Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Miłośnik jazdy rowerem, biegania i górskich wędrówek. Jest również prawdziwym amatorem maratonów. W wolnych chwilach zajmuje się też prowadzeniem konta @rowerempopodlasiu na platformie Instagram, gdzie zamieszcza ciekawe pomysły na trasy rowerowe i zdjęcia z odbytych wycieczek.
Masz tylko jeden wolny dzień i chciałbyś spędzić go na rowerze zwiedzając piękne miejsca? Chcesz lepiej poznać Polskę i jej malownicze zakątki? Udaj się na Suwalszczyznę i zachwyć się pięknem czekających tam jezior i wzgórz. Trasa przebiega przez Suwalski Park Krajobrazowy, więc spodziewaj się, że jej urok zapierze Ci dech w piersiach. Jest prosta, ale usłana licznymi podjazdami, co warto wziąć pod uwagę, szczególnie gdy jest się początkującym rowerzystą.
Trasę można pokonać na niemal każdym rowerze. Bardzo dobrze sprawdzą się MTB czy trekkingowe, jak również szosowe, turystyczne i gravele. Wycieczka obejmuje 37 km pętli i odbywa się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Dalsza część trasy wiedzie przez środek malowniczej alei brzozowej, prowadzącej turystów wprost do Jeziora Kopane. Ścieżka zamienia się tam w asfalt. Przebiega wzdłuż zachodniego brzegu wspomnianego zbiornika wodnego. Podczas podziwiania pięknego krajobrazu czas szybko upływa, więc już po kilkunastu minutach docieramy do podnóża Góry Cisowej. Nazywana jest też Suwalską Fudżijamą, gdyż jej stożkowy wierzchołek przypomina ten najwyższy japoński wulkan. W tym momencie warto zostawić rower na pobliskim parkingu, aby spokojnie dostać się na jej szczyt. Tam znajduje się taras widokowy umożliwiający oglądanie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Następny etap wycieczki pokonuje się wzdłuż drogi krajowej 655, gdzie należy szczególnie uważać na ruch samochodowy. Przy tabliczce Sidory (numery 17-19) należy skręcić w lewo, wprost na szutrową drogę wijącą się przez trawy i drzewa. Kilometr za zakrętem wyłania się jezioro Okrągłe, które zwiastuje kolejną zmianę nawierzchni. Zaraz później wjeżdżamy do Smolnik, gdzie na głodnych czeka pyszne jedzenie w gospodzie Jaćwing. Miejscowość ta oferuje również możliwość zobaczenia nietuzinkowej panoramy z punktu widokowego „Na Ozie”.
Kolejny fragment wycieczki pełen jest gravelowych ścieżek i najwyższych na tej trasie pagórków. Przy parkingu w Wiżajnach znowu pojawia się asfalt, który przez następne 8 km prowadzi turystów aż do plaży w Błaskowiźnie. Jest ona położona nad najgłębszym polskim jeziorem, czyli Hańczą. Warto na chwilę się tam zatrzymać i odetchnąć. Można nawet usiąść na molo, żeby pozachwycać się pięknem dookoła.
Z tego miejsca pozostało już tylko 5 km do celu. Zanim jednak pojawi się meta, to mija się jeszcze jeden punkt, w którym warto na chwilę się zatrzymać. Jest nim nowa wieża widokowa w Malesowiźnie, z której to widać Oz Turtulski. Ten miły przystanek zwiastuje pożegnanie z trasą, czyli koniec położony w małym siedlisku Turtul.
Z uwagi na to, że proponowana wycieczka jest pętlą, to można ją zacząć w dowolnym miejscu. Z tego powodu warto rozważyć dojazd do jednej z miejscowości, przez które prowadzi trasa. Najbliższy dworzec PKP znajduje się w Suwałkach. Pomocą służą tam również autobusy PKS. Jeden jedzie w kierunku Jeleniewa, a inny do Błaskowizny. Oba kursują tylko w dni nauki szkolnej, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży. Jeszcze jeden wyjeżdża z tego samego miasta, ale jedzie natomiast do Wiżajn. Można z niego skorzystać we wszystkie dni powszednie, więc jest dostępny przez cały rok.
Atrakcje Suwalszczyzny to przede wszystkim miejsca, które stworzyła matka Ziemia. Większość tutejszych atrakcji stanowią punkty stworzone bez ingerencji człowieka. Bogactwo przyrody znajdującej się w tamtym parku krajobrazowym powoduje, że nie trzeba wychodzić poza jego granice, aby znaleźć piękne oazy i inne naturalne niespodzianki.
Na trasie znajduje się wiele noclegów, więc wycieczkę można podzielić na kilka dni. Mnóstwo miejsc do spania znajduje się w pobliżu góry Zamkowej i jeziora Szurpiły. Ukryte są tam agropensjonaty, camping „W Dolince” oraz gościńce. Pokój można również wynająć w Smolnikach czy Błaskowiźnie, które także mają bogatą bazę noclegową.
Warto pamiętać, że Suwalszczyzna jest znana ze swoich rekordowych, minusowych temperatur, dlatego jadąc tam w okresie jesienno-zimowym warto zaopatrzyć się w odzież termiczną. Wysoce istotne jest również zapakowanie dużej ilości płynów, które przydadzą się podczas pokonywania wszystkich położonych na trasie wzgórz.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.