsca postojowe

Okolice jeziora Powidz są bogate w miejscowości typowo turystyczne, a Skorzęcin jest największym obiektem rekreacyjno-turystycznym w województwie.

Zarówno na terenie kompleksu rekreacyjnego, jak i w mniejszych wioskach oferta noclegowa zachwyca. Domki kempingowe, pola namiotowe, agroturystyka, pensjonaty, hotele i apartamenty — niezależnie od upodobań każdy znajdzie coś dla siebie.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
UkryjSie.pl62-430 Smolniki Powidzkie
508 165 685
okokokok

Gdzie zjeść

Analogicznie jak w przypadku noclegów, teren obfituje w restauracje, kawiarnie i puby niemal na całej długości wytyczonej trasy. Dodatkowo w Powidzu znajduje się baza wojskowa, w której stacjonują Amerykanie, a tam restauracja Steak & Burger by Max polecana przez żołnierzy i turystów. Miłośnicy nadmorskiego jedzenia z pewnością skuszą się na rybę, która serwowana jest, chociażby w Smażalni Ryb Smaki Natury oraz w Restauracji Jabłonna, specjalizującej się w kuchni polskiej. Oba lokale cieszą się sporą popularnością i mają bardzo dobre opinie gości.

Dobrze wiedzieć

Ze względu na bliskość jezior warto wybrać się na tę konkretną trasę latem, ale typ nawierzchni pozwoli na przyjemny przejazd również wiosną i jesienią — trzeba jedynie liczyć się z tym, że część atrakcji może być nieczynna.

rowerzyści jadą po ścieżce rowerowej przy jeziorze

Wokół jeziora Powidz funkcjonuje około dziesięciu plaż, niektóre z nich, jak te znajdujące się w Powidzu lub Skorzęcinie, są dobrze zagospodarowane i monitorowane przez ratowników. Można tam wypożyczyć łódki, kajaki oraz rowerki wodne.

Praktyczne wskazówki

Warto zabrać ze sobą naładowany telefon i urządzenie z GPS-em, ponieważ niektóre fragmenty trasy są słabo oznaczone. W razie nieprzewidzianej usterki niezbędne mogą się natomiast okazać podstawowe narzędzia czy zestaw naprawczy.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pałuckie Krajobrazy z perspektywy dwóch kółek
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 3 h
Dystans 67,1 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 20%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Piastowski Trakt Rowerowy, czyli trasa w sercu Wielkopolski
Region Wielkopolska
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 127 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Warta Gravel – trasa dla miłośników graveli i nie tylko!
Region Wielkopolska
Typ roweru Gravel
Czas 3 dni
Dystans 404 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 28%, Piach 32%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa z legendą w tle – z Gniezna do Jeziora Głęboczek
Region Wielkopolska
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 40 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?