Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Pasjonat podróży znany pod pseudonimem Rask. Jest on doskonałym przykładem osoby, która pasję do „jazdy na kole” zamieniła w sposób na życie.
Swoimi doświadczeniami z pracy jako kurier rowerowy dzieli się m.in. na YouTubie (Rask_ulv), Tik Toku (raskulv) i Facebooku (Rask Rask).
Chcąc nieco lepiej poznać Rybnik, warto przejechać tę interesującą trasę rowerową. Do pokonania jest tu około 40 kilometrów, podczas których będzie można poznać różne strony tego miasta. Zarówno jego tętniące życiem centrum czy znane atrakcje, jak i nieco spokojniejsze, malownicze obrzeża. To prawdziwa gratka nie tylko dla przyjezdnych, ale i stałych mieszkańców!
Rybnik to miasto zdecydowanie warte do odwiedzenia.
Chociaż ta trasa rowerowa po Rybniku nie jest oficjalnie wytyczonym szlakiem, to z pewnością spodoba się wielu amatorom odkrywania nowych miejsc. Nie jest ona szczególnie trudna, choć momentami bywa wymagająca ze względu na podjazdy, zjazdy oraz ruch samochodowy. Na przejazd przeznaczyć trzeba około 3 godzin, ale czas ten może się wydłużyć o zwiedzanie i podziwianie lokalnych atrakcji.
Po tej trasie najlepiej poruszać się rowerem trekkingowym, MTB albo gravelem. Można zdecydować się na szosę, trzeba jednak pamiętać, że asfaltem pokryte jest około 60% dróg. Podczas jazdy spodziewać się należy też kostki brukowej, kamieni oraz nierzadko szutru. Co istotne, ponad połowa wytyczonego szlaku prowadzi drogami dla rowerów.
Choć spora część nawierzchni to asfalt, to można spodziewać się sporej różnorodności.
Start przewidziany jest w centrum miasta – w zasadzie jednak można wyruszyć skąd się chce, włączając się na wytyczoną trasę w najwygodniejszym momencie. Ta w pierwszej kolejności prowadzi do zabytkowej Kopalni Ignacy. Ten fragment będzie wymagał nieco więcej siły włożonej w pedałowanie ze względu na iście górskie nachylenie podjazdu (aż 10%!). Dalej trasa prowadzi stosunkowo nową drogą rowerową, łączącą dwie rybnickie dzielnice – Niedobczyce i Niewiadom.
Kolejnym charakterystycznym, a zarazem zaskakującym punktem na trasie jest wieża Eiffla. Budowla w zdecydowanie mniejszej wersji niż ta oryginalna paryska, stanęła w 2022 roku na rondzie Niedobczyce-Paryż. To jest też moment włączenia się do ruchu samochodowego oraz wjazdu do kolejnej dzielnicy, tym razem do Zamysłowa. Wracając na ścieżkę rowerową, poprowadzoną między obwodnicą miasta a rzeką Nacyną, przejeżdża się pod wiaduktem kolejowym, znanym jako „Cztery mosty”. Był on świadkiem dwóch wojen.
Wiadukt kolejowy "Cztery mosty".
Dalej trasa kieruje drogami w centralnej części Rybnika aż do Paruszowca, czyli dzielnicy związanej z historią huty. Będzie tam okazja, aby nieco odjechać od zgiełku miasta, poruszając się tuż przy rozległym stawie. Nieco odpocząć można na molo czy przy znajdującej się nieopodal tężni solankowej.
Następną dzielnicą Rybnika na trasie jest Kamień. Dojazd wymaga wzmożonej czujności z uwagi na natężony ruch samochodów na tym odcinku. Na miejscu na odwiedzających czeka kompleks sportowy oraz ponownie tężnia. Warto wiedzieć, że w okolicy znajduje się także kąpielisko. Dalszy fragment trasy prowadzi przez las do dzielnicy Wielopole. Przejeżdżając odcinek leśny można podziwiać piękno przyrody, w tym otoczenie rzek i rozlewisk. To też okazja do chwili zadumy przy bezimiennych mogiłach ofiar II Wojny Światowej.
Trasa umożliwia także podziwianie pięknego zalewu.
Na końcowym etapie trasy znajduje się stadion żużlowy ROW Rybnik, a tuż obok niego Park Sportowy Wiśniowiec, dedykowany fanom ekstremalnej jazdy górskiej na rowerze. Oprócz tego ciekawym, a mniej znanym miejscem jest wieża ciśnień stojąca terenie przyszpitalnego parku. Podróż kończy się w Śródmieściu i na głównym rynku.
Trudności na trasie
Dojazd do Rybnika możliwy jest nie tylko samochodem, ale i pociągiem czy autobusem z różnych kierunków. Co więcej, dotrzeć tam można rowerowymi szlakami, prowadzącymi chociażby z pobliskiego Wodzisławia Śląskiego czy nieco dalej położnych Gliwic i Katowic.
Co robić w Rybniku, poza jazdą na dwóch kółkach? Opcji jest naprawdę wiele! Znajdą tu coś dla siebie fani historii, amatorzy przyrody, jak również osoby poszukujące dodatkowych aktywności fizycznych.
Udostępniona do zwiedzania Kopalnia Ignacy.
Pomost w okolicach tężni to piękne miejsce na rekreację.
Ze względu na dość miejski charakter proponowanej trasy, punktów idealnych na chwilę odpoczynku nie brakuje. Należą do nich z pewnością tereny przy akwenach czy tężniach solankowych.
W tym przypadku nocleg nie jest konieczny. Jednak w razie potrzeby znalezienie go w Rybniku nie powinno przysporzyć kłopotów. Pokój w hotelu może się przydać, jeżeli w planach jest dalsze zwiedzanie okolicy i Śląska, chociażby wisielczą pętlą roweroholików czy trasą przez lasy rudzkie.
Rybnik to na tyle duże miasto, że można w nim zaspokoić głód niezależnie od tego, na jaką popularną kuchnię mamy akurat ochotę. Niemniej przybywanie na Górnym Śląsku to najlepsza okazja, aby skosztować rolad, klusek i modrej kapusty w najbardziej autentycznym wydaniu. Lokalna kuchnia obfituje w syte dania, które dostarczą energii potrzebnej do jazdy.
Najlepszy okres na przejazd tą trasą rowerową po Rybniku to oczywiście wiosna i lato, kiedy pogoda sprzyja wszelkim wyprawom. Ale jeśli odpowiednio się przygotujemy – wyposażymy w przeciwdeszczową i przeciwwiatrową kurtkę na rower oraz w inne elementy ciepłej kolarskiej garderoby, a także zadbamy o dobre oświetlenie czy błotniki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nie schodzić z dwóch kółek przez cały rok.
Niezależnie jednak od kalendarza oraz bliskości miasta, na trasie zawsze warto mieć ze sobą bidony z zapasem wody oraz urządzenie GPS lub mapnik. Na głowie nigdy nie może zabraknąć też zwiększającego poziom bezpieczeństwa kasku.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.