Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Rowerowe wojaże po terenach Dolnego Śląska

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 150 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 88%, Szuter 12%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Robert Jamróz

Podróżnik i fotograf przemierzający na rowerze malownicze trasy zarówno po Polsce, jak i w całej Europie. Aktywnie prowadzi bloga „Roweromaniakk”, na którym opisuje swoje wyprawy na dwóch kółkach oraz liczne piesze wędrówki po górach.

Dlaczego warto wybrać się w trasę przecinającą Dolinę Baryczy? Na miłośników jednośladów czekają tu przede wszystkim dające wytchnienie od zgiełku miast malownicze krajobrazy Rezerwatu Stawy Milickie, położonego wśród pól, łąk i lasów. Droga, która wiedzie z Trzebnicy m.in. przez Oleśnicę i Milicz, pełna jest także wartych odkrycia zabytków sakralnych i kulturowych.

Rynek w Trzebnicy.Rynek w Trzebnicy. (foto. Robert Jamróz Photography/Roweromaniakk)

Poniższa pętla o długości około 150 km przebiega przez miejscowości: Trzebnica – Oleśnica – Twardogóra – Goszcz – Milicz – Żmigród. Rozpoczyna się w centrum pierwszego z tych miast. Po jego opuszczeniu należy kierować się na wschód, na drogę numer 340. W Cerekwicy trasa skręca na południe, na podrzędną dróżkę prowadzącą obok kościoła w parafii św. Wawrzyńca. Dalej na odcinku z Sędzic do Tarnowca, występują kocie łby, po czym znów pojawia się utwardzona nawierzchnia. Niemalże na całej długości trasy nie ma pobocza, dlatego warto zachować na niej szczególną ostrożność.

Kościół św. Wawrzyńca.Kościół św. Wawrzyńca.  (foto. Robert Jamróz Photography/Roweromaniakk)

Kolejne odcinki trasy biegną na południe m.in. przez Miłonowice, Węgrów i Dobrzeń, aż do Oleśnicy. Tam należy skręcić na wschód, w stronę centrum miasta, gdzie znajdują się najważniejsze zabytki. Po jego opuszczeniu (od wschodniej części), należy ruszyć na północ, do Twardogóry i dalej do Goszczy. Stamtąd pobocznymi drogami, otoczonymi stawami hodowlanymi, należy skierować się do Grabownicy, gdzie w pobliżu drewnianej wieży obserwacyjnej jest początek trasy rowerowej po dawnej kolei wąskotorowej, prowadzącej aż do Sułowa przez Milicz. Ten bezpieczny i komfortowy odcinek tej wyjątkowo malowniczej trasy, bo biegnącej między stawami Kompleksu Stawno, można łatwo pokonać nawet z dziećmi.

Wieża widokowa w Grabownicy. Wieża widokowa w Grabownicy. (foto. Robert Jamróz Photography/Roweromaniakk)

Po wyjeździe z Milcza trasa wiedzie na zachód drogą 439, z której należy skręcić w lewo na leśną ścieżkę po dawnej linii kolei wąskotorowej. Prowadzi ona do miejscowości Osiek. Tam należy z niej zjechać, kierując się na Żmigród, do Zespołu Pałacowo-Parkowego. Ostatni odcinek trasy powrotnej do Trzebnicy to asfaltowa droga współdzielona z samochodami.

Trudności na trasie

  • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Do Trzebnicy, w której rozpoczyna się i kończy powyższa trasa, bez trudu można dotrzeć samochodem, autobusem PKS lub koleją. Rowerzyści, którzy stawiają na transport publiczny, powinni skorzystać przede wszystkim z usług Kolei Dolnośląskich. Obsługują one bezpośrednie połączenie z oddalonego o 30 km Wrocławia. Podróż taka trwa trzy kwadranse i jest nieporównywalnie bardziej komfortowa, niż korzystanie z usług innej firmy przewozowej – której pojazdy mogą nie być przystosowane do wygodnego transportu jednośladu. Osoby zmotoryzowane mogą łatwo znaleźć darmowy parking w punkcie początkowym trasy, np. obok Gminnego Parku Wodnego.

Atrakcje na trasie

Opisywana trasa rowerowa przebiega przez obszar Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Rejon ten obfituje jednak nie tylko w przepiękne pomniki dzikiej natury, ale i liczne w zabytki kultury, zlokalizowane w mniejszych i wielkich ośrodkach miejskich Dolnego Śląska:

Trzebnica

Przed wyruszeniem w trasę, warto poświęcić chwilę, aby poznać miasto, które stanowi zarówno jej początkowy, jak i końcowy punkt. Zabytkiem sakralnym, który przykuwa najwięcej uwagi odwiedzających je turystów, jest bez wątpienia Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej, które ufundował jej mąż – książę Henryk Brodaty w 1202. Bazylika trzebnicka służyła pierwotnie cysterkom, następnie joannitom, a od 1889 r. siostrom boromeuszkom. Na jej terenie znajduje się grób świętej Jadwigi.

Sanktuarium św. Jadwigi.Sanktuarium św. Jadwigi. (foto. Robert Jamróz Photography/Roweromaniakk)

W Trzebnicy znaleźć można jeszcze kilka ciekawych zabytków, np. dawny Zakład Zdrojowy. Obecnie jego budynki są wykorzystywane przez Starostwo Powiatowe w Trzebnicy (mieszczą się w nim biura wydziałów). Na uwagę zasługuje też gmach ratusza, wznoszący się na rynku miasta. Bardzo ciekawą lokalną atrakcją jest doskonale widoczny z lotu ptaka labirynt – żywopłot w kształcie Europy. Można go znaleźć na działce w sąsiedztwie aquaparku.

Widok z lotu ptaka na labirynt w Trzebnicy.Widok z lotu ptaka na labirynt w Trzebnicy. (foto. Robert Jamróz Photography/Roweromaniakk)

Podążając opisywaną trasą na drodze do Oleśnicy, mija się wiele mniejszych miejscowości, w których centralnym punktem są zabytki sakralne. Znajdziemy je np. w parafii w Cerekwicy. Przed tutejszą świątynią ustawiona została ponadto figura św. Jana Nepomucena.

Pomnik św. Nepomucena. Pomnik św. Nepomucena. (foto. Robert Jamróz Photography/Roweromaniakk)

Oleśnica

Po dotarciu do największego na trasie miasta warto skierować się pod sąsiadującą z Bazyliką św. Jana Apostoła Bramę Wrocławską, nazywaną kiedyś Trzebnicką. Stanowi ona fragment murów obronnych otaczających Zamek Książąt Oleśnickich i wyznaczających historyczną część miasta. Wznosząca się wewnątrz nich renesansowa budowla została postawiona na fundamentach gotyckiej warowni z XIII w.

Zamek Książąt Oleśnickich.Zamek Książąt Oleśnickich. (foto. Robert Jamróz Photography/Roweromaniakk)

Obecnie Zamek Oleśnica to miejsce, w którym odbywają się różnego rodzaju wydarzenia towarzyskie, ale jest on też dostępny dla zwiedzających. Po opłaceniu wejściówki (25 zł – bilet normalny, 20 zł – ulgowy) turyści mogą podziwiać m.in. dziedziniec, pałac oraz wieżę.

W ścisłym centrum miasta wznosi się budynek ratusza datowany na połowę XV w. Przed nim znajduje się kolumna przedstawiająca Boginię Zwycięstwa. W Oleśnicy nie brakuje też zabytków, które zachwycą miłośników obiektów sakralnych. Wśród nich, poza wspomnianą już Bazyliką św. Jana Apostoła, warte uwagi są m.in. Cerkiew Zaśnięcia NMP oraz Kościół Rzymskokatolicki Pw. św. Trójcy.


Widok z lotu ptaka na Oleśnicę.Widok z lotu ptaka na Oleśnicę. (foto. Robert Jamróz Photography/Roweromaniakk)

Kolejna atrakcja, którą warto odwiedzić, znajduje się w Goszczu. W miasteczku tym zachowały się ruiny pałacu hrabiowskiej rodziny von Reichenbach. Budynek zniszczony w czasie II wojny światowej obecnie jest poddawany rewitalizacji.

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Biegnąca na północ droga wiedzie w kierunku największego kompleksu wodnego Doliny Baryczy, którym są Stawy Milickie. Jest to dom dla wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza ptactwa. Obszar ten obfituje w szlaki, idealne do wędrówek, jazdy na rowerze lub konnej. Jeden z nich rozpoczyna się w Grabownicy, obok drewnianej wieży obserwacyjnej. Trasa, która nosi imię Ryszarda Szurkowskiego, wytyczona została w miejscu dawnej kolei wąskotorowej na odcinku Sułów – Milicz – Grabownica.


Widok z wieży w Grabownicy.Widok z wieży w Grabownicy.  (foto. Robert Jamróz Photography/Roweromaniakk)


Na ścieżce rowerowej znajduje się kilka miejsc postojowych. W każdym z nich znaleźć można tablice informacyjne na temat polskiego mistrza świata w kolarstwie. Dodatkową atrakcją są przystanki stylizowane na stacje kolejowe, w których ustawiono elementy taboru kolejowego, semafory i szlabany.

Milicz

Jednym z ciekawych miejsc na trasie jest miasto Milicz. Stojące przy rynku zabytkowe kamienice, ewangelicki Kościół św. Andrzeja Boboli, XVIII-wieczny, klasycystyczny pałac otoczony ogrodem w stylu angielskim oraz pochodzące z XIV wieku ruiny zamku książąt oleśnickich to tylko niektóre z miejsc, które warto w nim zobaczyć.


Zdjęcie z Milicza.Zdjęcie z Milicza.  (foto. Robert Jamróz Photography/Roweromaniakk)


Żmigród

Przed skierowaniem się ponownie do Trzebnicy, warto jeszcze odwiedzić Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie. Znajdują się tu ruiny pałacu Hetzfeldtów, w których odbywają się festyny i imprezy plenerowe. Odrestaurowaną basztę otacza urokliwy park o powierzchni blisko 5 ha. Na jego terenie wytyczono liczne ścieżki, które zachęcają do pieszych wędrówek oraz przejażdżek rowerem.

Noclegi lub miejsca postojowe

Doświadczony rowerzysta, który na wyposażeniu swojego jednośladu ma zamontowane wygodne siodełko rowerowe, z pewnością może pokonać proponowaną trasę w ciągu jednego dnia. Piękne tereny, przez które ona wiedzie – zwłaszcza położony w połowie drogi Rezerwat Stawy Milickie, a także liczne obiekty historyczne i sakralne, które można napotkać – zachęcają jednak do dłuższego postoju.

Aby móc w pełni docenić urok okolicy, warto więc zaplanować dwudniową wycieczkę z noclegiem. Można w tym celu zatrzymać np. w Miliczu lub jednej z pobliskich miejscowości, położonych w pobliżu Kompleksu Stawno. Tutejsza baza noclegowa pozwala na odpoczynek w komfortowych warunkach. Dobrą opinią wśród odwiedzających cieszą się np. Noclegi Między Parkami lub Domek przy Maja w Miliczu.

Gdzie zjeść

Na trasie znajduje się wiele sklepów, barów i restauracji, w których można kupić przekąski lub zjeść smaczne posiłki. Odwiedzając ten region Dolnego Śląska, dobrze jest skorzystać z usług lokali gastronomicznych, które czerpią z dobrodziejstw Doliny Baryczy, oferując potrawy przygotowane z lokalnych produktów. Miejscem takim, położonym niedaleko powyższej trasy, jest np. Nasza Karczma, która znajduje się w centrum Milicza. W jej menu goszczą liczne potrawy z ryb, m.in. klasyczna zupa z karpia, czy też pstrąg z masełkiem ziołowym.

Nieco dalej od wyznaczonej trasy znajduje się inny, warty odwiedzenia lokal gastronomiczny. Gospoda 8 Ryb to miejsce oferujące szeroki wybór dań rybnych. Przygotowane z lokalnych składników potrawy można spożywać w przepięknych okolicznościach przyrody, siedząc przy stoliku na nadwodnym tarasie.

Odwiedzający Milicz miłośnicy słodkości, powinni skierować się natomiast do Kawiarni Familijnej. Położony nieopodal pięknego kościoła św. Andrzeja Boboli lokal słynie zarówno z pysznych deserów, jak i fantastycznej atmosfery.

Dobrze wiedzieć

Pętla prowadząca z Trzebnicy przez Oleśnicę, Goszcz, Milicz i Żmigród nadaje się do pokonania na przestrzeni całego roku. W trasę tę warto wybrać się jednak przede wszystkim w okresie od wiosny do jesieni. W miesiącach tych łatwiej trafić na dobre warunki atmosferyczne do uprawiania turystyki rowerowej. To wtedy można w największym stopniu czerpać przyjemność z pokonywania trasy wiodącej wzdłuż przepięknych, różnorodnych krajobrazów Rezerwatu Stawy Milickie, położonego w Dolinie Baryczy.


Zdrój św. Jadwigi w Trzebnicy.Zdrój św. Jadwigi w Trzebnicy.  (foto. Robert Jamróz Photography/Roweromaniakk)


Powyższa trasa została wytyczona tak, aby skorzystać z dróg rowerowych, które oferuje turystom malowniczy region Dolnego Śląska. Obejmuje ona jednak zaledwie ich niewielki procent. Kolarze, którzy chcieliby w pełni odkryć ten region, powinni skierować się do Punktu Informacji Turystycznej przy ul. Szewskiej 1 b w Miliczu. W położonym nieopodal rynku budynku „Stara Rzeźnia” można otrzymać komplet informacji na temat tamtejszych atrakcji, mapy z oznaczonymi trasami rowerowymi i wskazówki, jak dotrzeć do różnych ciekawych miejsc, rozsianych po całej okolicy.

Centrum Informacji Turystycznej można znaleźć także w zabytkowej baszcie na terenie Zespółu Pałacowo – Parkowego w Żmigrodzie. Można tam nie tylko kupić pamiątki i materiały informacyjne o regionie, ale też wypożyczyć rower lub kajak.

Praktyczne wskazówki

Opisywana trasa prowadzi w większości po asfaltowych nawierzchniach, które rowerzysta dzieli z samochodami. Z tego względu jest ona polecana przede wszystkim doświadczonym cyklistom, którzy dla własnego bezpieczeństwa powinni posiadać odzież rowerową z elementami odblaskowymi oraz kask.

Do odcinków, które mogą sprawić pewną trudność, należą drogi pokryte szutrem oraz fragmenty trasy wyłożone "kocimi łbami". Aby zwiększyć komfort jazdy i zminimalizować przeciążenia organizmu, warto przed wyruszeniem w drogę upewnić się, że wybrany strój kolarski jest dopasowany do warunków atmosferycznych oraz sprawdzić stan techniczny jednośladu. Należy zadbać m.in. o to, aby na jego wyposażeniu znalazło się wygodne siodełko rowerowe oraz sakwy, które pomieszczą wszelkie przedmioty niezbędne podczas pokonywania ok. 150-kilometrowej trasy (bidon, prowiant, apteczka, kurtka rowerowa).


"Kocie łby" na trasie do Trzebnicy.  (foto. Robert Jamróz Photography/Roweromaniakk)


Z racji, że powyższa trasa biegnie przez miasta, takie jak Oleśnica i Milicz, znalezienie sklepu rowerowego i serwisu nie powinno stanowić dużego wyzwania. Ich dostępność może być jednak ograniczona w czasie weekendu, dlatego warto mieć przy sobie podstawowy zestaw naprawczy, który pomoże uporać się z nagłymi awariami.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pasmo Rowerowe Olbrzymy – single track u podnóża Karkonoszy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 61,3 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 65%, Szuter 35%
Co oznaczają parametry trasy?
Pętla po pałacach w okolicach Trzebnicy
Region Dolny Śląsk, Wielkopolska
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 200 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 83%, Szuter 17%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Mietków – Tąpadła, czyli 125 kilometrów przez Dolny Śląsk
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 1 dzień
Dystans 125 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Eurovelo 9 z Wrocławia do Świdnicy, czyli Bursztynowym Szlakiem na dwóch kółkach
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 74 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 92%, Szuter 2%, Bruk 6%
Co oznaczają parametry trasy?