Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Miłośnik dwóch kółek i pasjonat fotografii. Najbliższą, ale również nieco dalszą okolicę, przemierza zarówno w siodełku rowerowym, jak i pieszo. Swoje poszukiwania najciekawszych atrakcji z Polski oraz innych zakątków Europy, dokumentuje na blogu:
roweromaniakk.blogspot.com
Długa i wymagająca pod względem fizycznym, ale też warta każdej wylanej kropli potu – taka właśnie jest czesko-polska trasa rowerowa z Bolesławca do Lwówka Śląskiego. Ruszając na tę wyprawę, doświadczeni kolarze mogą przeżyć niezwykłą przygodę, nacieszyć się pięknem natury, ale i zobaczyć wiele ciekawych zabytków, takich jak np. Zamek Gryf w Mirsku lub Baszta Bracka w Lubaniu.
Opisywana trasa rowerowa wytyczona została na odcinku 168 km. Rozpoczyna się w Bolesławcu, a kończy w Lwówku Śląskim, nie jest więc pętlą. Osoby, które chciałyby ją „domknąć”, miałyby do przejechania dodatkowe 20 km.
Ze względu na spory dystans do pokonania, ale i mnogość ciekawych atrakcji turystycznych rozsianych po terenach Dolnego Śląska i Czech, wycieczkę rowerową można podzielić na dwa etapy z noclegiem, np. w Chrastavie. Miłośnicy turystyki rowerowej chcący pokonać poniższą trasę w ciągu jednego dnia, muszą przygotować się na 10-12 godzin jazdy. Do tego należy oczywiście doliczyć przerwy na zwiedzanie i odpoczynek.
Trasa polsko-czeskiej wycieczki rowerowej została wytyczona w znacznej większości po drogach asfaltowych i utwardzonych. Największą część z nich stanowią odcinki biegnące przy ulicy. W niektórych miejscach występują też ścieżki rowerowe. Droga ta nie jest zalecana jako propozycja na rodzinne wycieczki z dziećmi, przede wszystkim ze względu na duży dystans do przejechania.
Opisywana trasa rowerowa rozpoczyna się w Bolesławcu. Z miejscowości tej należy wyruszyć na południe. Biegnie ona przez Kraszowice i Ocice do Nowogrodzieńca. Już od początku wycieczki, rowerzysta musi przygotować się na lekkie podjazdy. Są one dobrą rozgrzewką przed prawdziwą „jazdą pod górkę”, która czeka na kolejnych etapach.
Fragment trasy do Lubania, położonego na południowy zachód od Nowogrodzieńca, pokonuje się wzdłuż koryta Kwisy. Odcinek ten można przejechać drogą nr 357, jednak rowerzyści powinni raczej wybrać alternatywną trasą, biegnącą na południe od rzeki. Warto tu zatrzymać się przy lokalnych atrakcjach, takich jak np. Baszta Bracka.
Przejeżdżając przez liczne, mniejsze miejscowości rowerzysta pokonujący polsko-czeską trasę dociera do Sulikowa, a następnie do Wrociszewia Dolnego. Począwszy od tej miejscowości, droga biegnie przez dłuższy czas na południe. Mijając Bogatynię, wjeżdża się na teren południowego sąsiada Polski. Czechy to kraj wysokiej jakości dróg i takie też czekają na kolarzy.
Kolejne odcinki wyprawy rowerowej stanowią spore wyzwanie, warto więc zaplanować postój na regenerację sił jeszcze po polskiej stronie granicy. Po jej przejechaniu należy skierować się do Chrastavy. Jest ona najdalej wysuniętym na południe punktem opisywanej wycieczki rowerowej. Dalej droga biegnie na północny wschód wzdłuż koryta rzeki Jerice do miejscowości Raspenava, gdzie odbija na wschód.
Następny, trudny, bo pełen stromych zjazdów i podjazdów odcinek trasy prowadzi do Świeradowa-Zdroju. Ostatnie jej fragmenty, to w dużej mierze „jazda z górki” przez Mińsk i Lubomierz do mety w Lwówku Śląskim.
Bolesławiec – Kraszowice – Ocice – Nowogrodziec – Lubań – Sulików – Wrociszów Dolny – Bogatynia – Chrastava (Czechy) – Raspenava (Czechy) – Świeradów-Zdrój – Mirsk – Lubomierz – Lwówek Śląski
Do Bolesławca, w którym rozpoczyna się opisywana trasa rowerowa, można dojechać koleją.
Wycieczka rowerowa na Dolny Śląsk i teren Czech to podróż w czasie i przestrzeni. Na dystansie blisko 170 km znajduje się mnóstwo wartych uwagi obiektów. Zabytki Lubania, Kraina Domów Przysłupowych i Zamek Gryf, to tylko niektóre z nich.
Omawianie atrakcji turystycznych polsko-czeskiej trasy rowerowej należy zacząć od Bolesławca. Co warto zobaczyć w mieście słynącym z jedynej w swoim rodzaju, biało-niebieskiej ceramiki? Ma ono bardzo dużo do zaoferowania zarówno miłośnikom pięknych przedmiotów, jak i osobom ceniącym niebanalne rozwiązania architektoniczne. Podczas wizyty w nim warto poświęcić chwilę, aby zobaczyć m.in.:
Podczas jazdy rowerem po Dolnym Śląsku można podziwiać wiele ciekawych budynków. Sporo z nich należy do kategorii zabytków sakralnych. Znajdują się one np. w Nowogrodzieńcu. W mieście tym na turystów czekają ruiny klasztoru magdalenek i kościół św. Piotra i Pawła. Warto zatrzymać się również w Lubomierzu, w którym rezydują benedyktyni. Warte uwagi kościoły wznoszą się także na terytorium Czech, w miejscowościach Horni Vitkov i Chrastava.
Opisywana trasa rowerowa z Bolesławca do Lwówka Śląskiego biegnie pośród wielu atrakcji, które mają charakter świecki. Do najciekawszych z nich należą:
Planując rowerową wyprawę trasą z Bolesławca do Lwówka Śląskiego, warto rozważyć podzielenie jej na dwa etapy. Noclegi można znaleźć bez trudu np. w okolicach Lubania, Bogatyni lub Świeradowa-Zdroju.
Opisywana trasa rowerowa biegnie w pobliżu wielu lokali gastronomicznych i sklepików, w których można uzupełnić prowiant. Ciekawe restauracje znajdują się zwłaszcza w większych miastach, takich jak np. Lubań i Bogatynia. Odwiedzając ten region, dobrze jest zatrzymać się w miejscu, które posiłki serwuje używając naczyń, ozdobionych kultowym, biało-niebieskim wzorem.
Na wyprawę inspirowaną powyższym opisem należy wybrać się na solidnym, sprawdzonym rowerze turystycznym lub gravelowym. Najlepszą porą roku na zwiedzanie jest wiosna i wczesna jesień.
Wycieczkę na rowerze do Bolesławca można zaplanować też w wakacje, dzięki czemu można wziąć udział w ciekawych wydarzeniach lokalnych, takich jak np. Bolesławieckie Święto Ceramiki, odbywające się w przedostatni weekend sierpnia.
Wyprawa rowerowa w we wspomniane tereny może być niezapomnianym przeżyciem. Aby tak właśnie się stało, należy bardzo dobrze się do niej przygotować. Przed wyruszeniem na szlak trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić stan techniczny pojazdu. Solidne opony, sprawne hamulce i oświetlenie, efektywna amortyzacja czy płynnie pracujący układ napędowy – to podstawy, dzięki którym jazda na rowerze po Dolnym Śląsku oraz terenach Czech dostarczy miłośnikowi dwóch kółek maksimum przyjemności. Dobre przygotowanie techniczne zmniejsza też ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych usterek, które mogą pokrzyżować plany odwiedzenia atrakcji, jak Kraina Domów Przysłupowych, Zamek Gryf, czy też zabytki Lubania.
Bardzo ważnym aspektem każdej wycieczki rowerowej, w tym także opartą na powyższych wskazówkach trasą z Bolesławca do Lwówka Śląskiego, jest bezpieczeństwo rowerzysty. Jako że wiele jej odcinków biegnie drogami współdzielonymi z innymi uczestnikami ruchu, należy pamiętać o ubiorze na rower, który będzie nie tylko funkcjonalny i wygodny, ale też wyposażony w elementy odblaskowe. Każdy kolarz musi mieć na sobie również kask rowerowy, chroniący go przed poważnym urazem w razie upadku.
Na trasę rowerową wytyczoną przez Dolny Śląsk i Czechy, warto zabrać także:
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.