Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Pojezierze Brodnickie i dolina Drwęcy to naprawdę fantastyczne tereny do turystyki rowerowej - tak reklamuje autor naszej trasy. To prawda! Proponowana przez nas wycieczka wiedzie urokliwą krainą lasów i jezior, piękną latem i jesienią.
Trasy rowerowe kujawsko - pomorskie wciąż nie cieszą się należną im popularnością. Z jednej strony to dobrze: nie ma tu tłoku, amatorzy kameralnej przygody na rowerze będą bardzo zadowoleni. Jednocześnie szkoda, że wielu cyklistów omija atrakcje, które oferuje Pojezierze Brodnickie.
Nasza wycieczka obliczona jest na trzy dni, rekomendujemy ją rowerzystom z pewnym doświadczeniem lub zaawansowanym początkującym. Nie jest to trasa dla rodzin z dziećmi.
Zaczynamy od Iławy. Po wyjściu z pociągu naszym zadaniem będzie wydostanie się z miasta i ewentualnie zrobienie zakupów. Ruszamy w drogę: celem jest jezioro Wielkie Partęczyny - urokliwie położony zbiornik w sercu Brodnickiego Parku Krajobrazowego.
Podróż nad brzeg jeziora zajmie nam ok. dwóch godzin. Trasa prowadzi przede wszystkim drogami asfaltowymi i utwardzonymi. Na leśne dukty należy przygotować się na terenie BPK.
W Iławie najpierw jedziemy ulicą Grudziądzką (w pobliżu jeziora Mały Jeziorak), a potem ulicą 1 Maja. Tuż za miastem zanurzamy się w lasy, na latarniach dostrzeżemy tabliczki Szlaku Autorytetów (czerwonego) - wkrótce odbije w prawo.
Leśnym duktem jedziemy do miejscowości Radomek. Wpadamy na asfalt, po prawej stronie miniemy ukryte za drzewami jeziorko Karaś. Przecinamy miejscowość Jamielnik (za stacją kolejową i wiaduktem trzeba skręcić w prawo, wzdłuż torów) i ponownie wpadamy w lasy. Uwaga! Warto pilnować nawigacji, żeby nie pogubić się na leśnych traktach.
Dojeżdżamy do Lękartów, a potem spokojną gminną drogą ruszamy na Skarlin (to fragment zielonego szlaku Toruń - Radomno). Mijamy jezioro Skarlińskie i trasa wiedzie nas wzdłuż ściany lasu, po lewej stronie mamy pola.
Do jeziora Wielkie Partęczyny prowadzi kilka tras - łatwo je znaleźć, bo są to też dojazdy do ośrodków wypoczynkowych. Ważne, żeby nie przeoczyć skrzyżowania naszej trasy z drogą prowadzącą z Tereszewa.
Teraz kierujemy się na miejscowość Łąkorz. Jeśli do Wielkich Partęczyn dojechaliśmy od zachodniej strony, to zadanie mamy ułatwione - poprowadzi nas droga asfaltowa. Podróż ze wschodniej strony akwenu wymaga natomiast pokonania kilku kilometrów lasem.
W Łąkorzu oglądamy lokalne muzeum, zabytkową kuźnię oraz wiatrak holenderski.
Kierujemy się na Brodnicę. Asfaltowa droga wiedzie polami i lasami przez Brodnicki Park Krajobrazowy. Jeśli potrzebujecie odpocząć, to okazją będzie m.in. zagospodarowany brzeg jeziora Zbiczno, z m.in. parkingami, wiatami oraz punktami gastronomicznymi otwartymi w sezonie letnim.
Do Brodnicy dojedziemy drogą prowadzącą wśród pól. Po prawej stronie miniemy Jezioro Brodno Wysokie - w pobliżu jest sporo gospodarstw agroturystycznych i miejsc noclegowych.
W samej Brodnicy największą atrakcją jest stara część miasta, która zachowała średniowieczny układ ulic. Warto zatrzymać się na odpoczynek na charakterystycznym, trójkątnym Dużym Rynku.
Z Brodnicy jedziemy na południe, asfaltową ścieżką rowerową (zielony szlak Radomno - Toruń, trasy rowerowe kujawsko-pomorskie), wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 560 (w mieście to ulica Podgórna). Czeka nas 11-kilometrowy odcinek do Osieka. To przyjemna podróż, bo ścieżka tylko momentami prowadzi przy samej szosie.
W Osieku skręcamy w prawo, zielone znaki prowadzą nas przez Jeziorki (warto zajrzeć na cmentarz ewangelicki - kierunek wskaże drogowskaz).
Nieco dalej są Radziki Małe z ciekawym choć zrujnowanym pałacem oraz Radziki Duże z resztkami zamku, gotyckim kościołem oraz XIX-wiecznym dworem zajętym przez szkołę podstawową.
Przed Golubiem - Dobrzyniem można zrobić jeszcze jeden postój w miejscowości Szafarnia. Tam znajduje się Ośrodek Chopinowski (w lecie organizowane są koncerty).
Szlak prowadzi nas do Golubia, a w nim przede wszystkim do znanego, krzyżackiego zamku. Odcinek od Osieka do Golubia to ok. 27 km.
Ostatni fragment naszej wycieczki trasą Pojezierza Drawskiego pokonamy zielonym szlakiem - doprowadzi nas do samego Torunia (ok. 37 km.). Po drodze można zatrzymać się na plaży i poszukać ochłody w kameralnym jeziorze Okonin.
Szlak kończy się tuż przy Starym Mieście w Toruniu, kilkaset metrów od najciekawszych zabytków. Szczegóły znajdziecie wpisując w wyszukiwarkę frazę “trasy rowerowe Toruń”.
Na trasę naszej wycieczki najłatwiej dotrzeć pociągiem. Dworce kolejowe znajdziesz w Iławie, Brodnicy i Toruniu. Przed wyjazdem warto sprawdzić czy w każdym składzie można przewozić rowery.
Do Iławy kursują pociągi z m.in. Gdyni, Warszawy, Torunia, Katowic i Krakowa. Z Brodnicy dojedziemy do Grudziądza.
Co warto zobaczyć, pokonując trasę? Oto lista atrakcji:
Toruń atrakcje:
Pomijając większe ośrodki miejskie takie jak Toruń, na trasie nie ma wielu miejsc postojowych przeznaczonych dla rowerzystów.
Można jednak wyróżnić kilka obiektów takich jak:
Z pewnością dobrym miejscem na piknik są malownicze lasy i jeziora w m.in. Brodnickim Parku Krajobrazowym.
Jeśli jesteś miłośnikiem biwakowania, to warto sprawdzić stronę, na której podane są lasy, w których można legalnie rozbić namiot.
Noclegi | icoMiejsca do przechowywania rowerów | icoMożliwość umycia rowerów na miejscu | icoMożliwość zakwaterowania na jedną noc | icoMożliwość zameldowania się wieczorem |
---|---|---|---|---|
Pokoje Gościnne „MARIANY”Jajkowo 34A 87-313 Jajkowo 883 602 606 | ok | ok | ok | ok |
Głęboczek Vine Resort&SPAWielki Głęboczek 1 87-313 Wielki Głęboczek 56 493 51 19 | ok | ok | ok | ok |
Restauracje na trasie znajdziesz w Iławie, Brodnicy, Golubiu-Dobrzyniu, a także w Toruniu.
Właśnie w Toruniu istnieje wiele miejsc serwujących tradycyjne dania kuchni polskiej. Coś dla siebie znajdą również wegetarianie i weganie oraz miłośnicy kuchni włoskiej czy azjatyckiej.
Nasza trasa wiedzie w większości przez cywilizowane tereny, dlatego nie powinno być kłopotu ze znalezieniem sklepu. Sakwy trzeba wypełnić wodą i prowiantem przed odcinkami wiodącymi lasem, m.in. w Brodnickim Parku Krajobrazowym.
Idealną porą na wycieczkę trasą “Pojezierze Brodnickie” jest wiosna, lato i wczesna jesień. Każda z tych pór ma swoje zalety i wady.
Wiosną może być jeszcze chłodno, należy spodziewać się deszczu. Z drugiej strony to czas pięknie kwitnących kwiatów i dłuższego dnia.
Latem mamy ciepłe dni i noce (przynajmniej z założenia). Tradycyjnie lipiec jest miesiącem z największą liczbą opadów, w sierpniu pogoda jest bardziej stabilna. Minusem są upały i burze.
Wczesna jesień kusi kolorami - pięknym widokiem czerwonych i żółtych liści w lasach i wzdłuż polnych dróg. Jednak bywa już chłodno i np. biwak może być poważniejszych wyzwaniem niż latem.
Wakacyjna wycieczka ma jeszcze jedną zaletę: jeśli będziesz pamiętać o zapakowaniu stroju kąpielowego, to możesz skorzystać z okazji i popływać np. w największym zbiorniku Pojezierza Brodnickiego czyli jeziorze Wielkie Partęczyny.
Warto zapakować do sakw podstawowe akcesoria, m.in. łatki i zapasowe dętki. Na trasie znajdziesz serwisy rowerowe np. w Iławie, Brodnicy i Toruniu.
W bagażu nie może zabraknąć nawigacji. Dzięki niej nie zgubisz się na leśnych odcinkach szlaku.
Trasa wiedzie przez liczne mniejsze i większe miejscowości. Dlatego będziesz miał okazję zrobić zakupy w sklepie. Jednak warto pamiętać, że szlak przecinają też lasy - jeśli chcesz złapać oddech nad jeziorem lub zorganizować piknik z dala od cywilizacji, to trzeba wcześniej kupić jedzenie i picie.
O każdej porze roku warto pamiętać o kasku, latem przyda się też specyfik odstraszający komary oraz krem z filtrem UV.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.