Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Hanys Pudelek w podróży to blog prowadzony przez pasjonata turystyki rowerowej i miłośnika górskich szlaków — zarówno polskich jak i europejskich.
Podróżując po Wielkopolsce i Kujawach, na każdym kroku można natknąć się na ślady historii Polski. To tutaj, w Gnieźnie, swoją siedzibę mieli Piastowie, czyli pierwsza dynastia panująca na terenie naszego kraju. Jakie atrakcje czekają na osoby, które wyruszą w trasę z dawnej stolicy do Żnina? Katedra gnieźnieńska, Mysia Wieża w Kruszwicy i Muzeum Kolei Wąskotorowej, to tylko niektóre z nich.
Trasa rowerowa śladami historii Polski, wytyczona na terenie Wielkopolski i Kujaw, to niezbyt trudna, choć dość długa, bo aż 145-kilometrowa wyprawa. Z tego względu jest ona odpowiednia raczej dla doświadczonych kolarzy. Na szlak według poniższych wskazówek mogą wyruszyć zarówno dorośli, jak i małoletni miłośnicy turystyki rowerowej, jednak starsi niż 12 lat.
Na pokonanie trasy należy zarezerwować sobie od 10 do 12 godzin. Ze względu na spory dystans do przejechania, ale i mnogość ciekawych miejsc, przy których warto się zatrzymać nieco dłużej, dobrze jest zaplanować tę wyprawę jako dwudniową wycieczkę z postojem po drodze.
Znaczna większość trasy rowerowej biegnie utwardzonymi, asfaltowymi drogami. 30% z nich to wydzielone ścieżki rowerowe. Zaledwie 8% trasy stanowią odcinki trawiaste i piaszczyste.
Trasa rowerowa po Wielkopolsce i Kujawach rozpoczyna się w okolicy dworca kolejowego w Gnieźnie. Zanim wyruszy się na szlak, warto objechać centrum miasta w poszukiwaniu atrakcji turystycznych, takich jak np. Katedra Gnieźnieńska, Muzeum Początków Państwa Polskiego lub Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Po odwiedzeniu wszystkich ciekawych miejsc dawnej siedziby pierwszych władców Polski, należy skierować się na południe, a potem na wschód, w kierunku Osińca. Dalej droga prowadzi przez Szczytniki Duchowne i Lubochnię aż do kolonii Krzyżówka. Rowerzysta podróżujący do tej pory średniej jakości asfaltówką musi przygotować się na odcinku Lubochnia-Krzyżówka na nawierzchnię o znacznie gorszej jakości. W Krzyżówce trasa rowerowa skręca na północny wschód i biegnie do Trzemeszna. Stamtąd m.in. przez Zieleń, Szydłowo, Gębice, Zbytowo dociera się do Strzelna, z którego należy wyruszyć do Kruszwicy.
W ostatniej z tych miejscowości rozpoczyna się odcinek trasy rowerowej z Gniezna do Żnina, który prowadzi na północ. Jadąc wzdłuż wschodniego wybrzeża jeziora Gopło, kanału noteckiego, jeziora Szarlejskiego, przez Szarlej, Łojewo dociera się do Inowrocławia. Tu rozpoczyna się kolejny, dość długi, bo blisko 40-kilometrowy odcinek trasy, biegnący na zachód przez Słaboszewo, Obudno, Gąskawkę, Oćwiekę, aż do miejscowości Huby Gąsławskie.
Ostatni etap niniejszej trasy rowerowej przebiega w pobliżu kilka zbiorników wodnych — jeziora Gąsawka i Biskupińskiego, Weneckiego, Skrzynki, Skarbińskiego i wreszcie Żnińskiego Małego oraz Dużego. Droga biegnąca nieopodal wyżej wymienionych akwenów przebiega przez Gąsawę, Biskupin, Wenecję, Skarbienice. Wycieczka rowerowa śladami historii po Wielkopolsce i Kujawach kończy się w Żninie.
Przez jakie miejscowości biegnie trasa?
Gniezno – Osiniec – Szczytniki Duchowne – Lubochnia – Krzyżówka – Trzemeszno – Zieleń – Szydłowo – Gębice – Strzelno – Kruszwica – Szarlej – Łojewo – Inowrocław – Słaboszewo – Obudno – Gąskawka – Oćwieka – Huby Gąsławskie – Gąsawa – Biskupin – Wenecja – Skarbienice – Żnin
Zarówno do Gniezna, jak i do Żnina można dojechać pociągiem. Ponadto do głównych miast na trasie rowerowej po Wielkopolsce i Kujawach dotrzeć można autobusami PKS.
Opisywana trasa rowerowa wytyczona jest śladami historii, które można odnaleźć w Wielkopolsce i na Kujawach. Dlatego też pokonując ją, warto skupić się przede wszystkim na atrakcjach Gniezna i okolic, które związane są z dziejami państwa polskiego. Można to zrobić, podążając liczącym aż czterdzieści lat Szlakiem Piastowskim. Jest to trasa turystyczna biegnąca wśród różnorodnych wielkopolskich i kujawskich zabytków.
Pierwsze atrakcje na Szlaku Piastowskim znaleźć można już w Gnieźnie. Należą do nich:
Klasztor w Trzemesznie, fundowany niegdyś przez Bolesława Krzywoustego zespół kościelny, obejmujący rotundę św. Prokopa i bazylikę św. Trójcy i Najświętszej Maryi Panny (przykład architektury romańskiej), czy też drewniany kościół w Gąsawie – miejscowości, w której odbył się zjazd książąt piastowskich w 1227 roku – to tylko niektóre z przystanków na Szlaku Piastowskim, przez które wiedzie powyższa wielkopolska i kujawska trasa rowerowa. Bez wątpienia do najciekawszych zabytków, które można zobaczyć na tym terenie, należą:
Osoby, które zechcą zwiedzić Wielkopolskę i Kujawy na rowerze, powinny podążyć Szlakiem Piastowskim, ale nie tylko. W regionie tym znajdują się też interesujące zabytki z późniejszych wieków, jak XVIII-wieczny dwór w miejscowości Szarlej lub pałac z XIX w. zlokalizowany w Łojewie. Na brak ciekawych obiektów nie będą narzekać miłośnicy kultury sakralnej, jak i miłośnicy industrialnych atrakcji. Ci drudzy koniecznie powinni wybrać się do Wenecji, gdzie mieści się Muzeum Kolejki Wąskotorowej. W miejscu tym znajduje się 17 parowozów z Polski, Niemiec i Belgii, kilkadziesiąt rozmaitych pojazdów szynowych, kilka drezyn oraz ekspozycja narzędzi używanych w poprzednim stuleciu przez kolejarzy. Najstarsza kolejka na terenie obiektu pochodzi z 1899 roku. Co ciekawe, w muzeum tym można nie tylko dotykać eksponatów i wchodzić do pojazdów, ale też przejechać się jednym z nich podczas wielu zorganizowanych imprez, jak np. „Weneckiej nocy z parowozami”.
Wielkopolska i Kujawy to regiony pełne różnego rodzaju zabytków. Aby odkryć wszystkie najciekawsze atrakcje tej części Polski, choćby te leżące na Szlaku Piastowskim, warto zatrzymać się w niej na dłużej. Dlatego też dobrym pomysłem jest podzielenie opisywanej trasy rowerowej na dwa etapy z przystankiem np. w Kruszwicy lub Inowrocławiu. Warto zaznaczyć, że we wszystkich większych miastach, przez które została ona wytyczona, można bez trudu znaleźć nocleg dopasowany do potrzeb i upodobań turysty.
Pokonując długą, wielkopolsko-kujawską trasę rowerową należy zaplanować kilka postojów na odpoczynek i posiłek. Przerwę w podróży można zrobić w mijanych miasteczkach, ale miłośnicy natury mogą skorzystać także z okazji do podziwiania dzikiej przyrody, zatrzymując się u brzegu jednego z wielu mijanych akwenów wodnych. Przejeżdżając przez Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy, obok Jeziora Gopło można połączyć odpoczynek ze zwiedzaniem. Doskonałym miejscem na postój jest też np. Park 750-lecia oraz im. Tadeusza Kościuszki w Strzelnie.
Wielkopolska i kujawska trasa rowerowa śladami historii Polski wytyczona została przez miejscowości, w których można znaleźć wiele dobrych lokali gastronomicznych. Jednym z nich jest np. klimatycznie urządzona restauracja z tarasem i widokiem na zabytkową Mysią Wieżę, czyli Zajazd u Piasta Kołodzieja (Zamkowa 10, Kruszwica), w której królują klasyczne potrawy. Tradycyjnej regionalnej kuchni można natomiast skosztować m.in. w Karczmie Kujawskiej w Inowrocławiu (Cieślin 8B).
Na wycieczkę rowerową po Wielkopolsce i Kujawach warto wybrać się wiosną lub latem. Najlepiej ruszyć w trasę na modelu trekkingowym, który pozwala na komfortową jazdę zarówno po utwardzonej nawierzchni, jak i bardziej wymagających, wyboistych terenach.
Na początku wyprawy dobrze jest zasięgnąć wiedzy na temat okolicznych atrakcji od lokalnych przewodników. Można ich znaleźć w siedzibie Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski" w Gnieźnie, pod adresem ul. Bolesława Chrobrego 40/41. Punkty informacyjne znajdują się również m.in. w Kruszwicy (Podzamcze 1) i Inowrocławiu (Królowej Jadwigi 3).
Opisywana trasa rowerowa wytyczona śladami historii po Wielkopolsce i Kujawach to długa, dość wymagająca wyprawa. Aby móc ją pokonać bezpiecznie i komfortowo, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie, dopasowany strój kolarski, ale i prowiant, który sprawdzi się w czasie zwiedzania z perspektywy dwóch kółek. Cyklista, który ma zamiar pokonać Szlak Piastowski powinien pamiętać o:
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.