Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Facebook - Rask Rask
Tik Tok - Rask
YouTube - Rask_ulv
Choć najwięcej dawnych, polskich warowni wznosi się na Dolnym Śląsku, sporo ich można także zwiedzić na położonym na południu Górnym Śląsku. Najpiękniejsze zamki na tym terenie zlokalizowane są w takiej odległości od siebie, że z powodzeniem można odwiedzić je podczas jednodniowej wycieczki rowerowej. Na trasie prowadzącej śladem śląskich zamków znajduje się też wiele innych, wartych uwagi obiektów.
Trasa rowerowa po Śląsku wytyczona została na dystansie 140 kilometrów i ma formę pętli rozpoczynającej i kończącej się w Rybniku. Biegnie ona m.in. przez Rydułtowy, Krzyżanowice, Racibórz, Rudy i Chudów. Jej pokonanie możliwe jest w ciągu 8-10 godzin. Miłośnicy turystyki z perspektywy siodełka rowerowego, decydujący się na wyruszenie w trasę po najpiękniejszych zamkach Śląska według poniższych wskazówek będą poruszać się mniej więcej w 60% drogami asfaltowymi, a w 25% szutrowymi. Pozostałe odcinki prowadzą traktami leśnymi, piaszczystymi i kamienistymi. W aż 40%, zwłaszcza w okolicach Rybnika, trasa rowerowa poprowadzona została ścieżkami rowerowymi. Odcinki te idealnie nadają się na przejażdżkę z dziećmi, choć ze względu na spory dystans do pokonania, opisywana wyprawa jako całość to propozycja skierowana bardziej do doświadczonych rowerzystów.
W poniższą trasę rowerową warto wyruszyć z rybnickiego rynku. Początkowo biegnie ona na południowy zachód. Na odcinku wytyczonym przez Rydułtowy do Pszowa trzeba przygotować się na nieco górek. Po pokonaniu stromego zjazdu, tuż za tą ostatnią miejscowością, na miłośników kolarstwa czeka do przejechania długi, płaski etap, na którym można oszczędzić nieco sił. Fragment trasy z Pszowa do Krzyżanowic biegnie między polami i lasami, w okolicach kilku zbiorników wodnych, przecinając też Odrę. W Krzyżanowicach droga skręca na północ. Kolejnym punktem orientacyjnym jest oddalony o kilkanaście kilometrów Tworków. Tu znajduje się pierwszy ze śląskich zamków, będących celem opisywanej wycieczki rowerowej.
Na północ od Tworkowa znajduje się Racibórz, czyli miasto, gdzie czeka kolejna dawna warownia. Dalej, przez Rezerwat przyrody Łężczok, Babice i Nędzę, dociera się do Kuźni Raciborskiej. W mieście tym trasa rowerowa skręca na wschód. Z Rud przez Pilchowice, Kuźnię Nieborowską i Knurów prowadzi ona do Chudowa. Od Rud, aż po metę wyprawy rowerowej śladem śląskich zamków droga nie jest już tak płaska jak wcześniej, choć jedyny większy podjazd znajduje się w okolicach Ornontowic. Pozostały, około 40-kilometrowy odcinek do Rybnika prowadzi m.in. przez Czerwionkę-Leszczyny, Leszczyny i Kamień.
Rybnik – Rydułtowy – Pszów – Krzyżanowice – Tworków – Racibórz – Babice – Nędza – Kuźnia Raciborska – Rudy – Pilchowice – Kuźnia Nieborowska – Knurów – Chudów – Rybnik
Do Rybnika bezpośrednio kursują zarówno pociągi m.in. z Katowic i Opola, jak i z dużo dalej położonych miejscowości, np. Warszawy, Bohumina, a nawet Gdyni. Dojazd do niego możliwy jest też autobusami prywatnych firm przewozowych. Miasto słynące z ogromnej ilości rond można odwiedzić również podróżując własnym środkiem transportu. Warto wtedy zwrócić uwagę na strefę płatnego parkowania utworzoną w ścisłym centrum.
Opisywana wycieczka rowerowa po Śląsku rozpoczyna się w centrum Rybnika. Zanim jednak ruszymy na poszukiwanie najpiękniejszych zamków w okolicy, warto poznać najpierw atrakcje tego miasta. Na uwagę zasługują także inne miasteczka, przez które prowadzi powyższa trasa rowerowa. Obfitują one w liczne zabytki kultury industrialnej, budynki historyczne, muzea jak i inne klimatyczne miejsca, wśród których każdy turysta znajdzie coś dla siebie.
Z dużego, ładnego rynku w Rybniku, który otoczony jest kawiarniami, sklepikami i restauracjami, można deptakiem udać się w stronę Bazyliki św. Antoniego. Na placu znajdującym się przed strzelistą budowlą z dwoma, widocznymi z daleka wieżami mieści się oryginalna fontanna. Nietuzinkowe prezentacje wodne przyciągają turystów oraz dzieci, które uwielbiają się tu bawić w gorące dni. 5 minut jazdy rowerem od rynku mieści się także park tematyczny nad Nacyną im. Adama Fudalego. Miejsce to pełne jest ławeczek, elementów ozdobnych, ale też przestrzeni do ćwiczeń i zabaw. Obok niego przepływa rzeka Nacyna. Wzdłuż akwenu poprowadzono ścieżkę rowerową i pieszą. Warto zauważyć, że w Rybnik obfituje w trasy rowerowe, dlatego miasto to jest doskonałym miejscem na wycieczki dla osób, które lubią zwiedzać z perspektywy dwóch kółek.
Dość nietuzinkową atrakcją, z której słynie Rybnik, są uliczne ronda. W momencie powstawania poniższego tekstu w mieście było ich aż 44, jednak możliwe, że informacja ta nie będzie już aktualna, ponieważ każdego roku powstają kolejne. Rybnickie skrzyżowania o ruchu okrężnym zaskakują nie tylko tym, że jest ich w mieście mnóstwo, ale również sposobem zagospodarowania przestrzeni na wyspach przez nie utworzonych. Znajdują się tu bowiem rzeźby i instalacje, nawiązujące m.in. do nazwy dzielnicy (wieża Eiffla w Paryżu i kaktusy w Meksyku) lub ważnego elementu życia mieszkańców (żużlowcy).
Około 30 km od Rybnika znajduje się zamek w Tworkowie. Budowla z dwoma skrzydłami bocznymi została wzniesiona w XVI w. na fundamentach średniowiecznej fortyfikacji z XIII w. Dawna siedziba rycerskiego rodu Tworkowskich początkowo miała charakter gotycki. Z czasem została przebudowana w stylu renesansowym. W XIX wieku pałac wzbogacono o krużganki i dziedziniec otoczony arkadami. Zamek w Tworkowie został zniszczony podczas II wojny światowej. Jego ruiny odnowiono, więc obecnie bezpiecznie można go odwiedzać, podziwiając oryginalną budowlę, tym bardziej, że wstęp na nią jest bezpłatny. Warto wspiąć się na niewielką wieżę pałacu, odwiedzić pobliski staw rybny i wybić pamiątkową monetę.
Kolejnym obiektem na trasie rowerowej, przy którym koniecznie trzeba się zatrzymać, jest Zamek Piastów Śląskich w Raciborzu. Nie ma pewności, kiedy dokładnie został wzniesiony dawny gród, który po wielu przebudowach można podziwiać obecnie. Ze źródeł i badań archeologów wynika, że powstał między VIII a X wiekiem. Jego ważnym elementem jest zabytkowa kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury, mieszcząca się we wschodnim skrzydle zamku będącego siedzibą książąt piastowskich. Gród na przestrzeni wieków miał wielu właścicieli, którzy niestety nie zadbali odpowiednio o budowlę. Niszczejący gmach został niedawno odnowiony i udostępniony dla zwiedzających. Na jego terenie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i cyklicznych imprez, takich jak np.:
Na trasie rowerowej śladem śląskich zamków znajduje się jeszcze jedna, ciekawa fortyfikacja. Zamek w Chudowie wzniesiono pierwszej połowie XVI wieku w miejscu drewnianej siedziby rodu rycerskiego Chudowskich. Na terenie obiektu, w częściowo zrekonstruowanej wieży, działa Muzeum „Zamek w Chudowie”. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in.:
W pobliżu zamku w Chudowie mieści się wyjątkowo oryginalna atrakcja turystyczna, będąca jednocześnie pomnikiem przyrody. Topola Tekla to najgrubsza w Polsce topola kanadyjska. Jednak to, co ją wyróżnia i sprawia, że zapada w pamięć każdemu turyście, to fakt, że w jej spróchniałym pniu urządzono zamykaną izbę ze stolikiem i krzesełkami. Co ciekawe, liczące ponad 300 lat i mierzące około 7,25 m obwodu i 2,30 m średnicy drzewo wciąż rośnie.
Choć głównymi punktami opisywanej wycieczki rowerowej są śląskie zamki, w pobliżu jej trasy znajduje się wiele innych, wartych uwagi obiektów turystycznych. Są to m.in.:
Trasę rowerową z Rybnika śladem śląskich zamków można pokonać w ciągu jednego dnia, dlatego nie ma potrzeby rezerwowania w okolicy noclegu. W czasie powyższej wycieczki turyści przejeżdżają przez miasta i miasteczka, w których znajduje się wiele komfortowych miejsc na postój. Należą do nich m.in. rynek w Raciborzu, czy też zamek w Chudowie, gdzie warto zaplanować przystanek przy Topoli Tekli.
Podążając powyższą trasą rowerową miłośnicy dwóch kółek bez trudu znajdą liczne knajpki i restauracje. Część z nich znajduje się przy zamkach, których śladem została ona wytyczona.
Wycieczka rowerowa wytyczona w formie pętli z Rybnika to dobra propozycja dla wszystkich fanów dawnej architektury. Przed ruszeniem w trasę warto odwiedzić Punkt Informacji Miejskiej Halo! Rybnik, mieszczący się pod adresem ul. Jana III Sobieskiego 20 w Rybniku. Można tu pobrać darmowe materiały turystyczne, kupić pamiątki, ale i miło spędzić czas. Miejsca tego typu znajdują się na trasie jeszcze w kilku innych lokalizacjach, m.in. na zamku w Raciborzu.
Planując wyprawę szlakiem śląskich zamków należy pamiętać, że obiekty tego typu bywają otwarte tylko przez część roku. Przykładem może być zamek w Chudowie, który poza sezonem (czyli w okresie od października do kwietnia) jest nieczynny. Fakt ten warto wziąć pod uwagę podczas planowania przejazdu.
Opisywana trasa rowerowa nie jest zbyt wymagająca pod względem ukształtowania terenu, jednak spory dystans do przejechania sprawia, że należy się do niej odpowiednio przygotować. Na wyprawę tę można wyruszyć na gravelu albo rowerze trekkingowym. Warto podkreślić, że niektóre fragmenty trasy przypadają na drogi współdzielone z pojazdami mechanicznymi, a więc konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie rowerzysty. Kask rowerowy, strój kolarski z elementami odblaskowymi, apteczka pierwszej pomocy, sprawne oświetlenie – to niezbędne wyposażenie każdego miłośnika turystyki rowerowej.
Aby wycieczka śladami śląskich zamków była bezpieczna, komfortowa, ale i maksymalnie przyjemna, warto pamiętać o zadbaniu również m.in.:
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.